natkov
17.04.07,13:58
Môj brat pracoval vo firme, ktorá mu nevyplatila mzdu za 3mesiace. Brat chce firme doručiť okamžitú výpoveď - dôvod nevyplatenie mzdy. Prosím nemá niekto takúto výpoveď ako vzor, aby som vedela použiť správne paragrafy podľa ZP>
za odpoveď veľmi pekne ďakujem :confused:
Tweety
17.04.07,12:00
Môj brat pracoval vo firme, ktorá mu nevyplatila mzdu za 3mesiace. Brat chce firme doručiť okamžitú výpoveď - dôvod nevyplatenie mzdy. Prosím nemá niekto takúto výpoveď ako vzor, aby som vedela použiť správne paragrafy podľa ZP>
za odpoveď veľmi pekne ďakujem :confused:Vzor nemám, ale je to §69 odst.1 písm.b ZP.
endrju
17.04.07,12:55
Dodám, že podľa §69 ide o okamžité skončenie pracovného pomeru. "Okamžitá výpoveď" nie je celkom správny pojem.
chudaska
15.06.07,09:51
v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?
endrju
15.06.07,10:23
v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?

Pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 Zákonníka práca nárok na odstupné nevznikne.
Odstupné je nárokovateľné iba pri ukončení pracovného pomeru z dôvodov vymenovaných v § 76 Zákonníka práce. Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 medzi týmito dôvodmi vymenované nie je.

Pri okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 Zákonníka práce vzniká nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace nezávisle od toho, koľko rokov bol zamestnanec vo firme zamestnaný (odporúčam preštudovať §69 odsek 4 Zákonníka práce).
nikulik
15.06.07,10:36
v taktomto prípade mám nárok na odstupné 3 mesiace, ak tam pracujem viac ako 5 rokov?

Nárok na odstupné 3 mesiace sa týka len výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 63 odst.1.
chudaska
15.06.07,10:51
Ďakujem pekne za odpovede.
anmary
05.10.07,06:14
V pracovenj zmluve je stanovený výplatný termín "do 15. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ formou listu vyveseného na nástenke vo firme oznámil, že "výplatný termín sa posúva na 25. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ nevypaltí mzdu vo výplatnom termíne.
Kedy môže zamestnanec okamžite skončiť PP podľa § 69 ods. 1 písm b/ - 1.10. alebo 11.10.?
Musí pri okamžitom skončení PP požiadať o vyplatenie náhrady mzdy §69 ods. 4 alebo ju musí zamestnávateľ automaticky vyplatiť?:o
Chobot
05.10.07,07:14
V pracovenj zmluve je stanovený výplatný termín "do 15. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ formou listu vyveseného na nástenke vo firme oznámil, že "výplatný termín sa posúva na 25. v nasledujúcom mesiaci". Zamestnávateľ nevypaltí mzdu vo výplatnom termíne.
Kedy môže zamestnanec okamžite skončiť PP podľa § 69 ods. 1 písm b/ - 1.10. alebo 11.10.?

Ak je v prac. zmluve uvedené, že výplatný termín je 15., dá sa to zmeniť jedine dodatkom k pracovnej zmluve. Vyvesie oznamu o posunutom výplatnom termíne nemôže byť považované za zmenu prac. zmluvy a teda je neplatné. (môže to byť len pre vás informácia, prečo vám v tom mesiaci nevyplatil mdzu 15., ale vyplatí až 25.; výplatný termín však stále zostáva 15.)

Pokiaľ by výplatu vyplatil toho 25. vnasledujúcom mesiaci, tak nevzniká nárok na okamžeté skončenie, lebo termín 15 dní ešte neuplynul.

Pre vás je stále platný termín výplaty 15. v nasledujúcom mesiaci, preto ak nebude výplata za mesiac september vyplatený do 31.10., tak 1.11. máte právo skončiť okamžite PP z dôvodu nevyplatenia mzdy.


Musí pri okamžitom skončení PP požiadať o vyplatenie náhrady mzdy §69 ods. 4 alebo ju musí zamestnávateľ automaticky vyplatiť?:o

Náhrada za 2 mesiace vyplýva zo zákona, preto ju netreba uvádzať v okamžitom skončení. Ale nič sa nestane, ak mu to tam spomenieš, aby na to náhodou "nezabudol".;)
anmary
05.10.07,07:25
Pre vás je stále platný termín výplaty 15. v nasledujúcom mesiaci, preto ak nebude výplata za mesiac september vyplatený do 31.10., tak 1.11. máte právo skončiť okamžite PP z dôvodu nevyplatenia mzdy.




Ide o výplatu za 9/07. Takže predpokladám, že keď ju ku dnešnému dňu nemám vyplatenú, môžem okamžite skončiť PP. Ďakujem:)
VERONIKA6
05.10.07,07:29
Ide o výplatu za 9/07. Takže predpokladám, že keď ju ku dnešnému dňu nemám vyplatenú, môžem okamžite skončiť PP. Ďakujem:)
Uvádzaš, že výplatný termín je 15. v nasledujúcom mesiaci, čiže výplata za 9/2007 má byť vyplatená 15.10.2007. Dnes je 5. 10.2007.
anmary
05.10.07,07:37
Ospravedlňujem sa, ide o výplatu za 8/07 splatnú do 15.9.
VERONIKA6
05.10.07,07:38
Ospravedlňujem sa, ide o výplatu za 8/07 splatnú do 15.9.
V tom prípade áno.
KvetkaK
05.10.07,07:38
Tak potom máš pravdu, môžeš ukončiť pracovný pomer okamžite.
anmary
11.10.07,05:53
A JE TO TU!

Zamestnávateľ dnes odmietol prevzatie Okamžitého skončenia PP podľa
§ 69 - z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zdôvodnenie znelo, že on s tým nesúhlasí. Ako postupovať? Poslať mu to "na doručenku" poštou? Ktorý deň bude potom dňom skončenia PP - deň uvedený vo "výpovedi" alebo deň prevzatia/neprevzatia zásielky?:o
Chobot
11.10.07,07:25
A JE TO TU!

