kajanka1
19.04.07,10:58
Dobry den, potrebovala by som radu ohladne s.r.o. Som jedna spolumajitelka zo 6 majitelov s.r.o, ktora zamestnava 6 zamestnancov.Potrebovala by som vediet ci mam pravo davat vypoved zamestnancovi tejto s.r.o a ci na tuto vypoved potrebujem suhlas vsetkych spolumajitelov?
Prosim vas este o radu, ake su povinnosti konatela v s.r.o a spolumajitela? a za akych okolnosti mozno vyzvat konatela k odstupeniu z funkcie?
dakujem
josh
19.04.07,09:24
Prava s podanim vypovede, prijmanim zamestnancov a pod. zvykne vacsinou vybavovat konatel spolocnosti. Spolocenska zmluva to moze ale upravovat aj inak.
Rovnako povinnosti konatela a spolocnika su upravene v Obchodnom zakonniku a v spolocenskej zmluve.
Konatela je moze vyzvat na odstupenie z akehokolvek dovodu, ale ak neodstupi dobrovolne, okrem sudnej cesty nie je mozne ho prinutit. O vymenovani a odvolani konatelov rozhoduju vacsinou (opat, ak to spolocenska zmluva neupravuje inak) spolocnici na valnom zhromazdeni.
Johanka
19.04.07,18:20
Dobry den, potrebovala by som radu ohladne s.r.o. Som jedna spolumajitelka zo 6 majitelov s.r.o, ktora zamestnava 6 zamestnancov.Potrebovala by som vediet ci mam pravo davat vypoved zamestnancovi tejto s.r.o a ci na tuto vypoved potrebujem suhlas vsetkych spolumajitelov?
Prosim vas este o radu, ake su povinnosti konatela v s.r.o a spolumajitela? a za akych okolnosti mozno vyzvat konatela k odstupeniu z funkcie?
dakujem
Toto je pomerne široká otázka, všetko o s.r.o. nájdeš v § 105-153 Obch.zákonníka.
Napr.
§ 133
Konatelia
(1) Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov. Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
(2) Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba.
(3) Obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Také obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné.
(4) Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb.