Veverička
20.04.07,10:32
Dobrý deň,
stala sa mi dopravná nehoda, podľa vyjadrenia poisťovne bola likvidovaná ako totálna škoda. Po odpočítaní zvyškov vozidla, /ohodnotené poisťovňou na 70,000,00 Sk - vrak/ bolo vyplatené poistné plnenie. Vrak sa podarilo predať za 10.000,00 Sk. Prípad vyšetrovala Polícia, poškodenou som ja. Je možné podľa nejakého zákona žiadať od toho kto spôsobil škodu, prípadne z jeho zákonného poistenia rozdiel ohodnoteného a predaného vraku?
preboha
28.03.08,16:23
poradim - ozvi sa
rada
29.03.08,17:38
poradim - ozvi sa
Nie žeby som bola nejako zvedavá, ale nemohli by sa radu dozviedieť aj ostatní účastníci porady? :confused:
Kto má MV môže sa hocikedy ocitnúť v obdobnej situácii. A vtedy je každá rada nad zlato.
vieroslava
29.03.08,17:46
A vlastne aký rozdiel chceš pýtať od vinníka škody, medzi čím a čím?
Veď ak som správne čítala, suma, na akú bolo ohodnotené auto Ti bola vyplatená poisťovňou, plus naviac si získala aj 10tis. za odpredaj vraku. Alebo to zle chápem?
zuhl
29.03.08,17:50
My sme mali v roku 2005 podobný prípad, lenže nepýtame nič od vinnníka, ale doteraz sa súdime s poisťovňou, lebo oni to uznajú ako vrak, čo vôbec nie je pravda a potom si to drahšie predajú.
vieroslava
29.03.08,17:54
My sme mali v roku 2005 podobný prípad, lenže nepýtame nič od vinnníka, ale doteraz sa súdime s poisťovňou, lebo oni to uznajú ako vrak, čo vôbec nie je pravda a potom si to drahšie predajú.

A ten vrak ste ponechali poisťovni?
Ja to asi stále nechápem, lebo som mala podobnú nehodu, tiež nám chceli dať auto na totálku s tým, že ešte niečo získame aj za odpredaj vraku.
zuhl
29.03.08,17:56
Áno, lebo to bolo ešte na leasing.
vieroslava
29.03.08,18:02
Áno, lebo to bolo ešte na leasing.
Aha, takže auto nepatrilo vám, ale leasingovej spoločnosti.
zuhl
29.03.08,18:06
Ale aj tak sa v spolupráci s D.A.S. s nimi súdime, lebo nemali pravdu.
preboha
01.04.08,15:35
Nie žeby som bola nejako zvedavá, ale nemohli by sa radu dozviedieť aj ostatní účastníci porady? :confused:
Kto má MV môže sa hocikedy ocitnúť v obdobnej situácii. A vtedy je každá rada nad zlato.
v tejto oblasti je poradenstvo závislé od konkrétnej situácie, a môže pomôcť v tomto prípade, ale nemusí byť použiteľné pre obdobný prípad. Takže : cena opravy nesmie presiahnuť aktuálnu cenu vozidla ( túto určí poisťovňa). Poisťovňa má tendenciu posudzovať škody ako totálne, pretože vyplatie ďaleko menej, a klientovi ostane na krku havarované vozidlo.
Uvediem príklad: aktuálna cena vozidla 100 000 Sk, oprava 99 999 Sk - nejedná sa o totálnu škodu, lebo oprava nepresiahla cenu vozidla, klient by mal dostať odhadom 75 000 Sk ( rozdiel predstavuje tzv. amortizácia - nerozbili ti nový blatník, ale 5- ročný, jeho životnosť je cca 7 rokov, takže zaplatia iba zvyškovú zivotnosť dielu)
Ak oprava presiahne cenu vozidla (teor. 100 001 Sk), zaplatia 35 000 Sk, a vrak ocenia na 100000 - 35000= 65 000 Sk. Pri jeho skutočnom predaji dostaneš 35 000 Sk, lebo aj výkupca vrakov chce z niečoho žiť. V tomto prípade mu prispeješ na živobytie.
