tinaM
18.04.07,15:32
Prosím o radu, ako by ste riešili takúto situáciu.

Lekáreň je mesačným platiťeľom DPH.

Mesačne odvádza DPH z vydaných liekov pacientom .
Následne vystavuje faktúru pre Zdravotnú poisťovňu za lieky, ktoré hradí zdravotná poisťovňa. Túto faktúru preverí zdr.poisťovňa a lekárni uhradí faktúru.
Keďže zdr.poisť. nestíhala preveriť faktúru, aby lekáreň mala skôr peniaze, zaslala je preddavok.

Tak sa stalo, že Zdravotná poisťovňa /neplatiteľ DPH/ nám 16.3.2007 zaslala na účet SK 88000 zálohu na lieky a listom oznámila, že je to preddavok za 2/2007.:rolleyes: Pritom už faktúru za mesiac 2/2007 na sumu 75000 mali k dispozícii, len ju nemali odkontrolovanú, takže ju ešte neuhrádzali.
No preddavok poslali v marci vo vyššej sume, ako je faktúra za 2/2007.

Ako mám riešiť ten preddavok na 2/2007 prijatý 16.3.2007?

Určite mali takýto prípad aj iné lekárne, preto prosím o pomoc pri riešení tohto prípadu.
tinaM
19.04.07,15:09
Prosím o radu, ako by ste riešili takúto situáciu.

Lekáreň je mesačným platiťeľom DPH.

Mesačne odvádza DPH z vydaných liekov pacientom .
Následne vystavuje faktúru pre Zdravotnú poisťovňu za lieky, ktoré hradí zdravotná poisťovňa. Túto faktúru preverí zdr.poisťovňa a lekárni uhradí faktúru.
Keďže zdr.poisť. nestíhala preveriť faktúru, aby lekáreň mala skôr peniaze, zaslala je preddavok.

Tak sa stalo, že Zdravotná poisťovňa /neplatiteľ DPH/ nám 16.3.2007 zaslala na účet SK 88000 zálohu na lieky a listom oznámila, že je to preddavok za 2/2007.:rolleyes: Pritom už faktúru za mesiac 2/2007 na sumu 75000 mali k dispozícii, len ju nemali odkontrolovanú, takže ju ešte neuhrádzali.
No preddavok poslali v marci vo vyššej sume, ako je faktúra za 2/2007.

Ako mám riešiť ten preddavok na 2/2007 prijatý 16.3.2007?

Určite mali takýto prípad aj iné lekárne, preto prosím o pomoc pri riešení tohto prípadu.
Problém mám už vyriešený.
Chcela som túto tému vymazať, ale nejako sa mi nedarí.
Zoltán Kovács
19.04.07,15:39
Problém mám už vyriešený.
Chcela som túto tému vymazať, ale nejako sa mi nedarí.

Uveď prosím ťa aj riešenie ak už máš. Može to pomôcť aj iným.
tinaM
19.04.07,15:57
Myslela som, že neúčtuje nikto lekáreň, takže nech tam zbytočne nie je táto téma.

Riešenie.

Uvažovala som, že lieky z lekárne poskytujem pacientovi. Čiže zdaniteľné plnenie nastáva dňom dodania liekov pacientovi.
DPH z vydaných liekov v mesiaci 2/2007 som odviedla do 25.3.2007.

Pre zdravotnú poisťovňu som vystavila doklad, na základe ktorého mi uhradia sumu z vydaných liekov, ktoré hradí poisťovňa za pacienta.

Zdrav.poisťovňa mi zaslala 16.3.2007 zálohu, z ktorej neodvediem DPH, pretože mojim partnerom je pacient.

