Slavena
18.04.07,23:55
Dobrý večer, začínam účtovať FO, ktorá má reštauračné zariadenie. Ako príjmy má tržby v knihe pokladnice a ako výdaje má bločky z nákupov platených v hotovosti. Neviem ako mám viesť sklad. FO tvrdí, že doteraz dával každý nákup potravín priamo do spotreby. Ja si myslím, že by sa z každého nákupu mal urobiť príjem /príjemka/ a pri čerpaní výdaj /výdajka/, aby bol v tom nejaký prehľad. Napr. kúpi 10 ks vajec - príjemka, predá omeletu z 5 ks vajec - výdajka. Tiež mi nieje jasné, ako to bude vyzerať v peňažnom denníku. VOZD ako nákup materiálu a POZD ako tržby za predané výrobky? Ešte raz opakujem, že s tým nemám žiadne skúsenosti, preto prosím o radu a aj iné súvisiace informácie všetkých dobrých poraďákov. Ďakujem už vopred.:confused:
Muška
18.04.07,22:04
Slavenka, čo dodať....máš pravdu.
Riadne príjemka, výdajka.....a samozrejme by mal mať normy na jedlá, ktoré ponúka, aby si vedela, aký materiál vydať zo skladu. Z registračnej pokladne by Ti mal vytlačiť tzv. "tovarovú pásku", ktorá sa hodnotovo rovná s páskou ktorú si lepí podnikateľ do knihy.

Na tejto "tovarovej páske, by si mala mať rozpis, podľa toho ako má nahodené PLU, a podľa nej urobiť výdaj zo skladu
Muška
18.04.07,22:10
Dám Ti príklad:
Môj klient mi dodá tovarovú pásku na ktorej je za celý mesiac koľko predal a to napr.:
1. Presso káva 200 x
2. Presso káva s mliekom 30 x

atd.

a ja mu urobím výdajku zo skladu:
1. - 200 X /7 g káva, + 2 sáčky cukru/
2. - 30x /7 g káva + 2 sáčky cukru + 1 smotánka/

atd.

Mám program MRP a dajú sa tam robiť tzv. "zložené karty"....keď si ich dobre založím, tak tiež len nahadzujem 200 krát presso káva a automaticky sa mi odpočíta z karty "káva" aj z karty "cukor" potrebné množstvo.
joni102
19.04.07,07:47
Niektore softy podporuju aj tzv skladove karty typu "Receptura" tam si potom mozes nahodit z coho sa dane jedlo sklada, napr. bravcovy rezen, a vsetky polozky kt. sa pouziju sa v skladoch odpisu.