Alčalča
18.04.07,09:10
Mám dlhodobejší problém s počítačom. Pri hrách alebo pri ich "odložení" na lištu mi počítač neustále pípa. Bol už 2x v oprave, pretože bol ešte v záruke, žiadnu chybu mi tam nenašli. Teraz je už po záruke, ale to pípanie je neustále. Vie mi niekto poradiť, čím to môže byť spôsobené?
Chobot
18.04.07,07:19
Mám dlhodobejší problém s počítačom. Pri hrách alebo pri ich "odložení" na lištu mi počítač neustále pípa. Bol už 2x v oprave, pretože bol ešte v záruke, žiadnu chybu mi tam nenašli. Teraz je už po záruke, ale to pípanie je neustále. Vie mi niekto poradiť, čím to môže byť spôsobené?

Bližšie uveď, či to pípanie vychádza zo skrinky alebo z reproduktorov.
Alčalča
18.04.07,07:50
Ide to zo skrinky. Už som dala dole aj bočné steny, aby sa počítač neprehrieval, ale nepomohlo to.
Chobot
18.04.07,09:05
Ide to zo skrinky. Už som dala dole aj bočné steny, aby sa počítač neprehrieval, ale nepomohlo to.

Dať dole bočnú stenu niekedy spraví opačný efekt - pasívne chladené súčiastky sa môžu viac zahrievať. Ide o to, že keď je to dobrá skrinka, tak je navrhnutá tak, aby vzduch prúdil okolo všetkých komponentov - nasáva sa cez predné otvory a zadný ventilátor vzduch vyháňa. Keď otvoríš bok, vzduch prestane prúdiť napr. okolo pamätí a môžu sa viac zahriať. Ale nemusíš sa báť, nie je to nič, čo by závažne uškodilo počítaču.

Skôr si treba zistiť, ktorý konkrétny komponent píska. Môže to byť niečo pohyblivé - napr. niektorý ventilátor, alebo niektorá pasívna súčiastka - napr. pamäte alebo niečo na základnej doske. Skús na chvíľu postupne odpájať ventilátory, nie všetky naraz. Ak pípanie prestane, bol to ten konkrétny ventilátor.

Ak nie, nezostáva nič iné, len natiahnuť uši a skúsiť zistiť odkiaľ ten zvuk ide. Potom tú súčiastku vymeniť. Pískať môže skutočne ktorákoľvek polovodičová súčiastka, napr. aj zdroj.

Ja som raz zisťovaľ pôvod pískania v jednom televízore nasledovne - zobral som si obyčajnú vodovodnú plastovú hadičku, jeden koniec som si priložil k uchu a druhý prikladal na rôzne miesta na plošnom spoji. Kde bolo pískanie najintenzívnejšie, tam som sa zameral a našiel som tú súčiastku. Bol to jeden vysokonapäťový tranzistor.
Alčalča
18.04.07,10:05
Díky moc za radu, dnes poobede sa budem snažiť veľmi silno natŕčať uši. O výsledku Ťa budem informovať.
endrju
18.04.07,12:28
Díky moc za radu, dnes poobede sa budem snažiť veľmi silno natŕčať uši. O výsledku Ťa budem informovať.
Odporúčam opatrné natŕčanie. Aby rotujúci ventilátor uši nepristrihol alebo aby zdroj pod napätím nekopal tam kde nemá ;)
kamowski
19.04.07,14:38
Otázku by som položil takto:
PC pípa čí píska ?
ak píska nejaká súčiastka (zrejme rotujúca), treba ju vymeniť (dať vymeniť)
ak pípa, povedal by som, že je to nejaký software, ktorý "chce niečo povedať" (väčšinou nejaké chybové hlásenie).
Potom pomôže len to, ak vtedy, keď pípa, všetko necháš bez zmeny a zavoláš niekoho, kto sa trochu (radšej trochu viac ako trochu) vyzná.
A keďže vravíš, že je to pri hrách, povedal by som, že sme blízko (teplo, teplejšie, ....;))
Alčalča
19.04.07,19:08
Bolo to pípanie.(Kamowski)
Myslím, že som prišla tej zapeklitej skrinke na dôvod, pre ktorý ma otravovala. Vytiahla som ju zo stolíka a pípanie prestalo. Môže to byť slabý chladič? Ako tomu pomocť, keďže sa blíži leto a tým aj horúčavy? Pomôže tu kúpiť len nejaký ventilátor, alebo musím vymeniť chladič?
timejka200
14.07.09,13:51
neviete mi pomôcť čo to môže byť PC v práci ked ho chcem zapnúť začne pípať a vôbec sa mi nič nezobrazí na obrazovke zostáva čierna. pc neustále pípa vychádza to zozadu zo skrinky...v PC má muložené celé učtovníctvo..čo mam teraz robiť nevie neikto poradiť kde môže byť chyba? minule som ho týžden nechala len tak bez zapnutia a potom sa mi normálne zapol bez pípania teraz už zase len pípa a nechce zapnúť , ked stlačím klávesnicu vôbec nereaguje...čo to môže byť??
Chobot
14.07.09,14:01
neviete mi pomôcť čo to môže byť PC v práci ked ho chcem zapnúť začne pípať a vôbec sa mi nič nezobrazí na obrazovke zostáva čierna. pc neustále pípa vychádza to zozadu zo skrinky...v PC má muložené celé učtovníctvo..čo mam teraz robiť nevie neikto poradiť kde môže byť chyba? minule som ho týžden nechala len tak bez zapnutia a potom sa mi normálne zapol bez pípania teraz už zase len pípa a nechce zapnúť , ked stlačím klávesnicu vôbec nereaguje...čo to môže byť??

