lenkalopuchova
18.04.07,10:48
Na konci roka si živnostník zobral z Orange na splátky Notebook. Na faktúre mal napísané, úhrada pôžičkou vo výške 18 109 (finančné plnenie) Sk, do výkazu to bolo zaradené ako záväzok v tejto výške. Predpokladám, že to bola výška pôžičky do výkazov zaradená len na základe faktúry od Orange.
Ja mu vediem účtovníctvo len od začiatku roka a nebolo mi presne jasné, akú pôžičli mu poskytli a tak som sa ho pýtala, o akú pôžičku ide a dal mi zmluvu o pôžičke uzavretu s Quatrom.
V zmluve sú však uvedené sumy:
- pôžička (finančné plnenie) 18109,-
- akontácia 1,-
- počet splátok 36
- suma splátky 595,-
- celková suma pôžičky 21 421,--
Otázka:
Ako mám teraz postupovať, keď vo výkazoch za minulý rok má sumu pôžičky 18109,--?
Môžem postupne účtovať ako úhrada záväzku do výšky 18109,-- Sk ako prevádzkovú réžiu (kedže ide o drobný hmotný majetok - ktorý neodpisujem a mohla by som ho dať v prípade, že by sa bol kúpil v hotovosti hneď do VOZD).
A následne po splatení 18109,-- už nebudem mať v evidencii záväzok a budem jednotlivé zvyšné splátky účtovať len ako prevádzková réžia na základe vystavenej faktúry od Orange.
Jednotlivé splátky sú súčasťou faktúry od Orange.
Alebo je nutné podať opravné výkazy? - tomu by som sa však chcela vyhnúť. Prosím o radu.
betka
18.04.07,11:55
lenkalopuchova
18.04.07,12:20
Betka ďakujem.
Mne sa jednalo o záväzok, lebo vo výkaze o majetku a záväzkoch bola vykázaná len suma 18109,--, čiže bez úrokov.
Z odporúčaných tém som teda usudila, že moja splátka 595,-- obsahuje 503,10 - hodnota splátky a zvyšok je úrok. Celá suma ide do prevádzkovej réžie, ale zo záväzkov si odpíšem každý mesiac iba 503,10. Môžem to teda v JU rozpisovať, aby som nakoniec splátok záväzok vynuloval? Jedna časť PR - splátka pôžičky a druhá časť - PR splátka úrokov. Lebo keby som dávala 36 splátok po 595 Sk (ako úhrada záväzku) tak by som sa dostala do mínusu. V tom prípade by som výkaz mohla nechať tak, ako ho urobila moja predchodkyňa.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
slniečko 1986
21.03.10,16:50
Dobrý večer, vidím že už sa tu môj problém riešil ale aj tak som z neho na nervy. Nenašiel by sa niekto kto by mi s tým mojím problémom pomohol, prosíííím veľmi pekne.... Ďakujem
Zita5
22.03.10,17:04
Dobrý večer, vidím že už sa tu môj problém riešil ale aj tak som z neho na nervy. Nenašiel by sa niekto kto by mi s tým mojím problémom pomohol, prosíííím veľmi pekne.... Ďakujem

Založte novú tému a presne formulujte o čo konkrétne sa jedná .Inak sa odpovede nedočkáte .