E·T·
17.04.07,09:25
Zdravím Poraďákov,
vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať pri výmene bytov? Vlastním s manželkou byt v osobnom vlastníctve a chcem ho vymeniť s rodičmi, ktorí majú svoj byt tiež v osobnom vlastníctve. Môj bol predtým štátny a rodičia mali družstevný. Aké a kam treba podať žiadosti, prípadne aké zmluvy treba spísať, či treba niečo platiť (daň)?
Ďakujem.
betka
17.04.07,07:37
Zámenná zmluva, možno na základe nej uskutočniť výmenu nehnuteľností, pri plnení závazku má každá zo strán postavenie predávajúceho a pri prevzatí tovaru postavenie kupujúceho .
Od dane je oslobodený príjem, ak v ňom mal predavajúci trvalý pobyt min. 2 roky pred predajom, ak nemal TP a vlastnil nehnuteľnosť aspoň 5 rokov, ide o oslobodenie.
E·T·
18.04.07,17:50
Ďakujem pekne za radu. Mám podotázku, kde by som našiel vzor zámennej zmluvy?
silvia
28.02.08,11:40
Prosím Vás, pri výmene 2 bytov v rovnakej hodnote (v zámennej zmluve je uvedené, že zmluvné strany sa dohodli, že nakoľko je hodnota bytov rovnaká = 1,5 mil. Sk, nie je potrebné nič finančne vyrovnávať), bude sa platiť daň z príjmu?
Mysleli sme, že nie, ale upozornili nás, že každá zmluvná strana bude platiť daň z prijmu z 1,5 mil.Sk.

Ešte doplním: Majiteľ A nemá trvalý pobyt v tomto byte (TP tam má jeho dcéra), nemá ho v obch.majetku, zmluva o jeho kúpe je z 3.2.2003, vklad do katastra 11.3.2003. Ak ho vymení po 11.3.2008, je od dane z príjmu oslobodený?

Srdečná vďaka za radu!