heike
17.04.07,14:18
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH.

Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať?

Prosím, poraďte...
Tweety
17.04.07,12:20
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH.

Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať?

Prosím, poraďte...
1. Je to správne, urobíte si samozdanenie fa
2. kurz NBS pre daný deň, teda nie priemerný.
Česká republika CZK 1 1,197
Zoltán Kovács
17.04.07,12:22
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať:

Sme platcami DPH a z ČR bol nám dodaný tovar - od platcu DPH ale vystavený bez dane, keď som sa na to pýtala dotyčného, povedal, že pre SR vystavujú doklady bez DPH. Tým pádom, že ste obaja (dodávateľ z ČR a odberateľ v SR platiteľmi dph), tak ide o samozdanenie. Tá faktúra je správne vystavená.

Nie je na tom niečo zlé? Nechcem sa dostať do problémov...

A ešte: dátum vystavenia aj dodania je ten istý (22.3.), takže by som to mala zaúčtovať faktúru kurzom NBS, ktorý pripadá na tento dátum. To chápem. Ale na webovej stránke NBS som našla kurzy dva 1,197 a priemer (?) 1,206, tak ktorým to mám prepočítať? Zaúčtuješ denným kurzom.

Prosím, poraďte...

Odpovede červeným
heike
17.04.07,12:31
Ďakujem veľmi pekne, ani si neviete predstaviť, aký kameň mi spadol zo srdca... Nepočuli ste ten buchot?
(c",)
Tweety
17.04.07,12:32
Ďakujem veľmi pekne, ani si neviete predstaviť, aký kameň mi spadol zo srdca... Nepočuli ste ten buchot?
(c",)
Som rada, že som pomohla. Tiež ďakujem.:)
apsgroup
17.04.07,13:23
Faktúra je vystavená 22.3. ako píšeš. Ešte si myslím, že je doležité, kedy ste tovar nadobudli, lebo ak až po vystavení faktúry, napr. v apríli tak musíš použiť iný kurz.
heike
18.04.07,06:38
Prijali sme ho 23.3. Je to veľký problém? Na 23. pripadá kurz 1,192.
Dada
18.04.07,06:44
Prijali sme ho 23.3. Je to veľký problém? Na 23. pripadá kurz 1,192.

Tovar zaúčtuješ kurzom z 23.3. a samozdanenie s kurzom z 22.3. (deň vystavenia faktúry)
andreaS
18.04.07,06:45
Do uctovnictva zaevidujes fakturu kurzom vystavenia faktury a pre dph pouzijes kurz dodania tovaru, t.j. z 23.3.
heike
18.04.07,06:47
Vďaka, už sa mi v tom postupne vyjasňuje...
andreaS
18.04.07,06:47
hm, teraz sme sa rozisli v nazore... ja len uvazujem, ako by som urobila ja, ale zatial som nemala rozdiel v prijati tovaru a vystaveni faktury...
Dada
18.04.07,06:48
hm, teraz sme sa rozisli v nazore... ja len uvazujem, ako by som urobila ja, ale zatial som nemala rozdiel v prijati tovaru a vystaveni faktury...

Pre DPH používaš kurz zo dňa, kedy bola faktúra vystavená a pre tovar, kedy bol dodaný.
andreaS
18.04.07,06:55
vdaka... je to uplne naopak ako som napisala :)
jenny7
18.04.07,08:10
Samozdanenie 22.3. - to súhlasím. Tovar nadobudli 23.3. a ak vtedy dostali aj faktúru - môžu ju zaevidovať dňom 23.3. do účtovníctva??Tým im vznikne použitie 2kurzov. Chcela som sa len uistiť,my tiež mávame takéto účtovné prípady, čiže 1kurz pre DPH - vystavenie faktúry 22.3.
a 2kurz - nadobudnutie tovaru s faktúrou 23.3. - zaúčtovanie faktúry kurzom dňom 23.3. Môžte mi to prosím niekto odsúhlasiť??? Ďakujem za názory.
Dada
18.04.07,08:27
Samozdanenie 22.3. - to súhlasím. Tovar nadobudli 23.3. a ak vtedy dostali aj faktúru - môžu ju zaevidovať dňom 23.3. do účtovníctva??Tým im vznikne použitie 2kurzov. Chcela som sa len uistiť,my tiež mávame takéto účtovné prípady, čiže 1kurz pre DPH - vystavenie faktúry 22.3.
a 2kurz - nadobudnutie tovaru s faktúrou 23.3. - zaúčtovanie faktúry kurzom dňom 23.3. Môžte mi to prosím niekto odsúhlasiť??? Ďakujem za názory.

Áno, takto to robím.
jenny7
19.04.07,09:10
Ešte mám jednu otázku - ak zahr.odberateľ vystaví faktúru napr. 3.4. a tovar pošlú poštou dňa 4.4., mám k tomu špedičný lístok, ktorý bol nalepený na balíku, a tovar sme nadobudli fyzicky dňa 7.4. - tento deň použijem na zaevidovanie faktúry do účtovníctva. Možem aj tak deň 3.4. považovať za deň, ktorý budem prerátavať kurzom pre DPH?? Dúfam, že áno, doposiaľ som to tak robievala, chcela som si ujasniť ešte takýto trochu opačný prípad.
apsgroup
20.04.07,12:16
No neviem, myslím že by si mala pre účel DPH použiť kurz 15.5.
Dada
23.04.07,04:48
Ešte mám jednu otázku - ak zahr.odberateľ vystaví faktúru napr. 3.4. a tovar pošlú poštou dňa 4.4., mám k tomu špedičný lístok, ktorý bol nalepený na balíku, a tovar sme nadobudli fyzicky dňa 7.4. - tento deň použijem na zaevidovanie faktúry do účtovníctva. Možem aj tak deň 3.4. považovať za deň, ktorý budem prerátavať kurzom pre DPH?? Dúfam, že áno, doposiaľ som to tak robievala, chcela som si ujasniť ešte takýto trochu opačný prípad.

Pre DPH použiješ kurz dňa vystavenia faktúry t. j. 3.4., a faktúru s tovarom naúčtuješ s kurzom 7.4. .
jenny7
23.04.07,08:14
ešte raz ďakujem za názory a pomoc, pekný deň,ahojte.