aglv
18.04.07,10:03
Prosim o radu. Nerozumiem totiž ako v jednoduchom účtovníctve využívam účtovné odpisy.
Daňové viem ze po zaradeni majetku do užívania zostavím odpisovy plán a odpisy účtujem v PD pri uzavierke na koci ako VOZD.

Ale načo su potom tie účtovné odpisy a ako ich účtujem v PD?

ďakujem za všetky odpovede.
Monika Kováčová
18.04.07,08:48
O účtovných odpisoch v PD neúčtuješ. Pri zaradení majetku na karte HIM (pomocná evidencia v zmysle postupov účtovania v JÚ - povinná) vyplníš zriaďovaciu cenu, metódu odpisovania, počet rokov a pod. a potom vždy k 31.12. kal. roka vypočítaš účtovný a daňový odpis, príp. rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi (ak je, ale väčšinou je). Zostatková cena účtovná je potom suma, ktorá sa uvádza vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Stačí? Pomohlo?
lenkalopuchova
18.04.07,08:50
Na základe účtovných odpisov robíme výkaz o majetku. Spravidla si podnikateľ povie, že účtovné bude mať rovnaké s daňovými.
Účtovné odpisy majú zobraziť skutočný stav majetku. Totiž môžme si povedať, že nejaká vec v podnikaní zaradená do 1 odpisovej skupine sa používa málo a neopotrebuje sa v priebehu štyroch rokov ako je zaradené v daňových odpisoch a ja sa rozhodnem, že ju budem odpisovať rovnomerne 7 rokov. To znamená, že ho budem mať vo výkaze o majetku aj po skončení štvrtého roka s určitou hodnotou. A nie odpísané
Ale opačne, ak po dvoch rokoch nemá pre mňa žiadnu hodnotu. tak by som ju účtovne mohla odpísať skôr, samozrejme na základe odpisového plánu. Výkaz o majetku a záväzkoch by mal zobrazovať skutočný stav - hodnotu nášho majetku.

Ak sa podnikateľ rozhodne, že účtovné odpisy sa rovnaju danovým, tak rozdiely spravidla bývajú v prvom a poslednom roku. V ostatných rokoch je suma odpisu rovnaká.
aglv
18.04.07,08:57
Tak uz mi je to jasnejsie. Dakujem Vam ermon a lenkalopuchova.
Este ze Vas mam :-)
Monika Kováčová
18.04.07,09:02
Postupy účtovania JÚ: § 14

Odpisovanie dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku
(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa môžu uplatniť sadzby alebo koeficienty a doba odpisovania podľa osobitného predpisu3). Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihe dlhodobého nehmotného majetku a v knihe dlhodobého hmotného majetku a v peňažnom denníku sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.

Zákon o účtovníctve, § 28
(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.

(4) Hmotný majetok okrem zásob odpisuje účtovná jednotka s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
aglv
18.04.07,09:49
Zakon som citala len mne tie zakony niekedy nehovoria nic. Preto som aj ziadala o radu lebo lepsie je to vysvetlit ´´polopatisticky´´ aspon nam zaciatocnikom a studujucim. Prax je prax...
Vrela vdaka. Pekny zvysok dna.
IvetaH
26.04.07,06:10
Takže ak tomu dobre rozumiem, rozdiel medzi účtovnými odpismi v JU a PU je to, že v PU účtujem o účtovných odpisoch a v JU neúčtujem o účtovných odpisoch, len na konci roka keď robím výkaz majetku, tam uvediem účtovnú hodnotu majetku.
A ak neuplatňujem daňové odpisy v JU, tak to nevadí, ale aj tak účtovné odpisy zohľadním vo výkaze majetku.

Robím prvý krát v JU a hneď aj ukončenie živnosti, tak mám z toho dvojnásobný chaos a účto si robil cca 4 roky sám ako mu kto poradil. Pýtam sa na tie odpisy hlavne preto, že z tej ukončenej živnosti je majetok a bude ho predávať inej svojej sro a teda som rozmýšľala, že by mohol v zostatkovej hodnote, aby z toho nebol problém.

