martina100
18.04.07,16:19
Ahojte poradaci, termin na podanie DP sa blizi a ja mam este zopar nevyriesenych otazok. Budem rada, ak mi niekto poradi. Platca DPH predal osobne auto oslobodene od DPH podla § 42 zak. V DP som nenasla riadok, na ktory sa vztahuje tento §, tak prepokladam, ze sa tam nemusi uvadzat vobec?
Zaroven predal cast budovy, ktora bola zapisana v obchodnom majetku a uplatnoval z nej odpisy. Fakturu vyhotovil bez DPH podla § 38 a sumu uvedie do r. 06 a aj 05 v DP. Dufam, ze zatial je to spravne. PLS, hrozi mi pri tychto oslobodenych plneniach koeficient?
betka
18.04.07,18:27
Pri OA sa pri predaji neuplatňuje DPH, ako nie je ani možný nárok na odpočítanie (až na niekt. výnimky-predajcovia...)
Dodanie nehnuteľnosti je oslobodené od DPH, ak uplynulo obdobie 5 rokov od prvej kolaudácie.
Koef. počítam vtedy, ak na platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri kt. môže odpočítať daň a pre dodávky tovarov a služieb, pri kt. daň odpočítať nemôže.
ALBO
19.04.07,07:48
Ahojte poradaci, termin na podanie DP sa blizi a ja mam este zopar nevyriesenych otazok. Budem rada, ak mi niekto poradi. Platca DPH predal osobne auto oslobodene od DPH podla § 42 zak. V DP som nenasla riadok, na ktory sa vztahuje tento §, tak prepokladam, ze sa tam nemusi uvadzat vobec?

§ 42 sa v DP neuvádza, v evidencii podľa § 70 ano. Do K nejde, lebo ide o náhodný predaj podľa §50/2/b
Zaroven predal cast budovy, ktora bola zapisana v obchodnom majetku a uplatnoval z nej odpisy. Fakturu vyhotovil bez DPH podla § 38 a sumu uvedie do r. 06 a aj 05 v DP. Dufam, ze zatial je to spravne. PLS, hrozi mi pri tychto oslobodenych plneniach koeficient?
predaj (asi viac ako 5 ročnej)budovy ste oslobodili, do koeficientu to nepôjde ak ide o náhodný predaj podľa § 50/2/d. Inak by to K ovplyvnilo. Riadky sú dobre.


................
jacekova
19.04.07,10:41
Živnostník (platca DPH) kupil od platcu DPH z Nemecka tri ojazdene osobne automobily na základe kupno-predajnej zmluvy. Suma je bez DPH, čo je podla mna dobre.

Prvé auto chce využívať pri svojej podnikateľskej činnosti, takže zaplatil daň za motorové vozidlo, zaradí ho do majetku firmy a bude robiť cesťáky....

Druhe auto chce behom týždna predať.... /mám toto auto zaučtovať ako tovar? Faktúru máme vystaviť bez DPH?

Tretie auto si chce nechať zatial len tak zaradené v majetku firmy a nebude ho používať na podnikanie....