Finta šetriaca poisťovni peniaze je v tom, že sa snažia maximálne zraziť cenu vozidla, a vybaviť poistnú udalosť ako totálnu škodu. O ďalšie koruny prídeš pri predaji vraku, lebo jeho cenu stanovia neprimerane vysoko. Záver: ak poisťovňa posúdi, že sa jedná o totálnu škodu, treba si nechať urobiť nezávislý odhad ( posudok za 1-2000 Sk) a požiadať poisťovňu o prehodnotenie svojho názoru - inak povedané, treba reklamovať KVALIFIKOVANE. Ak sa ozveš, viem Ti povedať, či Ťa vybavili korektne, alebo iba tak ako sú zvyknutí, a k tomu potrebujem niektoré údaje o vozidle. Stačí?
Martina12345
02.04.08,09:03
Moja sestra minulý rok havarovala s autom-nebola vinníkom ! Škoda na aute 165000,-Sk, cena auta 170000,-( odhadnuté poisťovňou). Poisťovna zaplatila 115000,-, ostatné(amortizáciu) jej po dohode zaplatil vinník nehody- ktorý nemal zaplatené havarijné poisťovne, riešila to asociácia poisťovní-čo trvalo asi 3 mesiace(ten čas mala auto v servise). Ževraj sa to dá riešiť súdom, cez občiansko právne veci.
Taktiež ona potrebovala náhradné auto-je ZŤP, na začiatku sa to nedalo, žeby poisťovna zaplatila z požičovne auto a ona na to nemala, tak sme jej požičali my. Na konci po urgenciách všelijakých jej povedala, že sa to dá !
preboha
06.04.08,16:51
Moja sestra minulý rok havarovala s autom-nebola vinníkom ! Škoda na aute 165000,-Sk, cena auta 170000,-( odhadnuté poisťovňou). Poisťovna zaplatila 115000,-, ostatné(amortizáciu) jej po dohode zaplatil vinník nehody- ktorý nemal zaplatené havarijné poisťovne, riešila to asociácia poisťovní-čo trvalo asi 3 mesiace(ten čas mala auto v servise). Ževraj sa to dá riešiť súdom, cez občiansko právne veci.
Taktiež ona potrebovala náhradné auto-je ZŤP, na začiatku sa to nedalo, žeby poisťovna zaplatila z požičovne auto a ona na to nemala, tak sme jej požičali my. Na konci po urgenciách všelijakých jej povedala, že sa to dá !
ktorá to bola poisťovňa?
leti
06.04.08,17:39
Vaše info sa týka konkrétnej poisťovne.Každá má iný postup likvidácie .
Martina12345
07.04.08,09:38
ktorá to bola poisťovňa?
vinník nehody mal Kooperatívu !
preboha
07.04.08,20:20
vinník nehody mal Kooperatívu !
