aajka
19.04.07,09:48
Dobry den, vedel by niekto poradit, ci je treba podat danove priznanie popripade splnit oznamovaciu povinnost pri predaji nehnutelnosti, ktoru vlastnim viac ako 5 rokov. Popripade, ked nehnutelnost vlastnim len 1 rok a predavam ju za nizsiu cenu ako som ju nadobudla. Dakujem
mysimis
19.04.07,08:15
Oznámenie o predaji sa podáva na mestský alebo obecný úrad podľa príslušnosti, z titulu zmeny majiteľa nehnuteľnosti.
aajka
19.04.07,08:27
mam na mysli podla zakona o dani z prijmu, nie podla zakona o dani z nehnutelnosti
mysimis
19.04.07,08:35
Podľa zákona o dani z príjmu neoznamuješ nič.
ZuzanaP
19.04.07,10:21
A podľa zákona o dani z nehnuteľnosti podáva oznámenie kto: predávajúci, či kupujúci?
Dan1
19.04.07,10:36
Podľa mňa to nahlasuje predávajúci do 30 dní od predaja a kupujúci si podá daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti - keď predá v roku 2007 , tak začiatkom roka 2008 si podá daň. z nehnuteľnosti, kde túto nehnuteľnosť uvedie, vypočíta daň a potom mu príde výmer. Mám skúsenosť, že je najlepšie zájsť konkrétne na mestský úrad, lebo niekde to funguje tak, že kľudne zoberú Priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok nasledujúci, aby na to človek nezabudol. Toľko moje skúsenosti.
mito009
26.04.07,08:33
dan predsa plati predavajuci a nie kupujuci!!!
Johanka
26.04.07,09:18
Dobry den, vedel by niekto poradit, ci je treba podat danove priznanie popripade splnit oznamovaciu povinnost pri predaji nehnutelnosti, ktoru vlastnim viac ako 5 rokov. Popripade, ked nehnutelnost vlastnim len 1 rok a predavam ju za nizsiu cenu ako som ju nadobudla. Dakujem
Ak nehnuteľnosť vlastníš viac ako 5 rokov, príjem z prevodu vlastníctva je od dane oslobodený. Oslobodené príjmy sa do DP k dani z príjmov neuvádzajú.
Ak nehnuteľnosť vlastníš 1 rok, príjem z prevodu vlastníckeho práva sa do DP uvádza ako príjem podľa § 8 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov . Do výdavkov uvedieš výdavky v zmysle § 8 ods.5 ZoDP .

V zmysle § 18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku máš povinnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti skutočnosti rozhodujúce pre zánik daňovej povinnosti , a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali.
Johanka
26.04.07,09:21
Základom zmätku v tejto téme je to, že zlezaradil . Z otázky je ťažké posúdiť či treba odpovede smerovať k dani z nehnuteľnosti alebo k dani z príjmov. Nakoľko je v otázke spomenutá oznamovacia povinnosť, skôr by som tipovala na daň z nehnuteľnosti ....
Zoltán Kovács
26.04.07,09:22
V zmysle § 18 ods.3 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku máš povinnosť oznámiť správcovi dane z nehnuteľnosti skutočnosti rozhodujúce pre zánik daňovej povinnosti , a to do 30 dní odo dňa, kedy tieto skutočnosti nastali.

S týmto súhlasím, ja som tú chybu urobil, že som nenahlásil predaj v roku 2005, a teraz som dostal výmer dane z nehnuteľnosti, ktorú už vlastne 2 roky nevlastním.

P.S. Len škoda, že miestne úrady nespolupracujú s katastrálnym úradom, a mali by vždy aktuálny zoznam vlastníkov.
mito009
28.04.07,19:33
Este jedna vec. Ak vlastnis nehnutelnost a mas v nej prihlaseny trvaly pobyt, tak dlzka vlastnickeho prava potrebna na oslobodenie od platenia dane z prijmu je dva roky. Takze sa skracuje z tych 5 rokov.