dyna
28.01.05,11:37
Začínajúca SZČO kúpila nákladný automobil za 165.000,- - 04/2004, ďalej v tomto období nakúpila spotrebný materiál, cca 65.000,-. Teda zria´dovacie výdavky mala cca 230.000,- Sk
Živnosť má od 10.6.2004. Ako je to so zriaďovacími výdavkymi, ktoré súvisia so začatím podnikania, a ich suma je nad 40.000,- ? Môže si FO zahrnúť do týchto výdavkov aj napr. kúpu auta, ktoré neskôr používala na dosahovanie príjmov, ale nezaplatila cestnú daň ?
Paula
15.02.05,18:51
Ak mám zriaďovacie výdavky (kolky, nákup materiálu atp.) vo februári a dátum "povolenia" živnosti v marci, mám zapísať -účtovať do peňažného denníka:
1. vo februári vklad podnikateľa do pokladne a následne zriaďovacie výdavky do stĺpcov réžia, materiál, tovar.........alebo

2. až s dátumom "povolenia" živnosti zapísať-účtovať zriaďovacie výdavky interným dokladom do réžie ?
Zuzka
15.02.05,19:12
Paula, podľa mňa až v s dátumom povolenia a interným dokladom, ako si to uviedla v bode 2.
emily
16.02.05,08:53
Žiadny ďalší názor alebo skúsenosť nie je?
ekin
16.02.05,09:17
zriadovacie výdavky uctujem ako druhy zapis, najprv vklad podnikatela do pokladne a potom všetky výdavky naraz, aby bolo jasne, ze som neprekročila limit. Nevidim dôvod do zriad.výdavkov dávať nákup osob.mot.vozidla, naviac bez zaplatenia dane z mot.vozidiel - CD. Nemá žiaden logický význam, aby figurovalo v účtovníctve, skôr hrozí pokuta za neplat.CD. Alebo bola fa za auto vystavená na firmu? Vložiť do podnikania súkr. vozidlo môžem kedykolvek, aj využívat pre podnikanie môžem a nemusím platiť CD, ak nebudem účtovať výdavky.. Nikto ma nemôže nútiť k tomu, aby som účtovala, ak nechcem,ak to vsak potrebujem, tak CD či už súkr. alebo služobné vozidlo....
jessica
16.02.05,09:30
Väčšinou Ti softvér poskytuje pri vystavovaní účtovného dokladu viac dátumov: -dátum zaúčtovania...ten dáš až od vzniku živnosti,
-dátum platby.....ten dáš reálny podľa prvotných dokladov, teda ak máš bločky z januára, dáš január...