v každej komunikácii s poisťovňou treba vychádzať z toho, že nikto Vám neponúkne informáciu na čo máte nárok, a tak sa zaoberajú iba tým, čo pýtate. Vo vačom prípade (ZTP) nebudem hovoriť že "máte nárok" na náhradné vozidlo. Zíkon, ktorý upravuje na čo má poškodený nárok je pochopiteľne všeobecný, a hovorí, že musíte nárok UPLATNIŤ (požiadať napr. o náhradné vozidlo) a PREUKÁZAŤ (vo Vašom prípade je preukázanie jednoznačné, pretože vozidlá s označením ZTP obyčajne nestoja v garáži, ale slúžia na každodennú potrebu ZTP, takže stačí napr. doložiť, že vozidlo vozí ZTP každý deň na rehabilitáciu atp.). Ak poisťovna nelikvidovala poistnú udalosť ako "totálku" , na preplatenie nákladov spojených s použitím náhradného vozidla ste jednoznačne "mali nárok", resp. z mojich skúseností nepoznám prípad, kedy poisťovňa nepreplatila náhradné vozidlo pre ZTP. nárok nie je za tri mesiace, ale iba NA ČAS OPRAVY. To znamená, že ak servis vyúčtoval, že oprava trvala 40 Nh (normohodina), tak Vám preplatia prenájom na CCA 7 dní. Nepreplatia čas, ktorý vozidlo stálo v servise a čakalo napr. na začatie opravy. Ak chcete požiadť poisťovňu o doplatenie, treba PREUKÁZAŤ čo Vás prenájom stál - napr. bežná zmluva o zapožičaní vozidla od známeho, rodin. príslušníka atp. Súčasťou zmluvy by samozrejme mala byť aj cena za prenájom, a doklad, že ste túto sumu zaplatili (potvrdenie o zaplatení napísané trebárs rukou). mohli ste riešiť potrebu prevozu ZTP aj taxíkom - máte účtenky, ktoré sú dostatočným podkladom. Tento postup vyplýva zpríslušného zákona, ktorý je iba jeden, a tento nepripúšťa "rôzne postupy pri likvidácii". Rôzny postup pri likvidácii treba nazývať porušením zákona. Že ste takto pochodili u Vami menovanej poisťovne ma neprekvapuje. Na záver poznámka - na doplatenie amortizácie nie je právny nárok, takže ak vám ju vinník zaplatil, bola to jeho dobrá vôľa, alebo neznalosť zákona. Ako poznám slovákov skôr to druhé.
Martina12345
08.04.08,05:23
v každej komunikácii s poisťovňou treba vychádzať z toho, že nikto Vám neponúkne informáciu na čo máte nárok, a tak sa zaoberajú iba tým, čo pýtate. Vo vačom prípade (ZTP) nebudem hovoriť že "máte nárok" na náhradné vozidlo. Zíkon, ktorý upravuje na čo má poškodený nárok je pochopiteľne všeobecný, a hovorí, že musíte nárok UPLATNIŤ (požiadať napr. o náhradné vozidlo) a PREUKÁZAŤ (vo Vašom prípade je preukázanie jednoznačné, pretože vozidlá s označením ZTP obyčajne nestoja v garáži, ale slúžia na každodennú potrebu ZTP, takže stačí napr. doložiť, že vozidlo vozí ZTP každý deň na rehabilitáciu atp.). Ak poisťovna nelikvidovala poistnú udalosť ako "totálku" , na preplatenie nákladov spojených s použitím náhradného vozidla ste jednoznačne "mali nárok", resp. z mojich skúseností nepoznám prípad, kedy poisťovňa nepreplatila náhradné vozidlo pre ZTP. nárok nie je za tri mesiace, ale iba NA ČAS OPRAVY. To znamená, že ak servis vyúčtoval, že oprava trvala 40 Nh (normohodina), tak Vám preplatia prenájom na CCA 7 dní. Nepreplatia čas, ktorý vozidlo stálo v servise a čakalo napr. na začatie opravy. Ak chcete požiadť poisťovňu o doplatenie, treba PREUKÁZAŤ čo Vás prenájom stál - napr. bežná zmluva o zapožičaní vozidla od známeho, rodin. príslušníka atp. Súčasťou zmluvy by samozrejme mala byť aj cena za prenájom, a doklad, že ste túto sumu zaplatili (potvrdenie o zaplatení napísané trebárs rukou). mohli ste riešiť potrebu prevozu ZTP aj taxíkom - máte účtenky, ktoré sú dostatočným podkladom. Tento postup vyplýva zpríslušného zákona, ktorý je iba jeden, a tento nepripúšťa "rôzne postupy pri likvidácii". Rôzny postup pri likvidácii treba nazývať porušením zákona. Že ste takto pochodili u Vami menovanej poisťovne ma neprekvapuje. Na záver poznámka - na doplatenie amortizácie nie je právny nárok, takže ak vám ju vinník zaplatil, bola to jeho dobrá vôľa, alebo neznalosť zákona. Ako poznám slovákov skôr to druhé.
