fialka m
18.04.07,16:10
Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem
Tweety
18.04.07,14:11
Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem
Dodatočné DP, kedže je už po lehote na riadne DP.
Lydka R
19.04.07,18:31
Ja mám vinou zamestnanca ešte zložitejší problém. Od júna 2006 si uplatňoval DB, ktorý bol žiadaný od DÚ, nakoľko preddavky nestačili , bolo mu vykonané RZ v ktorom som mu ešte priznala DB za 1-5 mesiac, konečný preplatok bol cez 9 tis. Podala som už aj žiadosť na DU o poukázanie DB, nakoľko do konca roka nevysporiadame tie preplatky.
A dnes prišiel s tým, že bonus uplatňovala manželka. Takže vykonám nové zúčtovanie + druhá strana. Ale čo s kvartálnymi prehľadmi, ročným hlásením a aj tou žiadosťou o poukázanie preplatku? Je potrebné to opravovať a podávať opravné?
tinaM
19.04.07,18:57
Ja mám vinou zamestnanca ešte zložitejší problém. Od júna 2006 si uplatňoval DB, ktorý bol žiadaný od DÚ, nakoľko preddavky nestačili , bolo mu vykonané RZ v ktorom som mu ešte priznala DB za 1-5 mesiac, konečný preplatok bol cez 9 tis. Podala som už aj žiadosť na DU o poukázanie DB, nakoľko do konca roka nevysporiadame tie preplatky.
A dnes prišiel s tým, že bonus uplatňovala manželka. Takže vykonám nové zúčtovanie + druhá strana. Ale čo s kvartálnymi prehľadmi, ročným hlásením a aj tou žiadosťou o poukázanie preplatku? Je potrebné to opravovať a podávať opravné?
DB uplatňuješ zamestnancovi na základe podpísaného vyhlásenia.
Ak máš podpísané vyhlásenie, kde žiada o tento DB a tiež žiadosť o vykonanie RZ dane, kde uviedol, že si dodatočne uplatňuje DB, tak by som nerobila absolútne nič.
Plne zodpovedá za to zamestnanec.
jankasm
20.04.07,05:53
Z tvojej strany chyba nenastala. Prehľady aj hlásenie máš správne tak, ako si v skutočnosti DB uplatňovala na základe podpísaného vyhlásenia zamestnanca. Rovnako aj RZD si vykonala na základe jeho podpísanej žiadosti.
Teraz mu len vystav druhú stranu RZD a zamestnanec nech si pekne podá dodatočné daňové priznanie a ten DB vráti.
Teba sa to už netýka. ;)
Dana7
27.04.07,09:00
Zamestnanec požiadal firmu o ročné zúčtovanie dane, ktoré mu firma vykonala.
Teraz zistil, že ešte našiel dodatočne potvrdenie ďalšom príjme.
Môže mu firma urobiť ešte raz dodatočé zúčtovanie, aj keď to nebola chyba firmy, alebo si musí podať dodatočné daňové priznanie sám?

Ďakujem
katkaj
27.04.07,09:10
Zamestnanec požiadal firmu o ročné zúčtovanie dane, ktoré mu firma vykonala.
Teraz zistil, že ešte našiel dodatočne potvrdenie ďalšom príjme.
Môže mu firma urobiť ešte raz dodatočé zúčtovanie, aj keď to nebola chyba firmy, alebo si musí podať dodatočné daňové priznanie sám?

Ďakujem

Zamestnanec si urobí dodatočné daňové priznanie. ;)
gabco
31.05.07,05:31
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť s nasledovným prípadom-

- dnes preberám mzdy po bývalej mzdárke a zistila som, že nesprávne urobila ročné zúčtovanie dane jednému zamestnancovi, ktorému vychádzal preplatok na dani 3.200,- Sk a ona ho omylom ponížila o uplatnený daňový bonus od predchádzajúceho zamestnávateľa, pretože ho nedala do nároku r.5 ale do r.8
daňový bonus na vybratie, pritom splnil všetky podmienky na vyplatenie DB ako to teraz opraviť - treba urobiť opravu RZD a uviesť ju II.Q prehľade v r.3, alebo si má zamestnanec urobiť dodatočné DP?

