witch
17.04.07,13:53
Ahoj, mám problém. Mzdy robím len krátko, PN prvý krát.

Pracovník - rozhod.obdobie 8 hod prac úväzok min.mzda rok 2006 - súhrn VZ 85.016,- /365 =VZ 232,9206
marec, PN 11 dní, odprac. 9 dní, dovolenka 2 dny

Teraz v období choroby má len 2 hod prac úväzok za pomernú min. mzdu 1.900,- mesačne.
software mi vyrátal za prvé 3 dni 25% z VZ 232,9206 .... 175,-
za ďalšie 7 dní 55% z VZ 232,6206 ...897,-
celkom náhrada príjmu 1072,-
Dotaz: nemalo by to byť v pomere k 2 hod úväzku štvrtina, teda 268,-?
Podľa mňa nie je logické, aby náhrada mzdy bola vyššia ako ČM

ďalej: odvody poisťovniam pre daný mesiac mám rátané z VZ 1126,-
ale odvody majú byť aspoň z min. mzdy, t.j. pre 2 hod úv. 1900,-
Pri tomto mám ČM... 972,-
Dotaz: upravím VZ na 1900,-, vtedy bude ČM ...871,- ?

PS: čo sú vylúčené doby ? Software vyznačil 11 dní osprav. absencie a 11 dní vylúčené doby :confused:
Poradí mi niekto? Dosť súrne to potrebujem
endrju
17.04.07,12:07
Podľa množstva a obsahu otázok sformulovaných v prvom príspevku sa domnievam, že o spracovanie miezd sa pokúša niekto, komu chýbajú základné znalosti o tejto problematike.
Na tejto stránke sa odpovede na otázky tohoto typu (vrátane konkrétnych príkladov) vyskytujú už v nespočítateľnom množstve.

Odporúčam jedno z dvoch riešení:
a) absolvovať školenie o základoch spracovania miezd
b) hľadať ... hľadať ... hľadať a študovať ... študovať ... študovať (na tejto stránke, alebo v platenej sekcii drak porada.sk alebo ...)

:)

Prajem veľa úspechov pri štúdiu.

P.S.
Hľadanie logiky v niečom, čo vyplýva zo slovenskej legislatívy považujem za synonymum k slovnému spojeniu "zabíjanie času" :cool: ;)
endrju
17.04.07,12:25
Ahoj, mám problém. Mzdy robím len krátko, PN prvý krát.

Pracovník - rozhod.obdobie 8 hod prac úväzok min.mzda rok 2006 - súhrn VZ 85.016,- /365 =VZ 232,9206
marec, PN 11 dní, odprac. 9 dní, dovolenka 2 dny

Teraz v období choroby má len 2 hod prac úväzok za pomernú min. mzdu 1.900,- mesačne.
software mi vyrátal za prvé 3 dni 25% z VZ 232,9206 .... 175,-
za ďalšie 7 dní 55% z VZ 232,6206 ...897,-
celkom náhrada príjmu 1072,-
Dotaz: nemalo by to byť v pomere k 2 hod úväzku štvrtina, teda 268,-?
Podľa mňa nie je logické, aby náhrada mzdy bola vyššia ako ČM

ďalej: odvody poisťovniam pre daný mesiac mám rátané z VZ 1126,-
ale odvody majú byť aspoň z min. mzdy, t.j. pre 2 hod úv. 1900,-
Pri tomto mám ČM... 972,-
Dotaz: upravím VZ na 1900,-, vtedy bude ČM ...871,- ?

PS: čo sú vylúčené doby ? Software vyznačil 11 dní osprav. absencie a 11 dní vylúčené doby :confused:
Poradí mi niekto? Dosť súrne to potrebujem

No a teraz aj k vecnému obsahu:
Niečo mi nie je jasné v tomto "PN 11 dní".
Pracovných? Ak áno, koľko kalendárnych dní?
Ak kalendárnych, chýbajú asi dni v dochádzke (ak išlo o jednu PN). V marci 2007 bolo 22 pracovných dní. Dochádzka pri 11 kalendárnych dňoch nemoci nebude "sedieť". Po vyjasnení tejto otázky (najlepšie je uviesť dátum začiatku a ukončenia PN) je možné pokračovať vo vyjasňovaní si toho, či je výpočet zo mzdového programu správny.
witch
18.04.07,08:59
No a teraz aj k vecnému obsahu:
Niečo mi nie je jasné v tomto "PN 11 dní".
Pracovných? Ak áno, koľko kalendárnych dní?
Ak kalendárnych, chýbajú asi dni v dochádzke (ak išlo o jednu PN). V marci 2007 bolo 22 pracovných dní. Dochádzka pri 11 kalendárnych dňoch nemoci nebude "sedieť". Po vyjasnení tejto otázky (najlepšie je uviesť dátum začiatku a ukončenia PN) je možné pokračovať vo vyjasňovaní si toho, či je výpočet zo mzdového programu správny.