To trvalé pípanie znamená, že hlási nejakú chybu. Niečo nie je v poriadku, takto na diaľku bude ťažké zistiť, či je to len nejaký povytiahnutý kábel, alebo "odišiel" niektorý komponent.

Ak sa v PC aspoň trochu vyznáš, pozri sa dnu a pozatláčaj najprv všetky káble vo vnútri PC. AK to nepomôže, treba zistiť, ktorý komponent je pokazený. Neboj, predpokladám, že HDD, kde máš tie údaje uložené, je v poriadku. Keby bol pokazený HDD, tak PC by nepípalo, ale nešlo by spustiť Windows. Vypisovalo by ti to chybu na monitore. Bude to zdroj, procesor alebo pamäte.
Snoopie
15.07.09,10:01
Stav je signalizovaný kombináciou krátkych a dlhých zapípaní. Presne interpretovať sa to dá, ak by som vedel typ BIOSu na základnej doske.

napr.

1x krátko = OK
1x dlho a 2x krátko = problém s grafickou kartou (možno zle zasunutá)
2x krátko = pamäť
žiadne zapípanie = problém so zdrojom alebo základnou doskou
opakované krátke pípanie = zdroj alebo doska
prevod
15.07.09,10:02
neviete mi pomôcť čo to môže byť PC v práci ked ho chcem zapnúť začne pípať a vôbec sa mi nič nezobrazí na obrazovke zostáva čierna. pc neustále pípa vychádza to zozadu zo skrinky...v PC má muložené celé učtovníctvo..čo mam teraz robiť nevie neikto poradiť kde môže byť chyba? minule som ho týžden nechala len tak bez zapnutia a potom sa mi normálne zapol bez pípania teraz už zase len pípa a nechce zapnúť , ked stlačím klávesnicu vôbec nereaguje...čo to môže byť??

Ahoj ,

ako pisal chobot pipanie pri zapnuti znaci nejaku chybu.
Blizsie sa jedna Power On Self Test (POST) , kedy BIOS kontroluje zakladne veci pre spustenie pocitaca. Tie pipania (zvyknu byt dlhe/kratke) urcuju kod ,ktory identifikuje chybu. Ak by sa Ti podarilo zistit ,aky mas BIOS (AMIBIOS , Award Bios , Phoenix a pod.) , vedel by som Ti pomoct na dialku.

Moze to byt uplna banalnost ,ale aj nieco vaznejsie. Jednoznacne sa jedna o chybu hardveru.

Kazdopadne je velmi mala pravdepodobnost ,ze Ti odisiel pevny disk , cize sa o svoje uctovnictvo nemusis bat ;)
timejka200
15.07.09,17:30
A JA SI TO SAMA NEJAK NEVIE OPRAVIť VšAK? no zisťovala som čo to pípa tak vzdadu v skrinke taký hrubý veľký čierny kábel ked som vytiahla prestalo ale bez toho kábla sa nedá zapnúť vôbec a ten kábel je ešte napojený do takej malej skrinky - batéria či čo to je...
prevod
15.07.09,18:23
no pokial nemas nejake skusenosti ,alebo vedomosti tak si to pravdepodobne neopravis ..

