slabikar
18.04.07,13:49
budem jediny spolocnik a konatel v sro. ako si mozem vyberat peniaze zo sro na surkomne ucely a nie az po zuctovani celeho roka? piste prosim k veci, lebo doteraz co je tu napisane, je uplne nejasne
m.hladka
18.04.07,11:57
Z s.r.o. na súkromne účely sa peniaze nedajú vyberať, možte sa v svojej sro zamestnať a budete mat plat - to je jedna možnosť. Môžte si požičať z firmy a potom vyrovnať na konci roka so ziskom. Môžte použiť svoje súkromné vozidlo na služ.účely, ale treba to zdokladovať.
Tweety
18.04.07,11:58
budem jediny spolocnik a konatel v sro. ako si mozem vyberat peniaze zo sro na surkomne ucely a nie az po zuctovani celeho roka? piste prosim k veci, lebo doteraz co je tu napisane, je uplne nejasne
Iba tak robiť výber na súkromné účely sa nedá. Jedine ako pôžičku od spoločnosti voči spoločníkovi, ktorú je potrebné vrátiť.
slabikar
18.04.07,12:03
Z s.r.o. na súkromne účely sa peniaze nedajú vyberať, možte sa v svojej sro zamestnať a budete mat plat - to je jedna možnosť. Môžte si požičať z firmy a potom vyrovnať na konci roka so ziskom. Môžte použiť svoje súkromné vozidlo na služ.účely, ale treba to zdokladovať.
a ako pozicat? zmluvou o pozicke? a na konci roka sa to musi vratit?
Tweety
18.04.07,12:07
a ako pozicat? zmluvou o pozicke? a na konci roka sa to musi vratit?
Áno zmluvou.
alex2
18.04.07,13:51
Este otazka...teraz som zacala robit ucto pre jednoosobovku s.r.o....a konatel aj spolocnik v jednom ma jeden podnikatelsky ucet a funguje tak, ze z neho plati vsetko...nakup v tescu aj firemne veci...doteraz tak fungoval s byvalou uctovnickou..prosim poradte ako to zistit a co s tym...dik
Tweety
18.04.07,13:56
Este otazka...teraz som zacala robit ucto pre jednoosobovku s.r.o....a konatel aj spolocnik v jednom ma jeden podnikatelsky ucet a funguje tak, ze z neho plati vsetko...nakup v tescu aj firemne veci...doteraz tak fungoval s byvalou uctovnickou..prosim poradte ako to zistit a co s tym...dik
No, nie je to správne, pretože na účte je potom, slušne povedané, bordel. Mal by mať jeden účet iba na podnikanie. Doplním, podnikateľský účet je povinný nahlásiť na DÚ, a ten ľahko, ľakúčko zistí že s ním niečo nie je OK .
koňo
18.04.07,14:01
pre alex2
Tento postup je nepríspustný a navyše zaváňa aj tresným zákonom. Konateľ si musí uvedomiť, že peniaze v sro nepatria jemu, hoci je jedniným spoločníkom, ale právnickej osobe. Jemu patrí len obchodný podiel. Má nárok na podiel na zisku po skončení roka a rozhodnutí VZ (ktoré predstavuje on sám). Nesmú sa ani takéto podiely vyplácať vopred ako preddavok.
Z hľadiska daňového je riziko, že daňový úrad dopočíta úroky za vybrané peniaze bez právneho nároku.
nika.sum
20.01.09,09:07
Dobry den, aj ja mam problem s neporiadnym spolocnikom. Urobil niekolko vyberov cez bankovu kartu, na sukromne ucely. Chcem to zauctovat ako pozicku od spolocnosti. Viem, ze treba vypocitat uroky za takuto pozicku, akym sposobom? Je problem ak to nevrati do konca roka, vyberu boli uskutocnené v poslednom Q/08?
Tweety
20.01.09,09:10
Dobry den, aj ja mam problem s neporiadnym spolocnikom. Urobil niekolko vyberov cez bankovu kartu, na sukromne ucely. Chcem to zauctovat ako pozicku od spolocnosti. Viem, ze treba vypocitat uroky za takuto pozicku, akym sposobom? Je problem ak to nevrati do konca roka, vyberu boli uskutocnené v poslednom Q/08?
Zaúčtovanie: 355/221. Problém nie je, ale to všetko, t.j. úroky, podmienky vrátanie je predmetom zmluvy o pôžičke.
nika.sum
20.01.09,09:20
Zaúčtovanie: 355/221. Problém nie je, ale to všetko, t.j. úroky, podmienky vrátanie je predmetom zmluvy o pôžičke.

