colibri
18.04.07,21:03
Ahojte všetci!

Som tu začiatočník a neviem, či som so svojím problémom tu správne s či pri tom množstve tém tá moja nezapadne kamsi.

Mám hypotéku od 11.2.2005, mal som úrok 5,8 % fixný na rok a teraz mi ho dvihli na 7,3 %.

Vec, ktorá sa mi nepáči je, že vyhlasujú kade-tade oveľa nižšie úroky. V ten deň, 11.2., som nezachytil výšku úroku, ale 1.3. 2007 bol FIX1 (na rok) 5,1 - 6,4 %. Aj to percento rozdielu od maxima by bolo pre mňa pomocou.

Vedeli by ste niekto, ako postupovať proti podľa mňa svojvôli banky? (vraj ľudovej, pchaaa!)
anmary
19.04.07,06:00
No neviem v akej banke máš hypoúver, ale ja mám v SLSP a tiež mi končilo obdobie 1 roka /fix 1 rok/. Volala som asi mesiac pred uplynutím 1 roka do banky a pani ktorá nám hypoúver uzatvárala ma spätne kontaktovala a vysvetlila mi, že je pre nás nevýhodné meniť fixáciu úveru, nakoľko sadzba ktorá bola pri poskytnutí úveru zostáva nemenná na ďalšie obdobie 1 roka. Ak to pre nás bude nevýhodné aj o rok, zasa bude postup rovnaký - žiadna zmena oproti úrokovej sadzbe v dobe uzatvorenia úveru. Nechápem preto zmenu úroku v tvojej banke - neviem však o aký úver a za akých podmienok ide. Nebola tam nejaká zvýhodnená úroková sadzba v prvom roku? Najlepšie by bolo obrátiť sa na konkrétnu banku.
bobo1
19.04.07,15:51
My sme riešili obdobný problém - máme jednu z prvých hypoték s bonifikáciou od štátu, ale s vysokým úrokom na dnešné pomery. Vypočítali sme si, že keby sme so sankčným poplatkom splatili tú hypotéku a zobrali inde novú, tak ušetríme. No a keď sme už išli starú rušiť - teda splatiť - zrazu nám " z ničoho nič" znížili úrok a platíme podstatne menej. Možno by si sa mal vyjadriť v takom zmlysle, že si hypotéku prevedieš inde a ľady sa pohnú.
colibri
27.04.07,19:32
ano, to skusim, ale ako vyplatit, ked na to nemam?
katarina.j
27.04.07,20:02
Ahojte, nemam síce problém ako vy, našťastie "výpalníctvo" bánk pod názvom hypotéka nemám ale poviem vám skúsenosti mojích známych- skoro každý dopadol ako ty, že banka zdvihla úroky a napriek tomu, že NBS-ka úroky znížila tak im hypotéky zdvihli.Boli aj v bankách protestovať, ale nič nevybavili, lebo banky to majú priam geniálne ošetené v zmluvných podmienkach!!! JE TO NENAPADNUTEĽNÉ- tak to majú ošetrné, takže preto to slovo na začiatku v úvodzovkach- proste teraz si možu robiť s ľuďmi, čo sa im zachce a to je tá tragédia!!!BRRRRRRRRRRRRRRR
bobo1
14.05.07,07:36
colibri - ano, to skusim, ale ako vyplatit, ked na to nemam?

