Viera 2
19.04.07,13:49
Prosím o radu:
Ak sa podnikateľ účtujúci v JÚ stal platiteľom DPH k 1.1.2007, pričom v evidencii vykázal zásoby za cca 70000 Sk, aký to má dopad na jeho
1. Daňové priznanie k DPH za 1. štvrťrok 2007?
2. Daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2006, v ktorom účtoval nákup zásob?
3. Daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2007?
Po prečítaní príslušných paragrafov v zákonoch som sa už zamotala v zisťovaní, aký vzťah má spojenie z §55 zákona o DPH "okrem zásob" a z §17,ods.20, písm.a) "s výnimkou podľa ods. 3".
Vladimír Ozimý
19.04.07,14:03
ahoj nooo do roku 2006 sa mal o to navýšiť daňový základ v roku 2007 to nemá vplyv na daň z príjmu
Viera 2
19.04.07,14:18
Ak tomu dobre rozumiem, metodicky správne je vypočítať DPH zo zásob v inventúre, zaradiť ich do daňového priznania k DPH za 1. štvrťrok 2007 a podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2006, kde si o uplatnenú DPH zo zásob navýši základ dane?
Čo sa môže stať v prípade, ak to neurobí?
Liptáčik
19.04.07,14:21
Podľa mňa máš prvú časť správnu. DPH zo zásob evidovaných k 31. 12. 06 si uplatníš ako odpočet v 1. štrťvoku 07. Druhú časť nemáš správnu, pretože k 31. 12. si nebola platcom DPH, teda DP máš správne a nemôžeš podávať opravné DP.
Viera 2
19.04.07,14:33
Tak a mám dve protichodné odpovede, z ktorých druhá sa mi páči viacej...:) (a aj logicky mi to tak vychádza).
Ide o to, ktorá je pravdivá...
petovsan
19.04.07,14:35
Podľa mňa máš prvú časť správnu. DPH zo zásob evidovaných k 31. 12. 06 si uplatníš ako odpočet v 1. štrťvoku 07. Druhú časť nemáš správnu, pretože k 31. 12. si nebola platcom DPH, teda DP máš správne a nemôžeš podávať opravné DP.
Základ dane pri dani z PFO upravuješ (zvyšuješ) o vrátenú časť DPH zo zásob až v I.Q.2007, pretože až vtedy vznikol nárok na jej vrátenie; tak ako píše Liptáčik; mala som takýto prípad asi 5 rokov dozadu (aj kontrolu), bolo to o.k.
Viera 2
19.04.07,14:38
Vďaka! Teda podnikateľa to v rámci roka vyjde plus-mínus a ja nemám robotu naviac...
Želám krásny deň!
Vladimír Ozimý
20.04.07,06:09
ja som reagoval na daň z príjmu nie na DPH...tam je jasné že si to môžte uplatniť až v roku 2007 kedy ste sa stali platiteľom DPH ale to som neriešil to mi prišlo logické
petovsan
20.04.07,15:12
ja som reagoval na daň z príjmu nie na DPH...tam je jasné že si to môžte uplatniť až v roku 2007 kedy ste sa stali platiteľom DPH ale to som neriešil to mi prišlo logické
veď práve, bavíme sa celý čas o dopade vrátenej DPH na daň z príjmu, tá vrátená DPH zo zásob vstupuje do základu dane z príjmov až v r.2007, nie v r.2006 ako píšeš, prečítaj si ešte raz všetky príspevky pekne od začiatku ...; uplatnenie si odpočtu DPH zo zásob je jasné, že môže byť až po registrácii za platiteľa, teda v I.Q.2007
Vladimír Ozimý
20.04.07,16:38
o.k. o.k. ustupujem...asi som unavený...už som dlho asi neučtoval začiatok registrácie :) tak pekný víkend a hlavne kľud :)
petovsan
20.04.07,18:25
... a hlavne kľud :)
ja som v klídku (...už máme predsa po DP)... teda, mrzí ma, ak môj príspevok vyznel čo i len trochu podráždene, určite som to tak nechcela; a zasa sme o kúsok múdrejší, vďaka našej porade
... taktiež pekný víkend