Bohužiaľ nikto v poisťovni nás neinformoval o tom že má sestra nárok na náhradné vozidlo, na pobočke nám dali tel. číslo-zavolajte si do Blavy kontrolora (ani snaha nebola od nich to sami zistiť). Boli tam dalšie veci, sami sme si museli vybaviť správu od policajtov(ony to ževraj nedostali a už len na to čakali.Potom zistili, že vinník nemá zaplatené havarijné poistenie, tak to išlo na asociáciu poisťovní, tam asi 1 mesiac trvá, kým napíšu všetkým poisťovňam ). Aj sme sa sťažovali u generálneho v Kooperatíve, ale nič ! Asi sme mali smolu, natrafili sme na nesprávnych ľudí-pracovníkov, lebo veľa vecí je o ľudoch ! Ináč o to preplatenie amortizácie, my sme sa informovali na súde, tam nám to poradili, že sa to dá v občiansko právnom konaní žiadať od vinníka preplatenie rozdielu-amortizácie .
preboha
08.04.08,18:08
Bohužiaľ nikto v poisťovni nás neinformoval o tom že má sestra nárok na náhradné vozidlo, na pobočke nám dali tel. číslo-zavolajte si do Blavy kontrolora (ani snaha nebola od nich to sami zistiť). Boli tam dalšie veci, sami sme si museli vybaviť správu od policajtov(ony to ževraj nedostali a už len na to čakali.Potom zistili, že vinník nemá zaplatené havarijné poistenie, tak to išlo na asociáciu poisťovní, tam asi 1 mesiac trvá, kým napíšu všetkým poisťovňam ). Aj sme sa sťažovali u generálneho v Kooperatíve, ale nič ! Asi sme mali smolu, natrafili sme na nesprávnych ľudí-pracovníkov, lebo veľa vecí je o ľudoch ! Ináč o to preplatenie amortizácie, my sme sa informovali na súde, tam nám to poradili, že sa to dá v občiansko právnom konaní žiadať od vinníka preplatenie rozdielu-amortizácie .
jeden známy 9 mesiacov čakal na doplatenie spoluúčasti od kooperativy. Vybavoval to 9(!) mesiacov. Po 9 -tich mesiacoch sa dozvedel, že príslušný vinník nie je poistený v kooperative....
ako som už uviedol, preplatenie amortizácie je zo strany vinníka výsostne dobrovoľné. nie je na ňu právny nárok. Ak by bol, poisťovňa by ju uhradila.Pozdravujte dotyčného pána (pani) na súde nech si pozrie zákon 442 OZ. A
Ak ste nepochodili u pána generálneho, nečudujte sa . Na stránke www.sudoroviny.sk nájdete jeho rozhovor s novinárom. exkluzívne je hlavne priložené video. ak by som sa chcel zosmiešniť pred celým Slovenskom, urobil by som to presne ako on v spomenutom videu. príslušný článok má názov "každý klient by mal mať 5 poistení" - autor p. Lelkes generálny riaditeľ kooperativy.
preboha
11.04.08,07:51
ako to stojí aktuálne s poisťovňou? vysúdili ste niečo? napíšte aktuálnu informáciu
Martina12345
12.04.08,15:45
Asociácia poisťovní to zaplatila, okrem amortizácie( tu zaplatil vinník nehody).
220870
12.04.08,16:50
Si vyprosujem aby ste kooperativu radili medzi poisťovne.To nieje poisťovna ale ********!
Tweety
12.04.08,17:56
Si vyprosujem aby ste kooperativu radili medzi poisťovne.To nieje poisťovna ale ********!
Vulgárne slová sem nepatria.:)
Stanislav 1975
12.04.08,17:59
Si vyprosujem aby ste kooperativu radili medzi poisťovne.To nieje poisťovna ale ********!
Kvoli tomuto príspevku som sa musel prihlásiť, konečne niekto kto sa vyzna v poisťovníctve...
