RobSzel
18.04.07,20:23
Chcem sa spytat, ci zakon vyzaduje, aby bola s konatelom podpisana bud mandatna zmluva alebo zmluva o vykone funkcie konatela. Podla par. 66 OZ mi nie je jasne, ci tato povinnost tam je. Zaujima ma, ake pravne dosledky moze mat stav, kedy konatel nema podpisanu ani jednu z tychto dvoch zmluv.

Dalsou otazkou je, aky dopad ma skutocnost, ze neexistuje podpisovy vzor konatela.
RobSzel
20.04.07,09:49
Na svoju otazku nedostavam ziadnu odpoved. Skusim sa spytat trochu inac:

Moze is konatel vyplacat akekolvek peniaze z firmy, ci uz odmenu konatela alebo cestovne naklady, ked nie je podpisana mandatna zmluva ani zmluva o vykone funkcie konatela?
Zoltán Kovács
20.04.07,09:52
Na svoju otazku nedostavam ziadnu odpoved. Skusim sa spytat trochu inac:

Moze is konatel vyplacat akekolvek peniaze z firmy, ci uz odmenu konatela alebo cestovne naklady, ked nie je podpisana mandatna zmluva ani zmluva o vykone funkcie konatela?

No "akékoľvek" nie, ale napr. náhradu za používanie súkromného mot.vozidla áno. Funkcia konateľa vzniká dňom zápisu do obchodného registra a to vymenovaním, teda nie je potrebná zmluva na výkon funkcie. V spoločenskej zmluve by malo byť uvedené na aké úkony má konateľ právo bez súhlasu valného zhromaždenia - aspoň si myslím.
RobSzel
20.04.07,10:00
Podla spolocenskej zmluvy ma konatel nasledujuce prava:

pracovnopravne zalezitosti
uzatvaranie zmluv
disponovanie prostriedkami na ucte

Mam vsak dojem, ze on ako konatel nemoze uzavriet zmluvu saom so sebou a taka zmluva musi byt odsuhlasena valnym zhromazdenim.

Ide mi o to, ci si moze legalne vyplacat akekolvek peniaze alebo mu musime odhlasovat vo valnom zhromazdeni zmluvu o vykone funkcie. Zanedlho mame valne zhromazdenie, uvazujem, ci tento bod dat do programu.
Zoltán Kovács
20.04.07,10:04
Podla spolocenskej zmluvy ma konatel nasledujuce prava:

pracovnopravne zalezitosti
uzatvaranie zmluv
disponovanie prostriedkami na ucte

Mam vsak dojem, ze on ako konatel nemoze uzavriet zmluvu saom so sebou a taka zmluva musi byt odsuhlasena valnym zhromazdenim. Ak tá zmluva bude napr. na vykonávanie funkcie obchodného riaditeľa, tak ako konateľ môže sám so sebou to podpísať. Ja som tiež konateľom v sro a podpísal som sám so sebou prac.zmluvu na výkon hlavného účtovníka spoločnosti (bolo to jednoduchšie lebo som aj majiteľom).

Ide mi o to, ci si moze legalne vyplacat akekolvek peniaze alebo mu musime odhlasovat vo valnom zhromazdeni zmluvu o vykone funkcie. Zanedlho mame valne zhromazdenie, uvazujem, ci tento bod dat do programu.

Akékoľvek nie, musí to podložiť s vierohodným dokladom, ktorý preukazuje účel vyplatenia.
RobSzel
21.04.07,17:23
Akékoľvek nie, musí to podložiť s vierohodným dokladom, ktorý preukazuje účel vyplatenia.

Obavam sa, ze cestovne prikazy si moze generovat podla svojej lubovole.

Potreboval by som najst nejaky sposob, ako dosiahnut podpisanie zmluvy o vykone funkcie konatela. Chcel by som tam dostat klauzuly, ktore by ho zaviazali podrobne reportovat svoje aktivity ako aj nakladanie s financnymi prostriedkami. Kvoli hlaseniam, ktore som od neho chcel, sme sa dostali do konfliktu a nakoniec presiel do uplne opacneho extremu - uplne ma odizoloval od akychkovlek informacii.

Najlepsie riesenie by bolo odvolanie konatela, ale na to nemam k dispozicii potrebny pocet hlasov vo VZ.