zvieratko
18.04.07,16:33
Prosiim vas o pomoc suuurne!!! Mam nasledujuci problem:
V zahranici (v Madarsku) boli kupene 2letenky (z Budapesti do Bangoku - spiatocna), mam fakturu, ktora je vystavena v eurach na nasu firmu (slovensku). Letenky boli pre spolocnika a zamestnanca, ide o pracovnu cestu.
Neviem ci je to dolezite, ale pre info...cesta sa etse neuskutocnila, letenky boli kupene vo februari.
Ide mi o to ze co s DPH??? keby sme kupili v SR, tak viem ze je to oslobodene.Ale co teraz? Este ked aj preprava nejde ani cez tuzemsko
????
dakujem vsetkym
DušanČ
18.04.07,14:55
Medzinárodná letecká doprava je oslobodená od DPH. Nie je rozhodujúce, v ktorom členskom štáte EÚ boli letenky kúpené. Pre všetky tieto štáty platia rovnaké zásady zákona o DPH v zmysle medzinárodnej smernice. Celú hodnotu leteniek by som zaúčtoval do nákladov na cestovné - 512.
bebatka
18.04.07,15:20
Zvieratko mi ukradlo otazku z ust....rovnaky problem.
Kde je v nasom zakone o DPH napisane, ze je to oslobodene? Ja som to chcela riesit samovymeranim a potom odpocitanim DPH...tak ako teda. prosim pomooooc.
Tweety
18.04.07,15:27
Zvieratko mi ukradlo otazku z ust....rovnaky problem.
Kde je v nasom zakone o DPH napisane, ze je to oslobodene? Ja som to chcela riesit samovymeranim a potom odpocitanim DPH...tak ako teda. prosim pomooooc.
§ 46
Oslobodenie prepravných
služieb od dane
(1) Oslobodená od dane je preprava tovaru na ostrovy a z ostrovov, ktoré tvoria autonómne oblasti Azory a Madeira, a preprava tovaru medzi týmito ostrovmi.

(2) Oslobodená od dane je doprava osôb na území tuzemska, ak ide o dopravu

a) z tuzemska do zahraničia,
b) zo zahraničia do tuzemska,
c) z miesta v zahraničí do miesta v zahraničí cez tuzemsko,
d) medzi dvoma miestami v tuzemsku, ktorá tvorí súčasť medzinárodnej leteckej alebo vodnej dopravy.
bebatka
18.04.07,15:37
dakujem. som nevedela najst ten paragraf. som vedela, ze som to niekde citala...
co v pripade, co ma zvieratko, aj ja, ktory tam nie je...doprava osob z miesta v zahranici do miesta v zahranici, nie cez tuzemsko...
dakujem za pomoc. velmi pomohlo.
zvieratko
18.04.07,17:40
neviem no asi som to nepochopila spravne pretoze mne ani jedno pismeno tohto paragrafu ods. 2 na to nesedi
ako som pisala tie letenky su z Budapesti do Bangkoku, takze tuzemsko tam ani nie a ani sa cez SR nejde.....
kam potom patri tento pripad??
mozno sa pytam stupidne,prepacte ale uz v tom mam gulas
DušanČ
18.04.07,20:16
neviem no asi som to nepochopila spravne pretoze mne ani jedno pismeno tohto paragrafu ods. 2 na to nesedi
ako som pisala tie letenky su z Budapesti do Bangkoku, takze tuzemsko tam ani nie a ani sa cez SR nejde.....
kam potom patri tento pripad??
mozno sa pytam stupidne,prepacte ale uz v tom mam gulas

Je fakt, že keď to človek berie doslova, tak tvoj prípad tam taxatívne vymenovaný nie je. No podľa môjho názoru, tak ako som uviedol v príspevku č. 2, že obdobné ustanovenie sa musí nachádzať aj v zákone o DPH platnom v Maďarsku, teda tým "tuzemskom" je v tom prípade Maďarsko. Nakoniec však sa to dá chápať aj tak, že sa jedná o dopravu podľa § 46, ods. 2/a - z tuzemska do zahraničia, lebo do Budapešti asi cestujúci nepôjdu pešo.
bebatka
19.04.07,08:02
dakujem za odpoved, aj zvieratku za temu, lebo tiez sa borim s tymto problemom.
zvieratko
19.04.07,08:59
Aj ja vsetkym dakujem za odpovede. Ja v podstate suhlasim a tiez som za to ze by tam ziadna DPH nemala byt. No ako som znova hladala tie fakturky, nasla som konkretne na tejto normalne vycislenu polozku "TAX" cize ta madarska spolocnost si tam dala dan.
Nemeni to situaciu??
A dalsia vec co ma napadla. Kde je vlastne miesto dodania sluzby??podla mna paragraf 15 ods3, tym padom v mojom pripade (kedze ta preprava sa vobec nevykonava na uzemi SR) to ani nie predmet dane u nas.
Chapem to spravne?
Getiška
19.04.07,17:43
Mám podobný prípad. Do ktorého riadku DPH to dáte?
Ja mám faktúru na letenky z Českej Republiky. Je bez DPH.
Ďakujem za rýchle odpovede. 25.4. sa blíži!!! :confused:
zvieratko
20.04.07,06:43
Takze ja som po porade so sefom vcera ukoncila ten moj pripad - (fa z Madarska na letenky z Budapesti do Bangkoku, na fa bola TAX) - dala som to ako volny zaklad cize mi to do DPH ani nejde, usudili sme, ze kedze je na zahranicnej fa vycislena dan potom si ju oni odviedli tam u nich (jedine zeby ta faktura bola zla a dan tam nema co hladat-ale to myslim nie je ten pripad...dufam:) ), takisto sme sa zhodli ze podla §15 ods3 by to ani nemalo byt predmetom dane u nas.
Ina fakturka, ktora sa tykala nakladov-nejaky poplatok za zmenu terminu odletu (tiez zahranicna fa bola ale BEZ DANE) - to som dala ako §69 (riadok 09 resp. 10 priznania k DPH)
bebatka
20.04.07,13:52
Vobec to v priznani neuvadzas.
bebatka
20.04.07,14:00
Takze ja som po porade so sefom vcera ukoncila ten moj pripad - (fa z Madarska na letenky z Budapesti do Bangkoku, na fa bola TAX) - dala som to ako volny zaklad cize mi to do DPH ani nejde, usudili sme, ze kedze je na zahranicnej fa vycislena dan potom si ju oni odviedli tam u nich (jedine zeby ta faktura bola zla a dan tam nema co hladat-ale to myslim nie je ten pripad...dufam:) ), takisto sme sa zhodli ze podla §15 ods3 by to ani nemalo byt predmetom dane u nas.
Ina fakturka, ktora sa tykala nakladov-nejaky poplatok za zmenu terminu odletu (tiez zahranicna fa bola ale BEZ DANE) - to som dala ako §69 (riadok 09 resp. 10 priznania k DPH)


Podla mna sa § 15 ods. 3 vobec netyka tohto pripadu. Ten sa vztahuje na prepravne sluzby. "Prepravne sluzby" podla zakona o DPH je vylucne preprava tovaru. Pre osobnu prepravu sa v tomto zakone pouziva pojem "doprava osob" a ten sa vyskytuje v §46 ako pise Dusan.
JuKaS
20.04.07,23:23
Do žiadneho riadku - oslobodené podľa § 46, tak ako píše Tweety .