Ale vieš, ludia ( česť výnimkám) sú pahltný a lakomý a radšej zaplatia už podozrivo nízku poistku a potom samozrejme v prípade PU, nedostanú adekvátne osškodnenie a vyplakávajú všade ako im nechcú vyplatiť škodu
Stanislav 1975
12.04.08,18:02
Si vyprosujem aby ste kooperativu radili medzi poisťovne.To nieje poisťovna ale ********!
V tejto "poisťovni" by som si nedal poistiť ani topánky- radšej dám o pár korún viac u " modrých" a mám istotu, že prípadna PU, bude zlikvidovaná ako má byť...
Zuziana
12.04.08,18:08
Každá poisťovňa je podnikateľský subjekt. V každej poisťovni pracujú ľudia a ľudia riešia problémy. Každý problém rieši nejaký človek, a pravdpodobne na každý problém existuje niekoľko riešení. Vyššie spomínaná poisťovňa bola niekoľkokrát vyhodnotená ako najlepšia poisťovňa roka.
Každý máme v nejakej poisťovni niečo poistené, a veľa z nás má s rôznymi poisťovňami dobré, menej dobré alebo zlé skúsenosti.
A myslím, že toto fórum je o radení a nie o nadávaní.
Stanislav 1975
12.04.08,18:15
Každá poisťovňa je podnikateľský subjekt. V každej poisťovni pracujú ľudia a ľudia riešia problémy. Každý problém rieši nejaký človek, a pravdpodobne na každý problém existuje niekoľko riešení. Vyššie spomínaná poisťovňa bola niekoľkokrát vyhodnotená ako najlepšia poisťovňa roka.
Každý máme v nejakej poisťovni niečo poistené, a veľa z nás má s rôznymi poisťovňami dobré, menej dobré alebo zlé skúsenosti.
A myslím, že toto fórum je o radení a nie o nadávaní.
Zuzička, ale ja predsa na nikoho nenadávam, ja kritizujem a to je rozdiel a vieš, po 13 rokoch vo fachu tomu troška rozumiem a mám na to právo a vlastne ludia, ktorí s tým majú do činenia mi určite dajú za pravdu
Len toľko...
Stanislav 1975
12.04.08,18:18
Vulgárne slová sem nepatria.:)
Tweety, súhlasím s tebou, že vulgarne slova sem nepatria, veď ja som sa tiež nedávno stal obeťou jednej nevyrovnanej osoby, ale teraz si musím troška ho zastať- vieš, ťažko sa dá niekedy niečo vyjadriť slušne...Takže ospravedlň ho- on to myslí v dobrom
Zuziana
12.04.08,18:26
Stanko, ale ja som ani na tvoj príspevok nemyslela. Pred časom
mi tiež z jednej poisťovne bola zlikvidovaná PU po roku! a z inej proptne. Takže preto hovorím, že všetko je o ľuďoch.
Stanislav 1975
12.04.08,18:33
Stanko, ale ja som ani na tvoj príspevok nemyslela. Pred časom
mi tiež z jednej poisťovne bola zlikvidovaná PU po roku! a z inej proptne. Takže preto hovorím, že všetko je o ľuďoch.
Zuzka, vieš ano, vačšinou je to o ľuďoch ale niekedy aj keď by človek chcel tak nemože pomocť, niekedy keď je príkaz "zhora"( a to nemyslím pána boha,chichi)- škrtiť, škrtiť, škrtiť , tak žiadny likvidátro s tým nič nenarobí.
Vieš keď ti niekto povie napr., že ti spraví havarijnu pois. na Fabiu za 5000skk komplet- tak to je totálna hlúposť( samozrejme ak máš bonus, to je iná vec)- pretože minimálna sadzba aby poisťovňa mohla plniť poctivo a plus si vytvoriť nejaký ten zisk je okolo 8000skk...
Stanislav 1975
12.04.08,18:42
Stanko, ale ja som ani na tvoj príspevok nemyslela. Pred časom
mi tiež z jednej poisťovne bola zlikvidovaná PU po roku! a z inej proptne. Takže preto hovorím, že všetko je o ľuďoch.
