ajka100
18.04.07,13:24
Ahojte! Som t.č. na rodič.dovol.. Pred MD som robila podvojné účto a mzdy 3 roky u jednej SZČO. Ešte dávnejšie jednoduché Ú pre rodinu.

1. Rada by som si našla iné zamestnanie keď skončím RD /to "súčasné" si zatial nechávam ako zadné vrátka/ na kratší pracovný čas, lenže o tom /KPP/ veľa neviem. Môže mi niekto dať súhrnné info o tomto druhu PP? ALEBO aspoň link? Svoju otázku som písala aj do porady "Želania na vypracované otázky - mzdy", ale nikto mi zatiaľ neodpovedal.

2. Viem, že je to trochu mimo témy, ale môže mi niekto poradiť ako si privyrobiť popri RD? :o
Môžem sa zamestnať popri RD u iného zamestnávateľa na KPP alebo dohodu bez toho, aby o tom vedel doterajší zamestnávateľ? Viem, že musím ísť na ÚPSVaR a oznámiť im, že pracujem a dieťa nie je v štatnej škôlke.
Budem si potom musieť platiť odvody, keď ich teraz za mňa platí štát? Je nejaká hranica, do výšky ktorej bude i naďalej platiť odvody IBA štát?
Môžem podpísať vyhlásenie k dani, aby mi uplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane? Naposledy som podpisovala vyhlásenie v r. 2005.

Vopred Vám ďakujem za Váš čas i vedomosti.
jankasm
18.04.07,16:43
Ahojte! Som t.č. na rodič.dovol.. Pred MD som robila podvojné účto a mzdy 3 roky u jednej SZČO. Ešte dávnejšie jednoduché Ú pre rodinu.

1. Rada by som si našla iné zamestnanie keď skončím RD /to "súčasné" si zatial nechávam ako zadné vrátka/ na kratší pracovný čas, lenže o tom /KPP/ veľa neviem. Môže mi niekto dať súhrnné info o tomto druhu PP? ALEBO aspoň link? Svoju otázku som písala aj do porady "Želania na vypracované otázky - mzdy", ale nikto mi zatiaľ neodpovedal.
Neviem presne o aké súhrnné info máš záujem. ;) Kratší pracovný čas má úplne rovnaké podmienky ako klasický pracovný pomer na plný úväzok, s tým, že minimálna odmena je vo výška polovice minimálnej mzdy. A ak denne neodpracuješ viac ako 4 hodiny, nemáš nárok na stravný lístok.

2. Viem, že je to trochu mimo témy, ale môže mi niekto poradiť ako si privyrobiť popri RD? :o
Môžem sa zamestnať popri RD u iného zamestnávateľa na KPP alebo dohodu bez toho, aby o tom vedel doterajší zamestnávateľ? Viem, že musím ísť na ÚPSVaR a oznámiť im, že pracujem a dieťa nie je v štatnej škôlke. Áno, môžeš pracovať aj u iného zamestnávateľa. Môžeš na KPP alebo na dohodu, je to na teba. Bývalému zamestnávateľovi o tom hovoriť nemusíš. Nový zamestnávateľ ťa normálne nahlási do poisťovní ako zamestnanca.
Budem si potom musieť platiť odvody, keď ich teraz za mňa platí štát? Je nejaká hranica, do výšky ktorej bude i naďalej platiť odvody IBA štát?
Môžem podpísať vyhlásenie k dani, aby mi uplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane? Naposledy som podpisovala vyhlásenie v r. 2005.
Ako zamestnanec budeš normálne platiť odvody ako všetci ostatní zamestnanci, nehrá tam žiadnu úlohu to, že ešte poberáš rodičovský príspevok. Ak budeš pracovať na dohodu, z nej platí odvody len zamestnávateľ. Nie je tam pre teba žiadna hranica, čo sa týka odmeny, len počet hodín do roka nesmie prekročiť 300 u jedného zamestnávateľa.
Vyhlásenie samozrejme môžeš podpísať, ak ho nemáš podpísané u prvého zamestnávateľa. ;)

Vopred Vám ďakujem za Váš čas i vedomosti.

Odpovede v texte. ;)
ajka100
19.04.07,11:38
Ďakujem.
Len na upresnenie:
1. - ...minimálna odmena je vo výška polovice minimálnej mzdy --- čiže mzda za 1 hod. = 1/2 minimálnej mzdy za 1 hod. s ohľadom na stupeň náročnosti práce?
2. - Bývalému zamestnávateľovi o tom hovoriť nemusíš. --- pozn. zamestnávateľ, u kt. som robila pred MD mi povolil RD do 3 rokov dieťaťa - on nie je "bývalý"
3. - Vyhlásenie samozrejme môžeš podpísať, ak ho nemáš podpísané u prvého zamestnávateľa. --- Tu myslíš toho, u ktorého som pracovala pred nástupom na MD? Ak áno, tak tam som naposledy podpisovala vyhlásenie v r. 2005.
Ako tak uvažujem, tak zrejme myslíš nie, lebo vyhlasenia sa podpisujú vždy na jeden rok. Ak sa mýlim, prosím ťa oprav ma.

Ešte raz ďakujem.
jankasm
19.04.07,11:50
Ďakujem.
Len na upresnenie:
1. - ...minimálna odmena je vo výška polovice minimálnej mzdy --- čiže mzda za 1 hod. = 1/2 minimálnej mzdy za 1 hod. s ohľadom na stupeň náročnosti práce? ÁNO
2. - Bývalému zamestnávateľovi o tom hovoriť nemusíš. --- pozn. zamestnávateľ, u kt. som robila pred MD mi povolil RD do 3 rokov dieťaťa - on nie je "bývalý" to nevadí, len som sa zle vyjadrila, ale platí to isté
3. - Vyhlásenie samozrejme môžeš podpísať, ak ho nemáš podpísané u prvého zamestnávateľa. --- Tu myslíš toho, u ktorého som pracovala pred nástupom na MD? Ak áno, tak tam som naposledy podpisovala vyhlásenie v r. 2005. tak potom kľudne podpíš tam kde nastúpiš
Ako tak uvažujem, tak zrejme myslíš nie, lebo vyhlasenia sa podpisujú vždy na jeden rok. Ak sa mýlim, prosím ťa oprav ma.

Ešte raz ďakujem.

Odpovede v texte. ;)