Janza
16.04.07,17:16
Prosím o radu:

XX je neplatcom dane, ide vystaviť FA na sprostredkovateľskú činnosť vo výške Sk 19 500,- . Treba k tomu urobiť nejakú zmluvu, alebo niečo podobné?
Zombor
16.04.07,17:06
Prosím o radu:

XX je neplatcom dane, ide vystaviť FA na sprostredkovateľskú činnosť vo výške Sk 19 500,- . Treba k tomu urobiť nejakú zmluvu, alebo niečo podobné?

Ak by XX fakturoval mne za sprostredkovanie, tak by som k tomu chcel uzatvorit aj zmluvu o sprostredkovaní, mandátnu zmluvu, aby som mal daný náklad (výdavok) podložený v účtovníctve pre prípadnú daňovú kontrolu.
Monika Kováčová
16.04.07,17:09
Samozrejme, že treba vyhotoviť k faktúre za sprostredkovanie Zmluvu o sprostredkovaní. Zmluva je dôkazom, že spoločnosť si sprostredkovanie objednala, dohodla podmienky a až po podpise zmluvy, môže byť takáto faktúra nákladom (výdavkom) spoločnosti (živnostníka).
cloe
16.04.07,17:16
Samozrejme, že treba vyhotoviť k faktúre za sprostredkovanie Zmluvu o sprostredkovaní. Zmluva je dôkazom, že spoločnosť si sprostredkovanie objednala, dohodla podmienky a až po podpise zmluvy, môže byť takáto faktúra nákladom (výdavkom) spoločnosti (živnostníka).
Tiež som za to, že má byť zmluva alebo objednávka podkladom k fakturácii. Ale je povinná písomná forma? Je to niekde v zákone, že nestačí napr. ústna objednávka? Nie som za to, len čiste teoreticky by ma to zaujímalo.
Janza
16.04.07,17:21
A nevedeli by ste mi niekto priložiť vzor takejto zmluvy?
Monika Kováčová
16.04.07,17:21
Tiež som za to, že má byť zmluva alebo objednávka podkladom k fakturácii. Ale je povinná písomná forma? Je to niekde v zákone, že nestačí napr. ústna objednávka? Nie som za to, len čiste teoreticky by ma to zaujímalo.

Samozrejme, máme niečo v zákone, konkrétne Obchodný zákonník: § 644


Sprostredkovateľovi vzniká nárok na províziu, ak je uzavretá zmluva, ktorá je predmetom sprostredkovania.
Zita5
16.04.07,17:23
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-7089.html

Tu je vzor zmluvy ....



Doporučujem cez google ...napísať Sprostredkovateľská zmluva a tam je vzorov veľa z ktorých môžete čerpať ....
Janza
16.04.07,18:37
ďakujem pekne za pomoc