Zamestnávateľ dnes odmietol prevzatie Okamžitého skončenia PP podľa
§ 69 - z dôvodu nevyplatenia mzdy. Zdôvodnenie znelo, že on s tým nesúhlasí. Ako postupovať? Poslať mu to "na doručenku" poštou? Ktorý deň bude potom dňom skončenia PP - deň uvedený vo "výpovedi" alebo deň prevzatia/neprevzatia zásielky?:o

Máte v robote podateľňu? Ak áno, daj to do podateľne ako osobne doručené. Tam to nemôžu odmietnuť prevziať. Ak nie, tak to pošli doporučene prípadne aj s doručenkou, nech máš dôkaz, kedy to prevzali. Účinky výpovede nastanú dňom doručenia.

Zamestnávateľ s tým nemá čo nesúhlasiť. Darmo by ti teraz rýchlo vyplatili mzdu, skutkový stav už nastal, len do musíš urobiť do jedného mesiaca odo dňa, kedy dôvod na výpoveď nastal.
anmary
11.10.07,07:56
V práci je na takéto záležitosti iba majiteľ. Ten to odmietol prevzať, prizval si "firemného" právnika, ktorý iba mohol skonštatovať, že výpoveď je oprávnená a s ňou i "žiadosť" o vyplatenie náhrady mzdy za 2 mesiace podľa ZP. Potom mi odpovedal, že to aj tak neprevezme a na budúci týždeň sa mi k tomu možno vyjadrí.
Takže okamžité skončenie už putuje poštou doporučene - DVR.
Len som si potrebovala overiť, kedy nadobudne platnosť - takže dňom prevzatia/neprevzatia zásielky.
VEĽKÁ VĎAKA.:)
brčko
31.10.07,23:18
V práci je na takéto záležitosti iba majiteľ. Ten to odmietol prevzať, prizval si "firemného" právnika, ktorý iba mohol skonštatovať, že výpoveď je oprávnená a s ňou i "žiadosť" o vyplatenie náhrady mzdy za 2 mesiace podľa ZP. Potom mi odpovedal, že to aj tak neprevezme a na budúci týždeň sa mi k tomu možno vyjadrí.
Takže okamžité skončenie už putuje poštou doporučene - DVR.
Len som si potrebovala overiť, kedy nadobudne platnosť - takže dňom prevzatia/neprevzatia zásielky.
VEĽKÁ VĎAKA.:)

Len by som ta doplnila (poopravila). Dňom prevzatia/vrátenia zásielky. (príp. odmietnutia prevzatia. Ale to by musel podpísať, že odmieta prevziať a to asi nehrozí)
mina311
19.11.07,14:19
Chcem sa spýtať na podobný prípad...
Známa pracuje vo firme, kde nová firma odkupuje starú - zároveň nová firma "ozdravuje" výrobu a hromadne prepúšťa...
So zamestnancami (teda aj mojou známou) bola spísaná výpoveď z PP ku 30. oktobru 2007 podľa § 63 odst. 1, pism b s 3 mes. vypovednou dobou a s nárokom na 3 mes. odstupné (čo ale vo výpovedi nie je uvedené - len im to tak bolo prezentované....) a v ZP je uvedené, že "zamestnávateľ Môže poskytnúť odstupné ale nie je uvedené, že musí... a vo firme im povedali, že:"to sa tak automaticky berie, že nárok na odstupné je"

T. j. vypovedna doba začala plynuť 1. 11. - 3 mesiace trvaju do 31. 1. 08
Avšak - medzičasom sa firma stala platobne neschopná - teda neyplatila mzdy za oktober vo vyplatnom termine (neviem či 12, či 15-teho novembra)
Vo firme "sa hovori", že im budu vyplatene mzdy a aj odstupne z garančneho fondu... - ale to najskôr musi prisť firma do konkurznej podstaty... a myslim, že to nebude take jednoduche a rychle.....

Takže teraz nevieme čo robiť - lebo vyplatu nedostane.. a o odstupnom si dovolim silne pochybovať... a ak, tak možno o pol roka, alebo neskôr....

Môj nazor, je, že by mala dať vypoveď podľa § 69, odst.1,pism.b a zaroveň podať na nich trestne oznamenie...

Ona tvrdi, že sa nechce ťahať po policii.... ma nejaku inu možnosť?? - na rychlejšie ziskanie peňazi???? Alebo všeobecne...
:confused:
mina311
20.11.07,05:37
Nikto mi neporadí????:(
Chobot
20.11.07,08:25
Chcem sa spýtať na podobný prípad...
Známa pracuje vo firme, kde nová firma odkupuje starú - zároveň nová firma "ozdravuje" výrobu a hromadne prepúšťa...
So zamestnancami (teda aj mojou známou) bola spísaná výpoveď z PP ku 30. oktobru 2007 podľa § 63 odst. 1, pism b s 3 mes. vypovednou dobou a s nárokom na 3 mes. odstupné (čo ale vo výpovedi nie je uvedené - len im to tak bolo prezentované....) a v ZP je uvedené, že "zamestnávateľ Môže poskytnúť odstupné ale nie je uvedené, že musí... a vo firme im povedali, že:"to sa tak automaticky berie, že nárok na odstupné je"

T. j. vypovedna doba začala plynuť 1. 11. - 3 mesiace trvaju do 31. 1. 08
Avšak - medzičasom sa firma stala platobne neschopná - teda neyplatila mzdy za oktober vo vyplatnom termine (neviem či 12, či 15-teho novembra)
Vo firme "sa hovori", že im budu vyplatene mzdy a aj odstupne z garančneho fondu... - ale to najskôr musi prisť firma do konkurznej podstaty... a myslim, že to nebude take jednoduche a rychle.....

Takže teraz nevieme čo robiť - lebo vyplatu nedostane.. a o odstupnom si dovolim silne pochybovať... a ak, tak možno o pol roka, alebo neskôr....

Môj nazor, je, že by mala dať vypoveď podľa § 69, odst.1,pism.b a zaroveň podať na nich trestne oznamenie...