Tak to si musia spisat, urok musi byt podla banky alebo si ho stanovi spolocnost napr. 1% s pozicanej sumy? Pri jednom vybere mam aj poplatok z banky 180 Sk (zahrnanicny vyber), ten by mal byt sucast pozicky alebo je to naklad spolocnostI?
janka.mo
20.01.09,09:42
Zaúčtovanie: 355/221. Problém nie je, ale to všetko, t.j. úroky, podmienky vrátanie je predmetom zmluvy o pôžičke.
dobry den,
chcem sa opytat ohladom tych urokov.... moze to byt aj bezurocna pozicka? lebo u nas to funguje tak, ze ak treba nieco zaplatit a este nemame peniaze na BU, tak konatel ich tam vlozi, takze to je ako pozicka pre s.r.o., a ked si vyberie z uctu, tak to beriem ako splatenie pozicky. a naopak.... je to spravne?
janka.mo
20.01.09,10:32
odpovie mi niekto, prosiiiiiim
robin1
20.01.09,10:58
Konateľ môže svojej sro požičať peniaze s úrokom, alebo bez úroku.
Občiansky zákonník, § 658
janka.mo
20.01.09,11:09
citala som si ten paragraf uz predtym, len som sa potrebovala uistit. teda ak budeme mat s konatelom zmluvu na bezurocnu pozicku, tak vlastne pojde o "vklady" a "vybery". a je jedno ci pozicia on srocke alebo srocka jemu, rozumiem tomu spravne?
robin1
20.01.09,11:25
V prípade, že si konateľ "požičia" peniaze zo svojej sro bez úroku, je potrebné pri uzávierkových operáciách navýšiť základ dane o úrok, ktorý by bol platný v čase poskytnutia, resp. úroky naúčtovať. Takto chápem zase ja.
janka.mo
20.01.09,14:42
tak tomu uz nerozumiem vobec..... ako to mam teraz spravit? tych vkladov a vyberov bolo vela, a ake percento uroku pocitam? potom by pre mna nebolo vyhodne radsej spravit zmluvu, kde by urok z celkovej sumy predstavoval len 0,01 percenta?
janka.mo
21.01.09,10:03
tak tomu uz nerozumiem vobec..... ako to mam teraz spravit? tych vkladov a vyberov bolo vela, a ake percento uroku pocitam? potom by pre mna nebolo vyhodne radsej spravit zmluvu, kde by urok z celkovej sumy predstavoval len 0,01 percenta?
poradte mi prosiiiim, vid prispevok vyssie
dakujem
robin1
21.01.09,10:57
Ako konateľ požičia svojej sro peniaze, môže alebo nemusí stanoviť úrok. Potom v priebehu roka, alebo podľa splátkového kalendára sa účtujú výdaje /211,221/ ako splátky tejto pôžičky.
Ale ak si konateľ požičia zo svojej sro, musí to byť úročená pôžička, pretože konateľ je personálne prepojená osoba-sro musí účtovať výnos.
janka.mo
22.01.09,09:12
Ako konateľ požičia svojej sro peniaze, môže alebo nemusí stanoviť úrok. Potom v priebehu roka, alebo podľa splátkového kalendára sa účtujú výdaje /211,221/ ako splátky tejto pôžičky.
Ale ak si konateľ požičia zo svojej sro, musí to byť úročená pôžička, pretože konateľ je personálne prepojená osoba-sro musí účtovať výnos.
dakujem robin1, ale predsa mam este jednu otazku, neviem, ci tomu rozumiem dobre, ak mozes, tak mi prosim odpovedz.