No, my sme tie peniaze samozrejme nemali, ale v druhej banke sme mali prísľub "prevzatia" hypotéky - nie je to presný termín, ale vystihuje podstatu. Banka2 by uhradila Banke 1 hypotéku, prenieslo by sa záložné právo na katastri a samozrejme by to stálo poplatky. V prípade, že by nám Banka1 neznížila úrok, čo sa "zrazu" stalo, určite by sme do toho šli, veď hypotéka je skutočne ako povedala katarina.j "výpalníctvo", nám však vlastné bývanie za to stojí.
dudo13
26.11.07,20:00
Ahojte, tak my mame hypoteku uz 3 rok v HVB teda UniCredit Bank, ja by som to nazval skor UzerniciBank... Brali sme hypoteku 1,2 mil. s variabilnou urokovou sadzbou, od oktobra 2006 mame urok 8,19 !!!!! Kto da viac?!!! Pisali sme kade tade, viac ako mesiac a pol sme od banky nedostali ziadnu odpoved, ani to, ze nasu staznost registruju ...., az ked sme list adresovali priamo na generalneho riaditela Ing. Bartu, tak sa zmohli na odpoved, kt. znela v duchu: Banka prihliada na mnozstvo faktorov, kt. maju vplyv na urcenie vysky urokovej sadzby .... bla, bla ....rozhodnutie o definitivnej aktualnej vyske urokovej sadzby je komercnym rozhodnutim Banky .......takze aby som to zhrnul, tento urok je v sulade s bankovou politikou a nemienia ho menit .... ideme cely uver prefinancovat. Neviete kt. banka je v tomto smere solidna? Dost bolo uzery !!!!!! AK MOZEM PORADIT UniCredit nikdy VIAC!!!!!!!
Jozef Mihál
26.11.07,20:33
alušik
26.11.07,21:10
Ono, človek sa môže hnevať tak trochu aj sám na seba...že si nezafixoval úroky na dlhšiu dobu.:mee::confused: Tiež patrím medzi tých, ktorí brali hypotéku pred 3 rokmi pri nižšej úrokovej sadzbe. Zvažovali sme fixáciu na dlhšiu dobu, no nechali sme sa presvedčiť pracovníčkou banky, že je skôr predpoklad poklesu úrokov pri hypotekárnych úveroch. Naozaj, po roku nám úrok čosi klesol, ale štátny príspevok nám vzali, takže nebolo to ktoviečo... Dych mi vyrazili vlani pri zvýšení úrokovej sadzby na 7,49%. Vtedy sme začali zvažovať vybavenie novej hypotéky s podmienkami pre mladých, kde by tá sadzba bola o dosť nižšia, ale keď sme pozisťovali, ako to vlastne "beží", nechali sme to tak. Museli by sme dať nanovo ohodnocovať nehnuteľnosť, vybavovať všetko okolo katastra - no ďakujem, nemusím. Pustili sme sa teda cestou predčasného splácania (máme tú možnosť bez sankcií), aby sme si tak celkové úroky znížili. Máme z toho hlavu v smútku, ako väčšina ľudí... No myslím, že žiadna banka nebude na tom oveľa lepšie. Držia si to približne rovnako. A stále tu platí staré dobré známe - KEĎ VTÁČKA LAPAJÚ...:eek:
duves
27.11.07,04:39
Problem urokovych sadzieb je rozoberany aj tu:
http://www.porada.sk/t65443-hypo-uver-urokova-sadzba-6-mesacny-bribor.html
Pytam sa, kto z tych co maju hypoteku citali uverovu zmluvu a rozumeli vsetkym bodom? Podpisanim zmluvy oboma zmluvnymi stranami je zmluva platna. Zmluva bola podpisana bez natlaku. Dufam, ze ma nikto nepresvedci o opaku.
A dalej sa pytam, preco si nikto, alebo malokto fixujete na 5, 10, ci viac rokov (ak to banka umoznuje). Je skutocne pre kazdeho priorita vidiet pociatocnu US 4,xxxxx% ????????????
Myslite si, ze banka je zaopatrovaci ustav? Ze nakupuje zdroje za 4,5% a vam pozicia za 4,5%?
eva.hudak
27.11.07,06:52
Neda mi nezareagovat na tuto temu....troska mi vytocila reakcia "duves" - predpokladam pracovnik/cka banky? tak to posobi...Tak mozno aby aj tato osoba bola v obraze - malokto, kto si cita uverovu zmluvu rozumie tomu, co si cita - myslim, ze takych 80% nie. Preco si nefixuje vacsina na 5,10 rokov? Pretoze clovek, ktory nie je v tejto sfere prave doma, doveruje pracovnikovi banky, ktoreho poklada za akéhosi radcu - a ten povie- zafixujte si na rok, je to pre vas vyhodnejsie a pod. Clovek, nevie co robit - a preto, ked to odporuca pracovnik banky, urobi tak. Ci je pre kazdeho priorita vidiet pociatocnu US 4,...%? - Zvacsa si ludia preto beru uver, pretoze nemaju financie - a teda neuveritelne zda sa pre teba, ale ano, je to pre takeho cloveka priorita. :mad:
Jozef Mihál
27.11.07,07:01
No zbohom aj s batohom. Duves, to je o tom, že ak človeku pred rokom dala banka hypotéku s ročnou fixáciou a úrokom X%, pričom bribor bol vtedy X-1%, tak nemá logiku, aby pri rovnakom, alebo nižšom bribore teraz, banka klientovi úrok po uplynutí fixácie zdvihla. Skôr by som očakával zníženie úroku - banka sa za ten rok predsa presvedčila, že klient je spoľahlivý a splátky platí načas atď.

