dotaz
19.04.07,12:47
prepacte, ze sa motam okolo uctov, ale naozaj neviem ako co najlepsie zauctovat (som uz aj platca DPH) uhradu SW v sume 615,/ EUR zo dna 6.3.07.
Uhradu som nedopatrenim urobila z mojho sukromneho zahranicneho uctu, z ktoreho mi nechodia vypisy. Od banky mam iba potvrdenie o prikaze na uhradu a potvrdenie o samotnej uhrade.

Mam to do PD zauctovat kurzom NBS dnom uhrady? a dat to ako vydavok v hotovosti alebo ako bankovy vydavok (ale potom z ktorej banky, kedze to nebolo uhradene z mojho slovenskeho podnikatelskeho uctu)?

Uctujem v Alfe - tam mam zadany iba slovensky ucet.

Budem velmi vdacna za kazdu radu.
alikam
19.04.07,11:05
Myslím, že by sa to dalo urobiť takto:
v deň úhrady vlastný vklad do pokladne v EUR, prepočet NBS na SK v sume, ktorá bola zaplatená z účtu.
Potom úhradu v hotovosti - zase EUR prepočet kurzom NBS v deň úhrady. Potom bude účtovanie len v slovenských korunách ako je zadaný účet v Alfe.
dotaz
19.04.07,11:11
Vdaka :) .
takze navrhujes v jeden den spravit vklad v EUR v hotovosti a zaroven uhradu v EUR z valutovej pokladne (?)- obidve prepocitane kurzom NBS.

Nebudu po mne danovaci chciet doklad o nakupe EUR zo zmenarne?
Vlastne preco by aj mali, ved som ich mohla kupit skor a do podnikania vlozit az 6.3.

A ako doklad o zaplateni prilozim vypis z mojho sukr.zahranicneho uctu???
alikam
19.04.07,17:08
Prepáč, že odpovedám až teraz, skôr som sa nedostala k počítaču. Áno, navrhujem to tak, doklad o kúpe nemusíš mať pretože si to kupuješ pre seba, vložíš to do korunovej pokladne, preto ten prepočet, nie valutovej, tú nemáš.
Urobíš normálne PPD - vlastný vklad podnikateľa v sume 615,- EUR - to prepočítaš kurzom NBS na koruny a zároveň v ten deň urobíš úhradu cez VPD - takisto 615,- EUR prepočítaš na koruny - musí to byť presne tá istá suma. Takto sa Ti to vyrovná a nemusíš mať valutovú pokladňu. Bežne to tak robíme a nikto nám to nevytkol. Doklad dáš buď ten výpis alebo faktúru, ktorú si hradila alebo iný doklad, ktorý máš vlastne k tej úhrade. Ja mávam takto faktúry a priložím ich k VPD.
Teraz musím vypnúť počítač, ale zajtra si to pozriem, ak Ti bude niečo nejasné.
dotaz
19.04.07,18:26
Dakujem za ochotu aj v takuto hodinu :)
prepac. budem sa pytat ako blba, ale doteraz som zo zahranicnymi uhradami nepracovala (a este som si to takto domotala):
takze do pokladne vlozim v Sk taku sumu, co zodpoveda 615,- EUR ako vklad podnikatela a zaroven v ten isty den rovnaku sumu Sk vyberiem a vo VPD uvediem uhradu SW(615,- Eur a prislusny kurz NBS)?
Hovoris, ze sa to takto robi bezne? totiz mam takuto platbu v "zalohe" este zo zaciatku aprila.
alikam
20.04.07,09:18
Naozaj to robím bežne, bežne pre mňa znamená pár krát do roka, kvôli čomu sa nám neoplatí viesť valutovú pokladňu alebo dokonca niekoľko valutových pokladní - musela by som mať EUR, USD, CZK a pod. takto mi stačí korunová pokladnica. Ja tak robím úhradu faktúr a zápočty a je to tak v poriadku. K tomu VPD by som radšej priložila faktúru ak máš alebo doklad, ktorý bolo treba zaplatiť ako výpis z účtu. Prepáč, neviem ako sa sem vkladajú tie srandičky, ale neboj sa, je to tak v poriadku. Máme to skontrolované aj daňovým poradcom.
Ahoj