a__s
17.04.07,11:32
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom priepustiek s dôvodom návštevy u lekára. Viem, že zamestnanec má zo zákonníka práce nárok na 7 dní na návštevu u lekára (paragraf). Ale ako to funguje s priepustkami - návšteva u lekára. Napríklad zamestnanec oddíde počas prac. doby cca na 3 hodiny k lekárovi, zarátava sa mu tento čas do odracovanej doby? Tieto hodiny strávené u lekára na základe priepustky sa nejakým spôsobom spočítavajú a keď sa naráta 8 hodín škrkne sa jeden paragraf alebo ako to funguje? Je to vôbec upravené v zákonníku práce alebo to vyplýva z kolektívnej zmluvy danej firmy? A ešte mám jednu otázku ohľadom preventívnych prehliadom, má zamestnanec nárok na voľno s náhradou mzdy na preventívnu prehliadku, keď už napríklad nemá nárok na paragraf (preven. prehliadky idú tiež cez paragrafy alebo nie)?
Díky za príspevky a prajem pekný deň!
Zita4
17.04.07,10:45
Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom priepustiek s dôvodom návštevy u lekára. Viem, že zamestnanec má zo zákonníka práce nárok na 7 dní na návštevu u lekára (paragraf). Ale ako to funguje s priepustkami - návšteva u lekára. Napríklad zamestnanec oddíde počas prac. doby cca na 3 hodiny k lekárovi, zarátava sa mu tento čas do odracovanej doby? Nezaráta sa do pracovnej doby - je to náhrada mzdy za návštevu u lekára - neodpracovaná doba. Tieto hodiny strávené u lekára na základe priepustky sa nejakým spôsobom spočítavajú a keď sa naráta 8 hodín škrkne sa jeden paragraf alebo ako to funguje? U nás každú návštevu lekára, nech je to len 1/2 hodiny, zadáme do programu a program nám sleduje 7 dní v roku na návštevu lekára a ďalších 7 dní na doprovod k lekárovi. Je to vôbec upravené v zákonníku práce alebo to vyplýva z kolektívnej zmluvy danej firmy? V zákone je jasne napísané, že voľno sa poskytuje na nevyhnutne potrebný čas - najviac na 7 dní v roku. A ešte mám jednu otázku ohľadom preventívnych prehliadom, má zamestnanec nárok na voľno s náhradou mzdy na preventívnu prehliadku, keď už napríklad nemá nárok na paragraf (preven. prehliadky idú tiež cez paragrafy alebo nie)? Ak ide o preventívne prehliadky, ktoré vyžaduje zamestnávateľ, nezarátala by som ich do tých 7 dní. Ak sa jedná o preventívne prehliadky, ktoré si zamestnanec sám nechá robiť, tieto zarátam do 7 dní.

Díky za príspevky a prajem pekný deň!

Odpovede sú zelenou farbou. :)
a__s
17.04.07,12:34
Ďakujem za odpoveď. U nás sa totiž zaviedol systém na priepustky a nikto v tom nemá jasno, dokonca ani pracovníci na osobnom oddelení. Ohľadom toho či sa do prac. doby zarátava čas strávený u lekára na základe priepustky nie som si istá odpoveďou. V praxi to znamená, že zamestnanec je povinný nahradiť si čas, ktorý strávil u lekára počas prac. doby?
Tweety
17.04.07,12:36
Ďakujem za odpoveď. U nás sa totiž zaviedol systém na priepustky a nikto v tom nemá jasno, dokonca ani pracovníci na osobnom oddelení. Ohľadom toho či sa do prac. doby zarátava čas strávený u lekára na základe priepustky nie som si istá odpoveďou. V praxi to znamená, že zamestnanec je povinný nahradiť si čas, ktorý strávil u lekára počas prac. doby?
Nie, nie je povinný ho nahradiť, ten čas má ospravedlnený a preplatený priemerkou. Je to prekážka v práci §141 odst.2, písm.a.
a__s
17.04.07,18:35
A čo si myslíš o tom, že čas strávený u lekára na priepustku je čerpaný v rámci nároku tých 7 dní (paragrafov)? V niektoých firmách to je totiž tak, že čas u lekára na priepustku sa odpočítava z 56 hodín (7 dní paragrafu). Je to podchytené v kolektívnej zmluve danej firmy?
ajobs
17.04.07,21:35
Môže byť ešte iná úprava (v zásade v rámci KZ), pokiaľ ide o pružný pracovný čas. Vtedy sa rozlišuje tzv. pevný pracovný čas (kedy zamestnanec musí byť vždy na pracovisku) a tzv. voliteľný pracovný čas (na začiatku a konci pracovného dňa). Vtedy sa prekážky (napr. vyšetrenie alebo sprievod osoby u lekára) zaráta do pracovného času v rámci dňa v rozsahu, v akom zasiahol do pevného pracovného času. Pokiaľ zasiahne do obdobia tzv. voliteľného pracovného času, ide síce o ospravedlnenú neprítomnosť v práci, avšak zamestnanec si musí tento čas nadpracovať v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).
a__s
18.04.07,05:29
Autor témy chce dosiahnuť uspokojivú odpoveď, nič viac, autor témy nie je mzdár, ani účtovník a nepracuje ani na osobnom či personálnom oddelení a kompetentný nevedia ako to funguje, tak ja ako odborník v úplne inej oblasti sa musím informovať namiesto kompetentných lebo ide vlastne o moje práva, nie?
A ako čítam tvoj príspevok tiež si neodpovedal na čo som sa pýtala!
a__s
18.04.07,07:52
:D
Jednoducho som chcela vedieť či prerušenie prac. času na priepustku - návšteva u lekára sa odrátava zo 7 dní (56 hodín) v jednom z príspevkom mi to bolo aj potvrdené.
Ale mimo týchto príspevkom počula som aj také niečo, že zamestnanec má nárok na 7 dní a ešte má nárok na určitý počet hodín na návštevu u lekára s potvrdenou priepustkou - ale to možno tá dotyčná firma má nejaké privilégium vyplývajúce z kolek. zmluvy.
No takže toto mi nebolo jasné ...
fipina
18.04.07,08:18
Ak nie je kol. zmluva, tak jednoducho 7 + 7 dní : s priepustkou či bez, je to jedno.
Tweety
18.04.07,08:22
Ak nie je kol. zmluva, tak jednoducho 7 + 7 dní : s priepustkou či bez, je to jedno.
Ak nie je KZ, tak jedine tých 7 dní na ošetrenie zamestnanca- potrebný je doklad o návšteve lekára s potvrdením času stráveného na ošetrení.
VERONIKA6
18.04.07,08:30
Aké máte skúsenosti s písaním času na priepustku lekárom? Ja zlé.
Lekár ho tam nepíše a zamestnanec si tam sám napíše celý deň, aj keď bol napr. u zubára objednaný na určitú hodinu a určite tam nebol celý deň. Ja to zamestnancom uznám, lebo je to ťažko dokazovať a vyvolávať lekárovi, či mu napísal celý deň. Zamestnanci si myslia, že tých 7 dní paragrafu musia vyčerpať ako dovolenku na ktorú majú nárok.
Tweety
18.04.07,08:33
Aké máte skúsenosti s písaním času na priepustku lekárom? Ja zlé.
Lekár ho tam nepíše a zamestnanec si tam sám napíše celý deň, aj keď bol napr. u zubára objednaný na určitú hodinu a určite tam nebol celý deň. Ja to zamestnancom uznám, lebo je to ťažko dokazovať a vyvolávať lekárovi, či mu napísal celý deň. Zamestnanci si myslia, že tých 7 dní paragrafu musia vyčerpať ako dovolenku na ktorú majú nárok.
Nie je to tak, nemusia, ale zákon umožňuje čerpať na základe potvrdení, priepustka- preplatím hodiny, na celý deň musí byť potvrdenie celodenného ošetrenia-vyšetrenia.
VERONIKA6
18.04.07,08:35
Nie je to tak, nemusia, ale zákon umožňuje čerpať na základe potvrdení, priepustka- preplatím hodiny, na celý deň musí byť potvrdenie celodenného ošetrenia-vyšetrenia.
Veď práve o to ide, že lekár nenapíše celodenné vyšetrenie a zamestnanec si to tam dopíše.
Džanka
10.09.07,12:01
A ako riešite ospravedlnenú, ale neplatenú prekážku v práci, keď je to do mesiaca len napr. 3 hodiny? Ako ho odhlasujete zo SP?
Zita4
10.09.07,12:19
Ak to nie je celý deň, má za ten deň vymeriavací základ, takže odhlasovať zo sociálneho poistenia nie je potrebné.
Džanka
10.09.07,13:20
Ďakujem Ti za odpoveď. Nevieš náhodou, aký dopad má nepl.voľno na dôchodok a PN? Myslím, že pri dôchodku sa nepočíta len ten jeden deň, ale čo PN?
ajobs
10.09.07,15:26
Ďakujem Ti za odpoveď. Nevieš náhodou, aký dopad má nepl.voľno na dôchodok a PN? Myslím, že pri dôchodku sa nepočíta len ten jeden deň, ale čo PN?


