sway
28.01.05,08:43
:eek: Prosím súrne o pomoc - dodávam 1x tovar do ČR, chcem im fakturovať aj dopravu toho tovaru - nie som špedičná firma - ide o jednorázovú službu.
Je mi jasné že tovar fakturujem bez DPH, ale čo doprava?, nakladám v BA - SR, a vyložím v ČR. Má to byť tiež bez DPH?? - český odberateľ je plátcom DPH. p r o s í m skúsených poradíte mi rýchlo??? - musím vyhodiť ešte dnes tú faktúrku. Budem rada keď tam uvediete aj § - musím si to podložiť... díííííííííííííííííík !!!! :(
marianna
28.01.05,08:04
Sway, §16 ods. 1, fakturovať bez DPH, odberateľ samozdaní.
sway
28.01.05,08:21
Sway, §16 ods. 1, fakturovať bez DPH, odberateľ samozdaní.
dakujem moc, idem to ihneď pozrieť a urobiť!! :D :) :p
sway
28.01.05,08:36
prosím hodíte sem niekto odkaz na najaktuálnejší zákon o DPH - zmizol mi. díííík.
sway
28.01.05,09:02
dakujem moc, idem to ihneď pozrieť a urobiť!! :D :) :p

marianna, prosím Ťa do ktorého riadku to ide v DPH výkaze? - musím to zadať už pri tvorbe faktúrky... dííííííííík :rolleyes:
marianna
28.01.05,09:04
Do žiadneho, je to služba s miestom dodania mimo tuzemska, do DP to nejde. Musíš o tom viesť len evidenciu.
sway
28.01.05,09:40
Do žiadneho, je to služba s miestom dodania mimo tuzemska, do DP to nejde. Musíš o tom viesť len evidenciu.

počkaj - to sa mi nezdá - veď to musím uviesť do riadku 07, alebo 08....myslím ten základ a potom do Q - lného hlásenia..., :confused: :confused: :confused:
Noel
28.01.05,09:47
Nehodí Ti to žiadneho riadku, ani základ, pretože nefakturuješ s DPH na porovnanie to vyzerá ako keby si bola neplatca DPH, ale pri sumarizovaní DPH Ti možno program vyhodí čiastky, ktoré nevstupujú do DPH, ide totiž o službu - preprava, ALE tovar ti už eviduje základ.
marianna
28.01.05,10:37
Ak mám na jednej faktúre tovar aj dopravu, tak dopravu neuvádzam do DP, do r. 8 dávam len hodnotu tovaru a to isté aj do súhrného výkazu. Jedine do Intrastatu dám aj dopravu k cene tovaru, lebo tam sa to pripočítava.
sway
28.01.05,11:50
vďaka všetkým, už tu maturujem, rozúčtovala som to, tovar dávam do r. 08 a službu zatiaľ neviem, hodila som to do porady o SW, či mi neporadí nejaký OMEGÁČ...., zatiaľ dííííík
andrea
07.02.05,16:33
Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.
andrea
08.02.05,05:11
Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.Prosím vyjadrite sa k týmto prípadom velmi mi tým pomôžete. Ďakujem.
Danuska
08.02.05,07:54
Ak má objednávateľ sídlo v SK a jemu vystavuješ fa, tak vždy s DPH aj keby nebol plátca,a čo je to MAUT?
Ak je obfednávateľ so sídlom v EU a fa vystavuješ do EU a je platiteľom DPH, tak bez DPH, ak nie je plátca, tak si nájde niekoho kto je plátca a dopravu vafakturuješ jemu bez DPH, ináč by to muselo byť s dph.
Nerobím dopravu, dúfam, že sa ti niekto ozve
andrea
08.02.05,08:51
Maut - je poplatok za dialnicu v Nemecku.

A čo sa týka sídla objednávateľa nemôžem súhlasiť. V DÚPP číslo 1/2005 je na strane 228 príklad č. 59 - slovenský dopravca prepravuje tovar pre rakúskeho zákazníka z Bratislavy do Košíc. Miesto dodania prepravnej služby je tuzemsko, ide o prepravu tovaru v tuzemsku. Slovensky dopravca uplatní k cene prepravy tovaru slovenskú daň (§ 15 ods. 3) Ako teraz, ak je rakušan registrovaný pre DPH v Rakúsku? Miesto dodania je SK.
syamlee
08.02.05,09:21
Maut - je poplatok za dialnicu v Nemecku.

