katka.hesskova
17.04.07,14:38
Ahoj,
chcela by som sa spytat, ci mam alebo nemam platit odvody do zdravotnej poistovne.
V máji 2005 som maturovala na strednej skole a v septembri 2005 nastupila na externe studium.
V septembri som zalozila zivnost.
Od septembra 2005 platim odvody do ZP z min. vym. zakladu (za rok 2005 - strata)

teraz mi volala teta z poistovne, ze to platit nemam a ze mi vratia vsetko poistne, vraj aj za externych studentov plati poistne stat?
JE TO PRAVDA?

ake tlacivo potom vyplnam pri RZZP???
katkaj
17.04.07,12:48
Ahoj,
chcela by som sa spytat, ci mam alebo nemam platit odvody do zdravotnej poistovne.
V máji 2005 som maturovala na strednej skole a v septembri 2005 nastupila na externe studium.
V septembri som zalozila zivnost.
Od septembra 2005 platim odvody do ZP z min. vym. zakladu (za rok 2005 - strata)

teraz mi volala teta z poistovne, ze to platit nemam a ze mi vratia vsetko poistne, vraj aj za externych studentov plati poistne stat?
JE TO PRAVDA?

ake tlacivo potom vyplnam pri RZZP???

Pokiaľ si živnostník tak podľa mňa je úplne jedno či si na dennom alebo externom štúdiu, platíš z titulu SZČO.
Dôležité je čo ti vyplýva z RZZP.
Pokiaľ si len živnostník tak budeš vypĺňať typ B
katka.hesskova
17.04.07,12:58
som len zivnostnik a teda externe studujem...
ja neviem, aj v zakone som nasla, ze za externych stat neplati...

inak mi volala teda asi 15 min dozadu (co je tiez dost skoro od roku 2005)
katkaj
17.04.07,13:03
som len zivnostnik a teda externe studujem...
ja neviem, aj v zakone som nasla, ze za externych stat neplati...

inak mi volala teda asi 15 min dozadu (co je tiez dost skoro od roku 2005)

Čo ja viem tak externé štúdium sa na tieto účely nepovažuje za štúdium.
Mala si už minulý rok robiť RZZP za rok 2005 a na základe toho si mala platiť až do 30.6.2007 kedy sa bude robiť ďaľšie rzzp a bude známe koľko treba platiť od 1.7.2007.

Povedala ti aj nejaký paragraf na základe ktorého nemáš platiť ? To by ma zaujímalo
katka.hesskova
17.04.07,13:25
no ved som ho aj podala RZZP za 2005...

nepovedala mi ziadny par., ale som tam kvoli tomu volala naspat a uz tam nebola a jej kolegyna mi to potvrdila, ale som jej povedala ze zo zakona vyplyva, ze mam platit, tak povedala, ze mi nevie povedat, ze odovzda odkaz a ozve sa mi ta predtym, ktora to zistovala...
vraj to plati od 01.09.2005.
katkaj
17.04.07,13:28
no ved som ho aj podala RZZP za 2005...

nepovedala mi ziadny par., ale som tam kvoli tomu volala naspat a uz tam nebola a jej kolegyna mi to potvrdila, ale som jej povedala ze zo zakona vyplyva, ze mam platit, tak povedala, ze mi nevie povedat, ze odovzda odkaz a ozve sa mi ta predtym, ktora to zistovala...
vraj to plati od 01.09.2005.

Katka plať to ďalej, nakoľko si SZČO a z tohto titulu máš povinnosť platiť preddavky aj keby už niekto tvrdil že ako externý študent nemusíš ;)
katka.hesskova
17.04.07,14:09
no ved zajtra mi bude dufam teta volat...
tak uvidim co sa dozviem...
ale mi je divne ze aj jej kolegyna sa pripojila k tomu nazoru ze nemam...

inak ten citat je super...:-))
ale vzdy na to doplatime len my...
katkaj
17.04.07,14:11
no ved zajtra mi bude dufam teta volat...
tak uvidim co sa dozviem...
ale mi je divne ze aj jej kolegyna sa pripojila k tomu nazoru ze nemam...

inak ten citat je super...:-))
ale vzdy na to doplatime len my...

