andreaS
19.04.07,07:03
Ahojte,

ja mam opacny pripad.. nie ako najst noveho klienta ale ako sa ho co najskor, bezbolestne a k spokojnosti oboch stran zbavit...

tak vam popisem moju situaciu /prepacte ak to miestami bude moc rozpisane, ale momentalne pisem v citovom rozpolozeni co suvisi s mojim problemom/:

Dlho som si nevedela najst zaujimavu pracu /ucto/ a ked uz som bola rozhodnuta zrusit zivnost, tak mi z cista-jasna spadla vyborna ponuka. Jasne ze som ju vzala. Som vdacna za taku moznost, kt. sa mi dostalo. Je to velka firma, o robotu neni nudza, kolkokrat si beriem uctovanie na domov... Vela som sa tu naucila, ale zistila som, ze toto neni to prave orechove... dovodov je viacej... Jednym z hlavnych dovodov je prave neustala praca a nemozem si dovolit ist na dovolenku /myslim tym oddychnut si, neznamena to hned pobyt pri mori/ na 2 tyzdne.. pretoze neni nikoho, kto by ma za to obdobie zastupil. Dalsim je hardwarove a softwarove vybavenie. Ked potrebujem robit vo viacerych programoch, co aj musim, pretoze uctovny program je tu uplne neschopny, tak vypocitavam vselico pomimo, ked taham vypisy z banky, skoro nic ine nejde, nakoniec sa ta banka ani nedotaha, musim ju potom rucne dat dospracovavat... denne je tu aj 30stranovy vypis... slubovali automaticke parovanie ale to nikdy nepojde... tak nahadzujem rucne /rocne je to cca 40tis pohybov/... sedim v budove, kt. je z unimobuniek /nieco takeho, nie murovane/ a kancelariu mam urobenu z casti, kde je sklad a spolu so mnou tu sedi fakturant... takze pracne nahromadene teplo ide von kazdu chvilu a ci je zima alebo teplo vonku, tak vnutri je neskutocna zima, ani halogenove vykurovanie mi moc nepomaha... su tu dvaja sefovia, kt. sa nevedia skoro nikdy dohodnut, jeden vam povie tak,druhy tak... konatel je v pohode ten druhy nie, vecne si na mna nieco vymysli /nesadli sme si ako ludia/ a chodi doslova zalovat mojmu sefovi ... este ani raz neprisiel s niecim za mnou ale rovno za nim...

pre vysvetlenie... robim externe pre uctovnu firmu, ja fakturujem uctovnej firme a ona fakturuje tejto firme, kt. robim ucto. takze vidim aj kolko fakturuju. A ked si este porovnam, kolko toho urobim ja a kolko oni /"len" mzdy, ale to komplet nachystane podklady nahodia do softu/ a kolko platia im a kolko oni mne....

V marci som dostala novu ovela zaujimavejsiu ponuku z inej firmy. Kedze mam v zmluve 3-mesacnu vypovednu dobu, tak oficialne tu koncim ku 30.06. Lenze v novej firme by ma uz chceli mat dlhsie, pripadne cca od 13.00-18.00 kym sa tam vsetko ponahadzuje, pretoze sa tam cely marec nic neuctovalo a maju tiez vela dokladov. A tu nastava moj problem.... bolo mi povedane, ze si mam zacat robit dochadzku a ze tu /stara firma/ mam byt 8 hodin a ked budem chciet volno tak oni uznaju za vhodne kedy.... ja som z toho uz zufala... uz tu proste nechcem byt a neumoznia mi ani byt do tej 13tej.. pritom v zmluve o pracovnom case alebo o odpracovanych hodinach nic nie je....

Pripada mi to, akoby firma chcela vyuzivat vyhody zo zmluvy so zivnostnikom ale chovat sa mam ako zamestnanec... proste tomu nerozumiem..

No a k tomu vsetkemu to uz zacina prekazat mojmu priatelovi, pretoze som v praci dost dlho a este aj doma robim a ak doma nerobim, tak po prichode domov uz nevladzem nic urobit... teda v priebehu tyzdna stihnem akurat tak riady umyt, ak nejake su, ale na varenie nemam cas...

ak to je banalny problem, tak mi prepacte, ale uz neviem, komu to povedat, aby ma pochopil, pripadne poradil ako dalej... dakujem za cokolvek...
Zoltán Kovács
19.04.07,05:23
AK máš štandardnú zmluvu podľa Obchodného zákonníka, tak podľa mňa jednoducho písomne vypovedz túto zmluvu odvolávajúc na to, že neboli dodržané dohodnuté podmienky, teda jednostranne sa zmluva nedodržala.
andreaS
19.04.07,05:32
ja som ju vypovedala v marci, akoze s tym nema co suhlasit alebo nie... ale mam tam este byt do konca juna "vdaka" vypovednej dobe...