Ona tvrdi, že sa nechce ťahať po policii.... ma nejaku inu možnosť?? - na rychlejšie ziskanie peňazi???? Alebo všeobecne...
:confused:

Pokiaľ uplatní svoje právo podľa ZP a podá okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy (§ 69 ods. 1 písm. b), tak sa ukráti o peniaze, pretože síce skončí PP okamžite, ale bude mať nárok len na náhradu 2 mesačnej mzdy (§ 69 ods. 4).

Keďže je firma v platobnej neschopnosti, otázne je, či dostane aspoň tú dvojmesačnú náhradu. Asi by ju tiež nevyplatili. A ak raz dôjde k vyplateniu peňazí z garančného fondu, tak ona budemať nárok len na 2 mesačné odstupné.

Pokiaľ počká, kým sa firma dá do konkurzu a peniaze budú vyplácané z garančného fondu. dostane peniaze za výpovednú dobu 3 mesiace plus 3 mesačné odstupné. Ja by som asi počkal a nekončil okamžite.

S tým trestným oznámení by si tiež nepomohla, lebo nevyplatiť mzdu je trestné len v tom prípade, ak sa preukáže, že zamestnávateľ mal z čoho nevyplatiť, ale nevyplatil mzdu zámerne. Keďže je v platobnej neschopnosti, nie je to trestný čin, lebo nemá z čoho vyplatiť.
mina311
20.11.07,10:22
Ďakujem za odpoveď :)

Aj keď je to nejake divne - lebo im ponukli - akože pôžičku - každemu zamestnancovi 10. tis (bez ohľadu na plat...) ale normalne vyplaty im nevyplatili... Tak prečo ponukaju "požičky" za bližšie neurčených podmienok... ale vyplaty nevyplacaju... no neviem... :confused:


Ešte sa chcem spýtať... ono ja som použila slovíčka, že "je platobne neschopný" - ale v podstate im len nevyplatil mzdu... da sa niekde zistiť, či je naozaj platobne neschopný (musí podávať nejaké vyhlásenie???)... alebo len svojvoľne nevyplatil mzdu?!?!
Chobot
20.11.07,14:45
Ďakujem za odpoveď :)

Aj keď je to nejake divne - lebo im ponukli - akože pôžičku - každemu zamestnancovi 10. tis (bez ohľadu na plat...) ale normalne vyplaty im nevyplatili... Tak prečo ponukaju "požičky" za bližšie neurčených podmienok... ale vyplaty nevyplacaju... no neviem... :confused:

Na základe tejto informácie nemám ani predstavu, aká pôžička to môže byť. Nech sa spýtajú toho, kto im informáciu o pôžičke poskytol, najmä na podmienky - úr. sadzbu, dobu splatnosti a pod. Možno to bolo len zel interpretované a má to byť záloha na mzdu. Lebo nevidím zmysel v poskytovaní pôžičky, keď dlhujú mzdu. Pokiaľ to nie je nejaká nenávratná pôžička, tak by som ju nebral. Najmä nie bez riadnej zmluvy.



Ešte sa chcem spýtať... ono ja som použila slovíčka, že "je platobne neschopný" - ale v podstate im len nevyplatil mzdu... da sa niekde zistiť, či je naozaj platobne neschopný (musí podávať nejaké vyhlásenie???)... alebo len svojvoľne nevyplatil mzdu?!?!

AK máte podozrenie, že to bolo svojvoľne nevyplatené, je možné podať trestné oznámenie. Polícia už preverí, či je naozaj platobne neschopný. Inde sa to zistiť nedá - možno ešte cez odbory, ak vo firme také niečo existuje.

A odkiaľ mali informáciu, že mzdy budú vyplatené z garančného fondu? A teraz čo robí tá známa? Ešte pracuje?

Ani v prípade, že by firma nebola platobne neschopná, by som nedal okamžité rozviazanie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy. Možno čakajú, kto tak ukončí PP, aby nemuseli v budúcnosti vyplatiť vyššie odstupné. Radšej nech odrobí tie 3 mesiace, hoci aj bez vyplatenej mzdy a hneď po skončení PP by som podal žalobu na zamestnávateľa o vyplatenie mzdových nárokov (3 platy + 3 odstupné).

Inak, odstupné ani výpovedná doba nemusí byť uvedené vo výpovedi, vyplýva to zákona. Zákon neuvádza, že odstupné môže byť vyplatené, ale podľa § 76 ods. 1 musí byť:

"(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."
mina311
20.11.07,16:25
Známa ešte robí, ale špekuluje, že dá výpoveď....
ešte raz veľmi, veľmi pekne ďakujem za rady....
Stitch
21.01.08,06:25
Zamestnanec skončil okamžite PP podľa § 69 ods. 1 pre nevyplatenie mzdy v 11/07.
Po mnohých urgenciách a 5 !!! kontrolách z IP sa konečne dočkal v 1/08 vyplatenia mzdy na 9/07 a 10/07. Pri podaní okamžitého skončenia PP žiadal aj o vyplatenie náhrady mzdy v sume 2 násobku priem. mzdy podľa
§ 69 ods. 4. Až v 1/08 mu boli doručené výplatné pásky za 9/07 a 10/07. Vo výplate za 10/07 nebola však táto náhrada uvedená. Akou formou si ju teda môže zamestnanec nárokovať?? Výzvou a následnou súdnou cestou? Alebo existuje ešte iná možnosť?:confused:
Chobot
21.01.08,07:59
Zamestnanec skončil okamžite PP podľa § 69 ods. 1 pre nevyplatenie mzdy v 11/07.
Po mnohých urgenciách a 5 !!! kontrolách z IP sa konečne dočkal v 1/08 vyplatenia mzdy na 9/07 a 10/07. Pri podaní okamžitého skončenia PP žiadal aj o vyplatenie náhrady mzdy v sume 2 násobku priem. mzdy podľa
§ 69 ods. 4. Až v 1/08 mu boli doručené výplatné pásky za 9/07 a 10/07. Vo výplate za 10/07 nebola však táto náhrada uvedená. Akou formou si ju teda môže zamestnanec nárokovať?? Výzvou a následnou súdnou cestou? Alebo existuje ešte iná možnosť?:confused:

