macusita
18.04.07,11:53
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť nasledujúci problem s DPH:

Na základe zmluvy s českou firmou, ktorá má IČ DPH-CZ, sme uhradili zálohu v 02/07, následne na našu výzvu nám poslali daňový doklad vystavený 04/07 s dátumom prijatia platby 02/07 vrátane DPH - ide o inžiniersku činnosť pri výstavbe budovy, ktorá sa nachádza v SR. V zmluve je uvedené, že daňový doklad bude vystavený až po ukončení činnosti. Otázka znie:

1. v zaslanom daňovom doklade o prijatí platby uviedli DPH, podľa môjho názoru ide o službu, ktorá je z ich strany oslobodená a ja si uplatním samozdanenie

2. uvedenú zálohu mám odpočítať v 02/07 - ešte môžem v 03/07, ak došiel doklad neskôr?, aby som sa vyhla problémom s DPH nie pri nároku na odpočet, ale pri daňovej povinnosti ? resp.ju môžem samozdaniť aj v 04/07, kedy bol doklad vystavený

3. v čechách mi ani tento doklad nechceli vystaviť, nakoľko mam v zmluve uvedené, že až po ukončení činnosti, čo je podľa môjho názoru - pri obdržaní platby, nesúlad so zákonom o DPH.
ALBO
18.04.07,10:30
Samozdanenie ste mali vykonať v 2/2007 , kurzom ku dnu prijatia platby na účet čecha. Podajte dodatočné do 2/2007 vstup aj výstup
macusita
18.04.07,14:59
Ano, ale ked v 02/07 nemam danový doklad, tak mozem aj v 03/07?
anelly
19.04.07,10:18
Pokiaľ si dobre pamätám, pred rokom som bola na školení Ing.Kováčikovej-expert na DPH a riešila sa tam podobná problematika nasledovne. Pokiaľ nemám doklad v danom zdaňovacom období ALE viem presnú sumu (čo ste vo vašom prípade vedeli, pretože ste ju uhradili), uplatním si DPH v danom období (urobím si vlastný interný doklad s kópiou úhrady a pod.) AK neviem presnú sumu (napr.dodávka materiálu + služby a pod.) uplatním si DPH podľa vystaveného dokladu najneskôr však do jedného mesiaca. Pre mňa bola táto informácia zaujímavá. Možno sa niekto pridá k téme.
ALBO
19.04.07,11:58
Pokiaľ si dobre pamätám, pred rokom som bola na školení Ing.Kováčikovej-expert na DPH a riešila sa tam podobná problematika nasledovne. Pokiaľ nemám doklad v danom zdaňovacom období ALE viem presnú sumu (čo ste vo vašom prípade vedeli, pretože ste ju uhradili), uplatním si DPH v danom období (urobím si vlastný interný doklad s kópiou úhrady a pod.) AK neviem presnú sumu (napr.dodávka materiálu + služby a pod.) uplatním si DPH podľa vystaveného dokladu najneskôr však do jedného mesiaca. Pre mňa bola táto informácia zaujímavá. Možno sa niekto pridá k téme.

To nie, lebo ak berieme situáciu, keď nejde o zálohu, ale o službu bez zálohy a dodávateľ nedodáva Fa, tak máte čakať 3 mesiace a potom ju šupnúť do DP podľa § 19/2.
To ale neplatí podľa mňa pre zálohu, lebo tam (v ods. 2)sa rieši dodaná služba a pri tej zálohe ešte neni dodaná. Záloha sa rieši v § 19/4.
macusita
23.04.07,08:02
Takže by som to najlepsie vyriesila, dat to aj bez dokladu do 02/07. Medzitym mi poslali doklad, ktory je vystaveny v 04/07, co je podla mna nespsravne a navyse sa chcem uistit, ak je to stavba realizovana na SR, tak by to malo byt vystavene bez DPH? - lebo na danovom doklade mam uvedenu aj DPH
renix1
20.12.09,18:32
prosím o pomoc. mám fa z Rakúska na pripoistenie CMR a teraz neviem či to poistenie treba samozdaniť je tam táto veta:
Tax-free transport according to VAT-Law to or from a non-Member State.
Prosím pomôžte. je to súrne. ďakujem
Mikolajova
08.01.10,11:43
Prosím Vás neviem si poradit co s prijatou sluzbou z EU konkretne služby pračovne od platcu dph z EU pre platcu dph na Slovensku.
Najka
25.02.10,08:04
Ahojte, dali sme auto opravit do ciech. Obidvaja sme platcami DPH. Vcera sme im na zaklade predfaktury uhradili zalohu.
Aky je dalej postup, mali by nam poslat fakturu na zalohu a my si to samozdanime, alebo nam poslu ostru fakturu?
Jana Acsová
25.02.10,08:20
Ahojte, dali sme auto opravit do ciech. Obidvaja sme platcami DPH. Vcera sme im na zaklade predfaktury uhradili zalohu.
Aky je dalej postup, mali by nam poslat fakturu na zalohu a my si to samozdanime, alebo nam poslu ostru fakturu?
Postup závisí od českého zákona, aj keď je v základných rysoch totožný so slovenským.