takze, ked som to dobre pochopila..... ak on vlozi peniaze, teda "poziciava", a potom si ich vyberie naspat, tak tam nemusim pocitat ziadne uroky, je to tak? pojde o bezurocnu pozicku, teda ciste teoreticky ak si aj vybral peniaze z uctu dajme tomu 20.10. a potom ich neskor vratil do pokladne, tak ak nechcem uctovat o vynosoch, tak je lepsie dat tzv. fiktivny vklad 15.10 ako pozicku od konatela a ten vyber uctovat ako splatenie danej pozicky.
viem, ze to nie je najspravnejsie riesenie, ale ak nechcem uctovat o vynosoch, tak toto sa mi zda ako najschodnejsie riesenie.

mozno tomu rozumiem zle, tak by som bola vdacna za potvrdenie alebo vyvratenie mojich myslienok.
dakujem
convict
22.01.09,13:02
Ale ak si konateľ požičia zo svojej sro, musí to byť úročená pôžička, pretože konateľ je personálne prepojená osoba-sro musí účtovať výnos.
V zakone sa hovori
za podmienok obvyklých v bežnom obchodnom styku
Moze niekto povedat ake podmienky su akceptovane pri DK? :confused:
Ajuška
22.01.09,13:24
... ak on vlozi peniaze, teda "poziciava", a potom si ich vyberie naspat, tak tam nemusim pocitat ziadne uroky, je to tak? pojde o bezurocnu pozicku, teda ciste teoreticky ak si aj vybral peniaze z uctu dajme tomu 20.10. a potom ich neskor vratil do pokladne, tak ak nechcem uctovat o vynosoch, tak je lepsie dat tzv. fiktivny vklad 15.10 ako pozicku od konatela a ten vyber uctovat ako splatenie danej pozicky.
viem, ze to nie je najspravnejsie riesenie, ale ak nechcem uctovat o vynosoch, tak toto sa mi zda ako najschodnejsie riesenie...mozno tomu rozumiem zle, tak by som bola vdacna za potvrdenie alebo vyvratenie mojich myslienok...dakujem
...neviem zase či ja Teba rozumiem správne...;)...ak urobíš fiktívny vklad a naasledné vrátenie "pôžičky" zostaneš stále na nule... iba v číslach fiktívneho vkladu...:cool:...podľa mňa zbytočné účtovanie, pretože v pokladni Ti stále budú chýbať peniaze, ktoré naozaj vybral...:rolleyes:...
janka.mo
22.01.09,19:26
...neviem zase či ja Teba rozumiem správne...;)...ak urobíš fiktívny vklad a naasledné vrátenie "pôžičky" zostaneš stále na nule... iba v číslach fiktívneho vkladu...:cool:...podľa mňa zbytočné účtovanie, pretože v pokladni Ti stále budú chýbať peniaze, ktoré naozaj vybral...:rolleyes:...
ked to tak teraz citam, tak si pripadam ako idiot.... :( vies, u nas je to komplikovane, su dvaja konatelia a ty su mierne povedane rozhadany. jeden sa na firmu uplne vykaslal a druhy to taha sam, mne ide hlavne o to, aby som nejako podchytila to, ze ten ktory maka, tak ked nie su peniaze v pokladni, tak prinesie zo svojich a potom ked urobi vyber, tak, ze si to vlastne len vrati. ale obcas sa stane, ze skor vyberie, ale potom to n akoniec vrati, takze je to take chaoticke.... neviem, ci to mam vobec zatahovat do uctovnictva, ci to nemam viest len niekde pomimo.... uz mi z toho vazne sibe.....
"no a teraz babo rad" :)
robin1
23.01.09,06:09
Keby si to robila mimo účta, mohlo by sa ti stať, že pokladňa by sa dostala do mínusu. Takže radšej účtovať ako pôžičku od konateľa a vrátiť si ju môže podľa možnosti - ja si vždy v tej zmluve doplním dátumy splácania.
janka.mo
23.01.09,10:34
Keby si to robila mimo účta, mohlo by sa ti stať, že pokladňa by sa dostala do mínusu. Takže radšej účtovať ako pôžičku od konateľa a vrátiť si ju môže podľa možnosti - ja si vždy v tej zmluve doplním dátumy splácania.
tak to asi spravim tak, ze teraz pri uzavierke si vypisem vsetky jeho vklady a vybery a samozrejme skontrolujem pokladnu, v pripade, ze by mi niekde vyskakoval minus, tak sa pohram s datumom, aby mi to sedelo a aby stale islo o pozicku od konatela pre srocku, kde nemusim uctovat uroky a nie naopak. na zaklade toho doplnim prislusne datumy na zmluvy a mala by som to mat v poriadku. aspon dufam :)
pochopila som to spravne?