Áno, súdnou cestou. Ale predtým môže ešte podať podnet na inšpektorát práce, ktorý prípad preverí. IP síce nemôže vydať rozhodnutie o vyplatení toho odstupného, ale môže v zápisnici šetrenia uviesť, že zam-ľ si túto povinnosť nesplnil, čo môže byť ako dôkaz na súde. Môžu dať z-ľovi ešte pokutu, ale právoplatne a vymožiteľne musí rozhodnúť súd.
Stitch
21.01.08,08:41
Na nevyplatenie mzdy podal zamstnanec podnet na IP, ten vykonal kontrolu 4x a uložil povinnosť do 31. 12. 2007 vyplatiť mzdu aj náhradu za neposkytnuté stravné lístky. Zamestnanec obdržal rozhodnutie o uložení povinnosti, keď sa 10.1.2008 informoval, ako má ďalej postupovať, pani na IP s potešením prijala túto informáciu. Znova nabehli k z-ľovi a až potom mu mzdu vyplatil. Samozrejme ho neobišla ďalšia pokuta.

Takže skúsi sa opätovne obrátiť na IP o prešetrenie, prečo mu nevyplatil náhradu mzdy.
Ešte dodám, že zamestnávateľ po prevzatí výpovede a prvej urgencii o vyplatenie mzdy odpovedal listom, že mzdu a všetky prislúchajúce náhrady vyplatí do 31.10.2007.
Stitch
04.02.08,07:26
Keďže trpezlivosť už prekračuje svoje hranice, rozhodli sme sa podať žalobu na súd o vyplatenie náhrady mzdy / § 69 ods. 4/. Vie mi niekto poradiť ako by mala približne vyzerať?:o
Chobot
04.02.08,09:33
Keďže trpezlivosť už prekračuje svoje hranice, rozhodli sme sa podať žalobu na súd o vyplatenie náhrady mzdy / § 69 ods. 4/. Vie mi niekto poradiť ako by mala približne vyzerať?:o

Žaloba by mohla vyzerať takto nejako:

Žaloba o zaplatenie náhrady mzdy pri prekážke v práci

Okresnému súdu
vo Zvolene

Žalobca: Ján Golian, bytom Zvolen, Sládkovičova 10
Žalovaný: Podpolianske textilky, a. s., Detva

o náhradu mzdy pri prekážke v práci



I.
V žalovanej organizácii pracujem v pracovnom pomere od roku 1995. Dňa 11. septembra 2001 som sa zúčastnil individuálneho odberu krvi v NsP vo Zvolene, s čím žalovaný pôvodne súhlasil.

Dôkaz: výsluch účastníkov konania, potvrdenie zdravotníckeho zariadenia o odbere krvi



II.
Pri vyplácaní mzdy za mesiac september som zistil, že mi žalovaný za deň 11. 9. 2001 nevyplatil náhradu mzdy s odôvodnením, že na ňu nemám nárok. Účasť darcu pri odbere krvi je však uvedená medzi úkonmi vo všeobecnom záujme, pri ktorých sa poskytuje pracovné voľno s náhradou mzdy. Preto som požiadal žalovaného o zaplatenie náhrady mzdy v sume 250 Sk do konca októbra 2001, zatiaľ však bezvýsledne.

Dôkaz: list z 15. 10. 2001



III.
Na základe uvedeného žiadam, aby okresný súd po vykonanom dokazovaní vyniesol tento



r o z s u d o k:
Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi náhradu mzdy v sume 250 Sk so 17,6 % úrokom z omeškania od 1. 11. 2001 do zaplatenia a trovy konania, to všetko do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.

Vo Zvolene 4. 11. 2001


Akurát si budeš musieť upraviť tú omáčku okolo toho, že nie náhrada pre prekážku v práci, ale nevyplatenú mzdu pri skončení PP.
Stitch
04.02.08,12:59
Veľká vďaka za vzor, idem sa pustiť do písania. Ešte ma napadla otázka: je možné si v tomto prípade nárokovať aj úroky? Ak áno v akej výške a kde to nájdem?
Chobot
04.02.08,14:29
Veľká vďaka za vzor, idem sa pustiť do písania. Ešte ma napadla otázka: je možné si v tomto prípade nárokovať aj úroky? Ak áno v akej výške a kde to nájdem?

V zmysle obchodného zákonníka § 369 si môžeš nárokovať na úroky z omeškania:

"(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, sa použije počas celého tohto polroka."


Základná úroková sadzba NBS bola k 1.1.2008 4,25%
0128
09.02.08,10:02
Mám jednu otázku, na ktorú som tu nenašiel odpoveď...Podal som zamestnávateľovi okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa §-u 69/1b Zákonníka práce - t.j. nevyplatenie mzdy. Aké možnosti má zamestnávateľ v tomto prípade??? Môže aj nesúhlasiť s týmto ukončením pracovného pomeru???
0128
09.02.08,10:45
Dobrý deň....Chcem sa opýtať na jednu vec, na ktorú som tu nikde nenašiel odpoveď...Zamestnávateľovi som doručil okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa §-u 69/1b, čiže z dôvodu nevyplatenia mzdy. Akú možnosť má v tomto prípade zamestnávateľ...Napr. môže s takouto výpoveďou nesúhlasiť a môže odo mňa vyžadovať, aby som aj tak do práce nastúpil. A keď do práce nenastúpim, môže mi dávať absencie??? Alebo môže odo mňa vyžadovať, aby som dodržal 2-mesačnú výpovednú lehotu??? A ešte jedna vec - dokedy, alebo do koľkých dní mi musí zamestnávateľ odpovedať na moju výpoveď podľa uvedeného paragrafu??? Nikde som sa ohľadom toho nedočítal, tak by som poprosil niekoho, kto s tým má skúsenosti o odpoveď. Ďakujem už vopred...
Gabi03
09.02.08,11:07
Dobrý deň....Chcem sa opýtať na jednu vec, na ktorú som tu nikde nenašiel odpoveď...Zamestnávateľovi som doručil okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa §-u 69/1b, čiže z dôvodu nevyplatenia mzdy. Akú možnosť má v tomto prípade zamestnávateľ...Napr. môže s takouto výpoveďou nesúhlasiť a môže odo mňa vyžadovať, aby som aj tak do práce nastúpil. A keď do práce nenastúpim, môže mi dávať absencie??? Alebo môže odo mňa vyžadovať, aby som dodržal 2-mesačnú výpovednú lehotu??? A ešte jedna vec - dokedy, alebo do koľkých dní mi musí zamestnávateľ odpovedať na moju výpoveď podľa uvedeného paragrafu??? Nikde som sa ohľadom toho nedočítal, tak by som poprosil niekoho, kto s tým má skúsenosti o odpoveď. Ďakujem už vopred...

