eva.hudak
17.04.07,10:52
Prosim Vas o radu, ak mame zaplatit vopred zalohu na kupu bytu napr. 50 000,- aky papier si mame dat podpisat od predavajucich, aby iba nezhrabli prachy a uz by po nich neostal ani "smrad" :--- ? Nemate prosim niekto taku formulku pravne osetrenu, ktora sa na tieto ucely pouziva? Nemam chut ist s tym k pravnikovi.
Vrela vdaka za pomoc!!! :)
Chobot
17.04.07,09:04
Prosim Vas o radu, ak mame zaplatit vopred zalohu na kupu bytu napr. 50 000,- aky papier si mame dat podpisat od predavajucich, aby iba nezhrabli prachy a uz by po nich neostal ani "smrad" :--- ? Nemate prosim niekto taku formulku pravne osetrenu, ktora sa na tieto ucely pouziva? Nemam chut ist s tym k pravnikovi.
Vrela vdaka za pomoc!!! :)


Na výber máš od potvrdenia o prevzatí peňažnej sumy, cez vlastnú zmenku, dlžný úpis (obdoba zmenky), prípadne to môže byť priamo zakomponované v kúpno-predajnej zmluve...

Môžu ti ale podpísať akýkoľvek papier, žiadny im však nezabráni, aby nezmizli so zálohou alebo aby v prípade odstúpenia od zmluvy nevrátili zálohu.

Ak chcete mať istotu, treba to riešiť iným spôsobom - napr. notárskou úschovou alebo dokumentárnym akreditívom v banke.
eva.hudak
17.04.07,09:42
Diky za radu :)
genius007
11.11.13,15:56
Téma zálohy je v realitnej oblasti vysoko aktuálna. Preto aj keď je táto otázka staršieho dáta, možno sa bude niekomu hodiť odpoveď.
Prvým faktom je, že najviac peňazí stratili kupujúci nehnuteľnosti práve pri nesprávnom postupe pri skladaní zálohy. Ak skladáte zálohu v realitke tak sa táto záloha môže nazývať depozit.
Preto ak využívate služieb sprostredkovateľa, tak skladáte depozit a podpisujete depozitnú zmluvu.
Záloha na kúpu sa skladá kupujúcemu vtedy ak si kupujúci sú na 100 % istí, že nehnuteľnosť chcú a môžu kúpiť.
Všimnite si že hovoríme chcú a môžu.
Na mojom blogu som uverejnil menší článok o tom ako postupujú niektoré realitky pri skladaní zálohy.
Prečítajte si článok Nekalé praktiky realitiek - záloha na kúpu (http://www.realitnaskola.sk/nekale-praktiky-realitiek-zaloha/)
Neskôr uverejním aj správny postup pri skladaní zálohy a vymenujem všetky zmluvy ktoré budete musieť spísať.
buchač
11.11.13,16:09
Téma zálohy je v realitnej oblasti vysoko aktuálna. Preto aj keď je táto otázka staršieho dáta, možno sa bude niekomu hodiť odpoveď.
Prvým faktom je, že najviac peňazí stratili kupujúci nehnuteľnosti práve pri nesprávnom postupe pri skladaní zálohy. Ak skladáte zálohu v realitke tak sa táto záloha môže nazývať depozit.
Preto ak využívate služieb sprostredkovateľa, tak skladáte depozit a podpisujete depozitnú zmluvu.
Záloha na kúpu sa skladá kupujúcemu vtedy ak si kupujúci sú na 100 % istí, že nehnuteľnosť chcú a môžu kúpiť.
Všimnite si že hovoríme chcú a môžu.
Na mojom blogu som uverejnil menší článok o tom ako postupujú niektoré realitky pri skladaní zálohy.
Prečítajte si článok Nekalé praktiky realitiek - záloha na kúpu
Neskôr uverejním aj správny postup pri skladaní zálohy a vymenujem všetky zmluvy ktoré budete musieť spísať.

Jééééžiš Mária ......:eek::confused:

Záloha ako depozit v realitnej kancelárii ???
Záloha je záloha !!!
Depozit je je depozit !!!

Záloha
Preddavok je čiastočná úhrada záväzku pred uskutočnením dohodnutého plnenia.

Depozit
1. úschova peňazí alebo cenných predmetov v banke alebo na súde;
2. uschovaná, uložená vec, uložené peniaze na súde, u štátneho notára, v úrade alebo v banke;

...čiže ten depozit vôbec a vonkoncom NIE v realitke ...
marcuso
11.11.13,22:38
len taky laicky nazor...ak ta budu chciet okradnut tak ti nepomoze ziaden papier, peniaze viac neuvidis....lepsie je to riesit tak ako bolo spominane uschovou, v banke ktora uvolni peniaze po prepise nehnutelnosti.... Vymozitelnost na slovensku je jeden velky problem, tiez som prisiel o peniaze a uz sa natahujem peknych par rokov a mal som vsetky papiere, vsetko som vyhral a nevidel som ani cent. Jedna rada, zisti si o majiteloch na stranke dlznik ci nemaju nejake dlhy, ak dlzia zdravotke ci socialke vyssie sumy tak si daj strasne bacha s kym si zacinas. Vsetci co mi doteraz nezaplatili som dodatocne zistil ze sa nachadzaju medzi dlznikmi.