inak dakujem sa trpezlivost so mnou, viem, ze toho mate vsetci dost vela a este sa snazite pomahat aj nam, ktori zaciname..... srdecna vdaka
vmsux
24.01.09,22:02
ak je konatel aj spolocnik a rozhodne sa vyplatit si odmenu ako konatelovi, tak by si to podla mna mohol vyplatit hned, nie? V takom pripade by nemusel cakat az do konca roka, nie?
liba2
25.01.09,06:53
ak je konatel aj spolocnik a rozhodne sa vyplatit si odmenu ako konatelovi, tak by si to podla mna mohol vyplatit hned, nie? V takom pripade by nemusel cakat az do konca roka, nie?

áno, ale musí sa zraziť 4% ZP a potom daň a tiež s.r.o. musí odviesť 10% ZP.
JM1968
25.01.09,10:02
Ale ak si konateľ požičia zo svojej sro, musí to byť úročená pôžička, pretože konateľ je personálne prepojená osoba-sro musí účtovať výnos.

Zdravím, pozastavila som sa pri tejto téme a chcela by som poprosiť o radu, že aký to má dopad na konateľa. Musí si tú pôžičku zdaniť? Ak neplatí úroky, napriek tomu, že s.r.o. úroky zdaňuje (výšku úrokov určí NBS?komerč.banka?) on ich ako náklad nemôže uviesť (podáva DP, lebo je aj SZČO)?
A na okraj, ak je pôžička pre konateľa vyššia ako 100tis., musí podať s.r.o. Oznámenie na DÚ, že mu vyplatila peniaze v hotovosti? Vychádza mi, že ak by pôžička nebola zdaniteľný príjem, tak ani oznamovať netreba....
Ďakujem
liba2
25.01.09,12:04
Zdravím, pozastavila som sa pri tejto téme a chcela by som poprosiť o radu, že aký to má dopad na konateľa. Musí si tú pôžičku zdaniť? NIE, pôžičku musí raz vrátiť, pôžička nie je zdaniteľný príjem.

Ak neplatí úroky, napriek tomu, že s.r.o. úroky zdaňuje (výšku úrokov určí NBS? komerč.banka?) on ich ako náklad nemôže uviesť (podáva DP, lebo je aj SZČO)?
A na okraj, ak je pôžička pre konateľa vyššia ako 100tis., musí podať s.r.o. Oznámenie na DÚ, že mu vyplatila peniaze v hotovosti? NIE, neoznamuje sa.
Vychádza mi, že ak by pôžička nebola zdaniteľný príjem, tak ani oznamovať netreba....
Ďakujemo úrokoch snáď niekto iný doplní... nechcem zavádzať prípadnou nepresnou informáciou.
JM1968
25.01.09,14:05
o úrokoch snáď niekto iný doplní... nechcem zavádzať prípadnou nepresnou informáciou.
ďakujem, pekný deň:)
salamun
30.01.09,08:05
ďakujem, pekný deň:)