Je to OKAMŽITÉ skončenie PP. T. z. hoci ZĽ nebude súhlasiť, musí ju akceptovať (za podmienky, že dôvod výpoveď naozaj vznikol), nemôže vyžadovať, aby si do práce nastúpil po dni výpovede, nemôže ti po tomto dni dávať absencie, pretože PP skončil, pri okamžitej výpovede neexistuje výpovedná lehota, a nemusí ZĽ ani odpovedať na tvoju výpoveď, ak máš potvrdenie (kópiu s podpisom prevzatia, doručenku a pod.) o podaní výpovede. Výpoveď je proste platná.
KEJKA
09.02.08,11:14
Mám jednu otázku, na ktorú som tu nenašiel odpoveď...Podal som zamestnávateľovi okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa §-u 69/1b Zákonníka práce - t.j. nevyplatenie mzdy. Aké možnosti má zamestnávateľ v tomto prípade??? Môže aj nesúhlasiť s týmto ukončením pracovného pomeru???
len podaním na súd o neplatnosť výpovede.
0128
09.02.08,12:28
Podľa mňa dôvod vznikol a to preto, že : v dvoch výplatách mi vyplatil namiesto nadčasových hodín vymyslenú dohodnutú pracovnú pohotovosť, čo nemám ani v pracovnej zmluve – tým pádom som prišiel o nadčasový príplatok a nie je to zanedbateľná položka, v poslednej výplate mi namiesto dvoch nadčasovo odpracovaných dní dal iba odmenu namiesto nadčasov, čím som prišiel o ďalšie peniaze...Keď som na to poukázal, tak mi bolo povedané, že to tak vyplácajú všetkým...Podľa mňa to nie je výplata za prácu podľa zákonníka práce, ale podľa zákonníka nemenovanej firmy, ktorá takto získava finančný prospech na nevedomosti pracovníkov...Myslím si, že to je dôvod na okamžité ukončenie pracovnej zmluvy podľa §-u 69/1b.....alebo sa mýlim?
0128
09.02.08,12:30
Ďakujem za odpoveď...aj som si myslel, že je to jediná cesta...
jozefstefan
13.02.08,05:22
Ahojte poradaci,
prajem vam krasny den.

Mam taky problem, ze pracujem v jednej sukromnej spolocnosti, kde v poslednom case maju problem s financiami.
Vyplatu mame dohodnutu do 15. dna v mesiaci, stravne listky nam davaju spätne (tak ako vyplatu, t.j. za januar dostavame vo februari, ked vyrataju, kto na kolko listkov ma narok).
Teraz je taka situacia, ze meskaju s vyplatami (dostavame ju okolo 25. dna, co je este v medziach zakona - podla ZP mozu meskat 15 dni odo dna vyplatneho terminu), ale teraz vymysleli taku vec, ze nam nedaju stravne listky ale ani nam nestrhnu z vyplaty alikvotnu cast (45 percent).
Podla mna je to v rozpore so zakonom a je to dostacujuci dovod na okamzite skoncenie pracovneho pomeru. Alebo nie? Podla ZP stravne tvori cast vyplaty...
Dakujem za odpovede.
Gabi03
13.02.08,05:54
Ahojte poradaci,
prajem vam krasny den.

Mam taky problem, ze pracujem v jednej sukromnej spolocnosti, kde v poslednom case maju problem s financiami.
Vyplatu mame dohodnutu do 15. dna v mesiaci, stravne listky nam davaju spätne (tak ako vyplatu, t.j. za januar dostavame vo februari, ked vyrataju, kto na kolko listkov ma narok).
Teraz je taka situacia, ze meskaju s vyplatami (dostavame ju okolo 25. dna, co je este v medziach zakona - podla ZP mozu meskat 15 dni odo dna vyplatneho terminu), ale teraz vymysleli taku vec, ze nam nedaju stravne listky ale ani nam nestrhnu z vyplaty alikvotnu cast (45 percent).
Podla mna je to v rozpore so zakonom a je to dostacujuci dovod na okamzite skoncenie pracovneho pomeru. Alebo nie? Podla ZP stravne tvori cast vyplaty...
Dakujem za odpovede.

Stravné určite netvorí časť výplaty. Ty môžeš okamžite skončiť PP len z dôvodov uvedených v zákonníku práce § 69, t. j.: zo zdravotných dôvodov, nevyplatená mzda (nie stravné!) alebo je ohrozený tvoj život alebo zdravie. Z iných dôvodov nie.
Zdá sa, že chceš z tohto zamestnania odísť. Najlepšie by bolo, ak sa dohodnete, teda skončenie PP dohodou.
V každom prípade v danej situácii nemôžeš nič robiť, jedine si vypýtať vyjadrenie ZĽa o situácii, do kedy bude meškať výplata a pod. nakoľko ZCi majú právo na informácie o stave firmy (ekonomickej, finančnej a pod.).
Čo sa týka neposkytovanie stravných lístkov, ak vám nezabezpečujú ani inak stravné, maximálne čo môžeš urobiť je, že na to upozorníš inšpektorát práce, že si ZĽ nedodržuje svoje povinnosti. Nič viac. :rolleyes:
jozefstefan
13.02.08,06:08
Dakujem za odpoved, ale niekde som cital, ze po novom aj stravne listky tvoria sucast mzdy.