Díky
dajana5
19.08.07,06:31
omlouvám se,jestli jsem prispevek vlozila spatne, ale potrebuji poradit.
Na karte HIM mám vedeno osvitovou jednotku s PC. Uplatnuji danove odpisy. Má tehdejsi danova poradkyne tento majetek zaradila do 1.odpisove skupiny jako kancelarske stroje a zarizeni.. Na FU mi toto zarazeni nechteji uznat. Je to spravne nebo to patri jinam? Dekuji.
ekopo
19.08.07,07:35
Na čo slúži osvitová jednotka sPC?
Zita5
19.08.07,12:47
omlouvám se,jestli jsem prispevek vlozila spatne, ale potrebuji poradit.
Na karte HIM mám vedeno osvitovou jednotku s PC. Uplatnuji danove odpisy. Má tehdejsi danova poradkyne tento majetek zaradila do 1.odpisove skupiny jako kancelarske stroje a zarizeni.. Na FU mi toto zarazeni nechteji uznat. Je to spravne nebo to patri jinam? Dekuji.


Ani sa nečudujem , že DP to zaradila do 1.odp.skupiny , lebo niektoré tieto zariadenia sú bez PC nepoužiteľné a rôzneho rozmeru , napr. A3,A2 .......

Tak ako tlačiareň bez PC nepoužiješ aj osvitové zariadenie bez PC nepoužiješ .Ale odpovedám len z pohľadu Tvojej otázky . Bolo by vhodné ešte lepšie špecifikovať túto osvitku , či je len súčasťou PC alebo nebodaj súčasťou celej tlačovej jednotky , či už ofsetovej alebo rotačnej ......
dajana5
19.08.07,13:45
Osvitová jednotka (zkráceně osvitka) je poslední článek ve zpracování materiálů v DTP (http://cs.wikipedia.org/wiki/DTP) studiu. Toto zařízení je velmi drahé, je měřítkem kvality dobrého DTP studia.
Popis práce osvitové jednotky:
nejprve se zpracuje postscriptový soubor pomocí rastrového programu nebo jednotkou RIP (převádí postscriptový soubor do podoby bitmapy)
v dalším kroku se provede osvit (expozice (http://cs.wikipedia.org/wiki/Expozice_%28fotografie%29)) filmu
a následně se exponovaný film vyvolá ve vyvolávacím automatu
Osvitová jednotka obsahuje laserový (http://cs.wikipedia.org/wiki/Laser) paprsek, který je řízen pomocí signálů z RIP jednotky. Na polygrafickém (http://cs.wikipedia.org/wiki/Polygrafie) pracovišti se z výstupní filmové fólie vytvoří matrice, ze které se postupným průchodem tiskařským strojem vytiskne výsledný barevný dokument

tolik odborně... nejedna se o ofset.. proste dostanu ne mediu data a ty nasledne zpracuji v pocitaci a pomoci specialniho sotferu tato data prenesu do osvitove jednotky.. a z te vyjede film s temi upravenymi daty , tak aby zakaznik to mohl odnest do tiskarny a tam to vytiskli.
dajana5
19.08.07,14:00
bez pocitacu by to neslo zpracovat. Na financnim urade se chytli toho, ze se zakaznik si odnese film s daty a chteji to dat do 2. odpisove skupiny mezi opticke a fotograficke pristroje a zarizeni..
Dodala jsem jim veskery material,aby pochopili, co vlastne delam, ale ani to necetli.. uprimne receno, uz nevim, jak to obhajit.. teto problematice az tak moc nerozumim.
Zita5
19.08.07,15:35
bez pocitacu by to neslo zpracovat. Na financnim urade se chytli toho, ze se zakaznik si odnese film s daty a chteji to dat do 2. odpisove skupiny mezi opticke a fotograficke pristroje a zarizeni..
Dodala jsem jim veskery material,aby pochopili, co vlastne delam, ale ani to necetli.. uprimne receno, uz nevim, jak to obhajit.. teto problematice az tak moc nerozumim.


Práve že tieto zariadenia sú drahé , môže sa jednať rádovo aj milionovú niekedy aj viac miliónovú investíciu a z toho dôvodu je ozaj rozdiel to odpísať za 4 roky alebo 6 rokov .........toto zariadenie sa používa výlučne na výrobu podkladov pre tlačiarenskú výrobu .Už tu ste mali byť veľmi opatrní k zaradeniu tohto zariadenia do odpisovej skupiny .

Na jednej strane je to riadené počítačom a na druhej strane je osvitová jednotka .

Ono to síce ťaha skôr k tomu počítaču /1.odp.skupina/, ale ja by som bola tiež za tú 2.odpisovú skupinu .


Doporučujem požiadať štatistický úrad o zatriedenie podľa štat.klasifikácie , aby ste to mali na papieri a potom sa môžete s daňovým úradom dohodnúť .