Prijatú zálohu budem účtovať ako úhradu zdrav.poisťovne za vydané lieky
za 2/2007.
Keďze mi poslali vyššiu zálohu, ako je doklad pre zdr.poisť., zbytok zaúčtujem ako výdaj neovpl.ZD. Použijem ho potom na úhradu liekov za mesiac 3/2007.
Paula
10.05.07,15:58
Dovolila som si použiť túto tému, i keď ide o optiku, nie lekáreň. Začínam mať "zálohový" problém s Dôverou. Každý mesiac jej posielame tak, ako ostatným ZP faktúru ( ZD + DPH) podloženú receptami. Žiadne vyúčtovanie z ich strany sa od januára 2007 nedeje, v marci a apríli poslali rovnakú sumu s textom na bankovom výpise "záloha". Pred časom nebol problém, ak vylúčili nepríslušné recepty, dostali od nás dobropis. Teraz neviem, čo s tými zálohami, či na základe ich prijatia musíme vystaviť faktúru (kvôli DPH).......ale to budem mať každý mesiac zdupľovanú daňovú povinnosť - raz z riadnej faktúry, potom z prijatej zálohy...alebo ako? Ja sa z toho zmyšííííííííím:( . Poraďte mi niekto prosím, ako postupovať. Vďaka.
tinaM
10.05.07,16:16
Dovolila som si použiť túto tému, i keď ide o optiku, nie lekáreň. Začínam mať "zálohový" problém s Dôverou. Každý mesiac jej posielame tak, ako ostatným ZP faktúru ( ZD + DPH) podloženú receptami. Žiadne vyúčtovanie z ich strany sa od januára 2007 nedeje, v marci a apríli poslali rovnakú sumu s textom na bankovom výpise "záloha". Pred časom nebol problém, ak vylúčili nepríslušné recepty, dostali od nás dobropis. Teraz neviem, čo s tými zálohami, či na základe ich prijatia musíme vystaviť faktúru (kvôli DPH).......ale to budem mať každý mesiac zdupľovanú daňovú povinnosť - raz z riadnej faktúry, potom z prijatej zálohy...alebo ako? Ja sa z toho zmyšííííííííím:( . Poraďte mi niekto prosím, ako postupovať. Vďaka.
Paula, presne ten istý problém bol s Dôverou, ktorý som opisovala vyššie. Pozri si príspevok, ako som to vyriešila ja. Opýtala som sa na to aj na daňovom úrade.
Paula
10.05.07,16:24
Čítala som, ale i tak neviem sa z toho vyšašúriť:confused:
tinaM
10.05.07,16:42
Čítala som, ale i tak neviem sa z toho vyšašúriť:confused:
Z pohľadu DPH zdaniteľné plnenie nastáva momentom, keď liek /okuliare/ dodáš pacientovi. Ten Ti zaplatí a tržbu máš v reg.pokladni.dňom dodania a zaplatenia.
Raz za mesiac vystavuješ faktúru pre ZP, kde žiadaš doplatok od zdravotnej poisťovne. Tam máš dátum dodania a vyčíslenú DPH, ktorú odvedieš "na výstupe" ./chápem to ako doplatok za liek, ktorý som už vydala pacientovi/
Ale liek ani okuliare si nedodala im, ale pacientovi-vtedy došlo k zdaniteľnému plneniu celých okuliarov.
Preto som z prijatej zálohy neodviedla DPH, ale zaúčtovala som ju ako čiastkovú úhradu vystavenej faktúry. Oni totiž už tú faktúru nebudú hradiť.
Volala som aj do Dôvery a povedala som im, nech si uvedomia, že lekárne sú platiteľmi DPH a robia im problémy. Vraj to už nebudú robiť. Taktieť to mám v 3. a 4. mesiaci.
Tiež som sa s tým trápila, ale vysvetlila som si to takto a myslím, že to pri prípadnej kontrole obhájim.
Paula
10.05.07,16:48
Vďaka, už sa mi rozjasnieva :)
misolga
10.05.07,17:51