Neplatené voľno sa nepočíta do obdobia dôchodkového poistenia, a súčasne tiež sa nezahŕňa do obdobia pre výpočet náhrady príjmu a nemocenského (tzv. vylúčiteľné obdobie podľa § 140 zákona o soc. poistení).
Netka
11.09.07,06:25
Môže sa počas neplateného voľna zamestnanec prihlásiť ako samoplatiteľ? Aký to má potom dopad na dôchodok a nemocenské?
Ďakujem.
adam
28.10.07,17:09
Zamestnanec bol u zubára, priniesol priepustku ( na celý deň ). Na výplatnú pásku uvediem za september fond precovného času 20 / 160, odpracované dni
19 / 152, neodpracované dni 1 / 8. Náhrada za čerpanie prac.voľna, 1 deň, vypočítaná priemerom. Je to tak v poriadku?
adam
29.10.07,07:43
Ďakujem...
rrrrr
16.01.08,09:25
Môže byť ešte iná úprava (v zásade v rámci KZ), pokiaľ ide o pružný pracovný čas. Vtedy sa rozlišuje tzv. pevný pracovný čas (kedy zamestnanec musí byť vždy na pracovisku) a tzv. voliteľný pracovný čas (na začiatku a konci pracovného dňa). Vtedy sa prekážky (napr. vyšetrenie alebo sprievod osoby u lekára) zaráta do pracovného času v rámci dňa v rozsahu, v akom zasiahol do pevného pracovného času. Pokiaľ zasiahne do obdobia tzv. voliteľného pracovného času, ide síce o ospravedlnenú neprítomnosť v práci, avšak zamestnanec si musí tento čas nadpracovať v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).
A ak ide pruzny pracovny den, tak mu ospravedlnim 8 hodin a nie len pevny prac.cas? Dakujem
Chobot
16.01.08,13:48
A ak ide pruzny pracovny den, tak mu ospravedlnim 8 hodin a nie len pevny prac.cas? Dakujem

Pri celodennom ošetrení by som mu ospravedlnil celých 8 hodín. Viac som ti o tom písal tu:

http://www.porada.sk/t67459-pruzny-pracovny-cas.html#post613502
Dadajka
24.07.08,10:14
Prekazky v praci pri pruznom tyzdennom prac. case vo firme kde nie je kolektivna zmluva sa posudzuju ako? My KZ nemame a niekto sa tu snazi presadit preplatenie len za cas stanoveny ako "povinne zdrziavanie sa na pracovisku" , co je u nas len 6 hod. To je nad zakon a smernica mu asi nepomôze?!
Tweety
24.07.08,10:16
Prekazky v praci pri pruznom tyzdennom prac. case vo firme kde nie je kolektivna zmluva sa posudzuju ako? My KZ nemame a niekto sa tu snazi presadit preplatenie len za cas stanoveny ako "povinne zdrziavanie sa na pracovisku" , co je u nas len 6 hod. To je nad zakon a smernica mu asi nepomôze?!
§143 ZP
(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.
Zamestnáv. teda postupuje správne.
ercsu189
25.08.08,11:26
dobrý deň,
chcela by som sa informovať či mám nárok na paragrafy v plnej výške ( 7+7) za tento rok aj vtedy ak od septembra už nebudem pracovať???alebo len tú alikôtnu čiastku?dik za pomoc
VERONIKA6
25.08.08,11:32
dobrý deň,
chcela by som sa informovať či mám nárok na paragrafy v plnej výške ( 7+7) za tento rok aj vtedy ak od septembra už nebudem pracovať???alebo len tú alikôtnu čiastku?dik za pomoc
Alikvotná časť paragrafu neexistuje. Hovorí sa o 7 dňoch paragrafu na rok na nevyhnutný čas na vyšetrenie a 7 dňoch na sprevádzanie rodinného príslušníka.
Chobot
25.08.08,11:33
dobrý deň,
chcela by som sa informovať či mám nárok na paragrafy v plnej výške ( 7+7) za tento rok aj vtedy ak od septembra už nebudem pracovať???alebo len tú alikôtnu čiastku?dik za pomoc

U tohto voľna neexistuje krátenie alebo alikvótna časť. Máš nárok na plných 7+7 dní.
dudel
25.08.08,12:08
Dobrý deň.

Pracovníčka si vyčerpala 7 dní na lekára a zistila, že je tehotná, môže si čerpať návštevu lekára na nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie ? Bude to mať preplatené náhradou mzdy ?
Ďakujem.
Aňuška
25.08.08,12:16
Dobrý deň.

Pracovníčka si vyčerpala 7 dní na lekára a zistila, že je tehotná, môže si čerpať návštevu lekára na nevyhnutne potrebný čas na vyšetrenie ? Bude to mať preplatené náhradou mzdy ?
Ďakujem.

Pozri si § 141 ost. 2, písm. a) bod 3 ZP:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času
dudel
25.08.08,12:23
Ďakujem.
beata02
24.10.08,10:56
Ahojte,

chcela by som sa poradiť ohľadom tejto veci: zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru v priebehu roku, dajme tomu 18.10. Môže si vyčerpať 7 dní plateného voľna na návštevu lekára, alebo má nárok len na alikvótnu časť?

Ďakujem za odpoveď
Tweety
24.10.08,10:57
Ahojte,

chcela by som sa poradiť ohľadom tejto veci: zamestnanec nastúpi do pracovného pomeru v priebehu roku, dajme tomu 18.10. Môže si vyčerpať 7 dní plateného voľna na návštevu lekára, alebo má nárok len na alikvótnu časť?

Ďakujem za odpoveď
7 dní mu nijako nekrátiš. Nárok mu ostáva v plnej výške.
L-M
27.10.08,08:46
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať , či je potrebné potvrdenie od lekára na paragraf -k mzdovej evidencii- ak to zamestnávateľ nevyžaduje ?
Ak by som napr. aj nebola celý deň u lekára so synom,ale potom som s ním musela ostať doma. A zamestnáveteľ by s tým nemal problém. Môžem v evidencii rátať celý deň??
Lucia
Chobot
27.10.08,09:32
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať , či je potrebné potvrdenie od lekára na paragraf -k mzdovej evidencii- ak to zamestnávateľ nevyžaduje ?
Ak by som napr. aj nebola celý deň u lekára so synom,ale potom som s ním musela ostať doma. A zamestnáveteľ by s tým nemal problém. Môžem v evidencii rátať celý deň??
Lucia

Pokiaľ si navzájom dôverujete a zamestnávateľ nevyžaduje písomné potvrdenia neprítomnosti, tak si to môžete tak urobiť.

Ale z tvojej strany je to nefér, lebo si nebola celý deň na vyšetrení s rod. príslušníkom. Na to, že s ním budeš doma, by si si mala zobrať OČR alebo dovolenku.
L-M
27.10.08,10:30
Pokiaľ si navzájom dôverujete a zamestnávateľ nevyžaduje písomné potvrdenia neprítomnosti, tak si to môžete tak urobiť.