Je to zbojníctvo, nič iné...
Jozef Mihál
27.11.07,07:03
Inšpirovalo ma to.

Odteraz na školeniach cez prestávku vyhlásim, že kto má záujem vypočuť si aj druhú polovicu prednášky, musí doplatiť k tomu, čo už zaplatil, ešte 300 Sk.

Prečo? Lebo!
alušik
27.11.07,07:07
Myslite si, ze banka je zaopatrovaci ustav? Ze nakupuje zdroje za 4,5% a vam pozicia za 4,5%?
Ja sa nad postupom banky nepohoršujem, lebo viem, že ten fix som teda naozaj mohla urobiť na dlhšiu dobu, je to teda čisto moja chyba. Ale s týmto si dovolím nesúhlasiť. Banka Ti za úspory, ktoré máš u nich uložené dá koľko? Oveľa smiešnejšiu sumu úrokov. A tieto úspory vlastne ponúkajú tým, čo peniaze potrebujú. Nevravím, že majú byť "zaopatrovacím ústavom", ale nech zarábajú viac na iných typoch úverov, na ktoré človek nie je odkázaný. Pri dnešných cenách bytov asi žiadna mladá rodina nemá na kúpu a na úver sú jednoducho odkázaní.:o Taký spotrebiteľský úver na čokoľvek si vziať môžeme, ale nemusíme a v tom je rozdiel.;)
duves
27.11.07,08:17
Neda mi nezareagovat na tuto temu....troska mi vytocila reakcia "duves" - predpokladam pracovnik/cka banky? tak to posobi...Tak mozno aby aj tato osoba bola v obraze - malokto, kto si cita uverovu zmluvu rozumie tomu, co si cita - myslim, ze takych 80% nie. Preco si nefixuje vacsina na 5,10 rokov? Pretoze clovek, ktory nie je v tejto sfere prave doma, doveruje pracovnikovi banky, ktoreho poklada za akéhosi radcu - a ten povie- zafixujte si na rok, je to pre vas vyhodnejsie a pod. Clovek, nevie co robit - a preto, ked to odporuca pracovnik banky, urobi tak. Ci je pre kazdeho priorita vidiet pociatocnu US 4,...%? - Zvacsa si ludia preto beru uver, pretoze nemaju financie - a teda neuveritelne zda sa pre teba, ale ano, je to pre takeho cloveka priorita. :mad:
Spytam sa inak?
Predstav si sitauciu ze mas vela penazi a mozes ich pozicat. Ponuknes variabilnu sadzbu za pevnu sadzbu?
Cize napr. za 5%, pricom peniaze pozicias na 20 rokov a o 5 rokov sa necakane zdvihne inflacia na 10-12% rocne a ty si budes buchat hlavu o stenu, lebo na tom prerobis.
Alebo to urobis tak, ze sa dohodnes napr.ze urokova bude diskont NBS+marža 1%?
Co sa tyka poradcu, nie je poradca ako poradca. Mozes natrafit na poradcu, ktory ti tak poradi ako vravis ty, ale moze byt poradca, ktory ti povie vsetko co ta caka (napokon sa ako klient aj tak rozhodnes po svojom a vezmes najnizsiu sadzbu). Osobne mam zato, ze mnohi si ani nedali poradit.

A kludne mozu odpovedat aj ini, napr. aj pan Mihal.:D
duves
27.11.07,08:23
A este aby som to doplnil. Garantujem Vam, ze ak sa ludia prestanu zaujimat o variabilnu sadzbu pri hypotekach, do polroka ju z ponuky zrušia vsetky banky.
Myslite si azda, ze bankovy system je nastaveny na to, aby vam banka kazdy mesiac posielala oznam, ze vasa urokova sadzba sa meni, lebo sme sa tak dohodli? Nikde v zmluve nie je napisane, ze frekvencia zmeny variabilnej sadzby bude kazdy mesiac.
Jozef Mihál
27.11.07,08:51
Nestačím sa diviť.

