astherixova
19.04.07,14:31
Pekný deň,
chcela som získať informáciu ako treba zdaniť dar. Keď ja ho dám na 543/211 v účtovníctve s.r.o a podarujem ho zamestnancovi inej firmy za to že sa zučastnil súťaže a predal najviac našich výrobkov tak si on musí dar zdaniť. Prosím o urýchlenú odpoveď.
Vladimír Ozimý
19.04.07,12:39
tri príspevky nižšie je to napísané...dar fyzickej osobe nie je predmetom dane nemusí nič daniť...pre vás je to nedaňový výdavok a ste povinná odviesť dph v prípade že ste si ho uplatnili na vstupe
astherixova
20.04.07,03:40
Celu hodnotu daru som účtovala na 042/221 a po odovzdaní na 543/042 aj s DPH takze som si DPH neuplatnila na vstupe a teda nemusím ani na vystupe. Je môj postup správny alebo nie prosím opravte ma ak sa mylim. A poprosím ešte ten § že dar FO nie je predmetom dane FO. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
20.04.07,05:07
paragraf 3 ods 2 pism a).........a pokiaľ ste si neuplatnili DPH na vstupe tak na výstupe si tiež neuplatňujete...ale len v takom prípade ak ste nemali nárok na uplatnenie DPH ak ste si ho neuplatnili z dôvodu vašej chyby na také veci sa podľa mňa ohľad neberie...
astherixova
20.04.07,05:15
Prosím to uplatnenie dph ma byť takto:
042+343/221 a pri odovzdaní daru 543/042+343 tak to mam zaúčtovať aby to bolo správne a nie je to jedno ved som to mohla hned dat v celkovej sume aj s DPH na 042 nie? Zase sa mylim a preco by som si mala pri televizore, ktory viem ze bude pouzity ako dar do sútaže uplatnovať DPH na vstupe?
Vladimír Ozimý
20.04.07,06:03
no neviem možno to je choré ale neviem ako inak to spraviť...iné by bolo keby ste o tom účtovali na 513...ako reprezentačné alebo niečo také...ale v paragrafe 8 máte napísané...že za dodanie tovaru sa chápe aj bezodplatné dodanie...to jest malo by to byť aj na vstupe aj na výstupe...
renča1
20.04.07,06:53
Prosím to uplatnenie dph ma byť takto:
042+343/221 a pri odovzdaní daru 543/042+343 tak to mam zaúčtovať aby to bolo správne a nie je to jedno ved som to mohla hned dat v celkovej sume aj s DPH na 042 nie? Zase sa mylim a preco by som si mala pri televizore, ktory viem ze bude pouzity ako dar do sútaže uplatnovať DPH na vstupe?

Podľa mňa si správne účtovala a je aj správne, že si si neuplatnila odpočet dph z kúpi darov.veci. Ak by si si pri kúpe nárokovala na odpočet dph, tak pri darovaní by si zasa odviedla dph.. Oba spôsoby sú správne.