Ja si počkám až začnú hradiť sumy na základe mnou vystavených faktúr za optické pomôcky a nie ako doteraz kedy hradili formou zálohy a potom im pošlem na odsúhlasenie zoznam pohľadávok , s tým ktoré zálohy boli uhradené vo vyššej sume a na ktoré pohľadávky som zostatky záloh previedla.Keď mi to potvrdia tak to bude v poriadku.
bepo
10.05.07,18:00
Sú to klasické čiastočné úhrady tak neviem prečo to spôsobuje problém. Nestíhnú skontrolovať február tak pošlú 80% z januárovej platby s tým že zvyšok doplatia po kontrole a keďže to nemajú v systéme tak tam nevedia dať VS číslo "faktúry". Po kontrole pošlú Protokol o kontrole s tým že buď je to v poriadku alebo treba vystaviť dobropis a zvyšok sa doplatí.
Paula
10.05.07,18:08
Peťo, pre mňa tento zálohový spôsob nebol klasický od r. 1998 zo strany žiadnej poisťovne, nestalo sa ANI RAZ. Toto je pre mňa novodobá záležitosť a iba zo strany Dôvery. Od iných dostanem protokol, ak treba vystaviť dobropis - v poriadku.
beroun
10.05.07,18:17
Ja zastávam názor, a mám taký dojem, že bol už na porade rozoberaný, že DPH sa účtuje podľa bloku z ERP, kde nie je zahrnutá len DPH za časť, ktorú zaplatil pacient, ale aj DPH za časť, ktorú má zaplatiť zdravotná poisťovňa. A teda "faktúry", ktoré sa posielajú do poisťovní už nemusia obsahovať vyčíslenú DPH, len sú to v podstate oznamy, ktoré poisťovňu informujú koľko majú zaplatiť. Na túto problematiku z hľadiska lekární existuje aj usmernenie neviem či DR SR alebo MF SR. Tipujem, že v optikách by to mohlo byť obdobné, ale s nimi nemám skúsenosť.
A keď aj zdravotná pisťovňa X neuhradí celú sumu, tak lekárnik si to preverí a žiada tú čiastku od inej poisťovni Y, avšak v takomto prípade sa už odvedená DPH nemení, len sa mení odberateľ v pohľadávke.
Keď zdravotná poisťovňa pošle viac peňazí tak je to len preplatok, ktorý sa v budúcnosti nejakým spôsobom musí vysporiadať.
bepo
10.05.07,18:21
No ja som nenapísal že to je klasický spôsob pre poistovne ale klasický všeobecne,aj keď v minulosti už tak Spoločná aj Všeobecná platili že odsúhlasili výšku faktúry ale z nedostatku prostriedkov neposlali všetko naraz. Asi by to bolo vhodnejšie nazvať úhrada na splátky.
PS. Teda aby som bol zrozumiteľnejší- aj keď lekáreň alebo optika donesie do poistovne "faktúru" tak tým že nie je odkontrolovaná a zaevidovaná v pc tak pre poistovňu neexistuje. Preto zoberú poslednú pre nich známu platbu, urobia z nej 80% a po kontrole to započítajú. Ak vznikne rozdiel tak buď ho doplatia alebo započítajú s ďaľšou "faktúrou". Po kontrole pošlú normálny protokol o spracovani kde buď to bude sedieť alebo bude treba urobiť dobropis.
misolga
10.05.07,18:21
Bepo tu je asi skôr problém ak je záloha vyššia, pretože som si napríklad zostatok zálohy za poukazy 02/2007 zaúčtovala ako zálohu na poukazy za 3/2007 a túto faktúru mi uhradili v apríli už v poriadku-tak mi teraz táto záloha visí v účtovníctve ,takže si myslím že je dobré odsúhlasiť si s nimi stav pohľadávok a spôsob prevedenia zálohy, aby som zase spatne nemusela prerábať účtovníctvo, vytláčať peňažné denníky a pod.
Paula
10.05.07,18:27
si myslím že je dobré odsúhlasiť si s nimi stav pohľadávok a spôsob prevedenia zálohy, aby som zase spatne nemusela prerábať účtovníctvo, vytláčať peňažné denníky a pod.