Prečo by si klient banky bral úver s fixáciou na 5 rokov, keď tým, že prechádzame na euro, prechádzame aj na sadzby úrokov platné v eurozóne. Každý, kto trošku ovláda túto matematiku potvrdí, že je nezmysel zobrať si fix na 5 rokov ak bribor ide dole a dole ešte pôjde.

Je to zbojníctvo, to čo robia banky. A vypuklé je to najmä pri tzv. zvýhodnených hypoúveroch pre mladých - banky sa na tom vyslovene nabaľujú a štátny príspevok neslúži mladým, ale banke.
duves
27.11.07,09:22
Nestačím sa diviť tiež.

Samozrejme, ze nase sadzby sa zacinaju priblizovat sadzbam na euro. Uplne vsak chapem tvoje rozcarovanie. Pravdepodobne ocakavas, ze sadzby budu rovne 0%. Tak az take objavis, napis. Beriem.
Bastian
27.11.07,10:02
Nestačím sa diviť.

Prečo by si klient banky bral úver s fixáciou na 5 rokov, keď tým, že prechádzame na euro, prechádzame aj na sadzby úrokov platné v eurozóne. Každý, kto trošku ovláda túto matematiku potvrdí, že je nezmysel zobrať si fix na 5 rokov ak bribor ide dole a dole ešte pôjde.

Je to zbojníctvo, to čo robia banky. A vypuklé je to najmä pri tzv. zvýhodnených hypoúveroch pre mladých - banky sa na tom vyslovene nabaľujú a štátny príspevok neslúži mladým, ale banke.

Je to presne tak.
A slovo zbojníctvo je až príliš pekné na pomenovanie toho, čo robia...

Fakt nechápem prečo si banky volia túto cestu reklamy.
V médiách si platia drahú reklamu na vytvorenie zdania - krásnych predstáv aký sú fantastický. A v skutočnosti robia úplný opak. Vôbec im nezáleží na vytvorení seriózneho mena? Nádhernými rečičkami si Vás získajú a potom Vás uvedú do reality - že to boli len reči... A to keď pocíti niekto, tak ho to zákonite naštve a potom sa im postará o takúto "reklamu".

Keď vidím fantastické (až zavádzajúce) reklamy napr. o nejakom pracom prostriedku, tak to sa dá tolerovať - pochopiť.
Ale banka nie je Mr.Proper - ona by si mala budovať meno a mala by byť synonymom serióznosti - veď chcú aby im ľudia dôverovali natoľko, že im tam strčia všetky svoje úspory a sú ochotný si zobrať od nich pôžičku na celý život.

Inak ja mám tiež tendenciu si nechať poradiť od odborníka. Pravdaže si zmluvu pred podpísaním prečítam. Mne tiež poradili, že bude lepšie si fixáciu dať iba na rok, lebo sa to bude len zlepšovať. Ani ma nenapadlo v tom momente, že by ten odborník klamal alebo že by napriek klesajúcej tendencii mne úroky zdvihli.
Jozef Mihál
27.11.07,10:04
duves, odporúčam Vám nezúčastňovať sa viac na týchto diskusiách, lebo virtuálne nožíky sa začínajú vo vreckách veľmi rýchlo otvárať. Provokatérov tu nemáme radi.
Mirka123
27.11.07,10:20
Určite nie je na mieste, ak banky pri poklese základnej úrokovej sadzby si ešte dovolia zvyšovať úroky existujúcim klientom, pretože ich na to nič neoprávňuje. Každý logicky očakáva, že pri poklese ZÚS sa tak zariadia aj banky a oni zatiaľ robia pravý opak a zneužívajú zmluvami zviazané ruky klientov. Ja by som tiež odporúčala fix na 2 roky, aj keď je otázne kde bude ZÚS v eurozóne, keďže teraz je na úrovni 4 % a očakáva sa jej nárast na 4,25 %, čo je ZÚS platná v súčasnosti na slovenskom trhu.
Mirka
willma
27.11.07,10:28
Fakt nechápem prečo si banky volia túto cestu reklamy.
V médiách si platia drahú reklamu na vytvorenie zdania - krásnych predstáv aký sú fantastický. A v skutočnosti robia úplný opak. Vôbec im nezáleží na vytvorení seriózneho mena? Nádhernými rečičkami si Vás získajú a potom Vás uvedú do reality - že to boli len reči... A to keď pocíti niekto, tak ho to zákonite naštve a potom sa im postará o takúto "reklamu". Prepáč, ale použila som len kúsok, Tak mi napadlo, že zopár jedinov, zobralo tú reklamu vážne. Jednoducho prišli za tetou pokladníčkou, spravili jednorázový výber. Veď keď bez potvrdení a temer na počkanie, tak prečo nie?:D, Ale museli veľmo rýchlo ptom utekať, aby ich nechytili.:cool:
Braňo
27.11.07,10:42
Nestačím sa diviť.