Ale z tvojej strany je to nefér, lebo si nebola celý deň na vyšetrení s rod. príslušníkom. Na to, že s ním budeš doma, by si si mala zobrať OČR alebo dovolenku.
Ďakujem,
ale myslím si,že ja práve nie som ten typ človeka,ktorý robí veci nefér. Riešim to tak,že si vezmem pol dňa dovolenku. Myslela som tým,ža ak mám takého úžasného zamestnávateľa a ten by netrval na tom pol dni dovolenky - či sa to dá tak riešiť - čisto teoreticky. Môj Zamestnávateľ vie,že chodím rada do práce a ak sa to dá,tak sa tam po vyšetrení hneď aj vrátim.Nevyužívam ten nárok 7 dní, aby som bola doma. Ale syn mal teplotu-začal chodiť do škôlky a choroby sa často opakujú a ja mám zatiaľ len 1 a pol dňa dovolenky- dnes ho stráži mama---- to je už ale na dlhšie a hlavne mimo témy!
Ale aj tak Ti ďakujem
Chobot
27.10.08,10:55
Ďakujem,
ale myslím si,že ja práve nie som ten typ človeka,ktorý robí veci nefér. Riešim to tak,že si vezmem pol dňa dovolenku. Myslela som tým,ža ak mám takého úžasného zamestnávateľa a ten by netrval na tom pol dni dovolenky - či sa to dá tak riešiť - čisto teoreticky. Môj Zamestnávateľ vie,že chodím rada do práce a ak sa to dá,tak sa tam po vyšetrení hneď aj vrátim.Nevyužívam ten nárok 7 dní, aby som bola doma. Ale syn mal teplotu-začal chodiť do škôlky a choroby sa často opakujú a ja mám zatiaľ len 1 a pol dňa dovolenky- dnes ho stráži mama---- to je už ale na dlhšie a hlavne mimo témy!
Ale aj tak Ti ďakujem

Možno som zle napísal, že nefér (nemalo to byť ako obvinenie), skôr som myslel, že to nie je úplne v zmysle definície zákona. Ale ak s tým zamestnávateľ nemá problém, tak je to v poriadku. Vieme, že v praxi sa to tak bežne deje, problém je, ak jedna strane (väčšinou zamestnávateľ) s tým nesúhlasí, vtedy treba preukazovať presne, ako dlho vyšetrenie alebo ošetrenie trvalo. U teba je to v pohode.
L-M
27.10.08,11:06
Možno som zle napísal, že nefér (nemalo to byť ako obvinenie), skôr som myslel, že to nie je úplne v zmysle definície zákona. Ale ak s tým zamestnávateľ nemá problém, tak je to v poriadku. Vieme, že v praxi sa to tak bežne deje, problém je, ak jedna strane (väčšinou zamestnávateľ) s tým nesúhlasí, vtedy treba preukazovať presne, ako dlho vyšetrenie alebo ošetrenie trvalo. U teba je to v pohode.
Práve preto,že to nie je v zmysle definície zákona som sa pýtala.
ďakujem
blska19
30.10.08,19:03
ak mozem k tejto debate pridat otazku: ako je to s tymi 7 dnami? Kazdy ma narok na kalenarny rok na 7 dni u lekara, aj ten co nastupil napr. septembri? Mne povedala sefka, ze kedze som zacal pracovat az v septembri preratala mi to na 18 hodin u lekara...moze to urobit? ja si myslim, ze nie...dakujem za odpoved
Katy a R
30.10.08,19:21
ak mozem k tejto debate pridat otazku: ako je to s tymi 7 dnami? Kazdy ma narok na kalenarny rok na 7 dni u lekara, aj ten co nastupil napr. septembri? Mne povedala sefka, ze kedze som zacal pracovat az v septembri preratala mi to na 18 hodin u lekara...moze to urobit? ja si myslim, ze nie...dakujem za odpoved

Nárok máš na 7 dní...
Llívia
30.10.08,19:52
Môže byť ešte iná úprava (v zásade v rámci KZ), pokiaľ ide o pružný pracovný čas. Vtedy sa rozlišuje tzv. pevný pracovný čas (kedy zamestnanec musí byť vždy na pracovisku) a tzv. voliteľný pracovný čas (na začiatku a konci pracovného dňa). Vtedy sa prekážky (napr. vyšetrenie alebo sprievod osoby u lekára) zaráta do pracovného času v rámci dňa v rozsahu, v akom zasiahol do pevného pracovného času. Pokiaľ zasiahne do obdobia tzv. voliteľného pracovného času, ide síce o ospravedlnenú neprítomnosť v práci, avšak zamestnanec si musí tento čas nadpracovať v rámci pružného pracovného týždňa (mesiaca).

Príklad: Kolektívna zmluva nie je uzatvorená. Každý zamestnanec má individuálne dohodnuté v pracovnej zmluve pracovnú dobu od do s tým, že tam má určenú pohyblivú dobu v rozsahu 1 - 2 hod. (toto chápem ako pružný pracovný čas). Zamestnávateľ si však zmyslel vydať smernicu - pracovný poriadok - kde stanovil rovnakú pracovnú dobu pre všetkých s tým, že po skončení takto stanoveného pracovného času nebude nikto na firme (môj názor je, že je to v rozpore so Zákonníkom práce, lebo podmienky v pracovnej zmluve sa môžu meniť len dodatkom, ktorý podpíšu obe strany - pracovný poriadok to nespĺňa, vydal si ho zamestnávateľ z vlastnej vôle a zamestnanci len podpísali, že ho dostali prečítať).
A teraz babo raď! Pracovná doba stanovená zamestnávateľom je 6.00 - 14.30. V pracovnej zmluve je uvedená pracovná doba 7.00 - 15.30 s pohyblivou dobou v rozsahu 2 hodín. Zamestnanec ide k lekárovi a do práce nastúpi až o 10.00. Koľko hodín sa mu odpočíta z limitu na ošetrenie/vyšetrenie u lekára? Dve? Štyri? Ak by sa mu odpočítali len dve, kedy si má tie ďalšie dve nadpracovať, keď mu to zamestnávateľ neumožní?
Llívia
30.10.08,20:03
Aké máte skúsenosti s písaním času na priepustku lekárom? Ja zlé.
Lekár ho tam nepíše a zamestnanec si tam sám napíše celý deň, aj keď bol napr. u zubára objednaný na určitú hodinu a určite tam nebol celý deň. Ja to zamestnancom uznám, lebo je to ťažko dokazovať a vyvolávať lekárovi, či mu napísal celý deň. Zamestnanci si myslia, že tých 7 dní paragrafu musia vyčerpať ako dovolenku na ktorú majú nárok.

Tiež mám skúsenosti, že zamestnanec ide k svojmu praktickému lekárovi v mieste bydliska (čo je mesto ani nie s 5.000 ľuďmi) a na priepustku si napíše celý deň. Pritom od 6.00 u neho určite nečakal a niektorí sa aj sami priznajú, že boli u lekára len 2 - 3 hod. A tiež občas lekári napíšu hoci čo, aj ten celý deň, aj keď to nie je pravda. Už som sa stretla aj s názorom, že ak potrebuje pacient po vyšetrení čas na zotavenie (aj keď je to len jeden a ten istý deň ako samotné vyšetrenie), tak mu má lekár dať PN-ku.
Mimochodom, nezarátava sa len čas strávený priamo u lekára, ale aj čas potrebný na cestu na vyšetrenie a cestu späť do práce.
bazil
17.11.08,18:19
Prosím Vás, ako je to s čerpaním paragrafu, totiž rozmohla sa nám vo firme taká tendencia, že si týmito paragrafmi zamestnanci " vypomáhajú ", ( napr. pri stavbe domu )zamestnanec mi doniesie dva P od svojho všeobecného lekára a ďalšie P napr. od očného. Môže dať vôbec lekrá dva dni P, veď ide len o nevyhnutý čas na ošetrenie, nie?
Tweety
17.11.08,18:23
Prosím Vás, ako je to s čerpaním paragrafu, totiž rozmohla sa nám vo firme taká tendencia, že si týmito paragrafmi zamestnanci " vypomáhajú ", ( napr. pri stavbe domu )zamestnanec mi doniesie dva P od svojho všeobecného lekára a ďalšie P napr. od očného. Môže dať vôbec lekrá dva dni P, veď ide len o nevyhnutý čas na ošetrenie, nie?
Za potvrdenie je zodpovedný lekár, ak ho vystavil, zamestnáv. ho má rešpektovať.
bazil
17.11.08,18:30
Čiže ak som dobre rozumel, tak ak lekár vystaví P na 4 dni, zamestnávateľ to musí rešpektovať? Výborne!
Tweety
17.11.08,18:32
Čiže ak som dobre rozumel, tak ak lekár vystaví P na 4 dni, zamestnávateľ to musí rešpektovať? Výborne!
Zamestnanec má podľa ZP § 141 právo na 7 dní ošetrenia.
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Bond1
27.11.08,08:57
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať:
v našej firme dochádza k zneužívaniu pracovného voľna na vyšetrenie na základe § 141 bod 2 písm. a1 a c1 Zákonníka práce. Je možné preplácať menej ako 8 hodín, keď je evidentné že vyšetrenie netrvalo 8 hod. , resp. aké sú možnosti?