Katuška a prosím ťa nech ti teta povie presné paragrafy podľa ktorých nemusíš platiť. Nech sa aj my na Porade niečo nové dozvieme :D
Daj vedieť ako si dopadla
Paula
17.04.07,14:12
Už som tu raz povedala: neverte tomu, čo vám povedia v poisťovni, nakuknite do zákona a riaďte sa ním .:) Často sa mi zdá, že tie žienky ani netušia, čo majú na vlastnom webe.
katka.hesskova
17.04.07,14:19
zvlastne mi je ze mi ONA volala na mobil...z jej iniciativy...

a povedala mi, ze v systeme tie platby nemaju k comu priradovat a kedze je var. symbol rodne cislo, zrejme na to rodne cislo niekto plati....resp. jediny kto platit moze je v tomto pripade stat.
katka.hesskova
17.04.07,14:23
a vlastne mi chcu peniaze vratit, co je pri tychto instituciach raritou...
katkaj
17.04.07,14:23
zvlastne mi je ze mi ONA volala na mobil...z jej iniciativy...

a povedala mi, ze v systeme tie platby nemaju k comu priradovat a kedze je var. symbol rodne cislo, zrejme na to rodne cislo niekto plati....resp. jediny kto platit moze je v tomto pripade stat.


A keď si si zakladala živnosť tak si sa bola prihlásiť na ZP ako SZČO ? Lebo to vyzerá že tam nemajú tvoju prihlášku, ale zase na druhej strane tam musia mať tvoje RZZP za minulý rok takže tam tiež vidia že si živnostník.
No veď snáď sa zajtra dozvieme viac ;)
katkaj
17.04.07,14:24
a vlastne mi chcu peniaze vratit, co je pri tychto instituciach raritou...


a za dva týždne ich budú od teba pýtať aj s nejakou pokutou :confused:
katka.hesskova
17.04.07,14:25
bola som sa prihlasit, aj kopiu ZL tam maju...
(vsetko vzdy mali odomna vcas)
a podala som aj RZZP za 2005

SOM RIADNY PLATCA A ASI IM TO VADI... :-)))
zrejme kazim priemer, tak mi radsej vratia peniaze a spravia zo mna neplatca...
katka.hesskova
17.04.07,14:26
a za dva týždne ich budú od teba pýtať aj s nejakou pokutou :confused:


presne to som si povedala aj ja...

je to cudne...
katkaj
17.04.07,14:27
bola som sa prihlasit, aj kopiu ZL tam maju...
(vsetko vzdy mali odomna vcas)
a podala som aj RZZP za 2005

SOM RIADNY PLATCA A ASI IM TO VADI... :-)))
zrejme kazim priemer, tak mi radsej vratia peniaze a spravia zo mna neplatca...

Nenechaj sa presvedčiť a riadne plať aj naďalej ;)
Majka18
03.03.09,08:55
no, tak to by zaujimalo aj mna, kedze nejaka presna odpoved tu nezaznela. Som externy student a len brigadujem. Mam platit odvody alebo nie?
dakujem
mzdarka renca
03.03.09,09:40
no, tak to by zaujimalo aj mna, kedze nejaka presna odpoved tu nezaznela. Som externy student a len brigadujem. Mam platit odvody alebo nie?
dakujem

pokiaľ nie si evidovaná na úrade práce, tak máš povinnosť platiť poistné na ZP aj bez ohľadu na príjem z dohody.

podáš si RZZP za rok 2008
veronikasad
03.03.09,09:46
pokiaľ nie si evidovaná na úrade práce, tak máš povinnosť platiť poistné na ZP aj bez ohľadu na príjem z dohody.

podáš si RZZP za rok 2008

nesúhlasím, viď príspevok p. Mihála

http://www.porada.sk/813562-post6.html
mzdarka renca
03.03.09,09:50
nesúhlasím, viď príspevok p. Mihála

http://www.porada.sk/813562-post6.html

aj ja externe študujem a mám viac ako 26 rokov a ak by som bola dobrovoľne nezamestnaná, tak mám povinnosť platiť poistné na ZP.

nevieme, koľko má zadávateľka rokov, tak preto asi ten nesúlad v názoroch.