adenka
17.04.07,20:51
V januári sa z prostriedkov firmy vyplácal DB a taktiež vo februári a v marci. Je mi jasné, že v štvťročnom Prehľade si vyžiadam poukázanie
tejto sumy. Ale mám taký problém, že vo februári som do výplat dávala
aj ročné zúčtovanie a taktiež bolo hradené z prostriedkov firmy. Ako treba
vyžiadať tieto peniažky? Je na to nejaká špeciálna žiadosť alebo si ju
mám jednoducho napísať?
Johanka
17.04.07,20:23
Zákon o dani z príjmov:
§ 38
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

§40
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.

Z citovaných ustanovení Zákona o dani z príjmov vyplýva, že zamestnávateľ má dve možnosti - vrátené preplatky na dani z príjmov zo závislej činnosti si bude postupne "umorovať" z mesačných zrazených preddavkov na daň alebo požiada DÚ o vrátenie vyplatených preplatkov na daň jednoduchou žiadosťou.