ĎAkujem

Bond1
veronikasad
27.11.08,08:58
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať:
v našej firme dochádza k zneužívaniu pracovného voľna na vyšetrenie na základe § 141 bod 2 písm. a1 a c1 Zákonníka práce. Je možné preplácať menej ako 8 hodín, keď je evidentné že vyšetrenie netrvalo 8 hod. , resp. aké sú možnosti?

ĎAkujem

Bond1
Trvaj na potvrdení odchodu z vyšetrenia od ošetrujúceho lekára.
Prepláca sa nevyhnutný čas ...
Llívia
27.11.08,09:29
Prosím Vás, ako je to s čerpaním paragrafu, totiž rozmohla sa nám vo firme taká tendencia, že si týmito paragrafmi zamestnanci " vypomáhajú ", ( napr. pri stavbe domu )zamestnanec mi doniesie dva P od svojho všeobecného lekára a ďalšie P napr. od očného. Môže dať vôbec lekrá dva dni P, veď ide len o nevyhnutý čas na ošetrenie, nie?

Stretla som sa už aj s názorom, že ak zamestnanec potrebuje ošetrenie/vyšetrenie u lekára na viac dní po sebe (s poznámkou na potvrdení "platí celý deň"), tak mu lekár má dať na to PN.

Je nezmysel, ak niekto ide len na odber krvi, ktorý sa robí väčšinou do 8.00, a zoberie si celý deň voľno. (Celý deň sa dá pochopiť len u toho, kto má lekára niekoľko 100 km ďaleko).
Chobot
27.11.08,09:37
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať:
v našej firme dochádza k zneužívaniu pracovného voľna na vyšetrenie na základe § 141 bod 2 písm. a1 a c1 Zákonníka práce. Je možné preplácať menej ako 8 hodín, keď je evidentné že vyšetrenie netrvalo 8 hod. , resp. aké sú možnosti?

ĎAkujem

Bond1

Nemusel si to dávať ako novú tému, bolo to zbytočné, takto rozkúskovávaš informácie. Preto som témy spojil. Odpoveď je tu:



Treba trvať na tom, aby lekár na priepustke uvádzal presný čas ošetrenia.

Bude ťažké potom ale dokazovať, ak samotný lekár uvedie nepravdivý údaj, že vyšetrenie nebolo o 12:00, ale napr. o 9:00.

A tiež bude ťažké dokázať, že nešlo o celodenné vyšetrenie. Dalo by sa to jedine tak, že by ste spätne skontaktovali lekára a preverili si, prečo to ktoré vyšetrenie trvalo celý deň. Ak povie, že zamestnanec bol len na odberi krvi, tak na to určite nepotrebuje celý deň. Zase ale pokiaľ lekár potvrdí, že bol na nejakom komplexnejšom vyšetrení, ťažko dokážete, že tam nebol 8 hodín, ale len 5 hodín.

Je to najmä na serióznosti zamestnancov. Aspoň že je to limitované tými 7 dňami - ak si to vyčerpajú, viac nároku nemajú. Jednoznačný návod na to nie je - treba posudzovať prípad od prípadu, kto to zneužíva a kto nie.

Možno by bolo vhodné (ak sa to deje hromadne) aspoň pár okatých prípadov preveriť u lekára(napr. ak si zamestnanec dopíše na priepustku, že celodenné vyšetrenie), či je oprávnené a takéto porušenie exemplárne potrestať (krátenie prémií, upozornenie na hrubé porušenie PD,..). Možno sa ostatní spamätajú.
profi
11.12.08,07:30
musí sa preukazovať tých 56 hodín len potvrdením od lekára? co v takom prípade že mi je nevolno a naozja nemozme byt v práci,ale ked pojdem ku lekarke tak si tam odsedím v cakarni 2 hodiny,kvoli jednej peciatke....moze mi to uznat zamestnavatel len tak bez potvrdenia?
Tweety
11.12.08,07:32
musí sa preukazovať tých 56 hodín len potvrdením od lekára? co v takom prípade že mi je nevolno a naozja nemozme byt v práci,ale ked pojdem ku lekarke tak si tam odsedím v cakarni 2 hodiny,kvoli jednej peciatke....moze mi to uznat zamestnavatel len tak bez potvrdenia?
Nie, nepreukázanie prekážky v práci je v rozpore so ZP.
§ 144 (2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
michelle84
11.12.08,07:34
musí sa preukazovať tých 56 hodín len potvrdením od lekára? co v takom prípade že mi je nevolno a naozja nemozme byt v práci,ale ked pojdem ku lekarke tak si tam odsedím v cakarni 2 hodiny,kvoli jednej peciatke....moze mi to uznat zamestnavatel len tak bez potvrdenia?

Musíš mať doklad od lekára. Ak by to tak nemuselo byť, tak by sa nechodilo do práce vôbec s tým, že mi bude stále zle... Zamestnanie nie je základná škola, kde rodič napíše ospravedlnenku, že bolo dieťaťu zle. Ak je naozaj tak zle, že si to musíš odležať, tak buď zavolať pohotovosť, od ktorej si treba pýtať pečiatku alebo si dať dovolenku.
profi
11.12.08,07:40
no kedze sama robim na ekonomickom a sama vyžadujem od kolegov potvrdenia,tak mi netreba hovoriť že nie sme na základnej škole!!!!! tak tiež mi je uplne jasne že by sa to zneužívalo,co je u nas v praci "absolutne nepripustne" preto som sa pytala či je mozne urobit vynimku, lebo, budem sa opakovať, 2 hodiny v cakarni by mi neprospeli.
Tweety
11.12.08,07:45
:)
no kedze sama robim na ekonomickom a sama vyžadujem od kolegov potvrdenia,tak mi netreba hovoriť že nie sme na základnej škole!!!!! tak tiež mi je uplne jasne že by sa to zneužívalo,co je u nas v praci "absolutne nepripustne" preto som sa pytala či je mozne urobit vynimku, lebo, budem sa opakovať, 2 hodiny v cakarni by mi neprospeli.
Kedže nie si už na ZŠ a pracuješ na ekonomickom ako si uviedla, mala by si poznať ustanovenia spomínaného ZP, kde sa o výnimkách v tom nepíše nič. Ale na druhej strane, ak máš dobrého šéfa, určite tvoj problém pochopí a pri nevoľnosti ťa uvolní s tým, že si to odpracuješ niekedy inokedy.:)
michelle84
11.12.08,07:46
Môže sa to vyriešiť aj tak, že sa potom tie dve hodiny odrobia v dohodnutom termíne a ten deň sa bude brať ako klasický odpracovaný deň.
7lienka
14.01.09,18:09
Máte niekto skúsenosti s dvojsmennou prevádzkou a návštevou u lekára. Má zamestnanec nárok na ospravedlnenú návštevu u lekára?
Lebo z praktického hladiska je možné vykonať ošetrenie mino pracovného času. (Ak nejde o akútny stav!)
Ďakujem
Tweety
14.01.09,18:12
Máte niekto skúsenosti s dvojsmennou prevádzkou a návštevou u lekára. Má zamestnanec nárok na ospravedlnenú návštevu u lekára?
Lebo z praktického hladiska je možné vykonať ošetrenie mino pracovného času. (Ak nejde o akútny stav!)
Ďakujem
Áno, má nárok aj pri dvojzmennej prevádzke. ZP to umožňuje.
7lienka
14.01.09,18:17
Ako chápať teda ten dovetok za čiarkou, ak nieje možné vykonať vyšetrenie mimo prac. času.
Veď keď sa objenáva tak vie ako má smenu.
Tento § sa veľmi zneužíva tak majiteľ to chce čo najviac sprísniť. Ale ako?
Tweety
14.01.09,18:18
Ako chápať teda ten dovetok za čiarkou, ak nieje možné vykonať vyšetrenie mimo prac. času.
Veď keď sa objenáva tak vie ako má smenu.
Tento § sa veľmi zneužíva tak majiteľ to ch čo najviac sprísniť. Ale ako?
Ako sprísniť? môže len upozorniť na prípadné zneužívanie. Zo ZP zamestnanec má nárok na 7 dní, či sa majiteľovi páči, alebo nie. Ak lekár vydá potvrdenie, zamestnáv. ho musí rešpektovať.
7lienka
14.01.09,18:19
Dík
Tiež si to myslím, aj keď s tým nesúhlasím.
Tweety
14.01.09,18:21
Dík
Tiež si to myslím, aj keď s tým nesúhlasím.
Predstav si, že akútne ochorieš , ale si v práci, čo by si robila? Neišla by si k lekárovi, lebo si to majiteľ neželá? To asi nie. Tak to cháp takto. Alebo ráno zistíš, že máš nejaký akútny zdravotný problém, pôjdeš do práce, keď máš zmenu? Asi tiež nie.
7lienka
14.01.09,18:28
Akútny stav absolutne nespochybňujem. To je bez debaty.
Ale pri 12hod. smene má 1 deň voľno, na smenu nepríde, lebo ide k lekárke a potom má zase volno. To je problém. Že vyslovene vidíš, že to zneužíva. Donesie priepustku od obvodného - celý deň a je vybavené.
Poctivci sú potom naštvaní. A oprávnene.
Chobot
14.01.09,23:13
Akútny stav absolutne nespochybňujem. To je bez debaty.
Ale pri 12hod. smene má 1 deň voľno, na smenu nepríde, lebo ide k lekárke a potom má zase volno. To je problém. Že vyslovene vidíš, že to zneužíva. Donesie priepustku od obvodného - celý deň a je vybavené.
Poctivci sú potom naštvaní. A oprávnene.