Poraďte prosím čo s tým, lebo už sa cítim ako domotaný blazon.
dakujem :eek:
anelly
19.04.07,10:53
Môj názor je takýto, ak sa mýlim nech ma niekto opraví:
1.auto ako správne uvádzaš by som zaradila do majetku spoločnosti (bez DPH), uplatňovala si odpisy a cesťáky (PHM)
2.auto, ktoré chce následne predať - tu by bolo vhodné skontrolovať predmet činnosti v podnikaní, či je možné toto auto označiť ako tovar alebo ako majetok.
3.auto by som zaradila do evidencie obstarania majetku, ak by som ho začala užívať, až vtedy by som si uplatnila odpisy a ostatné náklady súvisiace s používaním auta.
jacekova
19.04.07,11:15
Môj názor je takýto, ak sa mýlim nech ma niekto opraví:
1.auto ako správne uvádzaš by som zaradila do majetku spoločnosti (bez DPH), uplatňovala si odpisy a cesťáky (PHM)
2.auto, ktoré chce následne predať - tu by bolo vhodné skontrolovať predmet činnosti v podnikaní, či je možné toto auto označiť ako tovar alebo ako majetok. v predmete podnikania nemá nákup a predaj áut (len maloobchod). Faktúru mám dať bez DPH???
3.auto by som zaradila do evidencie obstarania majetku, ak by som ho začala užívať, až vtedy by som si uplatnila odpisy a ostatné náklady súvisiace s používaním auta. On ani nechce z neho uplatnovať odpisy ani dalšie náklady, lebo toto auto tiež časom predá.... môžem ho len tak nechať vo firme?
Anja111
19.04.07,11:39
Môj názor je takýto, ak sa mýlim nech ma niekto opraví:
1.auto ako správne uvádzaš by som zaradila do majetku spoločnosti (bez DPH), uplatňovala si odpisy a cesťáky (PHM)
2.auto, ktoré chce následne predať - tu by bolo vhodné skontrolovať predmet činnosti v podnikaní, či je možné toto auto označiť ako tovar alebo ako majetok.
3.auto by som zaradila do evidencie obstarania majetku, ak by som ho začala užívať, až vtedy by som si uplatnila odpisy a ostatné náklady súvisiace s používaním auta.
Ale ak by chceli považovať auto za majetok, tak by ho museli zaradiť do podnikania ako DHM... Podľa mňa je to tovar... Ale je diskutabilné, či môžu takýto tovar predávať, keď majú v živnostenskom liste len maloobchod... Netreba mať na to živnosť predajcu ojazdených automobilov?
Ak by sa auto považovalo za tovar, tak by asi prichádzalo do úvahy samozdanenie. Alebo sa mýlim?
Monika Kováčová
19.04.07,12:02
Má 3 autá na jednej faktúre??? Je tam uvedené jeho IČ DPH???
Monika Kováčová
19.04.07,12:04
Živnostník (platca DPH) kupil od platcu DPH z Nemecka tri ojazdene osobne automobily na základe kupno-predajnej zmluvy. :eek:

Vidím, že ide o KPZ, je tam uvedené IČ DPH SK živnostníka a sú na nej 3 autá?
Anja111
19.04.07,12:05
Autá kúpil postupne, nie na jednej fa.
IČ DPH má dodávateľ nemecké a odberateľ slovenské.
Monika Kováčová
19.04.07,12:10
Tak to je fajn, druhé auto = tovar a samozdanenie. Z celého predmetu obchodu je zrejmé, že druhé auto ide na kšeft. Neúčtovala by som o ňom ako o majetku.
Anja111
19.04.07,12:12
Nemusí mať živnosť ako predajca áut? Ani keby predal aj to tretie?
jacekova
19.04.07,12:12
Takže tu fakturu za 2.auto máme vystaviť s DPH?
Tretie auto pojde tiež na kšeft. mám ho zatial zaradiť na sklad ako tovar?
jacekova
19.04.07,12:14
to druhé auto ide predať strýkovi, čiže FO, ktorý ho bude používať len na sukromne účely. čo to pre neho znamená?
Monika Kováčová
19.04.07,12:23
Nemusí mať živnosť ako predajca áut? Ani keby predal aj to tretie?

