AdaG
28.01.05,11:34
Múdre hlavy, pomoc!
FO-živnostník mal v obchodnom majetku os. automobil. 31.12.2004 automobil vyradil z evidencie. Jeho manželka, tiež živnostníčka s inou činnosťou, prihlásila dnes ten istý automobil na Dopravnom inšpektoráte ako FO-nepodnikateľ, zaplatila cestnú daň a bude si účtovať 6,20+PHM.
Musí manžel v zmysle §9 ods.1 pís d) zaplatiť daň z príjmu za automobil z trhovej ceny ? V podstate žiadny príjem nemal! Neexistuje nejaká slučka, ktorá by pomohla sa tomu vyhnúť v zmysle bezpodielového spoluvlastníctva manželov?
ĎAKUJEM ZA RÝCHLE ODPOVEDE!!!
renča1
31.01.05,06:22
Ada ak sa prevádza os.autom. len na dopr.inšpekt., manžel neodvádza daň z príjmu pretože v skutočnosti to auto nepredal stále zostáva jeho majetkom i kedˇnezaradenom do obchod.majetku. Aj ja mám podobný problém a tiež si lámem hlavu nad tým, či sa musí pri bezpodielovom spoluvlast.manželov medzi manželmi spísať zmluva v akom podiele si budú deliť príjmy a výdaje alebo je to na nich bez zmluvy ako sa dohodnú? Skús mi pomôcť ak vieš a či sa tá uvedená zmluva musí hlásiť na daňov.úrade.
AdaG
01.02.05,18:51
Na našom DU mi povedali,a že ma ten § neminie - sú to dve podnikajúce osoby a auto prechádza z majetku jednej firmy do využívania majiteľa inej firmy. Aj na dopravnom inšpektoráte ma pracovníčka upozornila, že keď bolo auto na IČO, treba odviesť daň. Riešila som to tak, že som minula ďalších 300,- Sk na kolky a auto vrátila do majetku manželovi už ako FO-nepodnikateľovi!(Odhlásila k 31.12.2004 z cestnej dane a vyradila z majetku firmy)
Zákon o DP hovorí o delení podielu na majetku (príjmy aj výdaje) manželov podľa dohody!
Kači
01.02.05,22:31
Máme auto v bezpod. vlastníctve, je na moje meno. Ja ho mám v majetku - čo znamená, že ho vediem na invent. karte. Používame ho obaja na podnikanie. cestnú daň mám v nákladoch ja, lebo je na moje meno. Všetky ostatné náklady delím podľa používania, napr. ja 60%, manžel 30% a 10% máme na súkrom. účely. Váš manžel nemusí zaplatiť žiadnu daň, veď predsa auto v bezpod. vlastníctve nepredá vlastnej manželke. Ide len o to, kto to ako vedie v účtovníctve. Netreba nič hlásiť na DÚ. Pri prípad. kontrole to musím vedieť zdôvodniť, prečo takým a takým podielom som to rozložila. Čo to je , že vrátiť do majetku manželovi už ako FO - nepodnikateľovi - to je hlúposť. Stále je to náš spoločný automobil. To, že ste si ho na inšpektoráte dali prepísať na seba, aby ste si ho vy zaradili do podnikania a uplatnili cestnú daň, neznamená, že treba platiť nejakú daň. To len keby ste ho predali úplne inej fyzic.alebo právn. osobe.
accad
02.02.05,13:28
Pri autách je veľmi dôležitý fakt, či je zaradené do majetku SZČO ako dlhodobý investičný majetok alebo ho FO-SZČO používa na podnikanie ako svoje vlastné auto nezaradené do majetku ako dlhodobý investičný majetok. Z príspevku som pochopila, že auto bolo vyradené z majetku FO-SZČO (manžela) a teraz je to vlastné auto FO, nezaradené do podnikania, ale ktoré bude opäť využívané FO-SZČO (manželkou) na podnikanie. V TP je zapísaná osoba-manžel, ale auto je vždy v bezpodielovom vlastníctve manželov. Manželka so súhlasom manžela môže tiež používať takéto auto na svoje podnikanie. Aby to auto mohli používať a uplatňovať si zákonom uznané daňové výdavky, tak cestnú daň musí zaplatiť, kto je v TP zapísaný ako vlastník, čiže manžel.

Jeden obchvat (aj keď pracný) ako nezdaniť prevod auta (používaného na podnikanie) je:
1) vyradiť z majetku
2) urobiť darovaciu zmluvu napr. na dcéru (syna) - z toho nevyplýva žiadna povinnosť platiť daň
3) dcéra (syn) to auto môže predať napr. aj vlastnej matke-SZČO - predaj je oslobodený od dane
4) matka-SZČO si ho zaradí do majetku a účtuje o ňom ako o dlhodobom hmotnom majetku
Tento postup nie je z mojej hlavy, ale bol prezentovaný daňovým poradcom na seminári k dani z príjmov FO.
AdaG
02.02.05,21:53
Nuž, asi na tom niečo bude! Keď odcitujem §9 ods. d) ... okrem príjmov z PREDAJA hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku,...