Nech si jeden prípad vedúci preverí u lekára. Nech mu zavolá a zistí, na akom vyšetrení to bol ten zamestnanec. Prípadne nech mu potvrdí, kedy presne zamestnanec prišiel k lekárovi a od neho odišiel. Ak to bolo napr. odber krvi na rozbor, tak nech netvrdí zamestnanec, že tam musel byť kvôli tomu celý deň.

To by muselo byť nejaké závažné a komplikované vyšetrenie, aby strávil u lekára celý deň.

A celodenné ošetrenie sa nemá využívať na to, že zamestnanec je chorý, ide k lekárovi a on mu vypíše celodenné ošetrenie. Na to je PN alebo si môže zam-c zobrať dovolenku.

Daj si vyhľadať staršie témy, bolo to tu rozoberané zo všetkých strán.
7lienka
15.01.09,09:51
Dík
čítam jak český žandár :::))))))
michelle84
15.01.09,09:59
Ako chápať teda ten dovetok za čiarkou, ak nieje možné vykonať vyšetrenie mimo prac. času.
Veď keď sa objenáva tak vie ako má smenu.
Tento § sa veľmi zneužíva tak majiteľ to chce čo najviac sprísniť. Ale ako?


Na niektoré vyšetrenia môže byť objednaný aj pol roka dopredu. Vtedy nemôže vedieť, či bude mať na ten deň smenu alebo nie. Treba sa na to pozrieť aj z tejto strany. Samozrejme treba posúdiť, či si vyšetrenie vyžadovalo celodenné voľno a či sa uskutočnilo v rovnakom meste ako je miesto práce...
rodina1
15.01.09,11:00
Súhlasím s michelle84. Tiež chodím k lekárovi, ktorý ma objednáva zvyčajne na kontrolu za 9 mesiacov. Takže dopredu sa nedá zistiť, aká bude v ten termín pracovná zmena. V ostatnom súhlasím s ostatnými poraďákmi.
Jara
15.01.09,11:21
Chobot aj keď viem, že Tvoje rady sú stále odborné, trošku ma zarazilo, že píšeš, že nech si to raz Z-ľ preverí. Myslím, že lekár by to nemal povedať na aký úkon tam pacient bol, veď je to lekárske tajomstvo a tiež zamestnancovi by sa nemuselo páčiť aby niekto iný okrem lekára vedel akú ma diagnózu. Myslím, že ak lekár uzná že je potrebné celodenné ošetrenie tak je to tak a netreba to riešiť. Aj keď vieme, že sa to zneužíva.
Chobot
15.01.09,11:36
Chobot aj keď viem, že Tvoje rady sú stále odborné, trošku ma zarazilo, že píšeš, že nech si to raz Z-ľ preverí. Myslím, že lekár by to nemal povedať na aký úkon tam pacient bol, veď je to lekárske tajomstvo a tiež zamestnancovi by sa nemuselo páčiť aby niekto iný okrem lekára vedel akú ma diagnózu. Myslím, že ak lekár uzná že je potrebné celodenné ošetrenie tak je to tak a netreba to riešiť. Aj keď vieme, že sa to zneužíva.

Nemusí povedať, o aké ošetrenie išlo, ale nech povie, aký čas strávil pacient u lekára. Myslím, že lekár nič neporuší, ak povie, že pán Mrkvička bol na odbere krvi ráno o 8:00 a potom odišiel. Nemusí povedať, aký bol výsledok rozboru. Nikde som nepísal, aby sa pýtal na jeho zdravotný stav. Prečo by zamestnancovi malo vadiť, že zamestnávateľ vie, že bol na rehabilitácii 2 hodiny? Navyše keď má potvrdenie z rehabilitačného oddelenia.

Keď bola manželka tehotná, tak som s ňou raz bol u gynekológa a ten mi dal potvrdenie o sprevádzaní rod. príslušníka. Neviem ako by sa na mňa pozerali, keby som predložil len papier s dátumom, pečiatkou a podpisom gynekológa.

Ak bol na komplikovanejšom zákroku, tak nech potvrdí, že zákrok, na ktorom bol pán Mrkvička, si vyžadoval pobyt v ambulancii 4 hodiny.

Na základe toho sa môže zamestnávateľ zariadiť, prípadne odhaliť podvod zamestnanca - poznám prípady, kedy zamestnanec práve bol ráno na nejakom banálnom vyšetrení, dostal papierik z pečiatkou a podpisom lekára a ostatné údaje si dopísal sám - a dopísal si, že "celodenné vyšetrenie".

Lekárom to je jedno, vystavia potvrdenku hoci komu aj bez údajov a dôverujú ľuďom. Niektorým sa ale veriť nedá, lebo to potom zneužívajú.
Jara
15.01.09,11:48
Súhlasím so všetkým čo píšeš aj s tým, že si niekedy zamestnanec dopíše, že bol celý deň na vyšetrení, aj s tým, že je to vlastne taká diera v zákone, že sa to zneužíva. No myslím si, že ani keď bol napr. zamestnanec v ambulancii len na injekciu a strávil napr. u lekára len 20 minút ešte nemusí znamenať, že si nemal ľahnúť a teda, že jeden deň potrebuje poležať. Ja som napr. chodila na rehabilitácie ohľadom ženských problémov a po ohrievaní som mala hneď ľahnúť, ani som nemala ísť vonku pešo, len čo najskôr do teplého. Myslím, že problém by bol vyriešený ak by lekári dbali na to, aby dopisovali čas, prípadne ak nie čas tak vtedy by dopisali, že je to celodenné ošetrenie. No časté je, že len hodia pečiatku a podpis a vec je vybavená. Vtedy nastáva to zneužívanie. No viem, že si rozumieme, ale myslím nezmeníme to, muselo by to byť ošetrené nejakým nariadením. Aj keď zamestnavateľ vie veľmi dobre kto to zo zamestnancov zneužíva.
7lienka
15.01.09,14:33
Súhlasím s michelle84. Tiež chodím k lekárovi, ktorý ma objednáva zvyčajne na kontrolu za 9 mesiacov. Takže dopredu sa nedá zistiť, aká bude v ten termín pracovná zmena. V ostatnom súhlasím s ostatnými poraďákmi.

Toto ale nieje prípad zneužívania. Keď si objednaná 9 mesiacov dopredu tak to predsa povieš a je pripravená sila na zastup. Tu ide vyslovene o zneužívanie ktoré som opísala vyššie.



Jara chobot pochopil o čo mi ide.
Veď z-ľ vlasne nemá podľa zam. žiadne práva. Len právo platiť všetky §, PN a priepustky. Nemôže si preveriť ani len kde ten človek bol, veď to je absurdné....
Tweety
15.01.09,14:35
Toto ale nieje prípad zneužívania. Keď si objednaná 9 mesiacov dopredu tak to predsa povieš a je pripravená sila na zastup. Tu ide vyslovene o zneužívanie ktoré som opísala vyššie.
Pozri prísp.č. 62.
Llívia
18.01.09,21:14
Nech si jeden prípad vedúci preverí u lekára. Nech mu zavolá a zistí, na akom vyšetrení to bol ten zamestnanec. Prípadne nech mu potvrdí, kedy presne zamestnanec prišiel k lekárovi a od neho odišiel...

Toto je asi nezrealizovateľné riešenie. Lekár, príp. sestrička, asi ťažko potvrdí, kedy zamestnanec prišiel na vyšetrenie. To by museli sedieť priamo v čakárni :) Navyše by pri potvrdení nezohľadnili čas, ktorý zamestnanec potrebuje na cestu na vyšetrenie a späť. Konkrétne v mojom prípade, keď ma lekár objedná na vyšetrenie napr. na 11.00, tak sa do práce vôbec nedostanem kvôli spojom. Z miesta, kde pracujem, ide jeden spoj o 7.45 a ďalší až o 10.30, ale z miesta prestupu mi spoj odchádza tiež o 10.30. A podobne sú na tom aj spoje späť.
Llívia
22.04.09,04:39
Veď z-ľ vlasne nemá podľa zam. žiadne práva. Len právo platiť všetky §, PN a priepustky. Nemôže si preveriť ani len kde ten človek bol, veď to je absurdné....
A čo povieš na toto: zamestnankyňa si od začiatku roka stihla vyčerpať celých 7 dní. Teraz keď niečo potrebuje, tak píše, že bola s deťmi, veď majú napr. spoločnéhé zubára. Alebo prišla za mnou s tým, že vtedy a vtedy bola u gynekológa, a keďže má už vyčerpané všetky dni na seba, tak to chce napísať na 13-ročnú dcéru (ako sprevádzanie rodinného príslušníka). A že či niekto tie priepustky kontroluje, či sa to dá nejako zistiť, že to nie je pravda. Tak som jej povedala, že pre deti je detský gynekológ (aspoň si to myslím). A tiež som sa jej spýtala, či jej príde fér takéto zneužívanie. Jej odpoveď: nič nezneužíva, veď má nárok na 7 dní pre seba (ošetrenie/vyšetrenie) a 7 dní na deti (sprevádzanie rodinného príslušníka). Pritom má asi celú tohtoročnú dovolenku a ešte aj časť minuloročnej.
Mimochodom: nemáte niekto vzor tlačiva - potvrdenia, ktoré sa používala, ak bol rodič u lekára s dieťaťom? Na toto tlačivo sa písalo aj meno dieťaťa, meno rodiča a vzťah medzi nimi. Stačilo by, aj keby to bolo len naskenované, už by som si to upravila.
lenkage
22.04.09,06:06
mne moja zamestnankyňa nosí takéto potvrdenie, neviem či pomôže
sysula
22.04.09,06:41
mne moja zamestnankyňa nosí takéto potvrdenie, neviem či pomôže
Ja by som jej to uznala :rolleyes:
Llívia
22.04.09,06:43
lenkage, ďakujem. Skúsim podľa toho niečo "vyrobiť". To tlačivo, čo som myslela, bolo trochu iné.
Llívia
28.04.09,11:59
"Vyrobila" som toto.
ivka70
28.04.09,12:06
A čo povieš na toto: zamestnankyňa si od začiatku roka stihla vyčerpať celých 7 dní. Teraz keď niečo potrebuje, tak píše, že bola s deťmi, veď majú napr. spoločnéhé zubára. Alebo prišla za mnou s tým, že vtedy a vtedy bola u gynekológa, a keďže má už vyčerpané všetky dni na seba, tak to chce napísať na 13-ročnú dcéru (ako sprevádzanie rodinného príslušníka). A že či niekto tie priepustky kontroluje, či sa to dá nejako zistiť, že to nie je pravda. Tak som jej povedala, že pre deti je detský gynekológ (aspoň si to myslím). A tiež som sa jej spýtala, či jej príde fér takéto zneužívanie. Jej odpoveď: nič nezneužíva, veď má nárok na 7 dní pre seba (ošetrenie/vyšetrenie) a 7 dní na deti (sprevádzanie rodinného príslušníka). Pritom má asi celú tohtoročnú dovolenku a ešte aj časť minuloročnej.
Mimochodom: nemáte niekto vzor tlačiva - potvrdenia, ktoré sa používala, ak bol rodič u lekára s dieťaťom? Na toto tlačivo sa písalo aj meno dieťaťa, meno rodiča a vzťah medzi nimi. Stačilo by, aj keby to bolo len naskenované, už by som si to upravila.
Mas pravdu v tom, ze "normalny" gynekolog nemoze mat pacientku mladsiu ako 14 rokov. /nanavys moze riesit akutny stav, ked nie je nablizku detsky gynekolog, pohotovost a pod./
Deti do 14 rokov maju specialneho detskeho gynekologa.
engi
29.04.09,07:31
Ahojte

chcela by som sa opýtať či je správny postup zamestnávateľa ak mi predloženú priepustku od špecialistu /bolo to celodenné vyšetrenie/ z iného mesta ako je adresa zamestnávateľa ráta ako 4 ospravedlnené hodiny /teda stiahnutie z tých 7 dní na ktoré mám nárok/ a pol dňa dovolenky.

môj lekár/špecialista bol vzdialený 25 km od môjho zamestnávateľa
a zdá sa mi že pokiaľ je lekár v tom istom meste ako môj zamestnávateľ tak priepustka platí na 4 hodiny a nárok na celodennú priepustku by mi vznikol ak by som mala dve razítka od dvoch lekárov

je niekde stanovené do akej vzdialenosti od zamestnávateľa mi platí celodenné ošetrenie a kde sú to len 4 hodiny a teda či postup môjho zamestnávateľa bol správny?

mimochodom v tomto roku to bolo druhý krát čo som využila priepustku
katka50
29.04.09,07:36
Ahojte

chcela by som sa opýtať či je správny postup zamestnávateľa ak mi predloženú priepustku od špecialistu /bolo to celodenné vyšetrenie/ z iného mesta ako je adresa zamestnávateľa ráta ako 4 ospravedlnené hodiny /teda stiahnutie z tých 7 dní na ktoré mám nárok/ a pol dňa dovolenky.

môj lekár/špecialista bol vzdialený 25 km od môjho zamestnávateľa
a zdá sa mi že pokiaľ je lekár v tom istom meste ako môj zamestnávateľ tak priepustka platí na 4 hodiny a nárok na celodennú priepustku by mi vznikol ak by som mala dve razítka od dvoch lekárov

je niekde stanovené do akej vzdialenosti od zamestnávateľa mi platí celodenné ošetrenie a kde sú to len 4 hodiny a teda či postup môjho zamestnávateľa bol správny?

mimochodom v tomto roku to bolo druhý krát čo som využila priepustku
Lekár Ti mal na priepustku napísať Celodenné vyšetrenie, alebo Platí celý deň.
Ančika
29.04.09,11:30
"Vyrobila" som toto.
Myslím si, že je škoda vymýšľať to, čo je už vymyslené. Ja používam univerzálne tlačivo zo ŠEVTu, č. 301409 aj na dovolenku, náhradné voľno, lekár, doprovod a iné. Len väčší problém je u lekárov! Bachne tam razítko a hieroglyf miesto podpisu a tým to pre neho (resp. pre sestričku) končí. Ani dátum, ani dôvod, ani čas .. nič viac. Čo s tým robíte Vy? Ja zatiaľ preplácam tak ako vidím. Ak zamestnanec nebol v práci celý deň, tak dám celý deň, ak časť smeny odpracoval tak mu zaplatím chýbajúce hodiny :) Môže byť!?
Chobot
29.04.09,12:26
Myslím si, že je škoda vymýšľať to, čo je už vymyslené. Ja používam univerzálne tlačivo zo ŠEVTu, č. 301409 aj na dovolenku, náhradné voľno, lekár, doprovod a iné. Len väčší problém je u lekárov! Bachne tam razítko a hieroglyf miesto podpisu a tým to pre neho (resp. pre sestričku) končí. Ani dátum, ani dôvod, ani čas .. nič viac. Čo s tým robíte Vy? Ja zatiaľ preplácam tak ako vidím. Ak zamestnanec nebol v práci celý deň, tak dám celý deň, ak časť smeny odpracoval tak mu zaplatím chýbajúce hodiny :) Môže byť!?

