Bambulka
28.01.05,13:34
Moze mi niekto vysvetlit aky je rozdiel v JU u SZCO medzi vydavkov za material a vydavkom za tovar? Materialom sa mysli to, co SZCO nakupy a sam spotrebuje (napr. kancelarsky material, ...) a tovarom sa mysli to, co dalej preda (CD...). Kde teda mam dat napr. doklad z kopirovania - do rezie. Do rezie mozem dat napr. telefon, postovne, bankove poplatky?

Dalej sa chcem opytat na prijmy za tovar a prijmy za sluzby? Aky je v tom rozdiel? Tovarom sa mysli to co si predtym kupil, dal si to na skladovu kartu a potom predal, a sluzbou to ked si poskytol nejaku sluzbu.

Ak by sa nasiel niekto kto mi to objasni budem rada.

Dakujem velmi pekne.
Miro77
28.01.05,13:09
Podľa mňa:

1. Nákup tovaru je keď sa to kúpi za účetom ďalšieho predaja.

2. Nákup materiálu je keď sa to kúpi pre potrebu na ďalšiu výrobu. (napr. farba na natretie vašich výrobkov )

3. Prevádzková réžia - réžijné náklady je keď je to výdavok na chod firmy. (napr. telefón-impulzy)

V bode 1 a 2 sa vedie skladová evidencia. Pritom je možné robiť šiki-miki medzi tovarom a materiálom (cez prevodky). Čiže vec, ktorá bola pôvodne zakúpená ako tovar sa cez prevodku môže previesť medzi materiál. Alebo aj medzi prevádzkovú réžiu. Z réžie (čo sa raz minulo) cesta naspäť na tovar už ASI;) nieje možná.
jeso
28.01.05,14:35
Nákup - tovar je to čo kúpim -nič na tom neurobím a len následne predám
materiál-kúpim plech - pozinkujem ho a predám
predaj - tovar- niečo kúpim a následne predám
služba-nájom, doprava,sprostredkovanie,spracovanie účtovníctva...