ja som mal podobny problem a riesil som ho s danovym poradenstvom, ktori mi odpovedali asi takto:Otázka: Spoločnosť poslala trom spoločníkom na súkromné účty v novembri 2008cca po 10 mil. sk kvôli strachu z fin. krizy a diverzifikacii rizika.Tieto peniaze tvoria zisk, ktory bude mozne rozdelit az v aprili-juniroku 2009. Dvaja spolocnici su stale aj zamestnancami spoločnosti.jeden ukončil pracovný pomer k 31.12.2008 Je možné tieto peniaze poskytnúť formou bezúročnej pôžičky, alebomusí byť úročená? ak áno akou najnižšou úr. mierou? Alebo aká ináforma by sa dala použiť, aby sa otimalizovala daňová povinnosť prespoločnosť aj pre spoločníkov, keďže sa jedná o dosť vysoké čiastky.Váš list značky /Zo dňa Naša značka Vybavuje Miesto a dátum10/2009/DUPP Žilina22. 1. 2009VEC: Odpoveď na otázkuNa Vašu otázku zo dňa 7. januára 2009 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:Na účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskoršíchpredpisov predmetom dane je príjem (výnos) z činnosti daňovníka a znakladania s majetkom daňovníka. Základom dane je rozdiel, o ktorýzdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky pri rešpektovaní vecnej ačasovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov vpríslušnom zdaňovacom období. Za zdaniteľný príjem sa považuje takýpríjem, ktorý je predmetom dane a nie je oslobodený od dane podľatohto zákona ani medzinárodnej zmluvy.Pri posúdení otázky, či "fiktívne" úroky pri bezúročnej pôžičkypodliehajú zdaneniu, vychádzame z nasledovných záverov:pôžička poskytovaná v zmysle Občianskeho zákonníka môže byť dohodnutás úrokmi alebo bez úrokov;za nepeňažný príjem sa považuje príjem (prírastok) vecí, majetkovýchhodnôt a práv, teda majetku s výnimkou peňazí; za nepeňažný príjemnemožno považovať fiktívny príjem, ktorý sa v skutočnosti vôbecnedosiahol;pôžička, vrátane bezúročnej pôžičky nie je darom; darovacia zmluva jeosobitne upravená v § 628 až § 630 Občianskeho zákonníka; skutočnosť,že tak darovacia zmluva, ako aj zmluva o pôžičke je upravená vObčianskom zákonníku samostatne, svedčí o tom, že ide o dve samostatnéa na sebe nezávislé právne inštitúty, ktoré nemožno zamieňať;pokiaľ by chcel zákonodarca zdaňovať fiktívny úrok ako peňažnézvýhodnenie zamestnanca pri bezúročnej pôžičke alebo pri nižšom úrokuako je obvyklý úrok, tak by to výslovne uviedol v ustanovení § 2 ods.2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z., napr. podobne ako v § 17 ods. 5,v ktorom je riešená úprava základu dane zahraničnej závislej osoby, ato výslovne aj z dôvodu poskytnutia alebo prijatia pôžičky.Zdaňovanie fiktívneho úroku u zamestnanca pri dohodnutom úroku nižšomako je obvyklý úrok pri poskytovaní pôžičiek bankami, nemá oporu vžiadnom ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z.Keďže na účely zákona č. 595/2003 Z. z. sa za zamestnanca považujenapr. aj spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, na základe horeuvedeného sme toho názoru, že aj bezúročná pôžička poskytnutáspoločníkovi jeho vlastnou spoločnosťou nezakladá povinnosť zdaniťspoločníkovi fiktívny úrok ako príjem zo závislej činnosti.Podľa súčasného znenia zákona č. 595/2003 Z. z. rozdiel medzidohodnutým úrokom a bežným (obvyklým) úrokom pri pôžičkách je súčasťouzákladu dane veriteľa alebo dlžníka len v prípade zahraničnej závislejosoby, za ktorú je považovaná tuzemská fyzická osoba alebo tuzemskáprávnická osoba, ak ide o pôžičku s prepojenou (závislou) zahraničnouosobou, pričom toto prepojenie napĺňa znaky zadefinované v § 2 písm.n) zákona č. 595/2003 Z. z. V ostatných prípadoch tento rozdiel nie jepredmetom dane, resp. nie je súčasťou základu dane veriteľa alebo dlžníka.Poznámka: Pokiaľ v danom prípade spoločník prostriedky prijaté odspoločnosti uloží napr. v peňažnom ústave na termínovaný účet, úrokyzískané od peňažného ústavu budú, samozrejme, predmetom dane v zmyslezákona č. 595/2003 Z. z.Ma s tym niekto skusenosti z danovej kontroly?? bude sa to dat obhajit??dakujem
JM1968
30.01.09,13:50
uff....ďakujem pekne, preštudujem toto vyjadrenie
salamun
02.02.09,06:24
ospravedlnujem sa za tu upravu, ale dvakrat som to poodsadzoval a stale mi to hodilo do jednej kopy :-(Budem rad, ak sa k tomu problemu niekto vyjadri, aby som mal aj iny nazor v pripade danovej kontroly. dakujem
ivan999
09.08.09,13:03
Dobry den,
Prestudoval som si jednotlive prispevky. Som szco a chcem zalozit sro, pricom nechcem zrusit zivnost. Ako konatel by som nemal ziadnu mzdu pocas roka aby som neplatil zdravotnu. Mozem ako konatel a zaroven szco fakturovat sro inu cinnost ako konatel, ktoru vykonam pre sro /aby som mal prostriedky na osobnu spotrebu a nemusel to riesit pozickou od sro/ napr. vedenie uctovnictva a poradenstvo pre sro /v zivnosti mam predmet podnikania uctovnictvo a poradenstvo v sro toto nie je predmetom podnikania? Velmi pekne dakujem
liba2
09.08.09,13:31
Dobry den,
Prestudoval som si jednotlive prispevky. Som szco a chcem zalozit sro, pricom nechcem zrusit zivnost. Ako konatel by som nemal ziadnu mzdu pocas roka aby som neplatil zdravotnu. Mozem ako konatel a zaroven szco fakturovat sro inu cinnost ako konatel, ktoru vykonam pre sro /aby som mal prostriedky na osobnu spotrebu a nemusel to riesit pozickou od sro/ napr. vedenie uctovnictva a poradenstvo pre sro /v zivnosti mam predmet podnikania uctovnictvo a poradenstvo v sro toto nie je predmetom podnikania? Velmi pekne dakujem
Treba si uvedomiť, že ide o 2 samostatné subjekty.
Ako SZČO môžeš faktúrovať služby každej firme, pre ktorú si ich skutočne vykonal - teda aj svojej s.r.o.
Keďže si sa rozhodol nevyplácať si konateľskú odmenu, ani mzdu za prácu na základe Pracovnej zmluvy, budeš pracovať na čistý zisk, ktorý si po účtovnej uzávierke roka a po vykonaní odvodu do Rezervného fondu (teda v nasledujúcom roku) môžeš vyplatiť.
Onko
09.08.09,13:36
Dobry den,
Prestudoval som si jednotlive prispevky. Som szco a chcem zalozit sro, pricom nechcem zrusit zivnost. Ako konatel by som nemal ziadnu mzdu pocas roka aby som neplatil zdravotnu. Mozem ako konatel a zaroven szco fakturovat sro inu cinnost ako konatel, ktoru vykonam pre sro /aby som mal prostriedky na osobnu spotrebu a nemusel to riesit pozickou od sro/ napr. vedenie uctovnictva a poradenstvo pre sro /v zivnosti mam predmet podnikania uctovnictvo a poradenstvo v sro toto nie je predmetom podnikania? Velmi pekne dakujem