Súhlasím a nech sa potom prispôsobia môjmu "použitiu" zálohy, keď už sa nenamáhajú od začiatku roka (už je do prkýnka máj) poslať svoje vyúčtovanie.
bepo
10.05.07,18:30
Som doplnil pôvodný príspevok. No Dôvere asi dala poriadne zabrať fúzia so Sideriou takže to ešte asi potrvá ale dajú to do poriadku a pri poistovniach sa zväčša započítava takže im nebude treba zvyšnú zálohu posielať späť.
alex1
10.05.07,18:31
Ja tiež účtujem lekáreň a tento týždeň už prišli protokoly a vyúčtovania záloh za 2 mesiac. Ja zasielam na poistovne zuctovacie doklady a mam pokoj, DPH zuctovavam na zaklade interneho dokladu podla výstupu z programu lekárne. Tento postup sa mi zdá jednoduchší.
bepo
10.05.07,18:34
To že na poistovnu by sa mali posielať zúčtovacie doklady bez vyčíslenej dph je tu notoricky známe, nie je to jednoduchšie ale je to podľa usmernenia DR SR správne.
alex1
10.05.07,18:47
Fakturovanie som spomenula len okrajovo, hlavné boli zaslané vyúčtovania. A ešte sa chcem spýtať, ako vám platí poistovna Union. V poslednej dobe akosi mešká s platbami.
bepo
10.05.07,18:56
Optika vydáva na lekárske poukazy rovnako ako lekáreň takže tam by to malo byť rovnaké ako pri lekárňach- dátum dodania je dátum vydania skiel a rámu pacientovi,pokladňa by mala evidovať dph z hotovostnej platby pacienta aj zo sumy na poukaze, dph na páske z erp by mala byť rozčlenená na dph z tržby a dph na poistovňu a interným dokladom zaúčtovať dph na poistovňu z mesačnej pásky erp a poistovni iba poslať zúčtovací doklad v hodnote poukazov.
Union platí ako platí ale horšia je Európska ZP.
Paula
10.05.07,19:21
Optika vydáva na lekárske poukazy rovnako ako lekáreň takže tam by to malo byť rovnaké ako pri lekárňach- dátum dodania je dátum vydania skiel a rámu pacientovi,pokladňa by mala evidovať dph z hotovostnej platby pacienta aj zo sumy na poukaze, dph na páske z erp by mala byť rozčlenená na dph z tržby a dph na poistovňu a interným dokladom zaúčtovať dph na poistovňu z mesačnej pásky erp a poistovni iba poslať zúčtovací doklad v hodnote poukazov.
Union platí ako platí ale horšia je Európska ZP.


Tak sa ešte predsa zapojím. My to máme tak, ze klient si zakúpi napr. tovar v hodnote:

ZD = 5000,-
DPH = 950,-

na základe receptu má rcpt. zľavu :
ZD = - 210,-
DPH = - 40,-


Nemusím nič na uzávierke členiť, čo je v ERP mínusom, to je faktúrované poisťovni.

Nie je krátená ani tržba, ani DPH.
bepo
10.05.07,21:10
Treba si prekontrolovať či náhodou sklá nemajú byť v 10% sadzbe DPH podľa Colného sadzobníka s kódom 7015 10 00 Okuliarové sklá korekčné ale to len tak na okraj. Na páske by malo byť členenie Tržba v hotovosti 5 700 rozčlenená na základ 4 790 a daň 910 a Výdaj celkom v sume 5 950 rozčlenená na základ 5 000 a daň 950. Na poistovňu má ísť zúčtovací doklad na 250 Sk, dph sa zaúčtuje z ERp tržbou vo výške 910 a interným dokladom 40.