velky cierny kabel je zjavne napajaci elektricky kabel ,ktory sa dava do zastrcky ,alebo do zalozneho zdroja UPS ,co je ta mala skrinka ;)

ak si z vychodneho Slovenska mozem ti to spravit , mam zivnost ..alebo povedz sefovi nech zaplati nejakeho technika ..
pistik71
15.07.09,20:41
A JA SI TO SAMA NEJAK NEVIE OPRAVIť VšAK? no zisťovala som čo to pípa tak vzdadu v skrinke taký hrubý veľký čierny kábel ked som vytiahla prestalo ale bez toho kábla sa nedá zapnúť vôbec a ten kábel je ešte napojený do takej malej skrinky - batéria či čo to je...

"Bateria"? No mozno mas zalozny zdroj napajania (UPS) a pipa ti ten, ak nestiha napajat PC, alebo ma nejaku chybu. Vyber ten kabel co ide z tej "baterie" do elektrickej zasuvky a spoj ho s kablom co ide od PC do tej baterie (malo by sa to dat spojit).
Aj ked moze to byt nieco ine (napr. prehrievanie, alebo je nastavena nizka teplota pre upozornenie prehrievania - dost mozne).
prevod
16.07.09,07:56
moze pipat aj zalozny zdroj , ale ten zvykne pipat aj ked nie je zapnuty elektricky spotrebic na neho napojeny.
timejka200
16.07.09,12:11
a dnes som ho zapla bez pípania ale nič sa mi aj tak nezobrazuje na obrazovek vôbec ani klávesnica nereaguje a monitor je čierny čo to môže byť...??
Chobot
16.07.09,12:25
a dnes som ho zapla bez pípania ale nič sa mi aj tak nezobrazuje na obrazovek vôbec ani klávesnica nereaguje a monitor je čierny čo to môže byť...??