Podla § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,

Nevie o tom niekto nieco blizsie?

Dakujem.
Gabi03
13.02.08,06:13
Dakujem za odpoved, ale niekde som cital, ze po novom aj stravne listky tvoria sucast mzdy.


Ak to tak je, tak mám neúplné informácie. Teda doplňte niekto konrkétnejšie, kde sa to môže násť. :eek:

Okrem toho, ak logicky uvažujem, mzda je dohodnutá odplata v peniazoch či naturáliách za odvedenú prácu. Stravné lístky sú právom ZCa za určitých podmienok, no nie za odvedenú prácu. Takže pokiaľ mi tu niekto nepodloží zákonom či inou právoplatnou vyhláškou, dovtedy budem túto informáciu ignorovať. ;)
Chobot
13.02.08,07:19
Ak to tak je, tak mám neúplné informácie. Teda doplňte niekto konrkétnejšie, kde sa to môže násť. :eek:

Okrem toho, ak logicky uvažujem, mzda je dohodnutá odplata v peniazoch či naturáliách za odvedenú prácu. Stravné lístky sú právom ZCa za určitých podmienok, no nie za odvedenú prácu. Takže pokiaľ mi tu niekto nepodloží zákonom či inou právoplatnou vyhláškou, dovtedy budem túto informáciu ignorovať. ;)

Tak ako píšeš, gabi, stravné nie je súčasťou mzdy. Mzda je jedna vec, zabezpečenie stravy je iná vec.

Ale aby som jozefstefana trochu usmernil, to čo počul, si zle vyložil, alebo to zle počul. Totižto podľa novely zákona môže dať zamestnanec výpoveď, pokiaľ mu zamestnávateľa nevyplatí nielen mzdu, ale aj iné náhrady, medzi ktoré patria cestovné náhrady. Tu je aktuálne a celé znenie § 69 ods. 1 b):
"b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti, "

On si asi splietol cestovnú náhradu (stravné) za povinnosť poskytnúť stravu. Poskytovanie stravy nie je náhrada mzdy ani cestovná náhrada. Z toho myslím vzniklo nedorozumenie.
jozefstefan
13.02.08,07:44
Dakujem vam vsetkym za odpoved.

Odprisahal by som, ze som niekde cital, ze stravne listky tvoria sucast mzdy, ale podla vsetkeho sa zle pamatam. No nevadi, zase som o nieco mudrejsi. :)

Prajem vam pekny den.
pravnicka
13.02.08,08:18
ahoj

Zákonnik prace v uvadza, ze zamestnanec môže pracovny pomer okamžite skončiť v § 69 ods.1,pis. b; ak mu zamestnavatel nevyplati mzdu, okrem mzdy su tam aj nevyplatene cestovne nahrady, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti ich splatnosti.
§ 69 uvadza i dalsie dôvody okamziteho skoncenia pracovneho pomeru.
§ 70 - píše, sa že zamestnanec musí urobiť výpoved písomne, musí v nom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a čím najskôr. Uvedený dôvod výpovede sa nesmie meniť.

Teda v tom prípade treba použiť § 69, ods. 1, pís. b.
Chobot
13.02.08,08:33
ahoj

Zákonnik prace v uvadza, ze zamestnanec môže pracovny pomer okamžite skončiť v § 69 ods.1,pis. b; ak mu zamestnavatel nevyplati mzdu, okrem mzdy su tam aj nevyplatene cestovne nahrady, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti ich splatnosti.
§ 69 uvadza i dalsie dôvody okamziteho skoncenia pracovneho pomeru.
§ 70 - píše, sa že zamestnanec musí urobiť výpoved písomne, musí v nom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a čím najskôr. Uvedený dôvod výpovede sa nesmie meniť.

Teda v tom prípade treba použiť § 69, ods. 1, pís. b.

pravnicka, poprosím ťa (aj pre budúcnosť) o citovanie príspevku, na ktorý reaguješ, lebo takto nevieme, na ktorú otázku odpovedáš.

A musím ťa opraviť, nakoľko § 70 nedáva povinnosť zamestnancovi uvádzať na výpovedi dôvod výpovede. Povinnosť je len vtedy, pokiaľ končí pracovný pomer z nejakého dôvodu okamžite.

Pokiaľ dáva štandardnú výpoveď, tak zamestnanec môže dať výpoveď aj bez uvedenia dôvodu.
0128
18.02.08,16:46
Zákonnik prace v uvadza, ze zamestnanec môže pracovny pomer okamžite skončiť v § 69 ods.1,pis. b; ak mu zamestnavatel nevyplati mzdu, okrem mzdy su tam aj nevyplatene cestovne nahrady, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti ich splatnosti.
§ 69 uvadza i dalsie dôvody okamziteho skoncenia pracovneho pomeru.
§ 70 - píše, sa že zamestnanec musí urobiť výpoved písomne, musí v nom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a čím najskôr. Uvedený dôvod výpovede sa nesmie meniť.

Teda v tom prípade treba použiť § 69, ods. 1, pís. b.

