heike
20.04.07,09:19
Ahojte poraďáci, mám na vás 2 otázočky:

1. ak pri opravách strojov (či už na faktúru alebo na paragón) mám rozpísané, koľko stála oprava a koľko materiál, mám všetko účtovať na 511? Alebo oddeliť oprava 511 a použitý materiál na opravu 501? (Inak, kolegyňa predo mnou to účtovala aj na 518, čo si myslím, že nie je správne, ale ak sa mýlim, tak ma, prosím, opravte.)

2. Máme ERP, nevyužíva sa veľa, do mesiaca tam máme okolo 30 príjmov. Ja účtujem na základe kópie pásky, čo mi pokladník odvinie, teda je celá vkuse. Zvykla som si na systém, že si predkontujem a keď to mám nahodené aj v PC, vytlačím si predkontačné lístky a pásku rozostrihám a prilepím, aby som mala lepší prehľad. Len neviem, či mi to obstoí pri daňovej kontrole, či si nebudú myslieť, že som to naschvál tak urobila, aby som mohla niečo z príjmov vyhodiť.

Vopred vďaka za rady.
betka
20.04.07,10:50
1. na účet 511 - oprava a údržba, účtujeme tu externé naklady na opravu a ufržbu. Na tomto účte sa účtuje aj materiál, kt. súvisel s opravou, pretože sa premieta do služby, ide o uvedenie do prevadzkyschopneho stavu.
(Ak by išlo o opravu vlastnej réžii, sem sa neúčtuje)
2. Pre kontrolorov slúži druhá paska, a ak si to chcú odkontrolovvať, tak nech si ju rozmotávajú a kontrolujú, či sedí so zaúčtovanými príjmami.
heike
20.04.07,12:42
Ďakujem za odpoveď.