mariannak
16.04.07,22:35
Ako mám postupovať, ak majetok s.r.o. - pozemky a stavby bol predaný na dražbe? (Dražba bola z podnetu záložného veriteľa). Pri kúpe parciel bola uplatnená DPH z pozemkov. Mám zápisnicu z dražby, na liste vlastníctva už po dražbe nemáme žiadne nehnuteľnosti. Ako mám vyradiť majetok, ako je to z pohľadu účtovníctva a z pohľadu DPH, vzhľadom k tomu, že DPH bola uplatnená? Ď.
ALBO
19.04.07,07:32
Ako mám postupovať, ak majetok s.r.o. - pozemky a stavby bol predaný na dražbe? (Dražba bola z podnetu záložného veriteľa). Pri kúpe parciel bola uplatnená DPH z pozemkov. Mám zápisnicu z dražby, na liste vlastníctva už po dražbe nemáme žiadne nehnuteľnosti. Ako mám vyradiť majetok, ako je to z pohľadu účtovníctva a z pohľadu DPH, vzhľadom k tomu, že DPH bola uplatnená? Ď.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf

Ako sa postupuje pri dražbách

Zákon č.222/2004 Z.z. o DPH v znení neskorších predpisov neobsahuje osobitnú
úpravu núteného predaja tak, ako to bolo upravené v § 46a zákona č. 289/1995 Z.z. o DPH
platného do 30.04. 2004. To znamená, že od 01.05. 2004 pri nútenom predaji tovaru
povinného – platiteľa DPH, súdny exekútor nie je povinný tento predaj oznamovať

daňovému úradu, nie je povinný zaplatiť mu daň z tohto núteného predaja a taktiež nemá
povinnosť vyhotoviť faktúru za tento predaj osobe, ktorá predmetný tovar vydražila.
Daňová povinnosť pri nútenom predaji tovaru vzniká povinnému na základe § 19 ods.
1 v nadväznosti na § 8 zákona o DPH, pokiaľ nie je predmetom dražby tovar oslobodený
od dane a taktiež v súlade s § 71 citovaného zákona ma povinný vyhotoviť faktúru pre
osobu, ktorá tovar vydražila. Cena tovaru predaného na dražbe, ktorý bol vo vlastníctve
povinného – platiteľa DPH sa považuje za cenu vrátane DPH.
mariannak
22.04.07,19:08
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/exepov.pdf

Cena tovaru predaného na dražbe, ktorý bol vo vlastníctve

povinného – platiteľa DPH sa považuje za cenu vrátane DPH.


Čiže ak som dobre pochopila, tak ak bol majetok na dražbe predaný za 4,9 mil., tak toto je cena, ktorá má byť uvedená na fakt. Hodnota majetku v učtovníctve je 7 mil. Sk. Nie je problém v tom, že bol majetok vydražený pod cenu v účt. z pohľadu DPH? A ešte ako mám rozdeliť ceny, môžem ich rozdeliť pomerne? Pretože majetok pozostáva zo stavieb, pozemkov - predaj s oslobodením a pozemky s DPH.
Môžem si uplatniť DPH za vodné a stočné k budovám, ak firma nemala žiadne zdaniteľné výstupy okrem tej dražby??
mariannak
23.04.07,06:24
Prosím..........
azla
23.04.07,08:14
Nie je problém v tom, že bol majetok vydražený pod cenu v účt. z pohľadu DPH?
z pohľadu dph nie, z pohladu dane z príjmov je vstupná cena dan. nákladom iba do výšky príjmu z predaja § 19, 3e
A ešte ako mám rozdeliť ceny, môžem ich rozdeliť pomerne?
K dražbám je vypracovaný znalecký posudok, rozdelila by som to pomerne podľa znaleckého posudku.

Môžem si uplatniť DPH za vodné a stočné k budovám, ak firma nemala žiadne zdaniteľné výstupy okrem tej dražby??
vstupy- vodné, stočné by som brala k poskytovaným službám.;
k výstupu - predaj , dražba budovy by som krátenie hľadala vo vstupoch priamo k majetku;,
čiže ja by som si odpočitala Dph zo stočného, vodného.

Ešte pri dražbe je zaujímavá skutočnosť ohľadom dane z nehnuteľnosti:
zákon 582/2004 Z.z., par.104, bod 8 - o vrátení alikvotnej časti zaplatenej dane k 1.januáru pôvodnému vlastníkovi.
mariannak
23.04.07,11:46
[quote=azla;451577]Nie je problém v tom, že bol majetok vydražený pod cenu v účt. z pohľadu DPH?
z pohľadu dph nie, z pohladu dane z príjmov je vstupná cena dan. nákladom iba do výšky príjmu z predaja § 19, 3e

§ 19,3e týka sa to aj pozemkov (§23 ods. 1 písm.a???????)

mám to chápať tak, že pozemok nemôžem predať pod cenu?

A ešte ako mám rozdeliť ceny, môžem ich rozdeliť pomerne?
K dražbám je vypracovaný znalecký posudok, rozdelila by som to pomerne podľa znaleckého posudku. ....................a ak znalecký posudok nemám k dispozícii??????
azla
23.04.07,11:56
§19 3 e, sa týka predaja pozemkov. Nikto Vám nezabráni predaju pozemkov pod vstupnú cenu. ale daňový náklad bude len do výšky príjmu z predaja.

Ak chýba znalecký posudok, tak vydraženu cenu by som dala do pomeru s cenou zostatkovou /môj názor./.