retko
16.04.07,16:32
treba si robit uctovnictvo denne ? kamarat mi povedal ze to netreba vobec, ze staci na konci roka dat vsetky ucty blocky atd uctovnicke a ta to vsetko spravi naraz. aspon on to tak robil. da sa to teda tak ? nejaka kontrola nehrozi ?

este jedna otazka: aj s.r.o. robi jednoduche uctovnictvo alebo musi podvojne ?

podnikat som este nezacal, preto sa pytam, najprv by som chcel vediet vsetky informacie.
Zoltán Kovács
16.04.07,14:36
treba si robit uctovnictvo denne ? kamarat mi povedal ze to netreba vobec, ze staci na konci roka dat vsetky ucty blocky atd uctovnicke a ta to vsetko spravi naraz. aspon on to tak robil. da sa to teda tak ? nejaka kontrola nehrozi ?

este jedna otazka: aj s.r.o. robi jednoduche uctovnictvo alebo musi podvojne ?

podnikat som este nezacal, preto sa pytam, najprv by som chcel vediet vsetky informacie.

S.r.o. je povinná viesť podvojné účtovníctvo.
Dávať robiť účto na konci roka ako tvoj kamarát, je najväčší horor pre účtovníkov. Je to nezodpovednosť a nezáujem podnikateľa o tom čo sa deje v jeho vlastnej firme. Ako na tom stojí, koľko má dane platiť a podobné veci, ktoré si myslím by mal každého podnikateľa zaujímať, aj keď je to ten najmenší živnostník.
renča1
16.04.07,14:45
Takých podnikateľov to poväčšinou zaujíma len na konci roka. Keď im vznikne veľká daň.povinnosť, tak sú zhrození, nas..tí a potom len po každom účtovníkovi "zazerajú" a myslia si , že účtovník im to zle vypracoval....Ach ,vedela by som toho popísať ....Na konci roka je poväčšinou v takýchto prípadov už neskoro!!!
Jana Acsová
16.04.07,14:47
Nielen to, ale okrem iného platí napr.:

§ 10 ods. 2 zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu ...
§ 11 ods. 2 zákona o účtovnícve:
Účtovná jednotka je povinná zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne ...

Sú inštitúcie, zástupcovia, ktorých môžu do dokladov (účtovníctva) nahliadať ... a to aj priebežne.

Predmetné sa týka všetkých účtovných jednotiek bez rozdielu - právnických a fyzických osôb, platiteľov aj neplatiteľov dane z pridanej hodnoty.
retko
16.04.07,15:17
§ 10 ods. 2 zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu ...
§ 11 ods. 2 zákona o účtovnícve:
Účtovná jednotka je povinná zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne ...

tak presne to som cital aj ja v zakone a preto sa to pytam tu, lebo mi to tiez bolo divne ze to robi az na konci roka. co sa tyka vysokeho zakladu dane, toho by som sa nebal, to by som riesil priebezne cez rok, takze mozno by som sa uctovne dostal az do minusu :)

ale z vasich odpovedi som teda zistil, ze sa to tak da robit. ano ?
Zita5
16.04.07,15:26
§ 10 ods. 2 zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu ...
§ 11 ods. 2 zákona o účtovnícve:
Účtovná jednotka je povinná zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne ...

tak presne to som cital aj ja v zakone a preto sa to pytam tu, lebo mi to tiez bolo divne ze to robi az na konci roka. co sa tyka vysokeho zakladu dane, toho by som sa nebal, to by som riesil priebezne cez rok, takze mozno by som sa uctovne dostal az do minusu :)

ale z vasich odpovedi som teda zistil, ze sa to tak da robit. ano ?

Ak niekto solídne podniká , tak sa pridržiava Zákonov a ich prísl. paragrafov,Postupov účtovania ... napr. aj menovaných vyššie v príspevkoch .Ak niekto podnikanie berie na ľahkú váhu ,tak vyzerá aj firma a jej podnikanie .... ten robí účtovníctvo napr. na konci roka , ale len dotiaľ pokiaľ sa niečo nestane . Neviem si predstaviť takýto chaos u plátcu DPH ....... ja vždy vravím ...netreba si brať z rovna príklad od kamaráta , každý si zodpovednosť nesie za svoje konanie a preto nie je to správne viesť účtovnictvo na konci roka resp. pred podaním DP.

Takže reči kamaráta doporučujem nechať bokom a nevšímať si ich a zabudnúť na to .
Dôležité pre Vás bude ,aby ste si preštudovali príslušné zákony a ich znenia , ktoré potrebujete k Vášmu podnikaniu .
ondrejvla
16.04.07,19:31
§ 10 ods. 2 zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu ...
§ 11 ods. 2 zákona o účtovnícve:
Účtovná jednotka je povinná zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne ...

tak presne to som cital aj ja v zakone a preto sa to pytam tu, lebo mi to tiez bolo divne ze to robi az na konci roka. co sa tyka vysokeho zakladu dane, toho by som sa nebal, to by som riesil priebezne cez rok, takze mozno by som sa uctovne dostal az do minusu :)

ale z vasich odpovedi som teda zistil, ze sa to tak da robit. ano ?

Hm, ty si teda nechcel radu, ty si chcel len vedieť, či sa to tak robí! A ešte niečo, Živnostenský zákon hovorí, podnikateľ je povinný podnikať za účelom zisku... a ty už vopred vieš, že sa môžeš dostať do mínusu. Veď ty si nechcel radu, ale len požehnanie, či vari nie?

Prikladám :
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON
455/1991 Zb. v úplnom znení
zo dňa 2. októbra 1991
Posledná zmena 351/2005 Z.z.

§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Johanka
17.04.07,20:54
§ 10 ods. 2 zákona o účtovníctve:
Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu ...
§ 11 ods. 2 zákona o účtovnícve:
Účtovná jednotka je povinná zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne ...

tak presne to som cital aj ja v zakone a preto sa to pytam tu, lebo mi to tiez bolo divne ze to robi az na konci roka. co sa tyka vysokeho zakladu dane, toho by som sa nebal, to by som riesil priebezne cez rok, takze mozno by som sa uctovne dostal az do minusu :)

ale z vasich odpovedi som teda zistil, ze sa to tak da robit. ano ?

Ak čakáš na tejto odbornej stránke požehnanie na to, aby si si dal účto spracovať raz ročne - nedočkáš sa.
Dôvody sú jednoduché - nikto Ťa tu nebude navádzať na porušovanie zákonov, pretože takým konaním by si zákony porušoval. Ďalším dôvodom je, že nepoznám účtovníka, ktorý by s radosťou spracovával účtovníctvo podnikateľovi, ktorý prinesie doklady raz za rok (tzv.igelitkár). Ver mi , nie je to žiadna zábava ;) .
Nebudem sa tu rozpisovať o možných dôsledkoch, napr. v súvislosti so sledovaním obratu pre povinnú registráciu pre DPH, splnenie oznamovacích povinností, najmä povinnosti "bonzáckej" , atď.
Vo svojej otázke píšeš, že si ešte nezačal podnikať, tak ako služobne starší podnikateľ si dovolím jednu radu - nikdy nedaj na rady kamarátov podnikateľov, typu - to nerob, ani ja to nerobím ...
Čítaj pozorne Poradu, uvidíš , že povinnosti podnikateľa ani zďaleka nie sú iba o účtovníctve. Možno budeš prekvapený množstvom mimoúčtovných povinností .
A na záver malé upozornenie - účtovný výsledok hospodárenia nie je vždy totožný z daňovým základom ...;) .