Julia9
20.04.07,13:56
Mame v prenajme kancelarske priestory, za ktore platime stvrtrocne najomne+dph. Najomne je platene dopredu, napr. 15.03. za obdobie april az jun. Faktura od prenajimatela je vystavena 15.03. s datumom dodania 15.03. a zaplatena je takisto v marci.
Pytam sa - kedy mame narok na odpocet dph? V marci na zaklade faktury alebo najskor az 01.04. (kedy sa sluzba poskytuje)?
Prosim vyjadrite sa. Dakujem!
Tweety
20.04.07,14:16
Mame v prenajme kancelarske priestory, za ktore platime stvrtrocne najomne+dph. Najomne je platene dopredu, napr. 15.03. za obdobie april az jun. Faktura od prenajimatela je vystavena 15.03. s datumom dodania 15.03. a zaplatena je takisto v marci.
Pytam sa - kedy mame narok na odpocet dph? V marci na zaklade faktury alebo najskor az 01.04. (kedy sa sluzba poskytuje)?
Prosim vyjadrite sa. Dakujem!
Základný problém je v tom, že je vystavená fa za dodanie-prenájom, ktoré ešte nebolo poskytnuté. Kedže ste zaplatili dopredu, prenajímateľ bol povinný do 15 dní od prijatia zálohy vystaviť fa k preddavku, na základe, ktorého vám vzniká nárok na odpočet dph.
Julia9
20.04.07,14:36
A co v pripade, ked nedostavame fakturu k preddavku ale iba ostru s datumom dodania v marci...? Faktury su takto vystavovane na zaklade zmluvy.
KvetkaK
20.04.07,14:37
Tak potom si môžete uplatniť DPH už v marci.
Tweety
20.04.07,14:37
A co v pripade, ked nedostavame fakturu k preddavku ale iba ostru s datumom dodania v marci...? Faktury su takto vystavovane na zaklade zmluvy.
Vy máte fa s dodaním v marci, na jej základe vám vzniká nárok na odpočet dph v marci.
Julia9
20.04.07,14:40
Na zaklade akeho paragrafu?
Tweety
20.04.07,14:41
Na zaklade akeho paragrafu?
§49 Zákona o dph.
Julia9
20.04.07,14:44
§49 Zákona o dph.
Aj ked služba je dodaná až v apríli?
koňo
20.04.07,14:44
Pre Júlia9
Daňová povinnosť vzniká v takýchto prípadoch opakovaných plnení podľa § 19 ods. 3 zákona NAJNESKôR posledný deň obdobia, za ktoré sa platí. Ak ste sa dohodli, že napr. v marci sa bude platiť za 2.Q, potom vystavenie faktúry, aj odpočítanie dane v marci je v poriadku.
Nárok na odpočítanie v marci máš podľa § 49 ods. 1 a 2 a podľa § 51 ods. 1 písm. a) zákona.
Julia9
20.04.07,15:16
Dakujem Vam vsetkym za odpovede. Utvrdila som sa v tom, co som si myslela, aj ked kolegyne ma presviedcali o opaku...
Kája.
23.04.07,20:11
A čo v prípade, faktúra vystavená 1.3, deň dodania 1.3. nájom za máj. Faktúra uhradená 2.4. Kedy v tomto prípade vzníká nárok na odpočet?