Ejuska2586
18.04.07,09:05
Ahoj poraďáci...
Živnostník má veľmi veľa prevádzkovej réžie... Môže to byť tak pol na pol s nákupom materiálu a tovaru. Chcela som sa len spýtať, či je objem prevádzkovej réžie nejako určený %, alebo môže mať podnikateľ rôzne a neobmedzené náklady? Ďakujem
Zita5
18.04.07,07:09
Nie je nikde stanovené , v akej výške môže podnikateľ vykazovať prevádzkovú réžiu . Jednoducho ak výdavky sú reálne a skutočné , tak niet sa čoho obávať . Oddôvodní si to podnikateľ pri prípadnej DK ak by sa o výšku PR zaujímali .

Len aby nešiel každým rokom do straty ......to už potom je ozaj čo uvažovať .
Ejuska2586
18.04.07,07:14
Do straty neišiel, len sme malá firma, máme 5 zamestnancov a 2 pobočky... A sú tam služobné mobily, pevné linky na pobočkách, služobné autá a tak... A to robí dosť na prevádzkovej réžii. Inak ĎAKUJEM
Zita5
18.04.07,07:19
Do straty neišiel, len sme malá firma, máme 5 zamestnancov a 2 pobočky... A sú tam služobné mobily, pevné linky na pobočkách, služobné autá a tak... A to robí dosť na prevádzkovej réžii. Inak ĎAKUJEM

Ak zhodíte prevádzkovú réžiu , že vyšše menované sa využívajú výlučne na podnikateľský účel , nevidím dôvod obávať sa . Horšie bude , ak sa používajú aj na súkromný účel a daniari to vyhodia v prípade nesprávneho účtovania , tým myslím znižovanie si DZ .
Johanka
18.04.07,07:21
Ak si premietneš , čo všetko sa účtuje do prevádzkovej réžie, bude Ti jasné, že výška PR nemôže byť obmedzená.
Nájomné, telefóny, internet, kancelárske , čistiace a iné potreby, služby, opravy, údržba, odpisy ................;) .
*agatha*
13.11.07,09:30
ahojte,účtujem CK - JÚ,neplatiteľ DPH.do pravádzkovej réžie dávam: mobil,pevnú linku,kolky,poštovné a zároveň aj dopravu týkajúcu sa zájazdu,ubytovanie týkajúce sa zájazdu.je to správne?bola som upozornená,že tá doprava a ubytovanie by nemali ísť do prevádzkovej réžie.ďakujem za odpovede.
tetrisss
13.11.07,17:15
ahojte,účtujem CK - JÚ,neplatiteľ DPH.do pravádzkovej réžie dávam: mobil,pevnú linku,kolky,poštovné a zároveň aj dopravu týkajúcu sa zájazdu,ubytovanie týkajúce sa zájazdu.je to správne?bola som upozornená,že tá doprava a ubytovanie by nemali ísť do prevádzkovej réžie.ďakujem za odpovede.

Mohla by si mozno vytvorit polozku nakup sluzieb, ako obdobu nakupu materialu, ale v podstate nevidim v tom nejaky podstatny rozdiel, kedze oboje su VOZD, cize vysledok je rovnaky.
*agatha*
14.11.07,09:35
veď práve,že výsledok je rovnaký.ale CK ma presviedča o tom,že výdavky týkajúce sa zájazdu by nemali byť v prev. réžii.no aj keď si vytvorím zvlášť na tieto výdavky napr. položku prev. réžia1,tak výsledok bude rovnaký.no,možno na to urobím zvlášť položku,aby to videli oddelene.
Johanka
14.11.07,10:09
Ubytovanie, doprava - nakupujete službu a tá patrí do prevádzkovej réžie.
Na vysvetlenie možno stačí vylučovacia metóda:
Základné členenie výdavkov v PD aj vo výkaze príjmov a výdavkov je
tovar, materiál, mzdy, odvody do fondov, prevádzková réžia.

Podľa § 7 Postupov účtovania pre JÚ:
(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.
...
(8) Ako tovar sa účtuje o všetkom, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Takže Vami nakupovaná služba nie je materiál, nie je tovar, nie sú to mzdy ani odvody do fondov - zostáva len prevádzková réžia ;).
Ak potrebujú nejaké podrobnejšie sledovanie, nie je problém veľký balík prevádzkovej réžie rozčleniť ....
*agatha*
14.11.07,10:19
ďakujem za radu.takéto vysvetlenie im musí stačiť.:-)
suzi663
18.10.08,18:11
Kde by som mohla zahrnúť zaplatený poplatok za zápis do Regista Obchodu a Živnosti? Ide o prevádzkovú réžiu? Alebo medzi ostatné príjmy... ???
tetrisss
18.10.08,19:46
Je to prevadzkova rezia, dufam ze do prijmov si to dat nechcela.:o
Dav
18.10.08,20:02
Kde by som mohla zahrnúť zaplatený poplatok za zápis do Regista Obchodu a Živnosti? Ide o prevádzkovú réžiu? Alebo medzi ostatné príjmy... ???
mimotemy Register obchodu a živností na internete sa ešte stále priživuje na neskúsenosti začínajúcich podnikateľov?:mad:
Dav
19.10.08,07:21
ahojte,účtujem CK - JÚ,neplatiteľ DPH.do pravádzkovej réžie dávam: mobil,pevnú linku,kolky,poštovné a zároveň aj dopravu týkajúcu sa zájazdu,ubytovanie týkajúce sa zájazdu.je to správne?bola som upozornená,že tá doprava a ubytovanie by nemali ísť do prevádzkovej réžie.ďakujem za odpovede.
Prevádzková réžia a prevádzková réžia nie sú totožné pojmy.
1. prevádzková réžia z hľadiska jednoduchého účtovníctva je to, čo nie je materiál, tovar, mzdy, odvody

2. prevádzková réžia z hľadiska kalkulačného vzorca je to, čo sa podieľa na jednotke výkonu, alebo tovaru určitým pomerom. Položky kalkulačného vzorca:
a)priamy materiál
b)priame mzdy
c)ostatné priame náklady
d) prevádzková réžia
e)odbytová réžia
f)správna réžia
g) zisk
Cena výrobku , služby = a+b+c+d+e+f+g


Z pohľadu kalkulačného vzorca je teda ubytovanie a cestovné zájazdu položka ostatné priame náklady.

Rozčleň si v jednoduchom účtovníctve položku prevádzková réžia na toľko druhov, koľko potrebuješ, aby si z účtovníctva získala "presný a pravdivý obraz" o účtovnej jednotke nielen pre daň z príjmu.