A ešte niečo Zuzka toto som prednedavnom napísal-

http://www.porada.sk/t66929-slak-ma-ide-trafit-zo-staznosti-ze-nejaka-poistovna-nevyplatila-nahradu-skody.html


A stále si za tým stojím, aj keď som bol za ten článok skririzovaný...
JN0
21.05.08,18:33
Ahoj vedel by si mi pomoct/poradit - moja priatelka mala nehodu - podrobnosti mozem mailom...? vopred vdaka za ochotu.
preboha
29.05.08,16:34
akú radu potrebuješ?
denisie
09.06.08,06:36
Ako je to s DPH u poistnej udalosti? Viem že poisťovne pri náhrade škody odpočítavajú DPH a spoluúčasť, ale šéf chce asi počuť inú odpoveď či argumenty.
Faktúra za opravu auta bola 50.316,- s DPH, čiže bez DPH 42.282,-
Poisťovňa vracia 40.168,- teda po odpočítaní DPH a spoluúčasti (2.115).
Mohli by ste napísať či poisťovňa nevypláca DPH aj v prípade ak ide o neplatcu DPH, resp. nepodnikateľa?
Za akékoľvek reakcie vopred ďakujem
mamminta
09.06.08,08:38
mimotemy
maruška123
09.06.08,10:41
z akej poistovne toje? lebo ja som v jednej robila je mi to známe hlásenie PU:)
preboha
09.06.08,14:15
poisťovňa nie je plátca DPH. Ak predložíš účet na poisťovňu ako bežný občan resp. neplátca, predložíš ORIGINÁL účtu, ktorý je preplatený s DPH, lebo ako bežný občan si musela uhradiť účet za opravu s DPH - nemáš možnosť odpočtu DPH. Ak predloží účet plátca DPH, urobí si odpočet DPH na vstupe, lebo to tak robí s každým daňovým dokladom. Na poisťovňu sa predkladá iba KÓPIA účtu, a poisťovňa logicky neuhradí DPH, lebo vie, že príslušný plátca DPH si urobí mesačnú bilanciu DPH.
denisie
10.06.08,11:14
poisťovňa nie je plátca DPH. Ak predložíš účet na poisťovňu ako bežný občan resp. neplátca, predložíš ORIGINÁL účtu, ktorý je preplatený s DPH, lebo ako bežný občan si musela uhradiť účet za opravu s DPH - nemáš možnosť odpočtu DPH. Ak predloží účet plátca DPH, urobí si odpočet DPH na vstupe, lebo to tak robí s každým daňovým dokladom. Na poisťovňu sa predkladá iba KÓPIA účtu, a poisťovňa logicky neuhradí DPH, lebo vie, že príslušný plátca DPH si urobí mesačnú bilanciu DPH.
škoda že nejde oceniť!!!! Veľké vďaka za radu!! Cením si to!!!:)
slonicka6090
16.10.08,15:22
cauky vsetci veci znalí, som už "mierne" nahnevaná z toho, že sa mi nikde nedarí zistiť postup konania likvidátora poistnej udalosti.v mojom prípade ten "milý" človiečik vykonával obhliadku havarovaného vozidla, ktoré bolo v servise a na základe jeho údajov servis vykonal opravu auta a aj ju vyúčtoval.čo sa stalo?len taká maličkosť, že poisťovňa uzavrela vec ako totálku a samozrejme hodnota vozidla bola nižšia ako oprava v servise a tak mám na krku cca 50.000,-Sk ktoré musím zaplatiť v sevise.problém je,že ten likvidátor ma dopredu neupozornil na to, že sa auto bude riešiť ako totálka,či je podľa mojich informácií jeho povinnosť a ani to neuviedol do správy o obhliadke a doobhliadkach.chcem ten rozdiel vymáhať od poisťovne.ako mu dokázať, že neurobil čo mal?