To by mi ani tak nevadilo, keby nezacali mat tie poziadavky, ze tam mam byt 8 hodin, pisat dochadzku, na volno nemam narok... a to som tento rok bola 2 tyzdne chora a telefon neprestal vyzvanat... nenechali ma ani vylezat to...

Ked sa tak nad tym zamyslim, tak som nedala uplne vhodny nazov teme... asi lepsie by bolo, co mozu a co musim ja?

Podla mna je nezmysel ak po mne ziada /resp. bolo mi ustne prikazane/ ze tu mam byt tych 8 hodin, ked ja mam hotovu pracu a potrebujem ist do tej druhej firmy.... len som chcela odist v dobrom, ale zda sa, ze to nepojde...

co by sa dialo, ak by som isla na PN-ku? predlzuje sa mi vypovedna doba aj ked som na zivnost??? alebo s tym nezmozu nic?
ucetni_fantozzi
19.04.07,05:43
sama musis vediet, aku zmluvu si podpisala, ake su v nej dohodnute podmienky, ci si sa zmluvne zaviazala im k dispozicii urcity cas, alebo len vykonat urcitu pracu... toto je mozno skutocne pripad, kedy zivnostnik=zamestnanec minus vsetky socialne vyhody zo zakonnika prace... nabuduce mozno budes mudrejsia pri podpisovani zmluvy...
atka4
19.04.07,05:47
Súhlasím so smith+
ohľadne dochádzky asi tiež záleží na tom, aká je zmluva medzi tebou a odberateľom, teda tou účt. firmou, či vo firme, kde pracuješ, máš tých 8 hodín fyzicky byť. Vyrozumela som, že to robíš pre nich sprostredkovane, t.j. v podstate pre teba nie sú záväzné príkazy firmy, kt. účtovníctvo spracuvávaš, ale dohoda s tou účt. firmou. Pravdepodobne by som v záujme "kóšér" vzťahov riešila tento problém s firmou, s kt. máš uzatvorený zmluvný vzťah, veď oni majú zmluvu s tým klientom a teda pravdepodobne oni budú zabezpečovať aj náhradu za teba. (je možné, že si bola pre nich lacná pracovitá pracovná sila, tak do toho nechcú akože vstupovať?)
Skús.
Prajem úspešné ukončenie tejto kapitoly. Je to častokrát nevďačná práca-najmä v uzávierkových obdobiach, človek má nervy.... ale svoju robotu musí, tak ju aj urobí, po uzávierkach príde mierny útlm-skôr psychický, a tak "ideme ďalej" a zabudneme na predchádzajúce predsavzatia, že končím, už je toho veľa....!
andreaS
19.04.07,05:49
v zmluve mam uvedene toto:

viest uctovnictvo pre firmu XY, vyhotovit danove priznanie k dani z prijmu, ku dph a cestnej dani.

O pracovnom case tam nieje ani ťuk.

Aj to mi bolo vycitane, ze ta zmluva so mnou je urobena tak.. nooo... ani nevedeli nazvat ako... Lenze tu zmluvu nachystali oni, nie ja...
andreaS
19.04.07,05:52
praveze sa takto voci mne chova moja "domaca" firma... nie ta firma, kt. spracovavam dolady /ti mi povedali, ze pokial dostanu svoje prehlady a mam hotovo, tak nevidia problem, preco by som nemohla ist "domov"/... to mi je na tom najdivnejsie, ze ti, kt. maju vediet, aky je rozdiel medzi zivnostnikom a zamestnancom, sa chovaju ku zivnostnikovi ako ku zamestnancovi.. keby som bola na pracovny pomer, nepoviem ani makke f... ale som zivnostnik, a je moja vec, ci mam jednu firmu, kt. patrim telom aj dusou alebo viac firiem... nie som platena od hodiny ale od ukonu... to, ze nepridem cely tyzden do roboty pre mna znamena doslova zobrat o volno a tu robotu za mna nikto neurobi.. nakopi sa to na stole a po prichode to treba okamzite spracovat.. pripadne v case volna si prist pre papiere a nahodit to doma, pretoze majitelia spracovavanej firmy chcu vseliake prehlady...
atka4
19.04.07,05:56
V tom prípade by som tam chodila tak, ako to vyhovuje tebe a v čase, keď sú tam, ale súčasne vyhovuje tebe. Nemá zmysel dávať sa vypisovať, urob svoju prácu a nie je dôvod, aby ti niekto niečo vyčítal.
A ak s tým majú problém, možno budú oni tí, ktorí navrhnú ukončenie zmluvného vzťahu dohodou - teda v lehote skoršej.
V každom prípade je to zložitá situácia, ak sa chce jednak človek zachovať čestne, ale zas nemôžu s tebou narábať ako .............(doplň podľa vlastného). Každopádne, pravdepodobne si už mala "18", takjže si svojprávny človek, ktorý má práva a tie si musí aj obhájiť.
Možno nepíjemná skúsenosť, ale aj to sa stáva. Držím palce.
evina
19.04.07,05:59
v zmluve mam uvedene toto:

viest uctovnictvo pre firmu XY, vyhotovit danove priznanie k dani z prijmu, ku dph a cestnej dani.