P.S.Podobné zariadenie kopírovacia jednotka + osvetlovacia jednotka - ktorá kopíruje obraz z filmov na platne ........ tento prípad bol u nás zaradený do 2.odpisovej skupiny .
dajana5
19.08.07,15:40
no nase zarizeni neni nejnovejsi.. porizovaci cena byla 440 000. Ja se ridila tim, co udelala danova poradkyne.. kdyz pozadam statisticky urad.. jak financne to vyjde?
Nechci se s nimi hadat.. to probuh ne.. ale pokud dojde na to, ze budou mit pravdu, tak veskera priznani byla spatne..
liba2
19.08.07,16:06
Doporučujem požiadať štatistický úrad o zatriedenie podľa štat.klasifikácie , aby ste to mali na papieri a potom sa môžete s daňovým úradom dohodnúť.....
Prikláňam sa k tomuto riešeniu, odstránia sa všetky pochybnosti.
Zita5
20.08.07,08:16
no nase zarizeni neni nejnovejsi.. porizovaci cena byla 440 000. Ja se ridila tim, co udelala danova poradkyne.. kdyz pozadam statisticky urad.. jak financne to vyjde?
Nechci se s nimi hadat.. to probuh ne.. ale pokud dojde na to, ze budou mit pravdu, tak veskera priznani byla spatne..


Nemyslím , že by sa malo za zatriedenie ŠÚ platiť poplatok . V každom prípade uvidíte. Ale bola by som rada , ak by ste výsledok uviedli tu do témy , za čo vopred ďakujeme .
heike
22.08.07,17:37
Nedávno som počula názor, že keď sa kupuje PC (napr. 28.000,--) a tlačiareň (napr. 4.500,--), tak sa to má zaradiť spolu a keďže to spolu presahuje 30.000,--, tak sa to má odpisovať. Čo vy na to?
betka
22.08.07,17:45
Pre Heike:

Rozlišujeme :
1. súbor hnuteľných vecí - je súhrn samostatných hnuteľných vecí, kt. majú samostatno technicko ekonomické určenie. súbor sa účtuje tak, aby boli zabezpečené preukázateľne technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru.
2. od súboru rozlišujeme príslušenstvo majetku. Sú to veci, kt. tvoria s hlavnou vecou jeden majetkový celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Ak obstaráme príslušenstvo neskôr, a dodatočne sa k hlavnej veci priradí, zvýši jej OC.

Príslušenstvom počítača môže byť tlačiareň, kt. sa obstarala spolu s počítačom, ak sa trvalo s konkrétnym počítačom užíva. Ak má UJ dva počítače a používa k nim tú istú tlačiareň, tlačiareň je v tomto prípade samostatná hnuteľná vec.

Príslušenstvom veci sú veci, kt. patria vlastníkovi hlavnej veci a s ním sú určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvalo užívali.
vikinka
22.08.07,17:49
Áno,pretože sa to považuje sa súbor hnuteľných vecí § 22 odst.2 písm.a.,nakoľko tlačiareň bez PC nebude funknčná,takže ju musíš zaradiť k PC.
uzivatel2
23.08.07,06:06
Nemyslím , že by sa malo za zatriedenie ŠÚ platiť poplatok . V každom prípade uvidíte. Ale bola by som rada , ak by ste výsledok uviedli tu do témy , za čo vopred ďakujeme .
Za zatriedenie žiada ŠÚ kolok 200,- Sk
vd dolina
23.08.07,06:37
Základný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi v PÚ:
účtovné odpisy si účtovná jednotka uplatňuje na základe zákona o účtovníctve, pričom by mala dodržať základ.účt.zásady (verné a pravdivé zobrazenie...), sama si na základe internej účtovnej smernice určí, či napr. auto bude odpisovať 4 alebo 2 alebo nebodaj 7 rokov a určí si aj výšku ročného odpisu pomocou metód, ktorých ja poznám aspoň 5 (rovnomerné, výkonové, časové progresívne/degresívne odpisy...), uplatňujú sa mesačne.
Daňové odpisy si daňovník uplatňuje na základe zákona o dani z príjmov, a to bud ako rovnomerne alebo zrýchlené, pričom majetok musí zaradiť do príslušnej odpis.skupiny podľa prílohy k zákonu a počet rokov odpisovania je určený 4,6,12,20 rokov, uplatňujú sa ročne.
Veľa účtovných jednotiek to robí tak, že daňové odpisy považuje zároveň aj za účtovné a potom im na konci roka nevznikajú pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.
V jednoduchom účtovníctve sa do daň.výdavkov premietajú daňové odpisy, preto takéto rozdiely nevznikajú, čite daňovník si vypočíta odpisy na základe ZDP a tieto si dá do výdavkov.
jarmila8
30.08.07,16:16
Ja by som sa chcela spýtat, ze co robit v takom prípade, ak má firma technické zhodnotenie majetku nad 30 000 - výrobné zariadenie, ale v r. 2005 bol posledný odpis tohto majetku. Ako postupovat ked navyšim obstaravaciu cenu majetku? Aký bude postup odpisovania?
Zoltán Kovács
30.08.07,16:22
Ja by som sa chcela spýtat, ze co robit v takom prípade, ak má firma technické zhodnotenie majetku nad 30 000 - výrobné zariadenie, ale v r. 2005 bol posledný odpis tohto majetku. Ako postupovat ked navyšim obstaravaciu cenu majetku? Aký bude postup odpisovania?

Ak vykonáš technické zhodnotenie už odpísaného majetku, tak technické zhodnotenie zaradíš do odpisovej skupiny v ktorej bol pôvodný majetok a podľa toho budeš odpisovať TZ.
heike
31.08.07,05:31
Som tu opäť...
vo februári sme kúpili PC s Windowsom, ktorý neobsahoval Office, pretože sme čakali na jeho najnovšiu verziu - tá sa kúpila až v júni. Zvýši mi to cenu počítača alebo to mám zaradiť samostatne?

Obstarávacia cena PC je 23.500,00 - to je už zaradené.

OC MS Office je 9.229,00 - to mi zvýši cenu natoľko, ža ho budem musieť odpisovať - a od kedy - od júna?
Zoltán Kovács
31.08.07,06:02
Som tu opäť...
vo februári sme kúpili PC s Windowsom, ktorý neobsahoval Office, pretože sme čakali na jeho najnovšiu verziu - tá sa kúpila až v júni. Zvýši mi to cenu počítača alebo to mám zaradiť samostatne?

Obstarávacia cena PC je 23.500,00 - to je už zaradené.

OC MS Office je 9.229,00 - to mi zvýši cenu natoľko, ža ho budem musieť odpisovať - a od kedy - od júna?

Software, ktorého cena nepresiahne 50.000,- Sk účtujem na 518, a vytvorím operatívnu evidenciu.
heike
31.08.07,06:31
Takže sa účtuje samostatne, nie s počítačom?
Jana Acsová
31.08.07,07:41
V jednoduchom účtovníctve sa do daň.výdavkov premietajú daňové odpisy, preto takéto rozdiely nevznikajú, čite daňovník si vypočíta odpisy na základe ZDP a tieto si dá do výdavkov.O odpisoch uctujeme v knihe dlhodobeho majetku a v penaznom denniku. Rozdiely medzi uctovnymi a danovymi odpismi vzniknut mozu. Z toho co je uvedene, je zrejme, ze sa nepremietaju v penaznom denniku. V knihe dlhodobeho majetku sa vsak premietnut mozu a v tom pripade to ma vplyv na vykazanie v uctovnej zavierke, vykaze o majetku a zavazkov, kde sa dlhodoby hmotny majetok vykazuje v uctovnej zostatkovej cene.
Teda aj v JU rozdiely vzniknut mozu /ale nemusia/. Zalezi to od zvolenych uctovnych zasad.
sway
07.12.07,15:35
Základný rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi v PÚ:
účtovné odpisy si účtovná jednotka uplatňuje na základe zákona o účtovníctve, pričom by mala dodržať základ.účt.zásady (verné a pravdivé zobrazenie...), sama si na základe internej účtovnej smernice určí, či napr. auto bude odpisovať 4 alebo 2 alebo nebodaj 7 rokov a určí si aj výšku ročného odpisu pomocou metód, ktorých ja poznám aspoň 5 (rovnomerné, výkonové, časové progresívne/degresívne odpisy...), uplatňujú sa mesačne.
Daňové odpisy si daňovník uplatňuje na základe zákona o dani z príjmov, a to bud ako rovnomerne alebo zrýchlené, pričom majetok musí zaradiť do príslušnej odpis.skupiny podľa prílohy k zákonu a počet rokov odpisovania je určený 4,6,12,20 rokov, uplatňujú sa ročne.
Veľa účtovných jednotiek to robí tak, že daňové odpisy považuje zároveň aj za účtovné a potom im na konci roka nevznikajú pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.
V jednoduchom účtovníctve sa do daň.výdavkov premietajú daňové odpisy, preto takéto rozdiely nevznikajú, čite daňovník si vypočíta odpisy na základe ZDP a tieto si dá do výdavkov.

