Mgr. Fančovič Peter
18.04.07,12:58
Som spoločníkom s.r.o., do spoločnosti som vložil peňažne prostiedky pri jej zakladaní, čím mi vznikli majetkové práva voči s.r.o. s podielom na zisku. Zamestnávateľ , u ktorého mám hlavbny pracovny pomer ma núti k zrušeniu spoločnika v s.r.o. a o zrušenie majetkových práv. Má na to právo?
kori
29.11.07,13:47
myslím si že áno.určite vtedy ak by spoločnosť kde ste spoločníkom mala rovnakú/podobnú činnosť. ak nie záleží aj na tom či ste sa stali spoločníkom až po vstupe do prac. pomeru u tohto zam. alebo pred. ak po vstupe potrebovali ste na to súhlas zamestnávateľa ak to má zamestnávateľ upravené v pracovných smerniciach
laciqua
30.11.07,15:27
V zmysle ust. § 83 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení:

"Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom."

Majetková účasť v obchodnej spoločnosti (spoločník s.r.o. a pod.) nie je výkonom zárobkovej činnosti v zmysle tohto ustanovenia ale len investíciou resp. správou vlastného majetku a požíva ústavnú ochranu. Preto zamestnávateľ nemá žiadne zákonné právo takejto účasti brániť. Prípadné ustanovenia pracovnej zmluvy resp. pracovného poriadku, ktoré by zamestnávateľovi právo dať zamestnancovi z dôvodu majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti výpoveď resp. okamžite skončiť pracovný pomer(porušenie pracovnej disciplíny) je (takéto dojednanie) pre rozpor so zákonom v zmysle § 37 Občianskeho zákonníka absolútne neplatné.Prípadný spor o neplatnosť skončenia pracovného pomeru by teda zamestnanec s najväčšou pravdepodobnosťou vyhral.