Prečo by si klient banky bral úver s fixáciou na 5 rokov, keď tým, že prechádzame na euro, prechádzame aj na sadzby úrokov platné v eurozóne. Každý, kto trošku ovláda túto matematiku potvrdí, že je nezmysel zobrať si fix na 5 rokov ak bribor ide dole a dole ešte pôjde.

Je to zbojníctvo, to čo robia banky. A vypuklé je to najmä pri tzv. zvýhodnených hypoúveroch pre mladých - banky sa na tom vyslovene nabaľujú a štátny príspevok neslúži mladým, ale banke.

Jozef, to že prechádzame na euro, automaticky neznamená hneď zavedenie úrokových sadzieb platných v eurozóne. Fix na 5 rokov zrejme nebude výhodný, ale osobne ešte stále odporúčam fix na 2 roky. Pri týchto politických výkyvoch, ktoré tu máme očakávam skôr nárast ako pokles úrokových mier. Z dlhodobého hľadiska to určite pôjde dolu, ale banky si tak či tak prídu na svoje. Zmena úrokovej miery v daný rok nemá až taký marginálny vplyv na celkovú cenu úveru, nakoľko v zmysle úverovej zmluvy ju banka upravuje (žiaľ aj smerom hore). Napríklad pri dvoch miliónoch robí zmena o jedno percento na úrokovej sadzbe 20000 SKK ročne.
duves
27.11.07,11:29
mimotemyMihal, co ta opravnuje mi doporucit, aby som sa viac nezucastnoval fora? Si nieco ako generalny admin? Nezda sa ti, ze si prekrocil urcitu hranicu slusnosti?
Nejako tomu nerozumiem. Toto je tvoje forum? Nieco som porusil, co som akceptoval pri registracii?


Priatelia, urokove sadzby nebudu klesat len preto, ze zavedieme euro. Cena penazi sa odvija od vela faktorov. Jednym z nich je trh. Ak je nedostatok penazi, ich cena (urokova sadzba) je vyssia. Dalej je urokova sadzba dana referencnou urokovou sadzbou centralnej banky, ktora jej pohyb pouziva ako nastroj na ovplyvnovanie na hospodarsky rast, inflaciu, zamestnanost.
Zaiste, nemozno pochybovat, ze kazdy z nas by si prial mat co najnizsiu urokovu sadzbu. Lenze len nasa tuzba a predstava nestacia.
Chobot
27.11.07,15:03
mimotemyMihal, co ta opravnuje mi doporucit, aby som sa viac nezucastnoval fora? Si nieco ako generalny admin? Nezda sa ti, ze si prekrocil urcitu hranicu slusnosti?
Nejako tomu nerozumiem. Toto je tvoje forum? Nieco som porusil, co som akceptoval pri registracii?


Priatelia, urokove sadzby nebudu klesat len preto, ze zavedieme euro. Cena penazi sa odvija od vela faktorov. Jednym z nich je trh. Ak je nedostatok penazi, ich cena (urokova sadzba) je vyssia. Dalej je urokova sadzba dana referencnou urokovou sadzbou centralnej banky, ktora jej pohyb pouziva ako nastroj na ovplyvnovanie na hospodarsky rast, inflaciu, zamestnanost.
Zaiste, nemozno pochybovat, ze kazdy z nas by si prial mat co najnizsiu urokovu sadzbu. Lenze len nasa tuzba a predstava nestacia.