No a manžel nič nepredal, hoci by to auto rovno prepísal na manželku!
Tak si myslím, že aj bez darovacej zmluvy na potomka sa ma tento § netýka. Čo vy na to?
ata111
02.02.05,22:04
No toto, to je múdre - darovať a potom predať, bomba. Si jednička, to je bicykel...
ivan01
02.02.05,22:59
ADAG v tomto prípade kedže auto je už prepísané navrhujem aby manžel auto vyradil z HIM - preradil do osobného vlastníctva. Potom je auto spoločním majetkom manželou a možu ho bez problémou medzi sebou prepísať. Nevzniká z toho žiadna daňová povinnosť. Pozor však ak by auto predávali. Je jedno či by ho predávala manželka alebo manžel posudzoval by sa test 5 rokov od vyradenia "z majetku".
ivan01
02.02.05,23:26
Jeden obchvat (aj keď pracný) ako nezdaniť prevod auta (používaného na podnikanie) je:
1) vyradiť z majetku
2) urobiť darovaciu zmluvu napr. na dcéru (syna) - z toho nevyplýva žiadna povinnosť platiť daň
3) dcéra (syn) to auto môže predať napr. aj vlastnej matke-SZČO - predaj je oslobodený od dane
4) matka-SZČO si ho zaradí do majetku a účtuje o ňom ako o dlhodobom hmotnom majetku
Tento postup nie je z mojej hlavy, ale bol prezentovaný daňovým poradcom na seminári k dani z príjmov FO.
je tu však jeden problém:zákon o správe daní a poplatov v §2 ods6:Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
Takže pozor aby vám DU pri podobnom reťazovom prepise nedokázal špekuláciu.
Princíp je ok ale to treba spraviť nie tak prehladne (nie v rodine a nie v jednom roku)
accad
03.02.05,06:40
Ako vo všetkom aj v použití takéhoto postupu treba odhadnúť zdravú mieru rizika a hlavne dobre si to premyslieť, čo je v medziach zákonov.
Tento príklad bol na školení bol použitý na možnosť ako sa vyhnúť platenia dane pri predaji auto už nezaradeného do majetku a predaného do 5 rokov. Zvyšok bol už taký skôr domyslený extrémny postup, aby vyvolal diskusiu.
Lucia 77
03.02.05,07:17
V prípade, že SZČO vyradí automobil (odpísaný) z majetku firmy a preradí ho do súkromného majetku, je povinný vykonať túto zmenu na dopravnom inšpektoriáte , v technickom preukaze? Alebo ho stačí vyradiť iba papierovo v účtovníctve (dokladom o vyradení NHIM)?
AdaG
03.02.05,16:32
V TP je uvedené IČO a nie rodné číslo. Ale na druhej strane FO zostane FO v každom prípade. Myslím si, že pre DU stačí vyradiť zápisom z účt. evidencie. A keď ho tá istá FO bude predávať, Dopravný inšpektorát bude pýtať od FO občiansky preukaz!
AdaG
17.02.05,16:25
Oživujem staršiu tému:
Úvodnú otázku som dnes na školení položila JUDr. Grozsovej. Veľmi sa mi divila, že som vôbec míňala peniaze na Dopravnom inšpektoráte za prepis z manžela na manželku. Tvrdila, že manžel žiadny príjem z prevodu nemá, cestnú daň zaplatí on a aby si ju mohla dať maželka do nákladov, uhradí mu ju v hotovosti do pokladne. Čo sa týka vlastníctva auta, vôbec nerozlišovala, či je auto firemné (SZČO) alebo súkromné. Vraj za trvania manželstva ho nadobudli spolu a spolu ho aj vlastnia, teda žiadny prepis nie je potrebný. Takže sa milí kolegovia poučte a neopakujte tie isté chyby!
slamkaaa
11.04.07,20:04
Mam otazku blizku rozoberanej teme,aj ked nie uplne!!!Verim,ze mi budete vediet poradit.:confused:
Som FO-zivnostnicka.Potrebujem surne zrusit zivnost a rada by som previedla firmu na manzela/on zatial nema zivnost-zalozit nie je problem/Nemam ziadne skusenosti ake kroky je nutne urobit,respektive ake su najmenej "bolestive",aby som firmu previedla na neho.Prosim poradte mi!!!:rolleyes:Nebudem predsa svojmu vlastnemu manzelovi firmu predavat?!?-a z toho potom platit dan z prijmu.Snazila som sa najst info k tejto teme na porade,citam uz cely den,ale nenasla som.
Budem vdacna aj za link k danej problematike,ak nejaky poznate.Prestudujem si co je nutne...:---
Marianna01
08.11.07,18:06
Jeden obchvat (aj keď pracný) ako nezdaniť prevod auta (používaného na podnikanie) je:
1) vyradiť z majetku
2) urobiť darovaciu zmluvu napr. na dcéru (syna) - z toho nevyplýva žiadna povinnosť platiť daň
3) dcéra (syn) to auto môže predať .

Dohodli sme sa teda, že takto je to OK?