Tak je to tu písané... A teraz môj prípad....Dal som okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce a následne mi od zamestnávateľa prišla odpoveď, že uvedené neakceptuje, lebo vraj nie je skutkovo vymedzené a aby som okamžite nastúpil do práce, nakoľko môj pracovný pomer trvá naďalej bez zmien a v prípade, že do práce nenastúpim, bude so mnou ukončený pracovný pomer z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny (absencie) v zmysle § 68, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce.
Tak ako si to teda mám vysvetliť, je to skutkovo vymedzené už tým § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce alebo som mal tieto dôvody vypísať slovne ako prvákovi v škole, keď nechápe, že neplatí zamestnancom to, čo má??? Môže si to vôbec dovoliť odbiť ma takto jedným listom NEAKCEPTUJEM a hotovo? Čo ďalej v tomto prípade? Ďakujem za odpovede...
JankaO
18.02.08,17:01
Tak je to tu písané... A teraz môj prípad....Dal som okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce a následne mi od zamestnávateľa prišla odpoveď, že uvedené neakceptuje, lebo vraj nie je skutkovo vymedzené a aby som okamžite nastúpil do práce, nakoľko môj pracovný pomer trvá naďalej bez zmien a v prípade, že do práce nenastúpim, bude so mnou ukončený pracovný pomer z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny (absencie) v zmysle § 68, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce.
Tak ako si to teda mám vysvetliť, je to skutkovo vymedzené už tým § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce alebo som mal tieto dôvody vypísať slovne ako prvákovi v škole, keď nechápe, že neplatí zamestnancom to, čo má??? Môže si to vôbec dovoliť odbiť ma takto jedným listom NEAKCEPTUJEM a hotovo? Čo ďalej v tomto prípade? Ďakujem za odpovede...

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer v prípade, ak mu zamestnávateľ nevyplatí uvedenú mzdu, alebo jej časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti – čo znamená, že ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu za mesiac december 2007 do 15. 2. 2008, môže okamžite skončiť pracovný pomer. Musí tak urobiť písomne s vymedzením dôvodu tak, aby nebol zameniteľný s iným dôvodom a doručiť to zamestnávateľovi na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku. (V odstavci 2 je uvedených niekoľko nevyplatených náležitostí, preto treba konkretizovať).Okamžité skončenie pracovného pomeru z dôvodu nevyplatenia mzdy môže zamestnanec uplatniť iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel (t.j. keď sa dozvedel, že ani 15 dní po uplynutí splatnosti mu zamestnávateľ mzdu nevyplatil).
Chobot
19.02.08,07:56
Zákonnik prace v uvadza, ze zamestnanec môže pracovny pomer okamžite skončiť v § 69 ods.1,pis. b; ak mu zamestnavatel nevyplati mzdu, okrem mzdy su tam aj nevyplatene cestovne nahrady, alebo ich cast do 15 dni po uplynuti ich splatnosti.
§ 69 uvadza i dalsie dôvody okamziteho skoncenia pracovneho pomeru.
§ 70 - píše, sa že zamestnanec musí urobiť výpoved písomne, musí v nom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a čím najskôr. Uvedený dôvod výpovede sa nesmie meniť.

Teda v tom prípade treba použiť § 69, ods. 1, pís. b.

Tak je to tu písané... A teraz môj prípad....Dal som okamžité ukončenie pracovného pomeru podľa § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce a následne mi od zamestnávateľa prišla odpoveď, že uvedené neakceptuje, lebo vraj nie je skutkovo vymedzené a aby som okamžite nastúpil do práce, nakoľko môj pracovný pomer trvá naďalej bez zmien a v prípade, že do práce nenastúpim, bude so mnou ukončený pracovný pomer z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny (absencie) v zmysle § 68, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce.
Tak ako si to teda mám vysvetliť, je to skutkovo vymedzené už tým § 69, ods. 1, pís. b. Zákonníka práce alebo som mal tieto dôvody vypísať slovne ako prvákovi v škole, keď nechápe, že neplatí zamestnancom to, čo má??? Môže si to vôbec dovoliť odbiť ma takto jedným listom NEAKCEPTUJEM a hotovo? Čo ďalej v tomto prípade? Ďakujem za odpovede...

Evidentne máte na vec rozdielne názory. My tu nevieme rozhodnúť, kto má pravdu, nakoľko nevidíme dôkazy, je to tvrdenie proti tvrdeniu.

Ak sa chceš domôcť svojej pravdy a zamestnávateľ nie je ochotný uznať tvoje okamžité skončenie PP, budeš musieť uplatniť svoje nároky súdnou cestou, kde budeš musieť preukázať dôvod výpovede (písomnými dôkazmi, výpovede svedkov,...). Teda dôkazné bremeno bude na tebe.

V opačnom prípade pravdepodobne zamestnávateľ skončí PP z dôvodu porušenia prac. disciplíny. Ďalší postup závisí od tvojho rozhodnutia.
Yden0
17.01.10,18:19
Chcem sa spýtať, pracujem v reštaurácii a kolegyňa plánuje dať vypoveď s tým že hneď nastúpi do novej práce (a nebude čakať kým jej skončí 2 mesačná výpovedna lehota)
Podľa nej jej ušlý zisk nemôže dať preplatiť lebo firmu nezavrie (najde niekoho nového alebo budeme ťahať mi pokým niekoho nenájde)
Čo jej reálne môže hroziť zo strany zamestnávateľa pri okamžitom ukončení PP?
Mgr.Shrek
17.01.10,18:27
Chcem sa spýtať, pracujem v reštaurácii a kolegyňa plánuje dať vypoveď s tým že hneď nastúpi do novej práce (a nebude čakať kým jej skončí 2 mesačná výpovedna lehota)
Podľa nej jej ušlý zisk nemôže dať preplatiť lebo firmu nezavrie (najde niekoho nového alebo budeme ťahať mi pokým niekoho nenájde)
Čo jej reálne môže hroziť zo strany zamestnávateľa pri okamžitom ukončení PP?