Musím sa zastať duvesa, lebo má triezvy pohľad na vec. (Dištancujem sa ale od tej prvej časti, k tomu sa nebudem vyjadrovať). Ľudia zvyknú podľahnúť davovej psychóze - keď všetci berú úver, zoberiem aj ja, lebo je lacný. A nemyslia na to, že tá výhodná úroková sadzba nebude večná.

Najmä nie pri úvere, ktorý si zoberú na 20 rokov. Tam nepomôže ani 10 ročná fixácia. Ako duves správne uviedol, nedá sa odvolávať len na základnú úrokovú sadzbu alebo na BRIBOR (ktorý je tiež veľmi volatilný, teraz som si pozrel jeho vývoj a za rok 2007 sa pohyboval v pásme 4,1 - 4,96%), ale banka si môže úrokové sadzby prispôsobiť trhu (bohužiaľ).

Pred pár dňami som čítal jeden zaujímavý článok v Trende, kde český korešpondent opisoval príčiny vzniku hypotekárnej krízy v ČR. Klientov rozdelil do 2 skupín. V prvej boli tí, ktorým je jedno, či splácajú hypoúver za 4,9 alebo 7,5%.

V druhej boli tí, ktorí sa nechali nalákať na krátkodobý pokles úrokových sadzieb a teraz pri pohybe úr. sadzby o trochu nahor pociťujú pri niekoľko milónovom úvere ťažkosti pri splácaní mesačnej splátky, ktorá sa tým navýšila aj o niekoľko tisíc.

Takto potom vzniká hypotekárna kríza, keď ľudia splácajú úvery na hranici svojich finančných možností a každé zvýšenie naruší ich schopnosť pravidelne splácať. Dostanú sa do platobnej neschopnosti a je to tu. Dúfam, že na SK to je len krátkodobý jav a že kríza u susedov neprejde ku nám.
Chobot
27.11.07,15:09
Zvacsa si ludia preto beru uver, pretoze nemaju financie - a teda neuveritelne zda sa pre teba, ale ano, je to pre takeho cloveka priorita. :mad:

Toto je zásadná chyba, ktorú robia ľudia. Že si berú úvery takí, ktorí nemajú peniaze ani na splátky úveru. Úver si treba zobrať taký, ktorý viem, že dokážem splatiť aj s rezervou. Nie že celá moja výplata pôjde na splátky úveru.
Bastian
27.11.07,15:46
Ako vidím, banky tu majú svojich neplatených obhajcov...:D

Mám pocit, že sa tu nehovorilo o tom či na to niekto má alebo nie. Ale o tom, že napriek všetkým ukazovateľom tie sadzby rastú.
Bastian
27.11.07,16:06
Nestačím sa diviť tiež.

Samozrejme, ze nase sadzby sa zacinaju priblizovat sadzbam na euro. Uplne vsak chapem tvoje rozcarovanie. Pravdepodobne ocakavas, ze sadzby budu rovne 0%. Tak az take objavis, napis. Beriem.

Na mňa to pôsobilo tiež trocha provokatívne.
Prezraď ako si prišiel k 0%?

Myslím si, že bude lepšie nepokračovať v otváraní nožíkov.
endrju
27.11.07,16:23
...napriek všetkým ukazovateľom tie sadzby rastú.
Ukazovatele sú predovšetkým štatistikou a "ohýbanie" štatistiky je véééééééééľmi moderné. ;)
Najmä v obodobí, keď sa v najvyššísch kruhoch rozhoduje o tom, či bude alebo nebude zrealizovaný prechod z SKK na € k 1.1.2009. :cool:

Napríklad, podľa štatistiky na Slovensku priemerné ročné príjmy v rokoch 2004 - 2005 - 2006 rástli v absolútnom vyjadrení takto: 189 900 - 207 288 - 225 132.
Po preklopení na percentá to bolo 100% - 109,16% - 118,55% (v porovnaní s rokom 2004) / 108,61% (v porovnaní s rokom 2005).
Koľkým z poraďákov skutočne týmto tempom rástli ich príjmy?

Alebo budeme analyzovať infláciu (tú zo štatistických ukazovateľov) a porovnávať ju s cenami najčastejšie nakupovaných tovarov a služieb? :rolleyes:

Podobne by som to videl aj s vývojom cien peňazí. Napriek avizovanému prebytku peňazí v bankách, je (nielen pri hypoúveroch) pozorovateľná veľmi výrazná tendencia rastu ceny peňazí.
duves
27.11.07,16:41
Ako vidím, banky tu majú svojich neplatených obhajcov...