Sorry, PN je 9 dní, práca 11 dní, dovolenka 2 dny. PN od 13.3. do 23.3., to je 11 kalendárnych dní, 9 pracovných. 13.3.-22.3. zamestnávateľ, 23.3. sociálna poisťovňa. Robím v malom podniku celé ekonomické odd. vrátanie skladov, miezd a všetkého. Učím sa za pochodu.. ;)
jankasm
18.04.07,09:20
Sorry, PN je 9 dní, práca 11 dní, dovolenka 2 dny. PN od 13.3. do 23.3., to je 11 kalendárnych dní, 9 pracovných. 13.3.-22.3. zamestnávateľ, 23.3. sociálna poisťovňa. Robím v malom podniku celé ekonomické odd. vrátanie skladov, miezd a všetkého. Učím sa za pochodu.. ;)

Vôbec nevadí, že teraz má skrátený pracovný úväzok a minulý rok mal pracovný úväzok plný. Tým, že nemal ukončenie PP na plný uväzok a nový PP na skrátený úväzok (vtedy by sa náhrada PN počítala z VZ od vzniku nového PP na skrátený uväzok a vyšlo by to tak ako píšeš, čiže menej), tak jeho rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, kedy pracoval na plný úväzok, jeho VZ bol teda vyšší a aj náhrada príjmu preto vyjde vyššia.
Program ti to vypočítal úplne správne.

Jedna poraďáčka mala presne nedávno rovnaký problém pri skrátení úväzku na polovičný u jedného zamestnanca. Volala na SP a povedali jej, že niekedy dávnejšie, sa v takomto prípade menilo rozhodujúce obdobie od skrátenia pracovného úväzku, teraz už však nie, rozhodujúcim obdobím zostáva ako píšem, predchádzajúci kalendárny rok. Pre zamestnanca samozrejme výhodnejšie, pre zamestnávateľa menej. ;) :rolleyes:
jankasm
18.04.07,09:21
P.S.
Hľadanie logiky v niečom, čo vyplýva zo slovenskej legislatívy považujem za synonymum k slovnému spojeniu "zabíjanie času" :cool: ;)


Úplný súhlas. :) ;)
endrju
18.04.07,09:52
...Jedna poraďáčka mala presne nedávno rovnaký problém pri skrátení úväzku na polovičný u jedného zamestnanca. Volala na SP a povedali jej, že niekedy dávnejšie, sa v takomto prípade menilo rozhodujúce obdobie od skrátenia pracovného úväzku, teraz už však nie... ;) :rolleyes:
Toto platilo pre nemoci, ktoré začali najneskôr 31.12.2003 ;)
witch
18.04.07,10:40
[quote=jankasm;448929]Vôbec nevadí, že teraz má skrátený pracovný úväzok a minulý rok mal pracovný úväzok plný. Tým, že nemal ukončenie PP na plný uväzok a nový PP na skrátený úväzok (vtedy by sa náhrada PN počítala z VZ od vzniku nového PP na skrátený uväzok a vyšlo by to tak ako píšeš, čiže menej), tak jeho rozhodujúcim obdobím je predchádzajúci kalendárny rok, kedy pracoval na plný úväzok, jeho VZ bol teda vyšší a aj náhrada príjmu preto vyjde vyššia.
Program ti to vypočítal úplne správne.

Dík:), POHODU mi kamošky chválili, čo sa týka miezd. Ešte kontrolná otázka, VZ pre odvody sa pre tento mesiac ráta z odprac.dní + dovolenka, nezahrnuje sa náhrada mzdy. Tedy základná mzda + dovolenka. Je tak:confused:
jankasm
18.04.07,10:58
[quote=witch;449043
Dík:), POHODU mi kamošky chválili, čo sa týka miezd. Ešte kontrolná otázka, VZ pre odvody sa pre tento mesiac ráta z odprac.dní + dovolenka, nezahrnuje sa náhrada mzdy. Tedy základná mzda + dovolenka. Je tak:confused:[/quote]

Áno, je to tak. Základná mzda + dovolenka. Náhrada mzdy za PN nevstupuje do VZ pre odvody.
witch
18.04.07,11:50
Ďakujem všetkým! :-)