Nákup a predaj ojazdených motorových vozidiel - je podľa živnostenského oprávnenia myslené ako autobazár. Predpokladám, že podnikateľ neprevádzkuje autobazár. Skús zavolať na ŽÚ, určite ti poradia, ak sa spýtaš na dve kúpené a predané ojazdené autá v 1 roku, či sa to považuje za prevádzkovanie autobazáru. Myslím si osobne, že nie...:)
Monika Kováčová
19.04.07,12:24
Takže tu fakturu za 2.auto máme vystaviť s DPH?
Tretie auto pojde tiež na kšeft. mám ho zatial zaradiť na sklad ako tovar?
Urobila by som to tak, pretože je na fa uvedené oslobodenie od dane v Nemecku na základe IČ DPH SK, takže je potrebné uvedené samozdaniť na SK. Ešte porozmýšľam.
Anja111
19.04.07,12:25
Nákup a predaj ojazdených motorových vozidiel - je podľa živnostenského oprávnenia myslené ako autobazár. Predpokladám, že podnikateľ neprevádzkuje autobazár. Skús zavolať na ŽÚ, určite ti poradia, ak sa spýtaš na dve kúpené a predané ojazdené autá v 1 roku, či sa to považuje za prevádzkovanie autobazáru. Myslím si osobne, že nie...:)
Ďakujem Ti veľmi pekne.
jacekova
19.04.07,12:30
Urobila by som to tak, pretože je na fa uvedené oslobodenie od dane v Nemecku na základe IČ DPH SK, takže je potrebné uvedené samozdaniť na SK. Ešte porozmýšľam.

ked toto poviem podnikateľovi /že celu hodnotu auta ma zdaniť 19% DPH/, tak myslím že ho šlak trafí.... s týmto určite nerátal :confused: . whaw...

už tu len visí otázka, čo urobim s tretím autom.... mohol by aj to "akože" používať na podnikanie, rozpisovať cesťáky...? ale on je sám (živnostník, kt. nemá zamestnancov), takže by to asi bolo divne....že?:rolleyes:
Monika Kováčová
19.04.07,12:39
No ja to chápem takto:
1. os. vozidlo samozdaní, ale nemá nárok na odpočet
2 a 3. vozidlo samozdaní a má nárok na odpočet, nie? Hm...
Anja111
19.04.07,12:40
ked toto poviem podnikateľovi /že celu hodnotu auta ma zdaniť 19% DPH/, tak myslím že ho šlak trafí.... s týmto určite nerátal :confused: . whaw...

už tu len visí otázka, čo urobim s tretím autom.... mohol by aj to "akože" používať na podnikanie, rozpisovať cesťáky...? ale on je sám (živnostník, kt. nemá zamestnancov), takže by to asi bolo divne....že?:rolleyes:

Mal sa najprv informovať... A dve autá by určite ťažko zdôvodňoval...
Monika Kováčová
19.04.07,12:43
jacekova
19.04.07,12:44
No ja to chápem takto:
1. os. vozidlo samozdaní, ale nemá nárok na odpočet
2 a 3. vozidlo samozdaní a má nárok na odpočet, nie? Hm...

čo sa týka 2. a 3. auta, tak to s tebou suhlasím....

ale čo sa týka 1. auta, tak to som sa informovala asi na všetkých DÚ na západnom slovensku a dopracovali sme sa k verdiktu, že ho kupi bez DPH (ako VNZD) a zaradí si ho do evidencie majetku. to je všetko. žiadne samozdanenie..... takže :confused: :confused: :confused:
Monika Kováčová
19.04.07,12:45
Môj osobný názor:
Živnostník by ušetril, ak by jedno auto kúpil do podnikania na svoje IČ DPH nemecké a dve ojazdené autá by kúpil ako obyčajný občan iného ČŠ so 16% nemeckou DPH.
jacekova
19.04.07,12:47
Môj osobný názor:
Živnostník by ušetril, ak by jedno auto kúpil do podnikania na svoje IČ DPH nemecké a dve ojazdené autá by kúpil ako obyčajný občan iného ČŠ so 16% nemeckou DPH.

to je sice fajn, ale ja už musím riešiť to, čo urobil.... takže toto mi nepomôže....
martina100
26.04.07,08:20
PLS, mozete mi niekto vysvetlit, kedy sa na mna vztahuje par. 54 zakona o DPH? Ak budovu v jednom roku kupim a hned v nasledujucom ju predam, alebo je tam ta lehota 10 rokov? "Platitel upravi odpocitanu dan...." Jedna sa o DPH pri obstarani budovy alebo aj o odpocitanu DPH zo vsetkych dokladov, ktore so stavbou suviseli?