Janinkaaa
16.04.07,16:25
Spoločnosť A s.r.o. sa zlúčila už do existujúcej spoloč. B v r. 2006.
Spol. A zanikla v r. 2006.
Za spol. A podala daň. priznanie za r. 2006 spol. B a zároveň spol. B podala za seba daň. priznanie za r. 2006.

Povinnosť platenia preddavkov, podľa §42
Ods 4 : ... Daňovník, ktorý počas roka
c ) sa zlúčil s iným daňovníkom, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane
1. daňovníka zaniknutého zlúčením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka,
2. daňovníka, s ktorým sa zlúčil zaniknutý daňovník, za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zlúčeniu,

Prosím Vás, ako mám chápať predchádzajúce zdaňovacie obdobie ?
K zlúčeniu spoločnosti došlo v 12/2006. Predchádzajúce zdaňovacie obdobie je teda rok 2005 ?
Z ktorých rokov mám počítať preddavky ?
betka
16.04.07,17:44
Myslím si:
DP sa podáva v roku 2007, za rok 2006, kedy dosšlo i k zlúčeniu, a predchádzajúce ZO je rok 2005.
Keby ste sa zlúčili v 1/2007, predch. ZO by bolo rok 2006.
Janinkaaa
17.04.07,05:21
Takže Betka, ty mi odporúčaš platiť preddavky z daň. priznania za rok 2005 ? Dobre som ťa pochopila ?

Ja som zatiaľ neplatila žiadne. Bude pekná pokutíčka.
betka
17.04.07,05:57
Takže Betka, ty mi odporúčaš platiť preddavky z daň. priznania za rok 2005 ? Dobre som ťa pochopila ?

Ja som zatiaľ neplatila žiadne. Bude pekná pokutíčka.

Pýtala si sa, čo si myslíme pod pojmom predchádzajúce zdańovacie obdobie. A ja si myslím, že je to obdobie, kt. som napísala. Som tiež zvedavá, čo si myslia ostatní. Dala som Ti súhlas, že si myslím, to čo ty.
Janinkaaa
17.04.07,09:50
Ďakujem Betuška
Janinkaaa
17.04.07,10:41
Keď sme sa zlúčili k 22.12.2006. Kedy sme mali začať preddavky ?
Neviete mi poradiť ?
renča1
17.04.07,12:18
§ 42

Ods.4)
Daňovník, ktorý vznikol počas kalendárneho roka iným spôsobom ako zlúčením, splynutím alebo rozdelením, neplatí preddavky na daň za zdaňovacie obdobie, v ktorom vznikol. Daňovník, ktorý počas roka :

c) sa zlúčil s iným daňovníkom, platí preddavky na daň vo výške vypočítanej zo súčtu dane
1. daňovníka zaniknutého zlúčením za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zániku daňovníka,
2. daňovníka, s ktorým sa zlúčil zaniknutý daňovník, za zdaňovacie obdobie predchádzajúce zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom došlo k zlúčeniu,

7) Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. Daňovník, ktorý platí preddavky na daň podľa odseku 4 písm. b) a c), do lehoty na podanie daňového priznania platí preddavky na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.

(11) Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak, ak ide o ich platenie na základe výšky predpokladanej dane, výšky určenej podľa odsekov 3 a 4 a ak daň uvedená v daňovom priznaní, na ktorej základe sú platené preddavky na daň, bola zmenená rozhodnutím správcu dane alebo dodatočným daňovým priznaním. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj v prípade, ak suma preddavkov na daň nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.

Z hore uvedeného vyplýva, že:

Ako novo vzniknutej spoločnosti nevznikla povinnosť platiť preddavkovú daň v zdaňovacom období kedy vznikla, čiže preddavkovú daň v r.2006 fi neplatí – viď ods.4

Preddavky bude platiť do lehoty na podanie daňového priznania, čo znamená , že povinnosť začína rokom 2007., viď . ods.7
Predchádzajucim zdaňovacím obdobím sa považuje u oboch daňovníkov zdaňovacie obodobie r.2005.
Z podaných daňových priznaní za zdaňovacie obdobie r.2005 vypočítaš súčet dane za oboch daňovníkov.
Ods.4 písm.c) bod 1,2
Ak výška na platenie preddavkov nepresiahne výšku dane podľa ods.1 = 500 000,- a ods.2 =od 50 000,00 do 500 000,-, tak platiť preddavky budete na daň v termíne a vo výške určenej na základe predpokladanej dane.
Výška platenia preddavku sa môže zmeniť aj na základe ods.11.
Janinkaaa
17.04.07,12:30
Ďakujem Reníčka za odpoveď. Ty mi vždy dobre popradíš.
Toľko som sa "lomcovala" so zlúčením spoločností minulý rok, ale o preddavkov sa mi ani nesnívalo, žeby sme mali platiť.

My sme k 31.12.2006 mali platiť preddavky, pretože sme nevznikli ako nová spoločnosť, ale do našej spoločnosti sa zlúčila iná spoločnosť, takže pre nás ods. 7 neplatí. A súčet daní bola viac ako 50 000,00 Sk.