Obávam sa, že to už bude problém nad tvoje schopnosti. Takto zvyčajne (ne) reaguje PC, keď je pokazená základná doska. Mne sa raz vymazal BIOS robilo to to isté - vôbec nič. Len zdroj išiel. Budeš musieť dať PC do servisu, alebo zavolať niekoho, kto sa v tom vyzná, aby skontroloval aspoň vizuálne zapojenia vnútri bedni.
timejka200
16.07.09,16:40
takže mi nič iné ani nezostáva...lebo zapne sa mi skrin ale monitor a klávesnica absolútne nič nereagujú...no tak mi nič nezostáva ale dakujem za pomoc
Richardd
21.08.09,22:37
Zdravim vsetkych, mam taky problem, ze sa snazim dat dokopy jeden PC a ide o to, ze len ako ho zapnem jedine co robi je iba pipanie, nic sa mi ani nezobrazi na monitore, je mi jasne, ze bude niekde chyba bud v zdroji alebo na maticnej doske... a viem, ze podla doho akym sposobom to pipa sa da aj zistit, kde presnejsie je chyba ale skusal som uz asi vsetko, a uz ma nic nenapada... ak by ste mi niekto mohli poradit, bol by som rad....
marco2233
22.08.09,17:39
najbeznejsia vec pri pipani.. ak mas graficku kartu v slote skus ju zatlacit ... stava sa ze PC ide OK ale zrazu zacne pipat.. zatlacis grafiku a ide OK .. su to predsa len kontakty...
druha najbeynejsia ved su Ramky.. pomaha ze ich vyberies a pregumujes kontakty...pregumovat kontakty mozes aj na grafike a skus ci sa ti nerozbehne..
Blankake
22.08.09,17:41
najbeznejsia vec pri pipani.. ak mas graficku kartu v slote skus ju zatlacit ... stava sa ze PC ide OK ale zrazu zacne pipat.. zatlacis grafiku a ide OK .. su to predsa len kontakty...
druha najbeynejsia ved su Ramky.. pomaha ze ich vyberies a pregumujes kontakty...pregumovat kontakty mozes aj na grafike a skus ci sa ti nerozbehne..
Čo znamená "pregumovať" kontakty? :confused:
marco2233
22.08.09,17:41
Richardd v tvojom pripade to v ydroji nebude .. ak je vadnu zdroj PC nepipa... skus to co som pisal vyssie ramky a grafiku... ak chces najst zdroj problemu vypni vsetko z maticnej dosky hdd cdrom .. vsetko nepotrebne... spusti len cisto MB+RAM+VGA... ak ti to pojde zacni postupne pripajat..
misoft
22.08.09,18:07
Čo znamená "pregumovať" kontakty?
"pregumovanie" je starý elektrikársky trik na očistenie styčných plôch kontaktov (plochých), kedy sa veľmi tvrdou gumou prejde po kontaktoch a očistia sa takto kontakty. Dnes sa dá na to použiť aj komerčný prípravok na čistenie kontaktov (Kontox, WD40 a pod.).
Jednoducho vytiahneš zo slotu (miesto, kde máš komponent zasunutý) danú súčiastku a pregumuješ gumou, ofúkneš a zasunieš. V prípade použitia prípravkov použiješ na to vatovú tyčinku, na ktorú si strekneš trochu kvapaliny, prejdeš po kontaktoch, necháš trochu pôsobiť a zasunieš späť do slotu. Týmto sa zlepší styk jednotlivých kontaktov a zmenšia sa prechodové odpory. Prípravky majú výhodu v tom, že ešte chránia pred koróziou a vodou (vlhkosťou) dlhodobo.
pípanie :(
29.04.11,13:28
mohol by mi niekto pomoct!!??:pipa mi pocitac ide to z bedne nie z reproduktorov pipa mi iba ked hram hru az ked sa sam nevipne:(
Vlado40
29.04.11,19:43
Napr.ak sa procesor prehreje nad teplotu nastavenú v biose ,tak PC pípa.Pozri sa do biosu aká teplota je tam nastavená a pozri sa aj na teplotu procesora vo windows ,keď začne pípať.
pípanie :(
23.05.11,13:34
Niesom velmi počítačový technik a neviem ako si mám pozriet teplotu v biose aj v windowse??
KoxXxo
23.05.11,16:34
Vo Windowse napr. s PCWizardom (http://www.softmania.sk/Pc-Wizard.html).
pípanie :(
25.05.11,12:14
A v biose??
KoxXxo
25.05.11,12:38
pípanie :(
25.05.11,15:38
Nastavená je na 75 stupňov
pípanie :(
25.05.11,15:41
A ten PCWizard si mám stiahnuť?
pípanie :(
14.06.11,15:10
tak pomoze mi niekto???:
Juraj Tlach
14.06.11,20:00
Zrejme to pc nezvláda. Pri uložení do lišty potrebuje viac pamäte...napíš parametre pc. Nájdeš to aj v tom wizarde, skontroluj si aj teplotu. Pípanie môžeš aj vypnúť v biose, alebo nastaviť inú hodnotu, aby pípať alebo lepšie upozorňovať začalo pri inej teplote napr. procesora. Pcwizard: ftp://ftp.cpuid.com/pc-wizard/pc-wizard_2010.1.961-setup.exe
marek.sarvas
15.06.11,05:00
Niektoré stolíky na PC sú vyslovene zabijak počítačov, bukas je relatívne dobrý izolant a konštrukcia stolíka je taká debilná že teplý vzduch nemá kadiaľ unikať. Mne taký stolík doslova zničil DVD mechaniku, upiekla sa za pol dňa chúďa. Keď už PC pod stolom tak na závesnej konzole.
pípanie :(
15.06.11,15:37
hej este to pípa...
Gina Er
15.06.11,15:45
hej este to pípa...
mimotemynemáš tam vyliahnuté kura? :D:D
sorry :rolleyes:
pípanie :(
15.06.11,15:48
tmpino 51 stupňov
tmpin1 64.5 stupňov
THERMALZONE 68 stupňov
pevný disk 48 stupňov
marek.sarvas
15.06.11,16:17
A teraz pár ľudí naseriem

U mňa na štandardnom kancel stroji:

CPU : 35 stupňov
MB : 34 stupňov

Linux ľudia........ Účtovníctvo cez virtualbox a to je jediné na čo okná potrebujeme.

Ospravedlňujem sa ľudom čo nerozumejú príspevku, ale asi by bolo zbytočné rúcať im svet.
charonme
15.06.11,16:34
cize viacnasobne to bolo reklamovane pre rovnaku pricinu a nevratili peniaze?

bez toho, aby sme poculi aky to je zvuk a videli kedy presne sa to deje, sa len velmi tazko da hadat pricina. Ak si niekto nevie sam spravit ani zakladnu diagnostiku, tak najlepsim riesenim by bol servis alebo novy pocitac.
pípanie :(
16.06.11,16:01
díki za radu....
poloha69
16.06.11,16:12