Áno, ak máš ako SZČO živnosť na účtovníctvo, môžeš to fakturovať SRO, v ktorej si konateľom.
ivan999
09.08.09,14:01
Dakujem za promtne odpovede,
Cize fakturu na uctovnictvo, ktoru vystavim na sro kde som majitel aj konatel sa nepoklada ako odmena konatela teda neplatim 14% zdravotnu a nic neporusim ak budem fakturovat napr. kazdy mesiac 500 EUR.
Dakujem
JarkaL
09.08.09,14:06
A to účtovníctvo pre s.r.o. naozaj urobíš sám?
ivan999
09.08.09,14:11
To uctovnictvo realne urobim sam. Ide mi o to aby som neplatil do zdravotnej ako konatel a mal prostriedky na osobnu spotrebu napr. 500EUR, pripadne fakturovat aj ine sluzby sro ktore skutocne robim mimo funkcie konatela cize nic fiktivne iba vyfakturujem skutocne co som urobil.
evina
09.08.09,14:16
Dakujem za promtne odpovede,
Cize fakturu na uctovnictvo, ktoru vystavim na sro kde som majitel aj konatel sa nepoklada ako odmena konatela teda neplatim 14% zdravotnu a nic neporusim ak budem fakturovat napr. kazdy mesiac 500 EUR.
Dakujem
Nepokladá. Ako píše Liba vyššie ide o dva samostatné subjekty FO a PO.
ivan999
09.08.09,14:23
Dakujem velmi pekne teda mozem tieto sluzby fakturovat svojej sro kazdy mesiac bez toho aby to bolo v rozpore zo zakonom.
evina
09.08.09,14:26
Dakujem velmi pekne teda mozem tieto sluzby fakturovat svojej sro kazdy mesiac bez toho aby to bolo v rozpore zo zakonom.

