RobSzel
20.04.07,11:29
Chcem sa spytat, akym sposobom prebieha "valne zhromazdenie" v dcerskej firme kompletne vlastnenej nasou firmou (4 spolocnici). V zakladatelskej listine je uvedene, ze valne zhromazdenie je najvyssim organom spolocnosti. V dalsom bode je uvedene, ze ak ma spolocnost jedneho spolocnika, vykonava tento spolocnik posobnost valneho zhromazdenia. V nasom pripade je to vsak nasa firma. V zakladatelskej listine je uvedene ak to, ze na zvolavanie valneho zhromazdenia sa nevztahuje par. 129 ods. 1 Obchodneho zakona, coje v pripade jedneho spolocnika logicke, ale tymto spolocnikom je firma.

Nie je mi jasne, kto v tomto pripade vykonava posobnost valneho zhromazdenia. Statutar (konatel) materskej firmy? Ktoreho mozeme na valnom zhromazdeni materskej firmy zaviazat ku konkretnym ukonom?
josh
20.04.07,09:35
Pravnicku osobu si predstav ako nejakeho imaginarneho cloveka, ktory sice ma prava a povinnosti ako normalny clovek, nemoze ale sam podpisovat a podpisuju za neho konatelia.
A preto posobnost VZ vykonava jediny spolocnik - tato pravnicka osoba. Znamena to asi tolko, ze tato pravnicka osoba sa prostrednictvom svojho konatela rozhodne prijat nejake uznesenia a pod.
Technicky teda za tohto spolocnika (PO) podpisuje listinu - rozhodnutie jedineho spolocnika konatel PO, tzn. tak, ako sa ma konat v mene spolocnosti (samostatne, a pod)...
RobSzel
20.04.07,09:38
josh: Dakujem za odpoved. Taketo nieco som si predstavoval. Dalsia otazka: aka je moznost kontroly hospodarenia tejto spolocnosti? Ako je to so schvalenim uctovnej uzavierky? Asi ju schvali sam konatel, ale mam moznost do nej nahliadat?
Zoltán Kovács
20.04.07,09:42
josh: Dakujem za odpoved. Taketo nieco som si predstavoval. Dalsia otazka: aka je moznost kontroly hospodarenia tejto spolocnosti? Ako je to so schvalenim uctovnej uzavierky? Asi ju schvali sam konatel, ale mam moznost do nej nahliadat?

Keď si spoločníkom materskej spoločnosti, tak samozrejme, že máš právo nahliadať do všetkych písomnosti, ktoré sa tykajú spoločnosti, teda aj závierky dcérskej spoločnosti.
RobSzel
21.04.07,17:31
SKutocnost je taka, ze som od konatela dostal pozvanku na VZ tejto dcerskej spolocnosti. V zriadovacej listine frmy je vyslovne uvedene, ze na VZ sa nevztahuje par. 129 OZ. Podla tohto a vasich odpovedi je vlastne pozvanka bezpredmetna?