jennyka
17.04.07,18:46
Môžete mi, prosím, poradiť, ako je to so zamestnávaním uchádzača o zamestnanie na kratší pracovný čas? Ide mi o to, že FO si chce otvoriť živnosť, avšak nesplňa podmienky, preto potrebuje na dobu 3 mesiacov na túto živnosť zodpovedného zástupcu. Avšak chce ho zamestnať na kratší prac.čas (2 hod./týždenne), len aby bola splnená podmienka prac.vzťahu so zodpov.zástupcom. On je ale momentálne vedený na ÚP. Tu im podali takú informáciu, že môže mať takýto prac.vzťah a tiež byť vedený na ÚP, ak je to len na určitý počet hodín. Chápem to tak, ako je to pri DoVP (t.j.300 hod./rok). Lenže práve to mi nedá pokoj. Ako môže mať niekto prac.pomer, z ktorého vyplývajú aj odvody a zároveň byť vedený na ÚP. Ešte jedna poznámočka: jedna pracovníčka odmietla ako takú možnosť, druhá však jej to vyvrátila, že podľa nových usmernení je to už možné, ak neprekročí istú hranicu odpracovaných hod.
Keďže už mám svoje skúsennosti s takýmito "radami zodpovedných pracovníkov", radšej by som bola, keby som našla uspokojúce vysvetlenie tu v tomto kolektíve skvelých poraďakov.:)
Zoltán Kovács
18.04.07,05:35
Môžete mi, prosím, poradiť, ako je to so zamestnávaním uchádzača o zamestnanie na kratší pracovný čas? Ide mi o to, že FO si chce otvoriť živnosť, avšak nesplňa podmienky, preto potrebuje na dobu 3 mesiacov na túto živnosť zodpovedného zástupcu. Avšak chce ho zamestnať na kratší prac.čas (2 hod./týždenne), len aby bola splnená podmienka prac.vzťahu so zodpov.zástupcom. On je ale momentálne vedený na ÚP. Tu im podali takú informáciu, že môže mať takýto prac.vzťah a tiež byť vedený na ÚP, ak je to len na určitý počet hodín. Chápem to tak, ako je to pri DoVP (t.j.300 hod./rok). Lenže práve to mi nedá pokoj. Ako môže mať niekto prac.pomer, z ktorého vyplývajú aj odvody a zároveň byť vedený na ÚP. Ešte jedna poznámočka: jedna pracovníčka odmietla ako takú možnosť, druhá však jej to vyvrátila, že podľa nových usmernení je to už možné, ak neprekročí istú hranicu odpracovaných hod.
Keďže už mám svoje skúsennosti s takýmito "radami zodpovedných pracovníkov", radšej by som bola, keby som našla uspokojúce vysvetlenie tu v tomto kolektíve skvelých poraďakov.:)

MOžno, že môj príspevok nebude odborný, ale idem podľa vlastnej logiky. Ak mám riadný pracovný pomer, aj keď na kratší úväzok nemôžem byť na Úrade práce vedený ako uchádzač o prácu.
Nezamestnaný občan môže vykonávať prácu jedine na dohodu o vykonaní práce v rozsahu nie dlhšej ako 64 hodín mesačne s odmenou max. 3.200,- Sk brutto.
To či na zodpovedného zástupcu pre konkrétnu činnosť postačuje DoVP alebo je potrebná riadná PZ neviem na 100%
azuz
18.04.07,05:57
Nesúhlasím. Logika je síce v poriadku ale zákon hovorí iné. :o
Uchádzač o zamestnanie môže vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovno-právneho vzťahu alebo iného právneho vzťahu max. 64 hod. mesačne a zarobiť max. 3200,- Sk mesačne (§6 zákona o službách zamestnanosti). Pracovno - právny vzťah je akýkoľvek pracovný vzťah uzavretý v zmysle Zákonník práce (teda aj pracovný pomer aj dohoda).
jennyka
18.04.07,18:49
Ďakujem za odpovede, ale keďže sú rozdielne, ocenila by som ďalšie príspevky, príp. súhlas s jedným, či druhým.:confused:
endrju
18.04.07,18:56
Ďakujem za odpovede, ale keďže sú rozdielne, ocenila by som ďalšie príspevky, príp. súhlas s jedným, či druhým.:confused:

azuz uviedla aj odkaz na konkrétny § konkrétneho zákona. Skús si ten § prečítať a ďalšie vyjadrenia už asi nebudú potrebné.
Doplním, že zákon nájdeš, napríklad, aj tu:
http://www.porada.sk/f107-zakon-o-slubach-zamestnanosti.html
jennyka
18.04.07,18:58
Práve som si pozrela Zákon o službách zamestnanosti (§ 6) v príspevku od Richarda a je to presne tak, ako píše Azuz, za čo ešte raz obidvom ďakujem.