Mám pocit, že sa tu nehovorilo o tom či na to niekto má alebo nie. Ale o tom, že napriek všetkým ukazovateľom tie sadzby rastú.
Vies ako zacinala VUB-ka poskytovat hypoteky? Za aku urokovu sadzbu?
Ako rastú? A co myslis pod tymi ukazovatelmi? Je to HDP, schodok obchodnej bilancie, alebo vyska statneho dlhu k HDP, alebo je to vyvoj hrubej mzdy? Ozrejmi mi prosim ten ukazovatel, ktory myslis ty, ze ma mat rozhodujuci vplyv, aby niekomu znizili vyslednu US na hypoteku.

Na mňa to pôsobilo tiež trocha provokatívne.
Prezraď ako si prišiel k 0%?
Najprv nech mi niekto prezradi, aka urokova sadzba je vela, resp.vysoka? Je to 5%, ci 6%, alebo 7%?
Vzdy je to od investicnej prilezitosti. Teraz co je rastuca nalada, su ludia ochotni sa zadlzovat. Niekto potrebuje 20% na kupu, a zvysok ma „nasporene“ a niekto to riskne, ze to necha na 100% prefinancovat. Vela ludi sa stahuje z vychodu do BA a beru si 100% hypoteky. A vela z nich, co tam ostalo, si myslia, ze tu lietaju pecene holuby. Tak sa hrnu tiez. To vsetko ma za nasledok, ze rastie dopyt po hypotekach.

I ked chapem, ze kazdy potrebuje byvat, napriek tomu je tu neskutocne silne presvedcenie, ze to nemoze nevyjst. Banka nevie rozlisit, ze si niekto poziciava na 1., 2., ci 3. nehnutelnost. Resp. ci to potrebuje na vyriesenie byvania, alebo na obchodnu investiciu (zdrzim sa pomenovania spekulacia). No napriek tomu, tento silny rast vyhovuje bankam. Ak by co len od zajtra poklesol dopyt po uveroch, bude to mat za nasledok poklesu cien nehnutelnosti a aj pokles sadzieb.
Pravdou je, ze absentuje logicka podpora rodin. Zachytil som nejake inzeraty, ktore pritahuju do kupy nehnutelnosti v rakusku. Podla toho, co som cital, maju uplne inak postavenu koncepciu statnej podpory. Susedia totiz podporuju rodiny s detmi, co sa o nas neda povedat.



Myslím si, že bude lepšie nepokračovať v otváraní nožíkov.
Nie som ten typ, ze by som mal o to zaujem. Nie som ani dobre plateny menezer, aby som tu niekoho tahal za nos. Kedze mozem o sebe povedat, ze moj financny rozhlad je celkom slusny, chcem iba vysvetlit, aby ste nechodili do kratkodobych fixacii a uplne sa vyhli variabilnej sadzbe.
A samozrejme, ako Chobot spravne vystihol, uviazte si na krk iba taku hypoteku, ktoru ste schopni splacat.
terezaka
27.11.07,17:06
Prajem pekný večer všetkým.Chcem sa spýtať má niekto skúsenosť s hypoúverom v DEXIA banke?´Dakujem Terézia
Jozef Mihál
27.11.07,20:07
K veci.

Pozrime sa ako sa menil šesťmesačný BRIBOR (úrok, za ktorý si medzi sebou požičiavajú banky na obdobie šiestich mesiacov).

BRIBOR je súčasne akási "základňa" pre výpočet úrokov z hypoték pre obyvateľstvo, s tým, že "lepší" klienti v "lepšej" banke majú k uvedenej hodnote prirážku od 0,5 do 1%, horší klienti v horšej banke môžu mať prirážku i 2 až 3%:

Zdroj www.nbs.sk

Január 2000: 10,83%
Január 2001: 7,68%
Január 2002: 7,70%
Január 2003: 5,69%
Január 2004: 5,61%
Január 2005: 3,46%
Január 2006: 3,26%
Január 2007: 4,47%
Október 2007: 4,38%

Z toho je vidieť, že TOP obdobie, kedy boli najlepšie (najnižšie) úroky, boli roky 2005/2006. Od toho TOP obdobia sa BRIBOR "pokazil" o 1%. Porovnajte si tento vývoj s tým, čo robí s vašimi úrokmi vaša banka.
misomiso
27.11.07,20:45
Myslite si, ze banka je zaopatrovaci ustav? Ze nakupuje zdroje za 4,5% a vam pozicia za 4,5%?