O pracovnom case tam nieje ani ťuk.

Aj to mi bolo vycitane, ze ta zmluva so mnou je urobena tak.. nooo... ani nevedeli nazvat ako... Lenze tu zmluvu nachystali oni, nie ja...
Súhlasím a Atkou, vôbec nie je čo riešiť. Urob si svoju prácu a kedy je Tvoj problém. Nemajú na základe čoho žiadať "odsedenie" si určeného počtu hodín.

Môžeš im zduplikovať, že si živnostník a v prípade požiadavky dodržiavania pracovného času porušili Zákonník práce a neuzavreli s Tebou PP vrátane odvádzania odvodov....
andreaS
19.04.07,06:02
atka dakujem ti...

veru citim sa tam ako daka spinava vyzmykana handra po ktorej vsetci chodia a nikto ju ani len nezdvihne...

som si myslela, ze to ukoncime ku spokojnosti oboch stran, ale oni sa ku mne zacali spravat fakt ako k tej handre, a pritom mam vsetko hotove... vychadzam maximalne v ustrety, robim veci, kt. som ani nemusela... ale v ramci dobrych vztahov... no ale za dobrotu na zobrotu...

tu pn-ku som myslela ako krajne riesenie, ale na druhu stranu je pravda, ze mozno zo zdravotnych dovodov na tu pn-ku aj skutocne pojdem a co potom??? /"vdaka" tej zime sa mi pravdepodobne zhorsil moj zapal moc. ciest a asi to bude aj chronicke... / navyse je verejnym tajomstvom ze su tu mysi a chodia aj po stole, nechavaju po sebe stopy v podobe vykalov.../ az sa mi hnusi robit v takomto prostredi....
andreaS
19.04.07,06:06
dakujem za tieto slova... som si myslela, ze uz nie som normalna, ked im uz nechcem vyhoviet...

len stale sa vo vnutri bojim takto na nich vyrukovat, ze mi potom nezaplatia...

a este taka perlicka... "moj sef" mi povedal, ze to je prilis velky klient na to, aby o neho prisiel, a ze na mna bol ako med cely minuly rok a ze to na mna este nekrici, mozem byt rada... ze ak chcem mozem spoznat jeho druhu tvar...

/mozno si to precita aj on, nahoda je blbec, a ak ano, mozno ma pochopi a ak nie, tak mi ho je luto/
Jozef I
19.04.07,06:25
Andrejka myslím že sa k tebe tvoja firma chová tak lebo sa cítia urazene že ich opúšťaš. V každom prípade ťa vôbec nemusí zaujímať ani jedna ani druhá tvár tvojho šéfa. V každom prípade máš obrovskú výhodu že to neprišlo skôr ako by si mala niečo nové nájdené. Teraz si predsa na koni ty. Máš novú prácu, nie si ani zamestnanec aby ti niečo tvoja firma prikazovala (aj ked si sa možno doposiaľ tak chovala), a odchádzaš, čiže nech už ti budú vyčítať čokolvek môže ti to byť jedno ak si svoju prácu spravíš, tak ako doteraz. Treba im pripomenúť že sa riadiš čisto zmluvou ktorú ste medzi sebou podpísali a ty nič neporušuješ a ani nebudeš robiť nič naviac čo tam nie je napísané. (Treba si ju samozrejme poriadne pozrieť čo v nej je napísanéň Ak sa im to nepáči môžete sa dohodnúť na ukončení zmluvy predčasne. A bude po probléme.
Môžno cítia v tebe určitú slabosť a zaviazanosť a preto sa k tebe chovajú tak arogantne. Treba sa vzoprieť (v medziach svojich povinností) a jasne im definovať kto si a čo robíš a čo robiť budeš.
Prajem vela zdaru a odvahy.
andreaS
19.04.07,06:30
Jozef velka vdaka!

momentalne je to ako balzam na dusu...