Môže byť aj tak. Záleží od benevolentnosti firmy.
engi
05.05.09,13:58
Lekár Ti mal na priepustku napísať Celodenné vyšetrenie, alebo Platí celý deň.
ďakujem za odpoveď ale túto dôležitú vetičku som tam mala napísala ale aj napriek tomu mi to rozdelili na pol dňa lekár a pol dňa dovo
Chobot
05.05.09,21:00
ďakujem za odpoveď ale túto dôležitú vetičku som tam mala napísala ale aj napriek tomu mi to rozdelili na pol dňa lekár a pol dňa dovo

Tak zamestnávateľ nemal právo to takto deliť. Ak raz lekár napíše, že išlo o celodenné vyšetrenie, tak to tak má byť (aj keby to nebola pravda). (Leda, že by si to zamestnanec tam sám dopísal, a zamestnávateľ by si to preveril u lekára, že nešlo o celodenné ošetrenie...:rolleyes: )

Trvaj na tom, aby ti dal celodennú prekážku z dôvodu návštevy lekára.
Miska 1
06.05.09,08:42
Môže zamestnávateľ zakázať zamestnancom nosiť " Pé-čka" - návšteva u lekára ? Na takúto návštevu si musí zamestnanec brať dovolenku . Obhajoba zamestnávateľa - vraj aj v ostatných firmách takto robia.Návšteva lekára len v osobnom volne alebo si máme zobrať dovolenku.
VERONIKA6
06.05.09,08:46
Môže zamestnávateľ zakázať zamestnancom nosiť " Pé-čka" - návšteva u lekára ? Na takúto návštevu si musí zamestnanec brať dovolenku . Obhajoba zamestnávateľa - vraj aj v ostatných firmách takto robia.Návšteva lekára len v osobnom volne alebo si máme zobrať dovolenku.
Zo zákona na to nárok je. Keby si sa na neho sťažovala, neobstál by jeho argument. Ale osobne poznám niekoľko firiem, kde si zamestnanec berie dovolenku a paragraf sa ani neopováži priniesť.
mzdarka renca
06.05.09,09:39
Zo zákona na to nárok je. Keby si sa na neho sťažovala, neobstál by jeho argument. Ale osobne poznám niekoľko firiem, kde si zamestnanec berie dovolenku a paragraf sa ani neopováži priniesť.
:eek::eek::eek: to je sila
VERONIKA6
06.05.09,09:48
:eek::eek::eek: to je sila
Neviem ako to myslíš, no len na vysvetlenie. Samozrejme, my v našej firme paragrafy preplácame bez problémov. Ešte sa nestalo, že by sa pracovníkovi neuznal. Ale skutočne poznám zamestnávateľov, kde sa pracovník ani neopováži paragraf priniesť. Keď mi jedna mzdárka povedala, že oni paragrafy nepreplácajú, že šéf zakázal, tiež som takto pozerala.
mzdarka renca
06.05.09,09:54
Neviem ako to myslíš, no len na vysvetlenie. Samozrejme, my v našej firme paragrafy preplácame bez problémov. Ešte sa nestalo, že by sa pracovníkovi neuznal. Ale skutočne poznám zamestnávateľov, kde sa pracovník ani neopováži paragraf priniesť. Keď mi jedna mzdárka povedala, že oni paragrafy nepreplácajú, že šéf zakázal, tiež som takto pozerala.
Veronika, to nebol útok na teba:).

Mňa len zarazil fakt, že načo robia niektorí zamestnávatelia také ceremónie, nakoľko má zamestnanec túto možnosť využiť max. 7 dní v roku.
Llívia
11.05.09,07:29
Myslím si, že je škoda vymýšľať to, čo je už vymyslené. Ja používam univerzálne tlačivo zo ŠEVTu, č. 301409 aj na dovolenku, náhradné voľno, lekár, doprovod a iné. Len väčší problém je u lekárov! Bachne tam razítko a hieroglyf miesto podpisu a tým to pre neho (resp. pre sestričku) končí. Ani dátum, ani dôvod, ani čas .. nič viac. Čo s tým robíte Vy? Ja zatiaľ preplácam tak ako vidím. Ak zamestnanec nebol v práci celý deň, tak dám celý deň, ak časť smeny odpracoval tak mu zaplatím chýbajúce hodiny :) Môže byť!?

Neviem, ako vyzerá tlačivo ŠEVT 301409, nikto ho sem nedal. Požívame tlačivá IGAZ (Priepustka/Žiadosť o pracovné voľno). Na týchto tlačivách nie je nikde uvedené "sprevádzanie". Keďže si to zamestnanci dopisujú sami, "vyrobila" som si vlastné tlačivá, kam by to mal dopísať a potvrdiť pravdivosť uvádzaných údajov lekár.
drobeceva
11.05.09,07:31
Zo zákona na to nárok je. Keby si sa na neho sťažovala, neobstál by jeho argument. Ale osobne poznám niekoľko firiem, kde si zamestnanec berie dovolenku a paragraf sa ani neopováži priniesť.
Naši "šikovní" zamestnanci nemali problém doniesť paragraf od lekára a využívali to na svoje fušky. Vynaliezavosť nemá hraníc.
VERONIKA6
11.05.09,07:33
Naši "šikovní" zamestnanci nemali problém doniesť paragraf od lekára a využívali to na svoje fušky. Vynaliezavosť nemá hraníc.
Takých šikovných zamestnancov je mnoho a lekár mu za poplatok paragraf vypíše. Taktiež si aj naši zamestnanci dopisujú na paragraf - celý deň, alebo doprovod dieťaťa nutný, alebo doprovod matky nutný, atď.
drobeceva
11.05.09,07:35
My už aj vieme, o ktorých sa jedná, kto to zneužíva a snaží sa nám prejsť cez rozum. No hold, majú smolu.
Ančika
12.05.09,09:23
Takých šikovných zamestnancov je mnoho a lekár mu za poplatok paragraf vypíše. Taktiež si aj naši zamestnanci dopisujú na paragraf - celý deň, alebo doprovod dieťaťa nutný, alebo doprovod matky nutný, atď.

Ja z vlastnej skúsenosti viem, že ani jedného lekára, resp. sestričku nezaujíma čo je napísané na papieriku, ktorý jej predložím k podpisu. Pečiatka, podpis a občas dátum, aj to nie vždy a hotovo. Skúsila som požiadať, aby mi tam dopísala hodinu ošetrenia. Výklad k tomu trval omnoho dlhšie ako by trval samotný úkon. Tak ako chceme od nich aby skontrolovali kto a koho sprevádza a dopisovali čosi navyše:rolleyes: Záver: "Dopíšte si to tam vy ja na to nemám čas!"
Martina Vaniaková
26.11.10,10:11
ked naša spoločnosť pracuje v 3 zmennej prevádzke a zamestnanec mal ísť na poobednú, či nočnú a prinesie mi na tento deň potvrdenú priepustku - potvrdenie od lekára, mám ako zamestnávateľ mu toto P-čko neakceptovať? Ďakujem.
Llívia
26.11.10,10:26
ked naša spoločnosť pracuje v 3 zmennej prevádzke a zamestnanec mal ísť na poobednú, či nočnú a prinesie mi na tento deň potvrdenú priepustku - potvrdenie od lekára, mám ako zamestnávateľ mu toto P-čko neakceptovať? Ďakujem.

Zákonník práce § 141
2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Ak nespĺňa podmienku, že vyšetrenie/ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času (napr. ak nebol na pohotovosti), tak áno, neakceptuj mu to.

