Džek
19.04.07,20:08
Neviem, či aj vy ostatní máte také problémy ako ja, ale chcem sa s nimi s Vami podeliť.
Tým, že vznikli nové zdravotné poisťovne a ľudia sa mali možnosť prepoistiť sa a túto skutočnosť včas neoznámili zamestnávateľovi, vznikajú problémy.
Každý mesiac pravidelne robím doplnkové - opravné výkazy, preúčtovávam peniaze z jednej poisťovne do druhej, lebo vždy sa nájde niekto kto pozabudol na svoju povinnosť.
Neviem si predstaviť, že u zamestnanca sa zistí niekedy v decembri, že od 1.1.07 zmenil poisťovňu. To budem robiť 12 opravných výkazov? A od 1.1.2008 odznovu zmeny poisťovní?
Takže neviem ako to ustrážiť.
endrju
19.04.07,18:14
Nijako. Na toto nikto nemyslel pri prijímaní zákona. Príslušné ustanovenia sú napísané tak, ako keby všetci doržiavali zákon na 120%. Stačilo by pritom "legislatívcom" na Ministerstve zdravotníctva a aj poslancom iba trochu porozmýšľať a jednou nie veľkou novelou by bol problém odstránený.

Tento problém má skoro každá firma. Aj keď mzdárka obíde osobne všetkých zamestnancov v čase medzi 1. októbrom a 31. decembrom, nikdy nebude 100% istota, že má skutočne k dispozícii iba správne údaje.
Džek
20.04.07,06:30
Na tejto WWW stránke sa dá overiť poistný vzťah. Je to veľmi dobrá pomôcka. Stačí zadať rodné číslo a pod možnosťami zakliknutia "potvrď" "zruš" sa vypíše, či má od 1.1.2007 zmenu poisťovne alebo nie

https://portal.udzs.sk/ (https://portal.udzs.sk/)
endrju
20.04.07,07:20
Je tam jeden dvojhák. Nie je jasné, v ktorej poisťovni skutočne je poistený. No a ešte v marci 2007 tam bol stav z novembra 2006.
Takže aj tak neminú mzdárku prípadné opravné výkazy.
No a akosi si neviem predstaviť, že mzdárky vo väčšej firme budú overovať všetky rodné čísla jedno za druhým.
Pri rozumnom rozmýšľaní by zamestnávatelia mohli dostať informáciu od ÚDZS (v spolupráci s poisťovňami) v podobe výpisu zmien k 1.1. Pritom by to mohlo byť k dispozícii na stránkach poisťovní oproti zadaniu identifikačného čísla platiteľa ;)
katkaj
20.04.07,07:23
Je tam jeden dvojhák. Nie je jasné, v ktorej poisťovni skutočne je poistený. No a ešte v marci 2007 tam bol stav z novembra 2006.
Takže aj tak neminú mzdárku prípadné opravné výkazy.
No a akosi si neviem predstaviť, že mzdárky vo väčšej firme budú overovať všetky rodné čísla jedno za druhým.
Pri rozumnom rozmýšľaní by zamestnávatelia mohli dostať informáciu od ÚDZS (v spolupráci s poisťovňami) v podobe výpisu zmien k 1.1. Pritom by to mohlo byť k dispozícii na stránkach poisťovní oproti zadaniu identifikačného čísla platiteľa ;)

Andrej nechcel by si od našich poisťovní a ÚDZS príliš veľa ?? :eek::eek::eek: :D:D:D
endrju
20.04.07,07:24
Andrej nechcel by si od našich poisťovní a ÚDZS príliš veľa ?? :eek::eek::eek: :D:D:D
Katka, chcel by som ešte viac :D
fipina
20.04.07,07:28
Ja som si vyžiadala z poisťovní aktuálny zoznam našich zamestnancov. Tak sa mi dá odkontrolovať, kto kde je.
katkaj
20.04.07,07:30
Ja som si vyžiadala z poisťovní aktuálny zoznam našich zamestnancov. Tak sa mi dá odkontrolovať, kto kde je.

Je to jedna z možností, ale zase mzdárka robí niečo čo nie je jej povinnosťou. Povinnosť zamestnanca je nahlásiť zmenu zamestnávateľovi. Ale tento večný kolotoč asi nikdy neskončí :mad:
fipina
20.04.07,07:31
Je to jedna z možností, ale zase mzdárka robí niečo čo nie je jej povinnosťou. Povinnosť zamestnanca je nahlásiť zmenu zamestnávateľovi. Ale tento večný kolotoč asi nikdy neskončí :mad:

Vždy lepšie, ako prerábať výkazy.
endrju
20.04.07,07:32
Ja som si vyžiadala z poisťovní aktuálny zoznam našich zamestnancov. Tak sa mi dá odkontrolovať, kto kde je.
Poisťovne nemajú povinnosť takéto údaje poskytovať zamestnávateľom. A tam je práve jedna časť toho "dvojháku", o ktorom som písal vyššie.
drobeceva
20.04.07,07:48
Je to jedna z možností, ale zase mzdárka robí niečo čo nie je jej povinnosťou. Povinnosť zamestnanca je nahlásiť zmenu zamestnávateľovi. Ale tento večný kolotoč asi nikdy neskončí :mad:
Úplne s Tebou súhlasím, ale už aj ja som mala ten prípad. Vystupoval zamestnanec a pritom sa zistilo, že mám zmenenú ZP. Už som absolvovala doplnkové výkazy. Keď toho bude viac, tak ma asi "trafí". Aby som sa tomu vyhla, vyžiadala som si od VšZP, Dôvery zoznamy a odkontrolovala. Treba mi ešte vyžiadať ďalšie ZP, len akosi pri mojom počte zamestnancov /lOO/ mám stále niečo iné a nedostala som sa k tomu. Snáď sa k tomu raz dostanem.
katkaj
20.04.07,07:53
Úplne s Tebou súhlasím, ale už aj ja som mala ten prípad. Vystupoval zamestnanec a pritom sa zistilo, že mám zmenenú ZP. Už som absolvovala doplnkové výkazy. Keď toho bude viac, tak ma asi "trafí". Aby som sa tomu vyhla, vyžiadala som si od VšZP, Dôvery zoznamy a odkontrolovala. Treba mi ešte vyžiadať ďalšie ZP, len akosi pri mojom počte zamestnancov /lOO/ mám stále niečo iné a nedostala som sa k tomu. Snáď sa k tomu raz dostanem.

Chápem že opravovať výkazy spätne nie je žiadna sranda. Ja poukazujem na to že zase robíme niečo za druhých. Malo by sa vymyslieť prísnejšie postihovanie zamestnancov pri nesplnení si povinnosti a aj náprava chýb z tým spojená by mala prejsť nejakým spôsobom na zamestnanca. Ale obávam sa že to popisujem nejaké sci-fi :mee: