sydny
19.04.07,14:11
Prosim o radu:
Pri vyvoze tovaru do cl. statu EU- ake doklady je potrebne odovzdat prepravnej firme?
Prosim o velmi podrobne informacie.
Co v pripade, ak nevieme este o ocenit hodnotu tovaru?
Dakujem za rady.
sydny
JuKaS
21.04.07,15:19
Do členských štátov EÚ sa nejedná o vývoz, ale je to dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu. Dodanie tovaru je podľa § 43 o DPH oslobodené v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom DPH v inom členskom štáte. Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane a dodanie tovaru je povinný preukázať kópiou faktúry, ak prepravu zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, musí mať prepravný doklad alebo iný doklad o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia, ak prepravu vykoná dodávateľ, musí mať písomné potvrdenie prijatia tovaru odberateľom, ak prepravu vykoná odberateľ, musí mať písomné vyhlásenie odberateľa, že tovar prepravil do iného členského štátu, ďalej preukazuje inými dokladmi napr. zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar. K DP DPH prikladá súhrnný výkaz, v ktorom uvedie odberateľa a výšku hodnoty dodaného tovaru.
Vývozom je dodanie tovaru do miesta určenia na územie tretieho štátu / štát, ktorý nie je v EÚ /.
sydny
24.04.07,09:06
Dakujem za odpoved, ale z hladiska DPH - kde sa rozlisuje odborna terminologia vyvoz a intrakomunitarne nadobudnutie resp. dodanie - to mi je uplne jasne.
Skor ma zaujimala prakticka stranka, ked sa tovar vyvaza - tovar sa moze len premiestnit, pricom nedojde k prechodu vl. prava (vyvezenie - nechap z hladiska zakona o DPH),
ake konkretne doklady musi mat pri prechode cez hranicu prepravca.
sydny.
JuKaS
25.04.07,08:05
Prepravca má objednávku od príslušnej firmy na prevoz, tlačivo CMR - Medzinárodný nákladný list, k faktúre prikladá aj záznam o výkone v zahraničnej preprave
enad
23.11.08,18:34
Čo sa v takomto prípade považuje za doklad o prijatí platby? Vyviezli sme tovar do iného členského štátu avšak nemáme žiaden iný doklad, iba výpis z bankového účtu. Bude to dostačujúce?
Ďakujem
jezko1
23.11.08,18:58
Prosim o radu:
Pri vyvoze tovaru do cl. statu EU- ake doklady je potrebne odovzdat prepravnej firme?
Prosim o velmi podrobne informacie.
Co v pripade, ak nevieme este o ocenit hodnotu tovaru?
Dakujem za rady.
sydny

celkom ste zabudli na spotrebné dane. pokiaľ by sa jednalo o dodanie tovaru uvedeného do daňového voľného obehu na daňovom území na podnikateľské účely do iného členského štátu a tento tovar by bol predmetom dane v zmysle niektorého zo zákonov o súpotrebných daniach, takúto prepravu musí sprevádzať zjednodušený sprievodný dokument. V prípade, že z takéhoto tovaru už bola na daňovom území odvedená spotrebná daň, možete si po predložení relevantých dokladov( tretí diel zjednodušeného sprievodného dokumntu potvrdeného príjemcom, potvrdenie správcu dane v inom členskom štáte o vysporiadaní dane) uplatniť vrátenie spotrebnej dane z takto dodaného tovaru.
enad
24.11.08,11:07
Čo sa v takomto prípade považuje za doklad o prijatí platby? Vyviezli sme tovar do iného členského štátu avšak nemáme žiaden iný doklad, iba výpis z bankového účtu. Bude to dostačujúce?
Ďakujem

Neviete prosím niekto poradiť?
ďakujem
JANA71
24.11.08,16:48
Ak neviete oceniť tovar, môže ísť aj na dodací list, kde uvediete presne popis tovaru a množstvo + ostatné potrebné formality. Faktúru môžete vystaviť a poslať aj dodatočne. Preprava v rámci EÚ nepodlieha colnému dozoru, je to voľný pohyb tovaru ako keby ste tovar posielali v rámci Slovenska. Šoférovi vyplňte CMR - prepravný doklad, kde uvediete aj č. dodacieho listu, ktorý ide s tovarom.
Júlia85
17.04.13,09:47
Dobrý deň, ideme vyviesť tovar do Rakúska, ide to viesť náš skladník, takže tiež musíme vyplniť CMR - prepravný doklad? Alebo stačí iba dodací list, faktúra, doklad z pokladne, lebo zákazníčka bude platiť v hotovosti.
Ďakujem za každú odpoveď.
Excise Duty
17.04.13,14:56
Dobrý deň, ideme vyviesť tovar do Rakúska, ide to viesť náš skladník, takže tiež musíme vyplniť CMR - prepravný doklad? Alebo stačí iba dodací list, faktúra, doklad z pokladne, lebo zákazníčka bude platiť v hotovosti.
Ďakujem za každú odpoveď.
Prepáč, je to mimo témy, ale je veľký rozdiel medzi slovami "viesť" a "viezť".
Júlia85
17.04.13,16:57
Prepáč, je to mimo témy, ale je veľký rozdiel medzi slovami "viesť" a "viezť".

Hmm, to teda je troška mimo. Ak Vám to pomôže tak to upravím, že sa uskutoční vývoz tovaru, už je spokojnosť?