Zároveň nepíšete, či došlo aj k dodávke služby. Počkajte si a situáciu riešte podľa toho čo nastane. Ak ste osobou povinnou platiť daň, daňová povinnosť sa odvíja aj od platby momentom jej pripísania na účet dodávateľa ak nastalo skôr ako samotná dodávka služby.
AdrianaA
26.02.10,13:57
Postup závisí od českého zákona, aj keď je v základných rysoch totožný so slovenským.

Zároveň nepíšete, či došlo aj k dodávke služby. Počkajte si a situáciu riešte podľa toho čo nastane. Ak ste osobou povinnou platiť daň, daňová povinnosť sa odvíja aj od platby momentom jej pripísania na účet dodávateľa ak nastalo skôr ako samotná dodávka služby.
Znamená to, že ak som zaplatila do ČR zálohu a česká firma mi poslala daňový doklad na zálohu, ale bez DPH samozrejme, tak samozdaním tento daňový doklad ?
Najka
23.03.10,12:34
Postup závisí od českého zákona, aj keď je v základných rysoch totožný so slovenským.

Zároveň nepíšete, či došlo aj k dodávke služby. Počkajte si a situáciu riešte podľa toho čo nastane. Ak ste osobou povinnou platiť daň, daňová povinnosť sa odvíja aj od platby momentom jej pripísania na účet dodávateľa ak nastalo skôr ako samotná dodávka služby.

Dodávka služby bude uskutočnená až v apríli a 2 zálohy sme im uhradili vo februári. Takže máme za február povinnosť uviesť to do DPH? Okrem predfaktúry nemáme žiaden iný doklad
Najka
24.03.10,06:44
posúvam....
Najka
04.05.10,06:55
Ahojte, ešte raz zopakujem moju otázku. Auto sme dali opraviť do ČR, zálohu sme zaplatili vo februári, faktúra má dátum vystavenia aj zdan.plnenia 07.04 a po auto ideme zajtra t.j. 05.05. Kedy to samozdaníme?
Luba
04.05.10,08:03
Samozdaniť by ste mali zálohu na službu v 2/10. Stretla som sa s takým výkladom, že ak nie je k dispozícii doklad o prijatí platby v zahraničí, samozdaniť treba dňom úhrady. Môže to byť dosť ťažké získať od zahraničného dodávateľa služby informáciu o tom, kedu presne prijal platbu vopred. Preto ak nič nie je, použiť pre samozdanenie uhradenej zálohy dátum slovenskej úhrady do zahraničia.
Ak bola záloha zaplatená v plnej výške, pri dodaní služby už nič, ak nebola, pri dodaní službu zvyšok samozdaniť.
Riešila by som to dodatočným daňovým priznaním 2/10 +/- DPH.
ALBO
04.05.10,08:04
Ahojte, ešte raz zopakujem moju otázku. Auto sme dali opraviť do ČR, zálohu sme zaplatili vo februári, faktúra má dátum vystavenia aj zdan.plnenia 07.04 a po auto ideme zajtra t.j. 05.05. Kedy to samozdaníme?
Vo februári, kedy ste prijali platbu vopred-v hodnote každej zálohy ak ste mali dve. Kurz je pri každej deň pripísania na účet dodávateľa. Ak je Fa na vyššiu sumu ako zaplatené zálohy tak ten rozdiel ešte dodaníte ,kurz na ten rozdiel ku dňu dodania služby ,asi toho 7.4. opravili to auto.