HELP ;) Vrátim túto tému do placu - nakoľko:
klient si chce ešte v decembri kúpiť auto za 400 000,- predajca mu samozrejme tvrdí, že mu pôjde do nákladov 100 000,- ak ho bude mať v stave k 31.12.2007. Účtuje v PÚ a nemá povinnosť auditu.

Už to tu pozerám hodnú chvíľu a hoci je to možno základná vec a sa tu "zhovadím" - ale nedá mi to:

SW mi dovolí zaradiť MV a zadať ÚO=DO a tým pádom mu zapíše ID 551 = 100 000 a do DPPO mi na riadku 250 nedáva žiadnu sumu - teda by som "použila" túto formulku: Veľa účtovných jednotiek to robí tak, že daňové odpisy považuje zároveň aj za účtovné a potom im na konci roka nevznikajú pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.

Mne to ale akosi nejde dolu krkom a stále mám presvedčenie zadať odpis s posunom, tada ÚO sa nebudú rovnať DO a tým pádom na 551 bude mať len decembrový ÚO odpis 8333,- a DO 100 000 s tým že v DPPO bude mať v riadku 250 sumu 91667 korún.

Ktorú alt. považujete za správnu? dajte prosím názory.... ;)
sway
07.12.07,15:43
mimotemy buchla som to jednoduchého účtovníctva... sorry ;););)
Anja111
07.12.07,15:43
HELP ;) Vrátim túto tému do placu - nakoľko:
klient si chce ešte v decembri kúpiť auto za 400 000,- predajca mu samozrejme tvrdí, že mu pôjde do nákladov 100 000,- ak ho bude mať v stave k 31.12.2007. Účtuje v PÚ a nemá povinnosť auditu.

Už to tu pozerám hodnú chvíľu a hoci je to možno základná vec a sa tu "zhovadím" - ale nedá mi to:

SW mi dovolí zaradiť MV a zadať ÚO=DO a tým pádom mu zapíše ID 551 = 100 000 a do DPPO mi na riadku 250 nedáva žiadnu sumu - teda by som "použila" túto formulku: Veľa účtovných jednotiek to robí tak, že daňové odpisy považuje zároveň aj za účtovné a potom im na konci roka nevznikajú pripočítateľné, resp. odpočítateľné položky.

Mne to ale akosi nejde dolu krkom a stále mám presvedčenie zadať odpis s posunom, tada ÚO sa nebudú rovnať DO a tým pádom na 551 bude mať len decembrový ÚO odpis 8333,- a DO 100 000 s tým že v DPPO bude mať v riadku 250 sumu 91667 korún.

Ktorú alt. považujete za správnu? dajte prosím názory.... ;)

Druhú...
sway
07.12.07,15:52
Druhú...

vďaka :):):)
Marián 01
10.12.07,16:30
Chcem sa opýtať na správny postup odpisovania.
FO, jednoduché účtovníctvo, neplátca DPH.
Auto za obstarávaciu cenu 574 590,- Sk zakúpené a zaradené do obchodného majetku 31.5.2004.
Zrýchlené odpisovanie.
Odpis za rok 2004: 143 648
Odpis za rok 2005: 215 471
Odpis za rok 2006: 143 648
Odpis za rok 2007: 71 823
Nulová zostatková hodnota k 1.1.2008.
Auto chcem 31.12.2007 vyradiť z majetku a preradiť do osobného užívania. Podám oznámenie k dani za motorové vozidlo na DÚ. Auto nebudem predávať.
Môže mi niekto potvrdiť či postupujem správne ?
Manual
10.12.07,16:39
Chcem sa opýtať na správny postup odpisovania.
FO, jednoduché účtovníctvo, neplátca DPH.
Auto za obstarávaciu cenu 574 590,- Sk zakúpené a zaradené do obchodného majetku 31.5.2004.
Zrýchlené odpisovanie.
Odpis za rok 2004: 143 648
Odpis za rok 2005: 215 471
Odpis za rok 2006: 143 648
Odpis za rok 2007: 71 823
Nulová zostatková hodnota k 1.1.2008.
Auto chcem 31.12.2007 vyradiť z majetku a preradiť do osobného užívania. Podám oznámenie k dani za motorové vozidlo na DÚ. Auto nebudem predávať.
Môže mi niekto potvrdiť či postupujem správne ?
Auto musí byť ešte 31.12.07 v majetku firmy, aby si mohol uplatniť odpis za r. 2007. Vyraď ho napr. 2.1.2008 a ešte na karte DHM treba poznačiť vyradenie z majetku firmy.
Marián 01
11.12.07,07:57
Ďakujem za odpoveď.