ĎAKUJEM
Tweety
31.05.07,05:33
Podá si D DP a priloží k nemu to RZD od zamestnávateľa.
gabco
31.05.07,05:53
Práve teraz prišiel zamestnanec DÚ, kde mu povedali, že ak bola na vine mzdová účtovníčka nie je povinný podať D DP ale zamestnávateľ musí urobiť opravu RZD, pretože chyba nenastala z viny zamestnanca.
Zdenuša
31.05.07,06:06
Ahojte poradaci,
takze mam takyto problem:
zamestnankyna na materskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane, takisto poziadala spatna o danovy bonus. Vsetko som vykonala, aj danovy bonus doplatila. Lenze ona zisitila, ze si ho uplatnoval manzel a teraz chce danovy bonus vratit. Ja jej vystavim rocne zuctovanie, ktore bude mat 2 strany a tam bude vsetko vyplnene (aj vratena dan, aj doplateny bonus. Co ma ona robit? Jasne, ze podat danove priznanie, ale ake dodatocne alebo opravne?

dakujem


fialka m: ja to robím tak, že
1) dám zamestnancovi podpísať vyhlásenie - kde uvádza, že bude poberateľom daňového bonusu on
3) musí mi priniesť kópiu rodného listu dieťaťa alebo potvrdenie o návšteve školy
2) požiadam zamestnanca, aby od manžela/manželky priniesol čestné prehlásenie, resp. potvrdenie od zamestnávateľa, že on si daňový bonus neuplatňuje

a takto jednoducho sa vyhneš v budúcnosti omylu, ktorý sa ti teraz stal...;)
gabco
31.05.07,06:29
Zamestnancovi na DÚ odmietli prevziať D DP s tým, že ak na vine bola mzdová účtovníčka sme povinný urobiť opravu RZD, iba v prípade, ak by bolo RZD nesprávne z viny zamestnanca treba podať D DP.
gabco
31.05.07,06:31
Aj ja to robím uvedeným spôsobom a by ste sa čudovali koľko zamestnancov si to rozmyslí ak má doniesť potvrdenie od manželky alebo manžela.
Zdenuša
31.05.07,06:33
Aj ja to robím uvedeným spôsobom a by ste sa čudovali koľko zamestnancov si to rozmyslí ak má doniesť potvrdenie od manželky alebo manžela.

presne tak :)
anmary
10.09.07,10:30
Hľadám radu u skúsených.
Manžel skončil PP dohodou k 31.8.07 a pri preberaní a podpisovaní potrebných dokumentov sme zistili, že mu za rok 2006 nebolo vykonané RZD. Nedostal ani Potvrdenie o zdaniteľnej mzde .. za rok 2006. Dostal ho do ruky až teraz a nie som si celkom istá ako pokračovať ďalej. Máme podať dodatočné DP typ A? /mal iba príjmy zo zamestnania/. Aká pokuta ho za to čaká?:mee:
Tweety
10.09.07,10:33
Ak požiadal svojho zamestnávateľa o RZD, mal ho vykonať zamestnávateľ, ako zistil, že nie je uroobené?
Nedostal potvrdenie o jeho vykonaní, potvrd. o zaplatení dane.?
anmary
10.09.07,10:57
V tej firme to fungovalo tak, že vždy raz za rok prišiel majiteľ s hŕbou papierov, ktoré bolo treby podpísať /výplatné pásky, vyhlásenia, ..../.
Keď tam manžel pred 3 rokmi začínal, tak bol predtým SZČO. Samozrejme mal povinnosť podať DP. Ďalší rok si vyžiadal Potvrdenie o zd. mzde ... pretože ja som bola časť roka na RD a môj príjem bol nízky, takže bolo výhodné podať DP /od neho by preplatok nikdy nevidel/.
Majiteľove logické uvažovanie bolo - keď si 2x podával DP podá si zasa. Zistili sme to až keď jeho účtovníčka manželovi podstrčila podpísať vo Vyhlásení roky 2004, 2005, 2006 - prevzatie Potvrdenia o zd. mzde .....
Samozrejme, že s rokom 2006 som nesúhlasila, tak vytiahli, že ale ona má podpísané od manžela prevzatie /neviem kde/.
Pre mňa je jednoduchšie podať dodatočné DP ako sa s nimi hádať. Len neviem kto zaplatí prípadnú pokutu.:mee:
Johanka
10.09.07,11:00
Nebudete podávať dodatočné DP ,ale riadne. Dodatočné sa podáva ako oprava riadneho, ktoré bolo podané v lehote podľa Zákona o dani z príjmov, tento rok to bolo 2.4. Pokutu platí daňovník, t.j. pán manžel ...
Tweety
10.09.07,11:02
Potvrdenie o zdaniteľnej mzde dávame všetkým zamestnancom bez rozdielu, či sme im robili RZD, alebo nerobili, ak manžel nepožiadal o RZD zamestnávateľa,- zvlášť žiadosť- mal povinnosť podať v termíne do 31.3.07 DP sám, ak tak neurobil, bude sám znášať prípadnú pokutu za nepodanie.
abel
10.09.07,11:04
Jednoznačne daňovník, teda manžel. :mee: Ak chcel, aby mu RZD spravil zamestnávateľ, mal ho požiadať písomne na predpísanom tlačive najneskôr do 15. februára.
evina
10.09.07,11:07
V tej firme to fungovalo tak, že vždy raz za rok prišiel majiteľ s hŕbou papierov, ktoré bolo treby podpísať /výplatné pásky, vyhlásenia, ..../.
Keď tam manžel pred 3 rokmi začínal, tak bol predtým SZČO. Samozrejme mal povinnosť podať DP. Ďalší rok si vyžiadal Potvrdenie o zd. mzde ... pretože ja som bola časť roka na RD a môj príjem bol nízky, takže bolo výhodné podať DP /od neho by preplatok nikdy nevidel/.
Majiteľove logické uvažovanie bolo - keď si 2x podával DP podá si zasa. Zistili sme to až keď jeho účtovníčka manželovi podstrčila podpísať vo Vyhlásení roky 2004, 2005, 2006 - prevzatie Potvrdenia o zd. mzde .....
Samozrejme, že s rokom 2006 som nesúhlasila, tak vytiahli, že ale ona má podpísané od manžela prevzatie /neviem kde/.
Pre mňa je jednoduchšie podať dodatočné DP ako sa s nimi hádať. Len neviem kto zaplatí prípadnú pokutu.:mee:

1. ak nebolo vykonané RZ ani podané DP podať musíš nie dodatočné ale riadne DP avšak v oneskorenom termíne.
2. ak podáš DP pokutu zaplatí manžel.
3. Aká bola výška príjmu manžela?, vznikol mu vôbec nejaký preplatok, nedoplatok? Podľa toho by som sa predsa pokúsila dohodnúť so zamestnávateľom, aby vykonal RZ v danom termíne , možno nebolo nutné nič vyrovnávať s DÚ....
anmary
10.09.07,11:11
Ja viem, že manžel mal požiadať. Ale v ich firme neplatia takmer žiadne pravidlá. Takže podať riadne DP v neskorom termíne /radšej neskoro ako nikdy/. Aká je výška pokuty?:mee:


Nasledujúca situácia hovorí za všetko: Od 1.4.2007 dostal manžel nový platový dekrét s mesačnou mzdou vyššou o 3.000,-. Pri preberaní výstupných papierov /potvrdenie o výške príjmu k RZZP za rok 2007/ vysvitlo, že na páskach je stále mesačný príjem nižší. Keďže výplatné pásky vidí 1 x za rok /mzdu dostáva vyplácanú inak/ začal sa brániť až teraz. A vysvetlenie: to má len na papieri zdvihnuté, pretože on /z-teľ/ by musel platiť vyššie odvody. A on už s tým nič robiť nebude.
anmary
10.09.07,11:13
1. ak nebolo vykonané RZ ani podané DP podať musíš nie dodatočné ale riadne DP avšak v oneskorenom termíne.
2. ak podáš DP pokutu zaplatí manžel.
3. Aká bola výška príjmu manžela?, vznikol mu vôbec nejaký preplatok, nedoplatok? Podľa toho by som sa predsa pokúsila dohodnúť so zamestnávateľom, aby vykonal RZ v danom termíne , možno nebolo nutné nič vyrovnávať s DÚ....




Manželov príjem bol taký mizerný, že mu nevyšli takmer žiadne preddavky. Takže žiadne preplatky/nedoplatky nehrozia. Zamestnávateľovi sa podávať nechce, pretože by musel opravovať ročné hlásenie.
evina
10.09.07,11:20
Manželov príjem bol taký mizerný, že mu nevyšli takmer žiadne preddavky. Takže žiadne preplatky/nedoplatky nehrozia. Zamestnávateľovi sa podávať nechce, pretože by musel opravovať ročné hlásenie.

