kucerak
20.04.07,13:29
Dobry den prajem,

prosim Vas o radu tykajucu sa odvolania konatela spolocnosti s r.o. so 100%-nou ucastou mesta a to:

1. kto dava navrh na odvolanie konatela, ktore potom schvaluje mestske zastupitelstvo - primator, ktory je Valnou hromadou, alebo mestske zastupitelstvo?

2. v nadvaznosti na otazku c. 1 - moze mestske zastupitelstvo zablokovat menovanie statutara mestskej s.r.o. a nariadit vyberove konanie?

Dakujem vsetkym za kazdu radu :)
josh
20.04.07,15:12
no tak to som zvedavy aj ja, lebo dva taketo pripady mam takpovediac na stole.
Danila
20.04.07,15:23
Mestské zastupiteľstvo požiada primátora, ktorý vykonáva pôsobnosť VZ o odvolanie doterajšieho štatutára / konateľa/. A taktiež ho požiada o prípadné ďalšie zmeny.
josh
20.04.07,15:54
Oki, primator nepodpise uznesenie mestskeho zastupitelstva a to nasledne rozhodne 3/5 vacsinou. Co potom?
Danila
20.04.07,17:25
Oki, primator nepodpise uznesenie mestskeho zastupitelstva a to nasledne rozhodne 3/5 vacsinou. Co potom?
No potom ho podpíše.
josh
20.04.07,20:54
no nepodpise :)
Danila
21.04.07,08:46
no nepodpise :)No tak teda dobre. A čo takto? Ak primátorom pozastavený výkon uznesenia mestského zastupiteľstva predmetné uznesenie 3/5 väčšinou hlasov MZ potvrdí, nemôže výkon takéhoto potvrdeného uznesenia primátor pozastaviť.
josh
21.04.07,09:35
Takze si toho nazoru, ze sa na obchodny register ako listina, ktorou sa odvolava konatel, dorucuje rozhodnutie mestskeho zastupitelstva schvalene 3/5 vacsinou?
kucerak
21.04.07,14:46
Podarilo sa mi ziskat par rad:

Podla vyjadrenia Okresneho sudu nie je pre zapis zmeny v OR SR potrebne ziadne rozhodnutie/uznesenie mestskeho zastupitelstva, rozhodujuci je navrh primatora mesta. Akukolvek listinu MsZ sud neakceptuje.

Podla stanoviska prokuratora k jednemu pripadu, o odvolani/zvoleni statutara s.r.o so 100% ucastou mesta rozhoduje vylucne primator mesta. V pripade, pokial by sa pokusilo MsZ taketo rozhodnutie akymkolvek sposobom "blokovat", ide o prekrocenie jeho pravomoci. Poslanci MsZ dokonca nesmu byt ani clenmi dozornej rady, resp. valnej hromady.
josh
21.04.07,16:24
Lenze podla § 11 ods. 4 pism. l) zakona o obecnom zriadeni ma mestske zastupitelstvo pravomoc "zakladať a zrušovať obchodné spoločnosti a iné právnické osoby a schvaľovať zástupcov obce do ich štatutárnych a kontrolných orgánov".
Na druhej strane zas "schvaľovať" neznamena "menovat". A v pripade neschvalenia?
Elena Navrátilová
22.04.07,11:00
Poslanci MsZ dokonca nesmu byt ani clenmi dozornej rady, resp. valnej hromady.
Môžem poprosiť v zmysle akého nariadenia, zákona, resp. čoho si dospel k takémuto poznatku? U nás totižto sú bežne poslanci aj členmi dozorných rád.
Danila
22.04.07,13:20
Lenze podla § 11 ods. 4 pism. l) zakona o obecnom zriadeni ma mestske zastupitelstvo pravomoc "zakladať a zrušovať obchodné spoločnosti a iné právnické osoby a schvaľovať zástupcov obce do ich štatutárnych a kontrolných orgánov".
Na druhej strane zas "schvaľovať" neznamena "menovat". A v pripade neschvalenia?Presne tak. Schvaľovať neznamená menovať. Schvaľuje MZ, menuje prostredníctvomn VZ konateľ / primátor/. Ak sa uznesenie neschváli, predloží sa na prerokovanie nový návrh.Ak ani potom nie, tak podanie na súd. / Zvyčajne sa snažia byť ústretoví /. Snažila som sa prehrabať aj google, lebo tieto záležitosti nevidím zvlášť dramaticky.
Navyše podľa môjho názoru na takéto s.r.o. platia ustanovenia OZ, ja ju vnímam ako jednoosobovú, s jediným zakladateľom a spoločníkom - mestom. Jeho orgány - obecné /mestské/ zastupiteľstvo
starosta / primátor/
vzťah: zakladateľ- spoločník, teda mesto- / konateľ - štatutár, teda primátor
V praxi napr. takto:
http://www.lucenec.sk/samosprava/msz/2007/uznesenie20070123.htm