Prečo to rieši takto? V prvom rade by sa mala pokúsiť o dohodu o ukončení pracovného pomeru, kde uvedie ako deň skončenia príslušný dátum, ku ktorému chce odísť. Takáto dohoda je prakticky súdne nenapadnuteľná a problém s nájdením môžte pokojne riešiť tak, ako bolo spomenuté. Keď ona dá výpoveď, pracovný pomer stále trvá, lebo skončí až uplynutím výpovednej doby. Keď v tomto období nebude pracovať, môže si zamestnávateľ uplatniť náhradu škody spôsobenú jej absenciou. Ak aj niekoho za seba nájde, zamestnávateľovi daná osoba nemusí vyhovovať a neprijme ju do zamestnania a Váš problém trvá ďalej.
To čo plánuje urobiť je hlúposť. Môže si narobiť viac škody ako úžitku.
Okamžite skončiť PP môže len z taxatívne uvedených dôvodov § 69 zákona č. 311/2001, Zákonník práce
Yden0
17.01.10,18:33
Prečo to rieši takto? V prvom rade by sa mala pokúsiť o dohodu o ukončení pracovného pomeru, kde uvedie ako deň skončenia príslušný dátum, ku ktorému chce odísť. Takáto dohoda je prakticky súdne nenapadnuteľná a problém s nájdením môžte pokojne riešiť tak, ako bolo spomenuté. Keď ona dá výpoveď, pracovný pomer stále trvá, lebo skončí až uplynutím výpovednej doby. Keď v tomto období nebude pracovať, môže si zamestnávateľ uplatniť náhradu škody spôsobenú jej absenciou. Ak aj niekoho za seba nájde, zamestnávateľovi daná osoba nemusí vyhovovať a neprijme ju do zamestnania a Váš problém trvá ďalej.
To čo plánuje urobiť je hlúposť. Môže si narobiť viac škody ako úžitku.

S dohodou o ukončení pracovného pomeru by to mohla skúsiť, ale myslím si že by ju aj tak neschvalili. A ušlý zisk si môžu nárokovať aj keď prevádzka bude naďalej fungovať? To sa mi nejako nezdá
Mgr.Shrek
17.01.10,18:40
S dohodou o ukončení pracovného pomeru by to mohla skúsiť, ale myslím si že by ju aj tak neschvalili. A ušlý zisk si môžu nárokovať aj keď prevádzka bude naďalej fungovať? To sa mi nejako nezdá

No zamestnávateľ by musel dokázať, že ušlý zisk vznikol. Je úplne jedno, či prevádzka funguje alebo nie. Neviem, v akej oblasti pracujete, ale podľa mňa sa dá všetko. Tú novú prácu ma istú? Ak áno, tak nech dá čo najskôr výpoveď. Aspoň tak minimalizuje počet dní, ktoré nebude v práci a tým aj spomínaný ušlý zisk.
Xanti
17.01.10,18:45
No zamestnávateľ by musel dokázať, že ušlý zisk vznikol. Je úplne jedno, či prevádzka funguje alebo nie. Neviem, v akej oblasti pracujete, ale podľa mňa sa dá všetko. Tú novú prácu ma istú? Ak áno, tak nech dá čo najskôr výpoveď. Aspoň tak minimalizuje počet dní, ktoré nebude v práci a tým aj spomínaný ušlý zisk.
Ak dá výpoved tak výpovedná lehota začne plynúť od 1.2.2010 a je nepodstatné či tú výpoved dá 18.1. alebo 25.1. alebo 31.1. :D

Milý Shrek, treba čítať, pracuje ako čašníčka. mimotemy
Mgr.Shrek
17.01.10,19:01
Ak dá výpoved tak výpovedná lehota začne plynúť od 1.2.2010 a je nepodstatné či tú výpoved dá 18.1. alebo 25.1. alebo 31.1. :D

Milý Shrek, treba čítať, pracuje ako čašníčka. mimotemy

Xanti, to máš pravdu, ďakujem za doplnenie, ale aj tak, čím skôr, tým lepšie. Yden0 nenapísal, kedy má jeho kolegyňa v pláne odísť.

mimotemyTo že pracuje v reštike, neznamená, že je čašníčka. Mohol som to predpokladať, ale nepredpokladal som :D:D
Xanti
17.01.10,19:05
Xanti, to máš pravdu, ďakujem za doplnenie, ale aj tak, čím skôr, tým lepšie. Yden0 nenapísal, kedy má jeho kolegyňa v pláne odísť.

mimotemyTo že pracuje v reštike, neznamená, že je čašníčka. Mohol som to predpokladať, ale nepredpokladal som :D:D
No to s tou čašníčkou máš pravdu, beriem späť. Viac menej ty si sa pýtal na oblasť a tá bola povedaná.

mimotemy No zrejme budeme musieť obaja lepšie čítať. :---:--- A tie plány, ja som pochopila, že hned. A aj ked nie tak pochybujem, že dá výpoved lebo sa nemusí podariť nájsť druhá práca a výpoved sa nesťahuje lahko.

Naozaj treba skúsiť dohodu.
Mgr.Shrek
17.01.10,19:20
No to s tou čašníčkou máš pravdu, beriem späť. Viac menej ty si sa pýtal na oblasť a tá bola povedaná.

mimotemy No zrejme budeme musieť obaja lepšie čítať. :---:--- A tie plány, ja som pochopila, že hned. A aj ked nie tak pochybujem, že dá výpoved lebo sa nemusí podariť nájsť druhá práca a výpoved sa nesťahuje lahko.

Naozaj treba skúsiť dohodu.

Som rád, že sme sa zhodli na dohode. To je najlepším a najkorektnejším spôsobom skončenia PP :D:D
Yden0
17.01.10,19:24
pracuje ako čašníčka
istú prácu nemá lebo ide cez agentúru robiť opatrovateľku, a oni sa jej ozvú keď pre ňu niečo nájdu, a keby že si ju vyberú do 2 týždňov tak by musela ísť, možno to bude aj neskôr
výpoveď plánuje dať čím skôr len teraz je po takej mensej operacii takže marodi
a myslím že keď v práci namiesto nej bude niekto iný tak by ten ušlý zisk nemohol dokázať či aj tak?
Mgr.Shrek
17.01.10,20:17
pracuje ako čašníčka
istú prácu nemá lebo ide cez agentúru robiť opatrovateľku, a oni sa jej ozvú keď pre ňu niečo nájdu, a keby že si ju vyberú do 2 týždňov tak by musela ísť, možno to bude aj neskôr
výpoveď plánuje dať čím skôr len teraz je po takej mensej operacii takže marodi
a myslím že keď v práci namiesto nej bude niekto iný tak by ten ušlý zisk nemohol dokázať či aj tak?

To je ťažko povedať. Dosť závisí od toho aké máte vzťahy so zamestnávateľom. Veď určite poznáš "Kto chce psa byť, palicu si nájde"