Áno...podčiarknuté tým, že s.r.o. nemá túto činnosť v predmete podnikania. Sú to jednoducho dve samostatné firmy, bez ohľadu na to, že vystupuješ v oboch...
ivan999
09.08.09,14:31
A keby to aj mala v predmete podnikania ale realne sro nefakturuje tieto sluzby zakaznikovi tak nieco porusim?
liba2
09.08.09,14:34
A keby to aj mala v predmete podnikania ale realne sro nefakturuje tieto sluzby zakaznikovi tak nieco porusim?
Keby aj mala..... predsa ty nebudeš sám seba udávať ;), inak povedané: kde nie je žalobca, nie je ani sudca :)
ivan999
09.08.09,15:03
Dakujem a odporucili by ste mi takuto formu pripadne v praxi sa pouziva ina forma ako obist platby do zdravotnej?
marina8
09.08.09,15:17
takze je uplne normalne, ak si zivnostnik zalozi s.r.o., kde je spolocnikom a konatelom zaroven, nema HPP, nepobera odmenu za vykon funkcie konatela a fakturuje svojej s.r.o. nejake vykonane prace
zacali ma totiz strasit, ze danovy urad to nemusi uznat, lebo sa jedna o personalne prepojenie 2 subjektov, tak som zostala trochu na pochybach
liba2
09.08.09,15:30
Dakujem a odporucili by ste mi takuto formu pripadne v praxi sa pouziva ina forma ako obist platby do zdravotnej?Ak je toto otázka na mňa :confused: tak musím zareagovať, že som neradila "ako obísť platby do ZP". V pôvodnom zadaní bolo, že sa nebude vyplácať konateľská odmena ani mzda, z toho som vychádzala.
Občan má povinnosť platiť ZP v každom prípade, t.j. ak nemá príjem, platí ZP ako samoplatiteľ.
V tomto konkrétnom prípade ide o SZČO, ktorý ZP platí. Takže z toho dôvodu nevidím nutnosť vyplácať si konateľskú odmenu alebo mzdu, z ktorých príjmov by sa muselo ZP tiež platiť (v prípade mzdy aj SP).
evina
09.08.09,15:57
takze je uplne normalne, ak si zivnostnik zalozi s.r.o., kde je spolocnikom a konatelom zaroven, nema HPP, nepobera odmenu za vykon funkcie konatela a fakturuje svojej s.r.o. nejake vykonane prace
zacali ma totiz strasit, ze danovy urad to nemusi uznat, lebo sa jedna o personalne prepojenie 2 subjektov, tak som zostala trochu na pochybach

