bibiana11
17.04.07,12:20
Mám nasledovný problém,

inventarizačná komisia objavila kolajový podvozok - mali sme všetci pred očami, ktorý dostali este v 80-tych rokoch zo železnice zadarmo ako názornú pomôcku - sme stredná škola ( vtedy sme mali ešte odbor železničiar), teraz už vôbec nepoužívame, stojí vonku na školskom dvore,

chceli by sme dať do šrotu, ale

nemáme v evidencií,

ako by sme mohli postupovať

ďakujem
skaspa
17.04.07,10:28
Nie som si úplne istý, ak to tak nebude, hádam ma niekto opraví:
Podľa § 25 ods. 1 písm. d) bod 5: Z jednotlivých zložiek majetku a záväzkov sa oceňuje reprodukčnou obstarávacou cenou nehmotný a hmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený.
Uvedeným spôsobom ho oceniť a zaradiť do majetku a keď ho dáte do šrotu, tak ho z majetku zas vyradíte.
Danila
17.04.07,10:47
Ja osobne by som o tomto majetku za daných podmienok neúčtovala. Jednou z povinností IK je aj posúdenie stavu hospodárskych prostriedkov a z toho vyplývajúce návrhy na riešenie pre štatutára. Do zápisu by som uviedla, že bol novozistený majetok neupotrebiteľný s návrhom jeho odovzdania do zberu. K pokladničnému dokladu za prijatú hotovosť by som priložila kópiu zápisu z inventarizácie.
bibiana11
17.04.07,19:37
Ďakujem pekne za cenné informácie, Danka chcem sa Ťa opýtať, či to obstojí aj v prípade kontroly
ja som tiež toho názoru, že zbytočné je zaúčtovať, ale nie som si istá, či to tak môže byť
má niekto podobné skúsenosti??

ďakujem pekne
Olice
24.04.07,06:15
Tiež máme podobný prípad ako je uvedený v príspevku č. 1.
V roku 2003 sme dostali ako dar z Kórey v rámci medzivládnej pomoci
pojazdný RTG prístroj a rôzne iné zdravotnícke zariadenia.
K dodávke boli priložené nejaké doklady z MZV (korešpondencia).
Všetky zariadenia okrem pojazdného RTG boli zaradené do používania a začali sa odpisovať.
Pri RTG bol taký problém, že nebolo možné získať certifikáty, čo je podmienka, aby mohol byť prístroj používaný na vyšetrovanie pacienta.
Potom boli zistené ďalšie nedostatky, pre ktoré nie je možné uvedené zariadenie používať.Okrem iného aj vysoká cena za uvedenie RTG zariadenia do používania (500 000,- Sk).
Uvedené zariadenie nebolo vedené v účtovníctve.
Teraz je nám toto zariadenie vlastne k ničomu, pretože jeho uvedenie do prevádzky je vlastne nerentabilné.
Uvažovali sme tak, že ho ponúkneme servisnej firme na prípadné využitie náhradných dielov (ak budú mať záujem a dá sa to využiť) alebo toto zariadenie zlikvidujeme. Vedenie súhlasí aj s likvidáciou.
Ja sa chce len uistiť, že keby sa s odstupom času niekto začal zaujímať o toto zariadenie, či ten postup, ktorý si chceme zvoliť bude správny ?
Všetky podklady o tom ako sme s uvedeným zariadení doteraz nakladali máme, vrátane vyjadrenia servisnej organizácie, ktorá sa pokúšala uvedený prístroj sprevádzkovať .
Ďakujem za Vaše prípadné názory.
mlyn16
24.04.07,06:21
Osobne by som tiež nerobila zaradenie majetku, ktorý dávam na šrotáciu. Veď kto by mi aj podpísal prevzatie majetku do používania? Taktiež si myslím, že štát zaujímajú viac tržby, z ktorých mu plynú dane.