lenkalopuchova
18.04.07,07:54
Plátca DPH - teraz od 1. marca 2007 - obdržal (prijal) dobropis, skonto za uhradenie došlej faktúry v termíne splatnosti na sumu 408,--, zdaniteľné plnenie je marec, ale v texte je napísané, že je to skonto z faktúry február (vtedy ešte nebol plátca DPH).
Otázka:
1. Môžem v JÚ dobropis zaúčtovať ako došlú faktúru s mínusovou sumou? Účtujem v MRP Win.
2. A čo s DPH z dobropisu? Ja som si to dala ako keby to bolo od neplátcu DPH a ako keby tam vôbec nebola vyčíslená. Je to vlastne skonto z faktúry za február. A neuplatňujem si teda nárok na odpočet.
Uvažujem správne?
Zoltán Kovács
18.04.07,06:22
Plátca DPH - teraz od 1. marca 2007 - obdržal (prijal) dobropis, skonto za uhradenie došlej faktúry v termíne splatnosti na sumu 408,--, zdaniteľné plnenie je marec, ale v texte je napísané, že je to skonto z faktúry február (vtedy ešte nebol plátca DPH).
Otázka:
1. Môžem v JÚ dobropis zaúčtovať ako došlú faktúru s mínusovou sumou? Účtujem v MRP Win. Áno môžeš
2. A čo s DPH z dobropisu? Ja som si to dala ako keby to bolo od neplátcu DPH a ako keby tam vôbec nebola vyčíslená. Je to vlastne skonto z faktúry za február. A neuplatňujem si teda nárok na odpočet.Asi by som postupoval rovnako, nakoľko vzťahuje sa to na plnenie pri ktorom nemal nárok na uplatnenie dph.
Uvažujem správne?

.....................
ekopo
18.04.07,06:53
Jedna otázka (aby to nebolo jednoduché). FA vo februári bola za tovar? Pri registrácii za platcu DPH bol tovar na sklade a bolo odpočítané DPH pri registrácii? Ak by sa skonto vzťahovalo na zľavu z tovaru, tak by sa pri zachovaní podmienky, že tovar bol k 28.2. na sklade, účtovalo aj o DPH v dobropise. Je to krkolomné.
lenkalopuchova
18.04.07,07:05
Jedna otázka (aby to nebolo jednoduché). FA vo februári bola za tovar? Pri registrácii za platcu DPH bol tovar na sklade a bolo odpočítané DPH pri registrácii? Ak by sa skonto vzťahovalo na zľavu z tovaru, tak by sa pri zachovaní podmienky, že tovar bol k 28.2. na sklade, účtovalo aj o DPH v dobropise. Je to krkolomné.

On prevažnú časť materiálu nakupuje priamo na zákazku, ale je pravda, že vždy mu niečo z toho zostane a má to na sklade. Ale zatiaľ sklad nemám hotový. Takže mám otázku. Pokazím s tým niečo, keď si neuplatním odpočet DPH?
Jeho nemá nikto ako skontrolovať, či určitý materiál spotreboval na tú alebo inú zákazku. Takže aj to čo mal na sklade by bolo nepreukázateľné a daňový úrad by mohol mať výhrady, či to v skutočnosti mal, keď si na to DPHčku uplatnil
ekopo
18.04.07,07:17
Keď nie je inventúra, asi nie je čo riešiť. Ale osobne by som asi inventúru urobil, a urobil by som aj odpočet DPH pri registrácii. Veď sa mi vrátia peniaze. K inventúre pri registrácii si následne DU vyžaduje len doklady o nákupe. Nevidím dôvod, prečo by mal mať DU výhrady.
Anja111
18.04.07,07:20
On prevažnú časť materiálu nakupuje priamo na zákazku, ale je pravda, že vždy mu niečo z toho zostane a má to na sklade. Ale zatiaľ sklad nemám hotový. Takže mám otázku. Pokazím s tým niečo, keď si neuplatním odpočet DPH?
Jeho nemá nikto ako skontrolovať, či určitý materiál spotreboval na tú alebo inú zákazku. Takže aj to čo mal na sklade by bolo nepreukázateľné a daňový úrad by mohol mať výhrady, či to v skutočnosti mal, keď si na to DPHčku uplatnil
Ono je to skutočne diskutabilné...
Ak si uplatnil na tovar na sklade odpočet DPH pri registrácii, tak by mal uplatniť aj odpočet na dobropis, ak sa týka tohoto tovaru.
Ide vlastne o to, že uplatnením si DPH na dobropise, v skutočnosti zvyšuje svoju daňovú povinnosť, (o sumu na dobropise sa zníži výška nároku na odpočet a tým sa zvýši daňová povinnosť).
Ak by tak neurobil, a mal si ho uplatniť, znamenalo by to, že si uplatnil vyšší odpočet DPH, než na aký mal nárok... A to by mohlo byť problémom pri prípadnej kontrole.
betka
18.04.07,13:32
Postup pri vrátení plnenia je podľa par.25/1a Z DPH. Základ dane sa opraví, pričom nedochádza k samostatnému plneniu. Zákon ukladá platiteľovi uviesť rozdiel medzi povodným ZD a opraveným ZD, a rozdiel medzi povodnou a opravenou daňou v DP za ZO, v kt. sa vyhotovil doklad o oprave ZD. T.j. Vyhotoviť doklad bez DPH.