fakt museli citit tu moju slabost vzopriet sa... a len poslusne vykonat co nakazu... a zrejme su si vedomi, ze taketo teliatko za tak malo penazi tak skoro nenajde... inak este odo mna ocakavaju zaskolenie novej pracovnicky, co sa mi tiez nepozdava... mna sem hodili, nikto sa nezaujimal a musela som zacat plavat... tak preco by som to mala niekomu ulahcit.. jasne, ze jej povysvetlujem, kde co najde a co vsetko si ziadaju majitelia ale ucit ju robit s programami, tak to odmietam... nech ide na skolenia ako som isla ja...

ked dorazim domov, pre istotu sem nacapim opis zmluvy, aby som nieco nepokazila a neposkodila si...
andreaS
19.04.07,11:39
prikladam opis zmluvy

Predmet zmluvy
- riesitel sa zavúzuje viesť pre objednávatela /ta uctovna firma/ uctovnictvo spolocnosti XY v zmysle zakona o účtovníctve č. 431/2002 Zb. v aktuálnom znení a súvisiacich predpisov
- dalej sa riešiteľ zaväzuje vypracovávať mesačné priznanie dph, danove pirznanie DzPPO a cestnú dan
- objednávateľ sa zavúzuje preberať predmet tejto zmluvy a zaplatiť cenu podla č.3 tejto zmluvy
- objednávateľ je povinny rešpektovať pokyny riešiteľa v oblasti termínov dodania dokladov potrebných pre zaúčtovanie a uzavretie mesiaca

Cena
- cena za mesacne spracovanie uctovníctva je .....
- cena je stanovená dohodu a riešiteľ vyhotoví za predchádzajúce mesačné obdobie faktúru /daňový doklad/ k 10.dňu nasledujúceho mesiaca. faktúra je splatná do 3 dní

Spoločné a zaverečné dojednania
- práva a povinnosti zmluvných strán sa riadia podľa §409 a nasl. Obchodného zákonníka č. 513/1991 v jeho aktuálnom znení, pokiaľ nie je v tejto zmluve stanovené inak
- riešiteľ sa zaväzuje udrťiavať všetky informácie zistené pri plnení tejto zmluvy v tajnosti a nezverejňovať ich vo vzťahu k tretím osobám. rieišiteľ sa zaväzuje že neuzatvorí sám alebo prostredníctvom inej osoby so spoločnosťou XY zmluvu na zabezpečovanie totožných alebo obdobných činností špeicifikovaných v článku 2 tejto zmluvy záväzky uvedené v tomto bode riešiteľ bude plniť počas trvania tejto zmluvy aj po jej skončení
- táto zmluva nadobúda účinnosť dňom jej podpísania
- zmluva je vyhotovená v dvoch exemplároch, z ktorých p ojednom obdrží po ich podpísaní každá zo zmluvných strán
- zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú s 3 mesačnou výpovednou lehotou, ktorá začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po jej písomnom doručení jednou zo zmluvných strán. prvým mesačným období, kt. bude spracované podľa tejto zmluvy bude ...abc...




Takze toto je moja zmluva. :) Idem kuken ten paragraf obchodneho zakonnika.
andreaS
19.04.07,11:46
citam ten paragraf... hmmm... a to mi je akesi cudnuo

§409 Obchodného zákonníka hovorí o základných ustanovenia kúpnej zmluvy...

co ma toto spolocne s poskytovanim sluzieb???
evina
19.04.07,11:49
prikladam opis zmluvy


- objednávateľ je povinny rešpektovať pokyny riešiteľa v oblasti termínov dodania dokladov potrebných pre zaúčtovanie a uzavretie mesiaca



Takze toto je moja zmluva. :) Idem kuken ten paragraf obchodneho zakonnika.

Podčiarkni červeným túto časť Zmluvy a ukáž ju svojmu partnerovi /samozrejme nie šéfovi/. V pokoji si dokonči prácu a v čase v akom Ti to vyhovuje a snaž sa ju dokončiť čo najlepšie. jeho reči si jednoducho nevšímaj a tie dva mesiace to vydržíš. Nemôže Ti vôbec nič...
Michaela S
16.05.07,14:52
Andrejka. Zo svojej skúsenosti rozzísť sa s klienrom v dobrom Ťa chcem upozorniť na to,že ak pristúpiš v dobrej vôli a pocitom zodpovednosti / ako každý účtovník / k ich podmienkam,ktoré si na Teba z ješitnosti vymysleli
budú Ťa ešte vyvolávať do firmy na ukončenie toho či tamtoho až tam pre nič
za nič budeš chodiť pomaly do konca roka.Odovzdaj všetko protokolárne a odíď.!!!!
andreaS
16.05.07,17:37
Momentalne som v polovici vypovednej doby... co mi momentalne nahralo do karat boli zdravotne problemy - seklo ma tak v krizoch ze som nemohla tri dni chodit, radsej som sa dala vypisat, som treti tyzden PN. PN som len preto aby mi verili, ze tie zdravotne problemy naozaj mam a nic si nevymyslam.

