jana87
28.01.05,10:51
Prosím všetkých, ktorí majú skúsenoť s účtovaním združenia, o radu, lebo ja len začínam. Ide o členský príspevok, podľa stanov má člen zaplatiť členský príspevok vo výške 500,-- Sk, ale jeden člen zaplatil 50.000,--. V zákone o dani z príjmov som sa dočítala, že členské príspevky sú príjmy oslobodené od dane, ale neviem, či v našom prípade to nie je len tých 500,-- Sk a ostatné už patrí medzi neoslobod. príjmy. Ďalej viem, že príjmy do 300.000,-- sú oslobodené od dane, takže stále ten ostatok členského je 49.500,-- + sú tam nejaké kreditné úroky na bankovom účte, čo je hodnota za rok 2004 do 300.000,--. Chápem to správne, že nič nemusím dávať do zdaniteľných príjmov?
jana87
31.01.05,12:17
prosim, fakt potrebujem radu.
ekin
31.01.05,15:58
ak nemas ine prijmy, iba členske, ak nepodnikate ako obč.zdruzenie, nemas povinnosť podavat DP
Zuzana68
31.01.05,17:08
Pani na DU ,keď som iba listom oznamovala, že nepodáme daňové priznanie mi doporučila, aby som radšej podala "nulové". nechápem síce prečo, ale tak mi povedala.
M0NIKA
31.01.05,18:10
Pani na DU ,keď som iba listom oznamovala, že nepodáme daňové priznanie mi doporučila, aby som radšej podala "nulové". nechápem síce prečo, ale tak mi povedala.Moja skúsenosť:
Namiesto DP sme na DÚ napísali list, že nám nevznikla povinnosť podať DP, ale Súvahu a Výsledovku sme odovzdávali.
Zatiaľ (posledných cca 5 rokov) to daňováci nekomentovali...:)
Nike
31.01.05,21:20
Pani na DU ,keď som iba listom oznamovala, že nepodáme daňové priznanie mi doporučila, aby som radšej podala "nulové". nechápem síce prečo, ale tak mi povedala.Zuzka skús sa vžiť do kože daňového úradníka, ktorý za svojim PC vidí pod daňovým čislom kolonky s číslami a tu zrazu za rok 2004 žiadne formuláre, žiadne čísla. No zákonite si musí myslieť, že ste si jednoducho nesplnili povinnosť. A čo urobí - vyhodí "plaťák" na 2000,- za nepodanie daňového priznania.
ÁAle keď príde list, že nepríde daňové priznanie tak je úradník spokojný a plaťák je v suchu.
Nike
31.01.05,21:24
Prosím všetkých, ktorí majú skúsenoť s účtovaním združenia, o radu, lebo ja len začínam. Ide o členský príspevok, podľa stanov má člen zaplatiť členský príspevok vo výške 500,-- Sk, ale jeden člen zaplatil 50.000,--. V zákone o dani z príjmov som sa dočítala, že členské príspevky sú príjmy oslobodené od dane, ale neviem, či v našom prípade to nie je len tých 500,-- Sk a ostatné už patrí medzi neoslobod. príjmy. Ďalej viem, že príjmy do 300.000,-- sú oslobodené od dane, takže stále ten ostatok členského je 49.500,-- + sú tam nejaké kreditné úroky na bankovom účte, čo je hodnota za rok 2004 do 300.000,--. Chápem to správne, že nič nemusím dávať do zdaniteľných príjmov?
Janka, je to síce dosť málo info, ale ja tiež pochybujem, že 49500,-Sk je oslobodený príjem. Otázka je prečo zaplatil tak veľa.
V prípade, že ste nemali žiaden iný zdaniteľný príjem tak sa nič nedeje, lebo do 300000 je to OK aj keby to podliehalo dani.
jana87
01.02.05,09:16
Nike, neviem, prečo zaplatil tak veľa, asi by som ten zvyšok 49.500,-- chápala už ako dar. Ale aspoň som si istejšia, že je to stále oslobod. príjem, keďže je to do 300.000,--.
atka4
01.02.05,11:08
Tiež som v polovici minulého roka (2004) prevzala účto takejto organizácie. Aj keď nemusí podať DP, v prípade splnenia zákonných podmienok - príjmy len z čl. príspevkov, do 300.000,-, združ. nepodniká .........je potrebné zaslať Oznámenie na DÚ, že nevznikla povinnosť DP podať, avšak výkazy áno. Naše združenie takéto Oznámenie napr. za rok 2003 zaslalo, ale DÚ si výkazy vyžiadal.