A čo sa týka sídla objednávateľa nemôžem súhlasiť. V DÚPP číslo 1/2005 je na strane 228 príklad č. 59 - slovenský dopravca prepravuje tovar pre rakúskeho zákazníka z Bratislavy do Košíc. Miesto dodania prepravnej služby je tuzemsko, ide o prepravu tovaru v tuzemsku. Slovensky dopravca uplatní k cene prepravy tovaru slovenskú daň (§ 15 ods. 3) Ako teraz, ak je rakušan registrovaný pre DPH v Rakúsku? Miesto dodania je SK.
MAUT - poplatok t.j. §22 ods.2 pism. a

inak prípad čo uvádzaš je správne, ale existuje maličká škáročka - §16, ods.2 písm. a ........... prepravnou službou medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území 2 rôznych čl. štátov.... :).
andrea
08.02.05,09:30
Syamle, miesto začatia aj skončenia je na území jedného a toho istého štátu. Objednávateľ nemá sídlo na území štátu, kde sa preprava vykonáva.

A čo povieš na ostatné prípady?????
syamlee
08.02.05,09:47
Prosím všetkých,ktorí majú skúsenosti s fakturáciou prepravy, aby zareagovali a povedali svoj názor k nasledujúcim prípadom: (ja som platcom DPH):

1. špedičná firma(-SK platiteľ DPH) si objedna prepravu tovaru u mňa z SK do D ja tej špedičke vystavím FA s DPH. Chcem sa spýtať ako to je, ak na objednávke mám cenu 56.000,- + DPH a 1000,- maut. To mám FA vystaviť na 57.000 a + DPH? alebo 56.000 + 10.640 DPH a + 1000,- Sk MAUT.Podlieha maut DPH???

2. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z CZ do SK. FA mu vystavim s DPH.

3. špedičná firma (SK platiteľ DPH) si objedna prepravu u mňa z D do SK. FA vystavim s DPH. Na CMR mám napísané, že ten tovar pochádza z Číny. Meni to situáciu???Preclený bol na SK.

4. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z Belgicka do Nemecka. FA vystavim bez DPH.

5. špedičná firma DE (registrovaná pre DPH v D) si objedna prepravu u mňa z D do B. Ja tej špedičke vystavím FA bez DPH.

6.špedičná firma CZ (registrovaná v CZ) si objedna u mňa prepravu z SK do CZ. FA vystavím tejto špedičke bez DPH.

7. špedičná firma CZ (registrovaná pre DPH v CZ) si objedna prepravu u mňa z D do CZ. FA vystavím bez DPH.

Chcem sa spýtať, aké § by ste dali k týmto jednotlivým FA.
Vopred ďakujem za vaše názory a vysvetlenia.
2. s DPH

3. ????? § 24 ods. 2 ... § 48 ods.8

4. bez DPH

5. bez DPH

6. bez DPH

7. bez DPH

bez DPH § 16
andrea
08.02.05,10:29
K prípadu 3 - § 24 ods. 2 pri zaclení neplatil nič. Objednávku mám asi v takomto znení: objednávam si prepravu z Hamburgu - prístav do KE za 1000 EUR + 190 EUR daň. Tak ako vlastne s DPH alebo bez DPH?????
A k prípadu 1 - Objednávam si prepravu z B-lavy do Viechtach 19.000,- + DPH + 1000 Sk maut. Patrí do DPH maut?
AltaKE
08.02.05,10:37
Ak mám na jednej faktúre tovar aj dopravu, tak dopravu neuvádzam do DP, do r. 8 dávam len hodnotu tovaru a to isté aj do súhrného výkazu. Jedine do Intrastatu dám aj dopravu k cene tovaru, lebo tam sa to pripočítava.
Nechcem poskytnúť nejaké zavádzajúce info, ale čo si pamätám zo školenia Ing. Minárskeho ešte minulý rok, tak od odporúčal tovar a službu do EU nedávať na jednu faktúru. A ja sa podľa toho aj riadim, faktúry som si rozdelila (číslovaním) na "bežné", tovar do EU a služy do EU, takže sa snažím prepravu fakturovať na samostatnej faktúre, potom mi SW v daňovom súpise vyhodí sumár za všetky druhy faktúr zvlášť aj dohromady a ja viem, že si tie služby do EU nemám "všímať" pre účely DPH - teda vypisovanie výkazu. :-)
Takže len toľko, ako to robím ja ;-)
andrea
08.02.05,10:51
AltaKE, ja poskytujem iba služby prepravné.
riuska
13.02.05,14:27
1/ S DPH, mýto daj do 2.riadku (ak by ho chcel ďalej fakturovať, ale aj mýto s DPH - súvisí s prepravou tovaru.To mýto mám odklepnuté audítorkou.
To máš ako s pokutou...Ak ju máš na fakture spolu s prepravou, tak je s DPH, ak je faktúra zvlášť len na pokutu, tak bez DPH.

2/ s DPH

3/ s DPH

4/ bez DPH

5/ bez DPH

6/ bez DPH

7/ bez DPH