Neostáva nič len podať. Pokuta bude zrejme 2000 SK...
anmary
10.09.07,11:47
Pre poctivých možno nelogická otázka. Čo takto sa tváriť, že neviem o ničom. Čo najhoršie sa môže stať? Alebo byť poctivec a dať to radšej na poriadok?
Johanka
10.09.07,12:18
Ja viem, že manžel mal požiadať. Ale v ich firme neplatia takmer žiadne pravidlá. Takže podať riadne DP v neskorom termíne /radšej neskoro ako nikdy/. Aká je výška pokuty?:mee:


Nasledujúca situácia hovorí za všetko: Od 1.4.2007 dostal manžel nový platový dekrét s mesačnou mzdou vyššou o 3.000,-. Pri preberaní výstupných papierov /potvrdenie o výške príjmu k RZZP za rok 2007/ vysvitlo, že na páskach je stále mesačný príjem nižší. Keďže výplatné pásky vidí 1 x za rok /mzdu dostáva vyplácanú inak/ začal sa brániť až teraz. A vysvetlenie: to má len na papieri zdvihnuté, pretože on /z-teľ/ by musel platiť vyššie odvody. A on už s tým nič robiť nebude.

Chápem Ťa, že obhajuješ manžela, ale na druhej strane - ak si dal manžel vyplácať mzdu "inak", pravdepodobne s tým súhlasil a muselo mu byť nad slnko jasné, že takýto postup je mimo pravidlá ( nechcem písať silné slová o zákonoch ;) ). Potom sa ale nesmie čudovať, keď postup, s ktorým súhlasil, pretože mu asi z finančnej stránky vyhovoval, ukáže aj svoje tienisté stránky....
abel
10.09.07,13:10
Manželov príjem bol taký mizerný, že mu nevyšli takmer žiadne preddavky. Takže žiadne preplatky/nedoplatky nehrozia. Zamestnávateľovi sa podávať nechce, pretože by musel opravovať ročné hlásenie.
Pokiaľ manžel mal napr. minimálnu mzdu a žiadna daň mu nevychádzala, nevidím dôvod, aby musel zamestnávateľ robiť opravné hlásenie. Veď v hlásení musel manžela uviesť v každom prípade, tak neviem, v čom je problém.
abel
10.09.07,13:19
Nasledujúca situácia hovorí za všetko: Od 1.4.2007 dostal manžel nový platový dekrét s mesačnou mzdou vyššou o 3.000,-. Pri preberaní výstupných papierov /potvrdenie o výške príjmu k RZZP za rok 2007/ vysvitlo, že na páskach je stále mesačný príjem nižší. Keďže výplatné pásky vidí 1 x za rok /mzdu dostáva vyplácanú inak/ začal sa brániť až teraz. A vysvetlenie: to má len na papieri zdvihnuté, pretože on /z-teľ/ by musel platiť vyššie odvody. A on už s tým nič robiť nebude.

Často sa stretávam s tým, že všetci zamestnanci majú oficiálne minimálnu mzdu a zamestnávateľ ho na ruku vypláca inak. Vtedy je to v poriadku, keď dostane v skutočnosti viac peňazí, ako podpisuje, problémy ale nastanú pri skončení pracovného pomeru, keď im to akosi začína vadiť. Najlepší mzdoví účtovníci sú vždy zamestnanci, ktorí si dokážu vypočítať mzdu na korunu presne. Preto si myslím, že v tomto prípade má každá strana svoje maslo na hlave.
anmary
11.09.07,05:16
Ja manžela neobhajujem a najviac ma to mrzí preto, že s týmito vecami pracujem a som na to veľmi opatrná. Doma máme peknú zbierku potvrdení, papierov a /podľa manžela/ iných zbytočností.

Manžel mal na výber buď pristúpiť na podmienky /vyplácanie mzdy na ruku/ alebo nechať tak. Keďže ho táto práca veľmi baví nereagoval na moje argumenty týkajúce sa podľa neho ďalekej budúcnosti /dôchodok, PN, podpora, úver, .../.

Majiteľ argumentoval, že manžel prevzal Potvrdenie ... za rok 2006 a on to má podpísané, tak sme navštívili jeho účtovníčku /externú/ a tam sme zistili kto podpísal prevzatie /samozrejme majiteľ/ a v konečnom dôsledku sa k nám toto potvrdenie nedostalo. K jeho účtovníčke sa zasa nedostalo podpísané zvýšenie platu.

Už som sa zmierila s tým, že podám DP /vďaka za radu - bude to riadne a nie dodatočné/ aj keď oneskorene a budem čakať na vyrubenie pokuty. Myslím, že sa môže stať aj niečo horšie ako to, že prispejeme do ŠR. :(