Prave dnes doniesli ukazat prvu potencialnu nasledovnicku a poviem vam ze "moj sef" ma velku odvahu. To chuda v zivote neuctovalo, len chystala papiere pre matersku firmu, kde to spracovavali a nevie ako sa co robi, ako sa vobec robi v tom programe. Videla som ten strach v ociach ked som jej odovzdala papier s jej povinnostami. Ja som toho tiez vela nevedela, ale nebala som sa, vsak som mala nad sebou auditorku, kt. mi bola po ruke. Aj sa ma pytala preco odchadzam, tak som ju nechcela vyplasit tak som jej neutralne odpovedala. To musia byt velmi zufali, ked je ochotny tam pustit takuto babu.

No a dostalo sa mi do usi, ze sefstvo tej firmy, kt. robim ucto hovorili, ze nova uctovnicka musi byt minimalne tak dobra ako ja a ze ja som zatial najlepsia aku mali. Polichotilo mi to :)

A samozrejme, ze svoju pracu chcem odovdzat na papieri s podpismi.
ondrejvla
16.05.07,19:02
Aďka,
až teraz som natrafila na túto tvoju tému, a poviem ti rovno, že sa ti čudujem.
V našej rodine predsa nečušíme, ale povieme si svoje, i keď sa mi to vráti, ale treba na rovinu tak ako to robím ja, i tvoja mamina. V žiadnom prípade sa nenechaj zdeptať a nech ti ukáže svoju druhú tvár, aj to je jeden "modul" človeka, aspoň ich budeš poznať viac a to ťa posunie. Rozhodne rýchlo preč, veď ty máš na viac, ako sa trápiť s niekym, kto nevie čítať zmluvu a spoznať rozdiel medzi zamestnancom a obchodným partnerom, i keď v podstate by bolo elementárnym základom slušnosti sa správať ľudsky k človeku.
Držím ti pästičky a vydrž, už je to len kúštik a budeš zasa tá Andrejka, ako ťa poznám. Ale v žiadnom prípade sa nezľakni tej jeho pravej tváre, aj to je jeden z druhov človeka.
andreaS
16.05.07,19:29
Teta Vlasta,

dakujem. Od teba si to cenim najviac /tym sa nechcem dotknut ostatnych/. Len vies, ja sa snazim odist v dobrom, aby na mna nenadavali. Aj on ma nejake konexie a nechcela som aby mi urobil zle meno.

A ver mi, ze ja si toho viem veru povedat, len sa mi to nezdalo spravne v praci a to bola zrejme chyba.

Oci mi otvoril az teraz tento moj uraz, pretoze to mi dalo telo najavo STOP a staci! Tak ma same donutilo lezat aspon tych par dni a absolutne nic nerobit. Lenze od pondelka znova zacina ten strasny kolotoc, jedna firma, druha firma a k nasim ak treba, nemam cas ani doma navarit. Vidis, vsak mna ti seklo pri umyvani okien :D stale sedim na tom zadku a zrazu sa zacnem hybat a aha ako to dopadlo :)

No a taka "pikoska"... tak bola som PN a volali mi ze ako s podkladmi ku mzdam, tak hovorim, ze pridem den pred vyplatnym terminom, ze to mam raz-dva hotove a aj oni to maju raz-dva hotove a vo vyplatny den to bude... a ze oni cestuju, ze ako teda, ze musim prist skor... no "mile" ako oni myslia na cloveka... tak ja som ledva chodila a im to bolo jedno... tak som si povedala dost! budem robit tak ako to mam v zmluve... skusi mi nieco zapindat a uvidime kto z koho :) tak!

A dnes som sa este dozvedela, ze "mne" idu menit pocitac, idu sa stahovat a ze bankove vypisy bude nahadzovat daka brigadnicka... aspon buduca uctovnicka sa tam bude mat dobre :)
andreaS
21.05.07,06:32
ak by niekoho zaujimalo tak len doplnim novy stav:

mam skoro ukonceny druhy mesiac vypovednej doby... nastala nova skutocnost a to, ze sa mi stal uraz (s chrbticou) a skutocne som musela byt na PN-ke, kt. som teraz po troch tyzdnoch ukoncila... avsak doktorka mi zakazala pracovat v zime (kt. tu je aj ked je vonku 35 stupnov)...