(Nepoznám lekára (okrem pohotovosti), ktorý by ordinoval v noci :cool: . Taktiež väčšina lekárov neordinuje poobede (cháp po 14.00). :cool:)
Chobot
26.11.10,10:32
ked naša spoločnosť pracuje v 3 zmennej prevádzke a zamestnanec mal ísť na poobednú, či nočnú a prinesie mi na tento deň potvrdenú priepustku - potvrdenie od lekára, mám ako zamestnávateľ mu toto P-čko neakceptovať? Ďakujem.

To chce zamestnanec tvrdiť, že jeho lekár ordinuje v nočných hodinách?

Ja by som mu to neuznal.

Tú poobednú jedine, ak preukáže, že jeho lekár ordinoval poobede - v čase, keď mu to kolidovali s prac. časom. Nie že lekár je od 7:00 do 14:00 a on nenastúpi do práce o 17:00, lebo že bol u lekára.... Veď u lekára bol doobeda, tak čo mu bráni nastúpiť na poobedňajšiu zmenu?
rodina1
26.11.10,15:30
Ak však zamestnanec bol u lekára doobeda a lekár mu na potvrdenku napísal "platí celý deň", myslím si, že v prípade poobednej smeny by bolo možné zamestnancovi uznať prekážku v práci.
veronikasad
26.11.10,15:34
ked naša spoločnosť pracuje v 3 zmennej prevádzke a zamestnanec mal ísť na poobednú, či nočnú a prinesie mi na tento deň potvrdenú priepustku - potvrdenie od lekára, mám ako zamestnávateľ mu toto P-čko neakceptovať? Ďakujem.
Vráť mu ju, aby mu ošetrujúci lekár doplnil čas odchodu od lekára.
veronikasad
26.11.10,15:47
(Nepoznám lekára (okrem pohotovosti), ktorý by ordinoval v noci :cool: . Taktiež väčšina lekárov neordinuje poobede (cháp po 14.00). :cool:)
Poznám také pracoviská - súkromnú jednodňovú chirurgiu - ale po takomto zákroku sa na druhý deň zvyčajne do práce nenastupuje ...
Llívia
27.11.10,00:29
Ale to by už malo byť riešené PN-kou, nie cez ošetrenie/vyšetrenie. Bežná prax je však taká, že pacient dostane dve potvrdenia o vyšetrení/ošetrení.

Nielen jednodňová chirurgia, ale napr. aj samotná chirurgická ambulancia, príp. aj iné ambulancie - niekedy majú lekári ambulanciu aj v inom meste/obci, kam chodia aj poobede. Určite však neordinujú v noci a pochybujem, že ordinujú do 22.00, aby zamestnanec nemohol nastúpiť na časť poobedňajšej zmeny.
Llívia
27.11.10,00:36
Ak však zamestnanec bol u lekára doobeda a lekár mu na potvrdenku napísal "platí celý deň", myslím si, že v prípade poobednej smeny by bolo možné zamestnancovi uznať prekážku v práci.
Lekár si môže písať, čo chce a niekedy tento nezmysel píšu automaticky. Píšem o nezmysle preto, pretože som sa stretla s názorom, že ak potrebuje zamestnanec po vyšetrení/ošetrení nejakú dobu na zotavenie/oddych, tak sa to má riešiť cez PN-ku (aj keby PN bola len jednodňová). Aj v Zákonníku práce sa píše, že nárok je na OŠETRENIE/VYŠETRENIE a LEN NA NEVYHNUTNE POTREBNÝ ČAS, NIE NAPR. NA ODDYCH/REGENERÁCIU PO PODANEJ INJEKCII ALEBO PO ABSOLVOVANÍ NEJAKEJ LIEČEBNEJ PROCEDÚRY.
S potvrdeniami od lekára s textom "platí celý deň" mám také skúsenosti, že zamestnanec išiel iba na vyšetrenie k svojmu obvoďákovi alebo preventívnu prehliadku a toto mu lekár/sestrička na potvrdenie automaticky dopísal. Keď som sa zamestnancov pýtala, koľko tam skutočne strávili času, tak to boli napr. 2 hodiny. Tak prečo by im zamestnávateľ mal dať náhradu za 8 hod.?
veronikasad
27.11.10,08:01
Ale to by už malo byť riešené PN-kou, nie cez ošetrenie/vyšetrenie. Bežná prax je však taká, že pacient dostane dve potvrdenia o vyšetrení/ošetrení.

Nielen jednodňová chirurgia, ale napr. aj samotná chirurgická ambulancia, príp. aj iné ambulancie - niekedy majú lekári ambulanciu aj v inom meste/obci, kam chodia aj poobede. Určite však neordinujú v noci a pochybujem, že ordinujú do 22.00, aby zamestnanec nemohol nastúpiť na časť poobedňajšej zmeny.


Lívia, písala som o jednodňovej cievnej chirurgii v našom meste, kde napr.operácie krčových žíl robia vo večerných hodinách, pacient tam zostane spať a ráno odchádza domov.

Samozrejme, že je vystavovaná PN-ka, neriešila som v tomto prípade priepustku. Bola to reakcia na tvoju poznámku o ordinačných hodinách lekárov.
mzdarka renca
27.11.10,08:54
Ale to by už malo byť riešené PN-kou, nie cez ošetrenie/vyšetrenie. Bežná prax je však taká, že pacient dostane dve potvrdenia o vyšetrení/ošetrení.

Nielen jednodňová chirurgia, ale napr. aj samotná chirurgická ambulancia, príp. aj iné ambulancie - niekedy majú lekári ambulanciu aj v inom meste/obci, kam chodia aj poobede. Určite však neordinujú v noci a pochybujem, že ordinujú do 22.00, aby zamestnanec nemohol nastúpiť na časť poobedňajšej zmeny.


Lívia, písala som o jednodňovej cievnej chirurgii v našom meste, kde napr.operácie krčových žíl robia vo večerných hodinách, pacient tam zostane spať a ráno odchádza domov.

Samozrejme, že je vystavovaná PN-ka, neriešila som v tomto prípade priepustku. Bola to reakcia na tvoju poznámku o ordinačných hodinách lekárov.

Veronika, prečo PN-kou? ja by som to riešila 1 deň návšteva u lekára a ak by bolo treba aj na druhý deň, tak by som si zobrala dovolenku, nakoľko kvôli 2 dňom si "nepokazím" výplatu. A bolo by to v súlade so ZP.
PS: mám zubára, ktorý okrem toho, že cez deň pracuje v nemenovanej nemocnici, tak od 17.00 pracuje doma ako súkromník. Chodím k nemu ako k súkromníkovi, nakoľko v nemocnici má plno, je fakt výborný zubár, tak si rada priplatím a idem k nemu poobede.
Llívia
27.11.10,10:46
Lívia, písala som o jednodňovej cievnej chirurgii v našom meste, kde napr.operácie krčových žíl robia vo večerných hodinách, pacient tam zostane spať a ráno odchádza domov.

Samozrejme, že je vystavovaná PN-ka, neriešila som v tomto prípade priepustku. Bola to reakcia na tvoju poznámku o ordinačných hodinách lekárov.


...(Nepoznám lekára (okrem pohotovosti), ktorý by ordinoval v noci :cool: . Taktiež väčšina lekárov neordinuje poobede (cháp po 14.00). :cool:)
Zas sa nechytajme za slovíčka, písala som, že väčšina lekárov neordinuje poobede. Keď ide zamestnanec k lekárovi, ktorý skutočne ordinuje poobede, tak samozrejme, že má nárok na ošetrenie/vyšetrenie podľa Zákonníka práce.
(Je v nejakom zákone definícia ošetrenia? Lebo jednodňová chirurgia je už operačný zákrok, takže na to by nemalo byť vystavené potvrdenie o ošetrení, ale PN-ka. Keby sa ma to týkalo, tiež by som to radšej riešila cez dovolenku než PN-ku.)
pl01
11.01.12,12:07
V prípade výhrad k takému postupu asi existuje možnosť dať podnet na preskúmanie revíznym lekárom zdravotnej poisťovne - ak však aj ten skonštatuje, že "je to v poriadku" ešte snáď lekárska komora a potom už len LAMPÁREŇ