Ako pre všetky daňové subjekty, tak aj pre DÚ je určené zákonom o dani z príjmov a inými, kto je a čo to znamená byť ekonomicky a personálne prepojenou osobou. Neznamená to, že nemôžu medzi sebou obchodovať, ale ich vzťahy skrátene povedané majú byť založené na princípe vzťahov medzi nezávislými osobami...
basha_V
22.11.10,13:12
dotaz: som studentka, do konca roka chcem zalozit s.r.o. ako jediny konatel aj spolocnik, mozem pre tuto s.r.o. pracovat na dohodu o brig.praci studenta a teda obist odmenu konatela?
Zoltán Kovács
22.11.10,13:50
dotaz: som studentka, do konca roka chcem zalozit s.r.o. ako jediny konatel aj spolocnik, mozem pre tuto s.r.o. pracovat na dohodu o brig.praci studenta a teda obist odmenu konatela?

Áno môžeš.
Onko
25.11.10,15:49
dotaz: som studentka, do konca roka chcem zalozit s.r.o. ako jediny konatel aj spolocnik, mozem pre tuto s.r.o. pracovat na dohodu o brig.praci studenta a teda obist odmenu konatela?

Keď budeš spoločníčka a zároveň konateľka, nemusíš si predsa dávať žiadne konateľské odmeny, budeš sa odmeňovať formou dividend... keď Ti stačí vyplatený zisk a nebudeš chcieť odmeny aj v strate :)
basha_V
25.11.10,15:54
cize mozem vyplacat dividendy aj kazdy mesiac? stale som tu citala ze len raz rocne formou zisku...:confused:
KEJKA
25.11.10,16:05
zisk až po schválení RUZ - ten si môžeš rozdeliť na mesačné splátky, aby si ho hned neminula. Ale nie pred jeho dosiahnutím, zdanením a schválením.
Inak povedané - cca rok budeš robiť bez príjmu, alebo na DBPŠ, potom si môžeš upraviť platby zo zisku predchádzajúceho roka tak, ako ti to vyhovuje.
basha_V
25.11.10,16:09
dakujem dakujem, presne tuto odpoved som hladala :--- ste poklady!
Zoltán Kovács
25.11.10,16:11
Údajne koalícia sa dohodla na zdaňovaní dividend fyzickým osobám, teda aj na podielu na zisku od nového roka .... :mee:
nika.sum
25.11.10,19:35
Údajne koalícia sa dohodla na zdaňovaní dividend fyzickým osobám, teda aj na podielu na zisku od nového roka .... :mee:

ved to je predsa dvojite zdanenie nie? Boze tento stat je naozaj na hlavu postaveny. :eek:
Onko
28.11.10,17:01
Údajne koalícia sa dohodla na zdaňovaní dividend fyzickým osobám, teda aj na podielu na zisku od nového roka .... :mee:

Myslím, že nešlo o zdaňovanie dividend, ale o platenie odvodov z dividend. Každopádne kým to nie je v zákone, ktorý podpísal prezident, nie je sa nad čím vzrušovať, lebo táto koalícia každú chvíľu mení svoje rozhodnutia :D