no a momentalne nemam zaplatenu fakturu za april, kt. ma zmluvne stanovenu splatnost na 13.teho .... mam sto chuti odist a kym nebude uhrada na ucte tak ani sa tu neukazat... :)
claude
29.05.07,09:12
ak by niekoho zaujimalo tak len doplnim novy stav:

mam skoro ukonceny druhy mesiac vypovednej doby... nastala nova skutocnost a to, ze sa mi stal uraz (s chrbticou) a skutocne som musela byt na PN-ke, kt. som teraz po troch tyzdnoch ukoncila... avsak doktorka mi zakazala pracovat v zime (kt. tu je aj ked je vonku 35 stupnov)...

no a momentalne nemam zaplatenu fakturu za april, kt. ma zmluvne stanovenu splatnost na 13.teho .... mam sto chuti odist a kym nebude uhrada na ucte tak ani sa tu neukazat... :)
Ak máš v zmule daný presný termín výplaty ani oni ho nesplnili, máš dôvod
na okamžité zrušenie(ako máš takéto porušenie zmluvy zakotvené v podpísanej zmluve.) Každopádne by som písomne upozornila na ich neplnenie a dodala z toho dôvodu ukončenie zmluvy ak oni si nesplnia svoju povinnosť.
Držím palce.
andreaS
30.05.07,07:38
A je to tu zas... zas maju daky problem... ja uz neviem, ako im to po lopate povedat, vysvetlit... nemam problem dat sa na tu PN-ku znova a to mozem byt velmi dlhodobo... a kedze nejavia zaujem najst nejaku slecnu, kt. by to prevzala, tak moj problem to nie je... dnes ma prist po dvoch mesiacoch druha uchadzacka... predpokladam ze zbada tie podmienky tu a zdupka hned ako otvoria dvere... keby mne najskor ukazali, kde budem robit, tak tu zmluvu s nimi nepodpisem..

znova "krasny" telefonat, ze preco tam nesedim, ze tam mam byt 8 hodin a ine bla bla bla... tak som znovu porozpravala, ze som zivnostnik, a ked mam viac zakaznikov, tak idem tam, ze sa nikomu nemusim zodpovedat, ze idem do mesta, pytat si povolenie, ci vobec mozem... a ak sa mam chovat ako zamestnanec, tak ma mali prijat na pracovnu zmlvu... alebo, ked uz sa mam chovat ako zamestnanec, tak cely minuly rok plus teraz do maja som nebola ani jeden jediny tyzden v kuse na dovolenke bez nejakeho vyvolavania... tak mam v podstate 20dni z minuleho roka plus polovicu z tohto.. tak ak chce, tak si ich mozem vybrat teraz a do konca juna nepridem :D... tak zrazu, ze preco som si dovolenku nepytala minuly rok, ze som mala zavolat a povedat, ze o mesiac idem na dovolenku... tak odznova ako taky verglik.. ze to sa tu takto neda, tu to ide momentalne podla stavu prace, mozem ist teraz alebo buduci tyzden, o mesiac si naplanovat nemozem lebo sa to jednoducho neda a terminov je tu po milu jarmilu, do 5. podklad pre mzdy, do 10. poslat vyplaty, 15. statistika, 25. dph.. tak kedy mam mat volno ked neexistuje clovek, kt. by ma tu na tyzden-dva zastupil????

no ani z voza ani na voz...

ale zas vytiahol, ze jemu hori pod zadkom a ked o tuto pracu pride, tak sa o to bude zaujimat.. zrejme mal na mysli nejake financne postihy voci mne...

tak idem za pravnikou aj s jeho zmluvou o vedeni uctovnictva, nech viem, na com som, co si mozem dovolit...

ja som tak znechutena, ze az... normalne mam hned zrana pokazeny den... a zastavuje sa m mozog nad takymito ludmi..

viete, ono najhorsie na tom je, ze vo firme kt. vediem uctovnictvo su dvaja sefovia... jeden je skvely, komunikuje so mnou ked je spokojny aj nespokojny ale riesi to hned so mnou bez mojho sefa... ten druhy je taky, ze je problem, ja o nom nevie a hned ide za mojim sefom zalovat, ze co neni, co je zle, ze hento neni uhradene, to bolo uhradene neskor... a mne to zavola moj sef a uz som ako debil... ako mam pre boha vediet, ze je problem, ked mi ho nepride povedat on??? alebo druhy extrem, ak uz pride za mnou ze je problem, ja mu vysvetlim, ako to naozaj je, pretoze on si upomienky ani nejake pokuty necita a hned potom zavola mojmu sefovi, ze nebolo uhrade clo i ked som mu ukazala vypis z banky, ze to bolo uhradene v termine... on ma proste v ruke upomienky a hotovo... to sa mozem aj na hlavu postavit, s nim sa proste neda...

nech uz je 30.06. a ja mam odtialto svaty pokoj...
andreaS
23.01.08,07:44
a je to tu znova.... bohuzial v dalsej firme.... ja sa uz citim ako neschopna...

