wiktoria
20.04.07,08:19
ahojte prosim Vas o Vas nazor - vyvratenie alebo potvrdenie mojho nazoru.
SR firma vystavila fakturu v 1/2007 za prenajom priestorov Holandskej firme, v ktorej vyucovala v 11-12/2006 cudzi jazyk. Miesto plnenia bolo v SR - nemala byt tato faktura vystavena este v 12/2006 a obsahovat aj slovenske DPH?
dakujem velmi pekne
accad
20.04.07,08:44
zákon o DPH
§ 38 ods.3) - Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou ...
§ 38 ods.5) - platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

§ 19 ods.2) - Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby ... ( v tomto prípade by to mal byť najneskôr do 31.12.2006)
wiktoria
20.04.07,08:54
super, dakujem
ALBO
20.04.07,09:37
ahojte prosim Vas o Vas nazor - vyvratenie alebo potvrdenie mojho nazoru.
SR firma vystavila fakturu v 1/2007 za prenajom priestorov Holandskej firme, v ktorej vyucovala v 11-12/2006 cudzi jazyk. Miesto plnenia bolo v SR - nemala byt tato faktura vystavena este v 12/2006 a obsahovat aj slovenske DPH?
dakujem velmi pekne


No, § 38 hovorí o prenájme nehnuteľnosti (nehnuteľnosť si myslím nie je mobiliár v tej učebni). Neviem ako sa to fakturuje v praxi ale prenájom zariadenia podlieha DPH. My si v takomto prípade povieme, že napr.10% tvorí mobiliár a zvyšok je priestor. Priestor oslobodíme a zariadenie zdaníme.
Pri fakturácii slovenskému platiteľovi by ste mohli obe zdaniť §38.
Ale pri fakturácii holanskému platiteľovi (čo vraj nie je platiteľ podľa našeho zákona) by ste mali prenájom priestoru oslobodiť (ako voči neplatiteľovi = miesto dodania je slovensko a zariadenie nezdaniť, lebo miesto dodania je Holansko podľa § 15/7 a8/f