Jozef_Benko
19.04.07,16:07
Pekný deň.

Som SZČO prvým rokom a zároveň študent. Nedávno som bol na zdravotnej poisťovni, prihlásiť sa ako SZČO. Pani v poisťovni mi povedala, že preddavky ako študent neplatím. Čítal som však článok p. Mihála, kde písal o hranici polovice úhrnu minimálnych miezd, pri ktorej som povinný platiť si zdravotné poistenie sám.

Znamená to teda, že budúci rok si pekne zdravotné poistenie doplatím? Som si istý, že polovicu úrhnu minimálnych miezd prekročím. Nebolo by teda lepšie určiť si v ZP preddavky dobrovoľne, aby som toho nemal budúci rok naraz veľa?

Za odpovede ďakujem.
Pepa
19.04.07,14:15
Samozrejme - preddavky si určíš sám - neplatíš v tom prípade, ak je preddavok nižší ako 100,- Sk.
Jozef_Benko
19.04.07,18:21
Takže sa oplatí určiť si rozumné preddavky, pokiaľ viem, že poistné budem musieť zaplatiť?
Jozef Mihál
19.04.07,19:15
Možno sa oplatí začať platiť preddavky, avšak pozor - ako študent - SZČO, budete musieť platiť na základe RZZP za rok 2007 poistné len vtedy, ak Váš VZ z činnosti SZČO presiahne 45600 Sk. To znamená, ak základ dane budete mať vyšší, ako 97584 Sk. Pri paušálnych výdavkoch 40% to znamená príjem nad 162640 Sk.