Potrebujem surne odist z terajsej firmy (tiez na zivnost). V zmluve mam 2 mesacnu vypovednu dobu. Ale je tam uvedene, ze mam byt vo firme aspon 2h denne.

Robotu vykonavam v ich priestoroch, na ich pocitaci, na ich programe s ich kancelarskymi potrebami.

Nedalo by sa napadnut v zmysle zakonnika prace, ze uz sa jedna o zavislu cinnost alebo tak nejak?

Chcela by som dokoncit len rok 2007 pretoze robit uzavierky a zaroven uctovat novy rok je nemozne.... je to mozne ale pre dve uctovnicky, nie pre mna samu.

pozn.: idem este presne vykutrat zmluvu a pripadne ju sem znova suchnem. tato uz nie je tak jednoducho napisana ako s predchadzajucou firmou.
evina
23.01.08,08:18
a je to tu znova.... bohuzial v dalsej firme.... ja sa uz citim ako neschopna...

Potrebujem surne odist z terajsej firmy (tiez na zivnost). V zmluve mam 2 mesacnu vypovednu dobu. Ale je tam uvedene, ze mam byt vo firme aspon 2h denne.

Robotu vykonavam v ich priestoroch, na ich pocitaci, na ich programe s ich kancelarskymi potrebami.

Nedalo by sa napadnut v zmysle zakonnika prace, ze uz sa jedna o zavislu cinnost alebo tak nejak?

Chcela by som dokoncit len rok 2007 pretoze robit uzavierky a zaroven uctovat novy rok je nemozne.... je to mozne ale pre dve uctovnicky, nie pre mna samu.

pozn.: idem este presne vykutrat zmluvu a pripadne ju sem znova suchnem. tato uz nie je tak jednoducho napisana ako s predchadzajucou firmou.

Ak by si napadla takúto Zmluvu - napadla by si podľa mojej mienky i samú seba. Súhlasila si s takými podmienkami ...

Podľa mojej mienky musíš rešpektovať dvojmesačnú výpovednú lehotu. Malo by byť v záujme firmy, aby nenaliehala na Tebe začať účtovať nový rok, keď po dvoch mesiacoch to bude robiť už iný - samozrejme závisí ako to máte zakotvené vo Zmluve.
Každopádne by som sa s kľudom zamerala na perfektné dokončenie roka 2007 a ked nestihneš účtovať rok 2008 .... nuž čo by sa stalo závisí len od podmienok vo Zmluve.
V záujme vlastného zdravia by som si nejaké únosné i finančné dosledky poniesla...
andreaS
23.01.08,08:29
ta zmluva vznikla pred schvalenim tohto noveho zakonnika prace...

A co sa tyka financne... tak mne uuuplne postaci nech mi zaplati za december a ostatne tri mesiace mu hadam uctovat nebudem ked som to nerobila... a znova by sa aj tak zopakovala situacia v kt. som nastupila ja... do r. 2006 jedna uctovnicka, januar-februar 2007 druha a ja som zacala v marci.... a sam videl, ze takto to neslo a dalo sa to dokopy az kdesi o polroka...
andreaS
27.01.08,15:29
Prosim poradi mi niekto?

Moj problem zacina tri prispevky nad tymto.

Zajtra chcem zaniest vypoved. S tym problem nemam, napisem ju podla zmluvy.

Ale chcem sa opytat ako to funguje, ked budem potrebovat ist na PN-ku. Co vtedy ked kvoli pn-ke premeskam terminy s odovzdanim vysledkov firme, ci nestihnem dph?
Danila
27.01.08,15:37
Prosim poradi mi niekto?

Moj problem zacina tri prispevky nad tymto.

Zajtra chcem zaniest vypoved. S tym problem nemam, napisem ju podla zmluvy.

Ale chcem sa opytat ako to funguje, ked budem potrebovat ist na PN-ku. Co vtedy ked kvoli pn-ke premeskam terminy s odovzdanim vysledkov firme, ci nestihnem dph?Funguje to úplne normálne, oznámiš, že si PN a tým celá operácia končí.
veronikasad
27.01.08,15:39
Prosim poradi mi niekto?

Moj problem zacina tri prispevky nad tymto.

Zajtra chcem zaniest vypoved. S tym problem nemam, napisem ju podla zmluvy.