No ja sa teraz opytam preto, ze patrim k ludom, ktori sa radi nechaju poucit.

Vsade v banke tvrdia, ze nakupuju zdroje min. za 4,5%. Ale co robi banka s peniazmi klientov, ktori jej zveria uspory za napr. 2,8% na terminovanych uctoch? Necha ich lezat v trezore, aby na konci roka mohla z lasky ku klientovi doplatit 2,8% zo svojho vrecka a obstastnit klienta, alebo ich poziciava, napr. za cca 20% sankcny urok, (pre tych, co to obcas neustrazia) pripadne za 5 - 6% pre novych klientov hypotek a za 8% pre tych, ktori uz maju hypoteku na krku a nemaju na vyber?
dudo13
27.11.07,21:25
No tak to my asi patrime k horsej klientele UniCreditBank .... v roku 2005 sme mali cca. 7,8% a od oktobra 2006 8,19% .... ale to som uz pisal v clanku .... ak Uzernici Bank pokladaju cloveka zarabajuceho mesacne 50 - 60tis. brutto za rizikoveho (pri uvere 1,2 mil.) a daju si u neho prirazku nazval by som to užernícky príplatok 3-4% tak ma to este viac nas..ra ..... ale keby sme mali vsetci cca. 5% urokypotom by asi neboli najlepsie plateni pracovnici v bankovom sektore.....
misomiso
27.11.07,21:36
To nie je take iste. Keby mali vsetci klienti 5%, tak by si zasa zobralo hypoteku viac ludi.
duves
28.11.07,04:57
No ja sa teraz opytam preto, ze patrim k ludom, ktori sa radi nechaju poucit.

Vsade v banke tvrdia, ze nakupuju zdroje min. za 4,5%. Ale co robi banka s peniazmi klientov, ktori jej zveria uspory za napr. 2,8% na terminovanych uctoch? Necha ich lezat v trezore, aby na konci roka mohla z lasky ku klientovi doplatit 2,8% zo svojho vrecka a obstastnit klienta, alebo ich poziciava, napr. za cca 20% sankcny urok, (pre tych, co to obcas neustrazia) pripadne za 5 - 6% pre novych klientov hypotek a za 8% pre tych, ktori uz maju hypoteku na krku a nemaju na vyber?
Mam riesenie. Presvedci ludi, aby si nevkladali peniaze do banky na terminaky za smiesnych 2,8%, ale aby to ukladali u teba, ze garantujes 8%.
Vlastne....:D...zaloz novu banku. Ze budes na bezakoch urocit 3%, terminaky 8% a hypoteky budu z lasky k nim za 4,5% nech naseries konkurenciu.
misomiso
28.11.07,09:43
Mozno by si sa cudoval, ale ja takto fungujem. Peniaze znamych, ktori by dostali tri percenta v banke zhodnocujem osmymi percentami. Obidve strany su spokojne.

Je mi ale luto, ze to nemoze fungovat oficialne v banke. Nerad totiz zatazujem moje priatelske vztahy financiami. Teda mam na mysli, ze s priatelmi sa snazim vobec vyhnut akymkolvek debatam o financiach, ak je to mozne. Uprednostnil by som, ak by korektne sluzby poskytovali oficialne institucie na to urcene a aby sme to nemuseli robit takto "pokutne".

Rovnako napr. radsej idem do restauracie, ako k susedom, hoci by som ich mozno ukecal, aby navarili trocha viac a za 100 Sk mi dali obed. To je vsetko...
duves
19.06.08,12:56
L-M
12.11.09,09:56
Rada by som obnovila túto tému- na akú dobu by ste teraz fixovali hyp.úver- na rok, alebo na tri?
A akú banku by ste odporučili?
My máme HÚ v slsp a rozmýšľali sme , že prejdeme do Volksbank.
Máte s ňou niekto skúsenosti?

Vopred ďakujem