Ale chcem sa opytat ako to funguje, ked budem potrebovat ist na PN-ku. Co vtedy ked kvoli pn-ke premeskam terminy s odovzdanim vysledkov firme, ci nestihnem dph?
Pre každého účtovníka - živnostníka, je PN-ka asi nočnou morou, najmä ak je nečakaná, v čase uzávierok. Pri DPH nie je možné požiadať o žiadne predlženie lehoty na podanie DP, takže pokuty od DU ... A ak firma nemá pre to pochopenie, dá to živnostníkovi zosobniť.
Mám poistenie účtovníka - živnostníka a pri obnovovaní poslednej zmluvy som sa zrovna na takýto prípad informovala a dostala som odpoveď - že keď nemám zamestnancov a je to dlhodobejšia záležitosť /úraz, náhla hospitalizácia/, poistka sa vzťahuje aj na takéto prípady. Či by som uspela aj pri krátkodobej PN-ke /napr. chrípke/, neviem, zatial som žiadne plnenie od poisťovne nepožadovala.

-------
Veronika
veronikasad
27.01.08,15:40
Funguje to úplne normálne, ozámiš, že si PN a tým celá operácia končí.
to myslíš vážne ? takto to funguje u živnostníka - účtovníka ?
andreaS
27.01.08,16:02
Idem totiz zajtra vypovedat jednu zmluvu, kt. mi je strasne moc na ostaru, a chcem sa dohodnut na tom, ze pocas vypovednej doby budem robit vylucne na koncorocnej uzavierke... max januar by som bola ochotna dohodnut. Ale viac nebude v mojich silach...

A proste po velmi zlej skusenosti a jednani pana majitela sa obavam ze mi na toto nepristupi a ja neviem ako z toho co najlepsie von...
tonkat
27.01.08,17:48
Andrejka, držím ti palce, sama som to preskákala, tak viem, o čom píšeš. Musíš ísť striktne podľa zmluvy. Ja si myslím, že oni si aj tak začnú hľadať niekoho, keď im dáš výpoveď, lebo to je krátka doba dva mesiace. Ak sa nedohodneš so šéfom na inom postupe ako je podľa zmluvy, tak asi by ti aj nesplnenie termínov kvôli PN zosobnili. Ale to všetko záleží od tej zmluvy, ako ju máš postavenú. Prajem veľa šťastia a držím palce.
andreaS
27.01.08,18:13
ja toto vsetko chapem, priznavam, ze sa snazim vcitit aj do jeho ulohy a predstavujem si svoju reakciu keby mne niekto daval vypoved a ako by som sa zachovala...

len co mne na tom vadi je to, ze v podstate netusim ako to mam stihnut... sice fajn, dostanem zaplatene este za robotu do marca lenze aj uctovat a zaroven chystat veci pre uzavierku a plus na prebratie... to sa casovo absolutne neda stihat

a horsie je este to, ze ma zavolali na pohovor do firmy so zahranicnou ucastou, ponuka znie zaujimavo, zajtra budem vediet blizsie, ale mam proste pocit ze je to viac nez zbytocne kym sa nezbavim tejto firmy uplne...

takze tak

ale dakujem za kazdu informaciu a podrzanie... lebo budem sa opakovat, ale fakt sa citim ako taka neschopacka... proste chcem sa aj ja s pracou usadit a nie len kazdy rok menit tieto velke firmy... potom o sebe nemam bohvieaku mienku... ale to prejde, to je len ten pociatocny stres ale dava to velmi zabrat...

plus do toho potrebujem planovat svadbu a to uz sa vazne neda stihat vsetko vklude...
andreaS
28.01.08,06:16
Idem na ten pohovor a potom do firmy.... drzte palce nech to vsetko dopadne co najlepsie....

lebo je mi tak divne, ze az....
Emwa
29.01.08,17:01
Pekny vecer,
postudovala som si vase nazory, a chcem pridat svoj. Zmluvu o vedeni ucta
mam spracovanu tak, ze sa stale da ukoncit ku koncu kalendarneho roka s tym, ze rocna zavierka bude spracovana do konca januara noveho roka. Ak sa pokracuje dalej v dohodnutej zmluve, trva to zasa cely rok. Myslim, ze pre kazdeho uctovnika je najlepsie, ked zacina cely rok. Co vy na to ???
Zoltán Kovács
29.01.08,17:22
Pekny vecer,
postudovala som si vase nazory, a chcem pridat svoj. Zmluvu o vedeni ucta
mam spracovanu tak, ze sa stale da ukoncit ku koncu kalendarneho roka s tym, ze rocna zavierka bude spracovana do konca januara noveho roka. Ak sa pokracuje dalej v dohodnutej zmluve, trva to zasa cely rok. Myslim, ze pre kazdeho uctovnika je najlepsie, ked zacina cely rok. Co vy na to ???

Rozumné riešenie. Ja zmluvy mám trošku inak postavené, ale ak už nechcem spolupracovať s klientom, tak dávam výpoveď v októbri a dvojmesačná výpovedná lehota plynie počas nov. a dec. Samozrejme, že uzávierka prebehne do konca januára.